Skip to content

Pytania do losa: 1.Inlacja i stopy NBP 2.Czy Glapiński żyje w roku 2008 3.Oprocentowanie depozytów

12346»

Komentarz

  • A skąd ja mogę wiedzieć? Poza tym słówko "atak" to manipulacja polityków i dzbannikarzy, w biznesie wrogość nie istnieje. Pewnie jakieś carry trade na parze złoty-ojro się dzieje, ja bym robił.
  • Poproszę o wyjaśnienie terminu " realna stopa procentowa"??

    Analizy Pekao
    @Pekao_Analizy
    Tak widzimy realną stopę procentową w Polsce (ex ante). Jeśli się bardzo nie pomylimy z prognozą inflacji, to tak liczona realna stopa procentowa już powinna być zbliżona do zera.

    image
  • stopa procentowa - inflacja
  • https://www.nbp.pl/home.aspx?navid=wykresy&c=/ascx/wykresy2.ascx&cc=EUR

    Jeśli w ciągu ostatnich dwóch tygodni - czyli od 11 do 25 października, to coś bardzo nieudany, skoro złotówka zyskała ok. 2%.

    @pantelej,
    wykres bardzo ciekawy, pokazuje legendarne "schładzanie" gospodarki przez Balcerowicza i HGW na przełomie wieków, które skutkowało największym bezrobociem w III RP oraz skalę dosypania pieniędzy w czasie pandemii. I gdybyśmy go zestawili z podobnym dla strefy euro, pokazałby też jak konserwatywna była polityka pieniężna u nas, gdy tam już dosypywano.
  • Dobre wieści z NBP:

  • Nie wszystkie.

  • Skrzypek miał dużo lepszą politykę kadrową.

  • BTW losie, czy można uznać, że część odpowiedzialności za mizerię ekonomiczną lat 2008-2015 ponosi rząd Tuska oraz zarząd NBP od roku 2010, którzy działali w interesie gospodarki niemieckiej, a nie polskiej?

  • Ciężko się odpowiada na pytania o tak złożonej strukturze.

  • No czyli czy Tusk i Belka, obok jawnej działalności jak zamknięcie stoczni czy przekazanie 20 mld EURO na ratowanie Grecji nie działali tak, aby to Niemcy konsumowali owoce polskiego wzrostu.

  • Pewnie tak ale nie potrafię tego rozkminić na detale.

  • edytowano 6 January

    Lubiem jak moje uważanie, że ktuś jezd kretynkom (płeć wtórna sprawa) znajduje potwierdzenie:

    W ostatnim kwartale inflacja będzie na poziomie około 8 procent, może 7,7. Osobiście oczekuję, że w grudniu inflacja może wynieść 6 procent

    — mówił prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji prasowej 9 lutego 2023.

    Z tą prognozą nie zgodziła się prof. Joanna Tyrowicz z Rady Polityki Pieniężnej.
    Rzeczywiście widzieliśmy krótkookresową prognozę inflacji. To jest jedna z rzeczy, którą udało się załatwić, że członkowie Rady taki dokument dostają. Nie mogę powiedzieć jednak, co z niego wynika. Mogę jedynie stwierdzić, że 6 procent z niego nie wynika

    — mówiła na antenie TVN24 13 lutego, oceniając, że „na koniec roku będzie można mówić o inflacji blisko 10 proc.”

    Źródło.
    Tak że tak...

  • Kiedyś opiekun konta uraczył mnie przewidywaniami odnośnie czegoś tam: kursów, stóp czy jakiś cen. Powiedziałem mu, że prognozy ekonomistów poważnie będę traktować dopiero, jak wprowadzi się zwyczaj comiesięcznej egzekucji tego, który się pomylił najbardziej.

  • @los powiedział(a):
    Kiedyś opiekun konta uraczył mnie przewidywaniami odnośnie czegoś tam: kursów, stóp czy jakiś cen. Powiedziałem mu, że prognozy ekonomistów poważnie będę traktować dopiero, jak wprowadzi się zwyczaj comiesięcznej egzekucji tego, który się pomylił najbardziej.

    Kto by chciał obecnie dobijać konie?

  • Źli ludzie ;)

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.