Skip to content

zaimki . online

145679

Komentarz

  • edytowano January 2023
    Niemniej w środowiskach feministycznych widać wzmożenie językotwórcze, miast czekać na naturalne procesy warto może przyłączyć się do nich i korygować pewne absurdy?
  • A nie lepiej się pośmiać?
  • Na początku można, ale później się orientujesz, że coraz więcej ludzi to łyka.
  • A jaka jest żeńska forma od:
    głupiec
    dureń
    leń
    nieuk
    mruk
    ?
  • janosik napisal(a):
    Na początku można, ale później się orientujesz, że coraz więcej ludzi to łyka.
    No to śmiechu jest coraz więcej.
  • Mania napisal(a):
    A jaka jest żeńska forma od:
    głupiec
    dureń
    leń
    nieuk
    mruk
    ?
    głupczyni?
    durczyni?
    leniwka?
    nieuczka?
    mruczka?
  • głupia baba / głupie babsko
    durna baba / durne babsko
    leniwa baba / leniwe babsko
    ???
    mrukliwa baba mrukliwe / babsko
  • Brzost napisal(a):
    Od reguł są wyjątki.
    A swojo szoso, ciekawe1 jak w nowomowie brzmi feminatyw od rzeczownika "wróg" ;-)
    Świekra
  • los napisal(a):
    A nie lepiej się pośmiać?
    los napisal(a):
    janosik napisal(a):
    Na początku można, ale później się orientujesz, że coraz więcej ludzi to łyka.
    No to śmiechu jest coraz więcej.
    My mamy śmiech na dwójforumku, a oni rzeczywistość.
  • edytowano January 2023
    Wedle moich obserwacji liczba śmiejących wyraźnie przewyższa liczbę użytkowników dwójforumka.
  • Brzost napisal(a):
    Wedle moich obserwacji liczba śmiejących wyraźnie przewyższa liczbę użytkowników dwójforumka.
    Mam nadzieję, że nie oglądają się za siebie, kiedy tak się śmieją, i robią to z podniesionym czołem w każdych okolicznościach i towarzystwie.
  • edytowano January 2023
    Zima napisal(a):
    Brzost napisal(a):
    Od reguł są wyjątki.
    A swojo szoso, ciekawe1 jak w nowomowie brzmi feminatyw od rzeczownika "wróg" ;-)
    Świekra
    Padłę? ;)
  • Stare ale pasuje.

    image

    👣

    🐾
    🐾

  • Mania napisal(a):
    A jaka jest żeńska forma od:
    głupiec
    dureń
    leń
    nieuk
    mruk
    ?
    Wszystko załatwia "tępa dzida".

    👣

    🐾
    🐾

  • edytowano January 2023
    https://www.instagram.com/reel/CnQ-rTDKAZs/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

    Feminatywy sprzed stu lat i z Biblji ks. Wujka
  • image

    начальница LOL
    Do nich też te idiotyczne feminizmy doszły?

    👣

    🐾
    🐾

  • Wszystko już było. Pół wieku temu:

  • edytowano March 2023
    Na poważnie.
    O pochodzeniu słowa "kierowca" i... "kierowczyni".
    Rok: 1912, wyrażenie-klucz: "od razu"

    za: Jacek Dehnel (nie znam)
    https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid024JZf6wrFcHBX6yiZdVvP5hCzBcNwTSdzwZ1RFWLkHpQGxBviWSqeSRHVnfzLxtncl&id=524664913
    ••••••••••••••••••

    Zapytany przez pana Grzegorz Bronakowski, czy ta "kierowczyni" to niby jakieś stare słowo, czy nowe, natknąłem się na ten absolutnie cudowny wycinek z "Lotnika i Automobilisty" z grudnia 1912 roku.

    Rzadko można dokładnie znaleźć moment, kiedy jakieś słowo wchodzi do języka. Otóż słowo "kierowca" zostało wymyślone w roku 1912 w konkursie na zastąpienie francuskich wyrazów "szofer", "garaż" i "automobil". "Zajezdnia" się przyjęła, ale tylko jeśli chodzi o zbiorkom, nie wymyślono lepszego słowa na automobil niż funkcjonujące już "samojezd" i "samochód" (111 lat później trzeba przyznać, że nadal nie wymyślono), ale to właśnie wówczas do polszczyzny trafił wyraz "kierowca".

    Wiemy, kto go wymyślił - niezależnie od siebie pan Jan Stanisław Nakielski i pan Romuald Pianko, za co dostali po 25 rubli srebrnych. Zwracam szczególną uwagę na werdykt jury (przepraszam, sądu): otóż słowo kierowca wygrało z silniczym i kierowniczym, ponieważ łatwiej od niego tworzyć wyrazy pochodne. Trzy z pięciu wymienionych wyrazów dotyczą kobiet: kierowcowa i kierowczanka (członkinie rodziny) oraz feminatyw kierowczyni (kobieta kierowca, szoferka).

    Co pokazuje, że w początkach automobilizmu na ziemiach polskich francuski feminatyw szoferka został zastąpiony przez polski feminatyw kierowczyni, stworzony OD RAZU z formą męską.
    Cmoknijcie mnie w stacyjkę.

    CC Maciej Makselon Paulina Łopatniuk

    PS: W bonusie daję Wam pierwszą psycholożkę - tekst z "Kurjera Warszawskiego" z 14 I 1935 autorstwa Stanisława Szobera (1879-1938), wybitnego językoznawcy i leksykografa, autora popularnego "Słownika poprawnej polszczyzny" (wydawanego po wojnie pod red. Doroszewskiego).
  • edytowano March 2023
    Szoferka mnie się bardziej podoba.
  • edytowano March 2023
    A takim motoryzacyjnym tropem: jakie w ów czas były propozycje zastąpienia słowa "pedał"? No i rzecz jasna ile srebrnych rubli można było za to wyjąć?
  • To akurat proste. Gej.
  • z sieci...
    graf kółka wspólne obszary nowe nazwy zawodu kobiecego

  • edytowano December 2023

    W mojej podstawówce facetka od polskiego obniżałaby oceny za takie stylistyczne łamańce!

  • edytowano December 2023

    @MarianoX powiedział(a):
    ... facetka od polskiego ...

    Wrzuciłbym do zbioru limonkowego/oliwkowego, PRL ;)

  • Facetka od polaka.

    👣

    🐾
    🐾

  • Nie ma "kowalczyni", która jest kategorią samą w sobie, bo nie dość, że jest w samym środku tego diagramu to jest jeszcze błędna konstrukcyjnie.

  • edytowano December 2023

    To ja poproszę propozycję na niewiastę stolarz by nie było w zbiorze wspólnym "nieporozumienia" oraz niewiastę frezer.

    (Wiosną będziem robić wespół ze somsiadko kwietnik z europalety.)

  • Z frezerem to akurat nie ma problemu, gdyż frezerka to kobieta obsługująca frezarkę.

    A ja mam znowu okazję do zamieszczenia listy z kategorii żółtej.

    Blacharka
    Cukierniczka
    Drukarka
    Dyplomatka
    Dziekanka
    Dżokejka
    Graficzka
    Kawiarka
    Konferansjerka
    Kosmetyczka
    Kreślarka
    Literatka
    Magisterka
    Marynarka
    Muzyczka
    Ogrodniczki (wyjątkowo lm)
    Pilotka
    Reżyserka
    Snycerka
    Stolarka
    Szlifierka
    Szoferka
    Ślusarka
    Tokarka
    Trenerka
    Węglarka
    Wspinaczka
    Żołnierka
    Żonglerka

  • edytowano December 2023

    @W_Nieszczególny powiedział(a):
    Nie ma "kowalczyni", która jest kategorią samą w sobie, bo nie dość, że jest w samym środku tego diagramu to jest jeszcze błędna konstrukcyjnie.

    kowalka (?)

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.