Skip to content

Wątek rocznicowy

124»

Komentarz

  • @trep powiedział(a):
    Człowiek, który miał intelekt 10 profesorów a wiarę kilkuletniego dziecka.

    Absolutely love it ↑.

    👣

    🐾
    🐾

  • Wczoraj minęła 20. rocznica śmierci Czesława Niemena. Bardziej znana jest ta rozrywkowa, wcześniejsza część jego twórczości, ale z czasem zaczął tworzyć ambitniej. Warto zwrócić uwagę na jego czwartą płytę "Enigmatic" z "Bema pamięci żałobnym rapsodem" do słów Norwida i "Jednego serca do słów Asnyka.
    Link do teledysku:

    Mało kto wie, że Niemen stworzył też własną wersję... pieśni wojów Bolesława Krzywoustego (tej zanotowanej przez Galla)!

  • nasz ci on
    siła polskiej kultury uwodzi i Białych Rusinów
    https://www.polskieradio.pl/75/921/Artykul/1052597,Czeslaw-Niemen-wspominany-na-Bialorusi

    a o Krzywoustym to słyszałem

  • Wczoraj minęła okrągła, 150. rocznica śmierci błogosławionych męczenników z Pratulina. W poprzednim tygodniu była rocznica śmierci unitów z Drelowa.

  • Jutro minie 90. rocznica urodzin Antoniego Zambrowskiego. Jak dla mnie to naprawdę fascynujące, bo to syn komunistycznego dygnitarza, który ochrzcił się, stał się katolikiem, polskim patriotą i antykomunistą, i to takim autentycznym, nie "dysydentem".
    Jest też pewien akcent aktualny. Otóż w latach 1985-1986 organizował pikiety przed sklepami monopolowymi na znak protestu przeciw wzrostowi spożycia alkoholu, które w okresie PRL cały czas postępował, by w latach 80. osiągnąć monstrualny poziom. Wsadzano go za to do aresztu. Ciekawostką jest, że w organizacji pikiet pomagał młodziutki Mariusz Kamiński.

  • Dziś w nocy mija okrągła, 40. rocznica tragicznej śmierci (najprawdopodobniej zamordowania przez SB) Piotra Bartoszczego.

  • Mój śp. Ojciec powiadał, że gdyby mógł głosować w 1990 jeszcze raz, ale z wiedzą, to by na brata jego głosował.

  • Przedwczoraj minęła 20. rocznica śmierci Ryszarda Kuklińskiego. Dziś mija 10. rocznica śmierci Zbigniewa Romaszewskiego.

  • @Rzchanym powiedział(a):
    Jutro minie 90. rocznica urodzin Antoniego Zambrowskiego. Jak dla mnie to naprawdę fascynujące, bo to syn komunistycznego dygnitarza, który ochrzcił się, stał się katolikiem, polskim patriotą i antykomunistą, i to takim autentycznym, nie "dysydentem".
    Jest też pewien akcent aktualny. Otóż w latach 1985-1986 organizował pikiety przed sklepami monopolowymi na znak protestu przeciw wzrostowi spożycia alkoholu, które w okresie PRL cały czas postępował, by w latach 80. osiągnąć monstrualny poziom. Wsadzano go za to do aresztu. Ciekawostką jest, że w organizacji pikiet pomagał młodziutki Mariusz Kamiński.

    Do dziś zwalcza alkohol.

  • @Rzchanym powiedział(a):
    Jutro minie 90. rocznica urodzin Antoniego Zambrowskiego. Jak dla mnie to naprawdę fascynujące, bo to syn komunistycznego dygnitarza, który ochrzcił się, stał się katolikiem, polskim patriotą i antykomunistą, i to takim autentycznym, nie "dysydentem".
    Jest też pewien akcent aktualny. Otóż w latach 1985-1986 organizował pikiety przed sklepami monopolowymi na znak protestu przeciw wzrostowi spożycia alkoholu, które w okresie PRL cały czas postępował, by w latach 80. osiągnąć monstrualny poziom. Wsadzano go za to do aresztu. Ciekawostką jest, że w organizacji pikiet pomagał młodziutki Mariusz Kamiński.

    udzielał mi korepetycji z j. rosyjskiego :)
    znajomy mojej śp. mamy

  • Wczoraj minęła 390. rocznica kapitulacji Rosjan pod Smoleńskiem.

  • Przedwczoraj minęła 71 rocznica zamordowania gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila". Z tej okazji "Nasz Dziennik" zamieścił wywiad z ostatnią żyjącą osobą z rodziny Generała, która jeszcze znała Go za życia, wnuczką Zofią Zarkadas.

  • Nie wiem jak to się zwykło liczyć, ale dziś albo dwudziesta szósta albo sto czwarta (licząc od 29 lutego 1920 roku) rocznica uznania męczeństwa św. Karola Lwangi, który odmówiwszy odbycia stosunku homoseksualnego został poddany wymyślnym torturom a w końcu stracony. Biedny Karol nie mógł przypuszczać, że półtora wieku później głowa Kościoła będzie zachęcać do błogosławienia zdeklarowanym i jawnym homoseksualistom.

  • !

    A Jego święto to 3 czerwca.
    Zaraz po rozpoczęciu obchodów "miesiąca pychy" przez wyzwolonych z ciemnogrodu światowych zboczeńców wszelkiej maści.

    👣

    🐾
    🐾

  • edytowano 23 March

    Dziś jest okrągła, 200. rocznica urodzin Zygmunta Miłkowskiego. Odrębny wątek o rocznicy: https://www.excathedra.pl/discussion/12410/200-rocznica-urodzin-niedocenionej-i-zasluzonej-postaci/p1?new=1

  • Dziś przypada 230. rocznica wybuchu powstania kościuszkowskiego oraz 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów.

  • 1 kwietnia - sto lat polskiego złotego!

  • @Rzchanym powiedział(a):
    Dziś przypada 230. rocznica wybuchu powstania kościuszkowskiego

    A dzisiej rocznica potrzeby racławickiej.

  • 986 – W Quedlinburgu odbył się zjazd na którym Mieszko I oficjalnie podporządkował się cesarzowi Ottonowi III.

  • edytowano 4 April

    Historyczne Deja Vu w postaci aktualnego shołdowania xięcia Kniebolo Tusko przez Olafa Stolca?

  • edytowano 4 April

    O, a to jest przezabawna rocznica:

    1841 – William Henry Harrison jako pierwszy prezydent USA zmarł (na zapalenie płuc) w trakcie sprawowania urzędu. Jego następcą został dotychczasowy wiceprezydent John Tyler.

    No więc dzięki temu utrwaliła się zasada, że wicek zostaje preziem, gdy ten ostatni zejdzie. Ale nie to jest nayprzednieysze.

    Nayprzednieysze jest bowiem jego przemówienie:

    W swoim przemówieniu inauguracyjnym Harrison zapowiedział kontynuację dotychczasowej polityki wobec Indian i przywrócenie przyjaznych stosunków z innymi państwami[8]. Dwugodzinne przemówienie wygłaszał w deszczowy dzień bez kapelusza oraz płaszcza, by udowodnić, że jest pełen energii[6].

    Trzy tygodnie po zaprzysiężeniu prezydent zachorował na zapalenie płuc. Po początkowej poprawie, 3 kwietnia nastąpił nawrót zapalenia płuc[8]. Harrison zmarł dzień później

    https://pl.wikipedia.org/wiki/William_Henry_Harrison

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.