Skip to content

Jak żyć w Tenkraju? Czego oczekujemy od tut. Państwa?

135

Komentarz

  • los napisal(a):
    Besteer napisal(a):
    No cóż, nawet szefowa ZUSu już twierdzi, że emerytury będą cieniutkie.
    Ty, naprawdę?

    Jaki pewny że dożyje emerytury, hrehre.
  • Ja się trochę zgubiłem, to za x lat emerytura to nie będzie już "kasa za nicnierobienie"?

  • Jaki pewny że dożyje emerytury, hrehre.
    Dziękuję za dobre słowo.
    rozum.von.keikobad napisal(a):
    Ja się trochę zgubiłem, to za x lat emerytura to nie będzie już "kasa za nicnierobienie"?
    Gdzie ja tak napisałem? Ale trzeba tu odróżnić słuszną emeryturę od prezentu na kredyt z okazji dobrego humoru naczelnika i nadchodzących wyborów, jakim była zeszłoroczna 14-tka.
  • Aha, trzeba odróżnić słuszne. Jakie jest to kryterium słuszności emerytury?
  • Rok ma dwanaście miesięcy. W jednym miesiącu przypada, zgodnie z umową i wyliczeniami wysokości wpłaconych skladek/dalszą statystyczną długość trwania życia, odpowiednia kwota. Wszystko ponadto to kiełbasa wyborcza i może to sobie partia matka ze składek członkowskich fundować, a nie z kredytu, który spłacić będzie musiało moje pokolenie.
  • Tymi, wg których ZUS funkcjonuje. Oraz tzw. społeczną, zgodnie z którą odbiera mi się dzisiaj kawał pensji na obecnych emerytów, z obietnicą, że sam kiedyś emeryturę dostanę. Tyle, że co chwila ktoś zmienia reguły gry. Jak nie wiek emerytalny, to rok seniorski zaczyna mieć 14 miesięcy, oczywiście na kredyt, który w podatkach, pardon, daninach, będę spłacał ja.
  • Tyleśmy o to forum dbali...
  • edytowano February 2021
    Besteer napisal(a):
    Rok ma dwanaście miesięcy. W jednym miesiącu przypada, zgodnie z umową i wyliczeniami wysokości wpłaconych skladek/dalszą statystyczną długość trwania życia, odpowiednia kwota. Wszystko ponadto to kiełbasa wyborcza i może to sobie partia matka ze składek członkowskich fundować, a nie z kredytu, który spłacić będzie musiało moje pokolenie.
    Dla odmiany gdy jesteś młody (krótki lub zerowy staż pracy oraz odprowadzania składek) i zachorujesz ta chorobę, która wymaga kosztownego leczenia lub operacji, to wtedy starsze pokolenia spłacają twoje długi. Coś się rozjaśniło?

    Tak to funkcjonuje w krajach cywilizowanych, w Somalii ponoć inaczej.

  • Przecież ja tego nie neguję, nie jestem korwinistą, a chyba za takiego jestem brany. Ale jednak - naprawdę uważacie, że wypłacanie 14-tu emerytur, ale tylko w roku wyborczym, to są standardy godne cywilizowanego państwa? Nie lepiej na stałe podnieść tych 12 standardowych?
  • Zaraz Broniarz ogłosiłby strajk o podwyżki dla nauczycieli.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Abstrahując od mojej wybitnie negatywnej oceny tego pana, to jednak pensje nauczycieli - i w ogóle całej budżetówki - są u nas ponurym żartem.
  • edytowano February 2021
    Besteer napisal(a):
    Nie lepiej na stałe podnieść tych 12 standardowych?
    Nie.

    Dokładnie tak jak 500+ nie działa jako (większy) odpis od podatku na PIT, tylko dopłaty bezpośrednie.

    Chodzi o to, kto i ile ma otrzymać.
    Oraz o zmianę ustaw podstawowych. Jest nowa, "celowa".

    __
    W sumie trochę racji jest, że teraz mamy emerytury (zwykłe) i emerytury pisowskie.
    Jeśli zagłosujesz na PO/2050/Kondefedarcja (i wygrają) to zostaną tylko te zwykłe....

    Podobnie z 500+.
  • Besteer napisal(a):
    Przecież ja tego nie neguję, nie jestem korwinistą, a chyba za takiego jestem brany. Ale jednak - naprawdę uważacie, że wypłacanie 14-tu emerytur, ale tylko w roku wyborczym, to są standardy godne cywilizowanego państwa?
    To o polskiej polityce mówimy czy jakiejś innej?
  • Oczywiście, że o polskiej. Zakładam jednak, ze jest to bądź co bądź kraj cywilizowany.
  • loslos
    edytowano February 2021
    Jakieś podstawy do tej fantastycznej hipotezy?

    Taka uwagą ogólna - jeśli kogoś odwiedzamy, nie jest dobrze otworzyć drzwi kopniakiem i z miejsca porozstawiać gospodarzy po kątach. Dobrze jest się rozejrzeć, czegoś się dowiedzieć o ludziach i miejscu i dopiero później przejść do własnych sugestii.

    Nie inaczej jest z forum dyskusyjnym. Naszą dyskusję prowadzimy z różną intensywnością już prawie 20 lat (tak!) na różnych forach a na tym konkretnym forum już będzie z pięć lat. Pewne rzeczy już powiedzieliśmy, pewne nawet w zasadzie uzgodniliśmy - dobrze byłoby się z tym zapoznać, w ten sposób oszczędzimy sobie i innym dnia świstaka.
  • Besteer napisal(a):
    Przecież ja tego nie neguję, nie jestem korwinistą, a chyba za takiego jestem brany. Ale jednak - naprawdę uważacie, że wypłacanie 14-tu emerytur, ale tylko w roku wyborczym, to są standardy godne cywilizowanego państwa? Nie lepiej na stałe podnieść tych 12 standardowych?
    Lepiej z jakiego punktu widzenia? 1/12 nie zauważysz, jednorazowy strzał tak, tak jest lepiej i z punktu widzenia praktyki jak i polityki.
  • Besteer napisal(a):
    Tymi, wg których ZUS funkcjonuje. Oraz tzw. społeczną, zgodnie z którą odbiera mi się dzisiaj kawał pensji na obecnych emerytów, z obietnicą, że sam kiedyś emeryturę dostanę. Tyle, że co chwila ktoś zmienia reguły gry. Jak nie wiek emerytalny, to rok seniorski zaczyna mieć 14 miesięcy, oczywiście na kredyt, który w podatkach, pardon, daninach, będę spłacał ja.
    Tobie się naprwdę wydaje że jeśli dostawałbyś całą pensję, łącznie z ZUS, to miałbyś więcej w kieszeni? To by spowodowało inflację przecież, kojarzysz zjawisko i jego konsekwencje?
  • los napisal(a):
    Jakieś podstawy do tej fantastycznej hipotezy?

    Taka uwagą ogólna - jeśli kogoś odwiedzamy, nie jest dobrze otworzyć drzwi kopniakiem i z miejsca porozstawiać gospodarzy po kątach. Dobrze jest się rozejrzeć, czegoś się dowiedzieć o ludziach i miejscu i dopiero później przejść do własnych sugestii.

    Nie inaczej jest z forum dyskusyjnym. Naszą dyskusję prowadzimy z różną intensywnością już prawie 20 lat (tak!) na różnych forach a na tym konkretnym forum już będzie z pięć lat. Pewne rzeczy już powiedzieliśmy, pewne nawet w zasadzie uzgodniliśmy - dobrze byłoby się z tym zapoznać, w ten sposób oszczędzimy sobie i innym dnia świstaka.
    Niech i tak będzie. Mogę się zamknąć.
  • A nie pomyślałeś o tym, by trochę forum poczytać?
  • los napisal(a):
    A nie pomyślałeś o tym, by trochę forum poczytać?
    Musiałby z 5 lat czytać i się nie odzywać, heroizm.
  • Czytałem, gdzieś trzeci miesiąc leci. Wcześniej Rebelya, to kilka lat. Widocznie nie umiem się dopasować do zespołu - poglądowo, sposobem prowadzenia dyskusji, etc. Zdarza się czasem. Wrócę do czytania i do wątków modlitewnych, wyjdzie nam wszystkim na zdrowie.
    Dobrego wieczoru!
  • Besteer napisal(a):
    Czytałem, gdzieś trzeci miesiąc leci. Wcześniej Rebelya, to kilka lat. Widocznie nie umiem się dopasować do zespołu - poglądowo, sposobem prowadzenia dyskusji, etc. Zdarza się czasem. Wrócę do czytania i do wątków modlitewnych, wyjdzie nam wszystkim na zdrowie.
    Dobrego wieczoru!
    Korwinoskie pierdolety to nie są poglądy, zasadniczo.
  • Przemko napisal(a):
    Besteer napisal(a):
    Czytałem, gdzieś trzeci miesiąc leci. Wcześniej Rebelya, to kilka lat. Widocznie nie umiem się dopasować do zespołu - poglądowo, sposobem prowadzenia dyskusji, etc. Zdarza się czasem. Wrócę do czytania i do wątków modlitewnych, wyjdzie nam wszystkim na zdrowie.
    Dobrego wieczoru!
    Korwinoskie pierdolety to nie są poglądy, zasadniczo.
    Nigdy nie byłem korwinistą. Ale czasami szlag trafia, jakże się na pasek wypłaty patrzy. Powyżej pewnego progu płacisz sporo więcej niż inni, a dostajesz znacznie mniej. Nawet głupie becikowe przysługuje tylko do pewnej kwoty.
  • Besteer napisal(a):
    Tymi, wg których ZUS funkcjonuje. Oraz tzw. społeczną, zgodnie z którą odbiera mi się dzisiaj kawał pensji na obecnych emerytów, z obietnicą, że sam kiedyś emeryturę dostanę. Tyle, że co chwila ktoś zmienia reguły gry. Jak nie wiek emerytalny, to rok seniorski zaczyna mieć 14 miesięcy, oczywiście na kredyt, który w podatkach, pardon, daninach, będę spłacał ja.
    Ale reguły, wg których funkcjonuje ZUS nie są żadną umową.
    Na czym polega umowa? Na tym, że co najmniej dwie strony, dobrowolnie coś uzgadniają. Jak się której nie podoba - umowy nie zawiera.

    A z regułami ZUS jest zupełnie inaczej. Ustala je jednostronnie, władczo, nie pytając o zgodę "drugą stronę" państwo.
    Już pisałem o tym wyżej, władczość jest istotą działania państwa.

    Z emerytami nikt się nie umawiał. Ustalono reguły i je zmieniano - wielokrotnie. Akurat wypłacenie 13. czy 14. emerytury to zmiana o marginalnym znaczeniu w porównaniu do tego, co się działo w czasie życia obecnych emerytów. A jeśli Kolega nie chce sięgać pamięcią tak daleko, to przywołam tylko trzy literki z bardziej ostatniej historii - e, f, o (kolejność alfabetyczna).
  • Besteer napisal(a):
    Przecież ja tego nie neguję, nie jestem korwinistą, a chyba za takiego jestem brany. Ale jednak - naprawdę uważacie, że wypłacanie 14-tu emerytur, ale tylko w roku wyborczym, to są standardy godne cywilizowanego państwa? Nie lepiej na stałe podnieść tych 12 standardowych?
    Aby dorobić pare procent do wyniku - oczywiście, że warto.
  • Przemko napisal(a):
    los napisal(a):
    A nie pomyślałeś o tym, by trochę forum poczytać?
    Musiałby z 5 lat czytać i się nie odzywać, heroizm.
    Przemko napisal(a):
    Besteer napisal(a):
    Czytałem, gdzieś trzeci miesiąc leci. Wcześniej Rebelya, to kilka lat. Widocznie nie umiem się dopasować do zespołu - poglądowo, sposobem prowadzenia dyskusji, etc. Zdarza się czasem. Wrócę do czytania i do wątków modlitewnych, wyjdzie nam wszystkim na zdrowie.
    Dobrego wieczoru!
    Korwinoskie pierdolety to nie są poglądy, zasadniczo.
    Kolego przemko, opanuj się! Naprawdę sprawiają Ci przyjemność takie prowokacje? Z tego co pisujesz w innych wątkach i na innych forumach, możnaby pomyśleć jaki to porządny człowiek ów przemko, a tutaj po prostu słoma Ci z butów wyłazi kolego. Za przeproszeniem :)
  • edytowano February 2021
    `

    👣

    🐾
    🐾

  • Może wystarczy? Przykro się zrobiło w tej klasie.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • los napisal(a):
    Naszą dyskusję prowadzimy z różną intensywnością już prawie 20 lat (tak!) na różnych forach
    Nie ładnie losie ludzi w błąd wprowadzać, bardzo nieładnie!
    Forum Nowego Państwa (będące częścią portalu redakcji) to ja kojarzę na sam koniec lat dziewięćdziesiątych, podobnie z Frondą (bo oba ruszały, z perspektywy 20 lat, mniej więcej tak samo), czyli na pewno ponad 20 lat, a prawie 25!
    Czas nie pyta, w miejscu nie stoi.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.