Skip to content

Wątek rocznicowy

edytowano March 2015 w Forum ogólne
Przyszło mi na myśl, że warto by założyć jeden wątek rocznicowy, podbijany przy okazji rocznic.

No to dziś minęły dwie okrągłe rocznice - 600. rocznica śmierci arcybiskupa Mikołaja Trąby, pierwszego prymasa i zaufanego współpracownika króla Władysława Jagiełły, oraz 150. rocznica śmierci Wincentego Pola, poety i geografa.
«13456

Komentarz

 • edytowano December 2022
  Dzięki, Marnioku, za przypomnienie. Dramatyczne wydarzenia, ale z perspektywy czasu ubawiły mnie.
  Szczególnie to:
  https://www.tapatalk.com/groups/pismejker/a-co-si-sta-o-z-excathedr-t7870.html#p122919
 • Wincenty Pol - to wielka zacność.
 • Twórca pierwszej katedry geografii. No i "Pieśni o ziemi naszej".
 • A czy znasz ty, bracie młody,
  Twoje ziemie, twoje wody?
  Z czego słyną, kędy giną,
  W jakim kraju i dunaju?

  A czy znasz ty, bracie młody,
  Twojej ziemi bujne płody?
  Twe kurhany i mogiły,
  I twe dzieje, co się śćmiły?

  A czy wiesz ty, co w nich leży?
  O, nie zawsze, o, nie wszędzie,
  Młody orle, tak ci będzie,
  Jako dzisiaj przy macierzy!

  Trzeba będzie ważyć, służyć,
  Milczeć, cierpieć i wojować!
  I niejedno miłe zburzyć,
  A inaczej odbudować...

  Kto tam zgadnie, gdzie osiędziesz,
  Jaką wodą w świat popłyniesz,
  W której stronie walczyć będziesz
  I od czyjej broni zginiesz?...

  Wyleć ptakiem z tego gniazda,
  Miłać będzie taka jazda,
  Spojrzyć z góry na twe ziemie
  I rodzime twoje plemie...  *
 • Dziś minęła 100. rocznica wyboru pierwszego prezydenta Polski - Gabriela Narutowicza. Mało kto wie, że był on też wybitnym inżynierem, budowniczym licznych elektrowni wodnym, jednym z pionierów tego sposobu pozyskiwania energii.
 • Może jaki instytut powołać?
  Ciekawe jak by się prof. Narutowicz odnalazł w splocie techniki i przepisów, np. 10ha
  O jego zdanie nt sytuacji politycznej wolałbym nie pytać
 • Rocznica, jaka minęła dziś, nie jest zbyt okrągła, bo 115., ale wspominam o niej, bo dotyczy kogoś mało znanego a wartego przypomnienia, a mianowicie błogosławionego księdza Władysława Findysza. Ten urodzony 115 lat temu duchowny jest jedynym polskim powojennym męczennikiem, t. zn. mającym oficjalnie status męczennika. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko go nie ma.
  Ksiądz Findysz był proboszczem w Nowym Żmigrodzie koło Jasła. Był szykanowany w okresie stalinowskim, ale zadręczony został za Gomułki. Rozsyłał do parafian listy z apelami o pobożność. Paru osobników zadenuncjowało go i wytoczono mu sprawę za "zmuszanie do praktykowania" i "dyskryminację niewierzących". To miała być zastraszająca pokazówka. Dostał 2,5 roku więzienia. Był tam dręczony fizycznie i psychicznie. Schudł 30 kg, bo poza dręczeniem rozwijał się nowotwór. Został zwolniony warunkowo ze względu na stan zdrowia, ale nie wyzdrowiał i zmarł w 1964 r. w wieku 57 lat. W 2004 r. został uznany za męczennika, a w 2005 r. - beatyfikowany. Warto przypomnieć.
 • Rzchanym napisal(a):
  Rocznica, jaka minęła dziś, nie jest zbyt okrągła, bo 115., ale wspominam o niej, bo dotyczy kogoś mało znanego a wartego przypomnienia, a mianowicie błogosławionego księdza Władysława Findysza. Ten urodzony 115 lat temu duchowny jest jedynym polskim powojennym męczennikiem, t. zn. mającym oficjalnie status męczennika. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko go nie ma.
  Nigdy nie zrozumiem watykańskich urzędów.
 • Ba, nawet św. Maksymilian Kolbe nie bałdzo jest męczennikiem.
 • Św. Maksymilian jest męczennikiem. Pisałem o męczennikach powojennych.
 • edytowano December 2022
  Kilka dni temu - 20 grudnia - czyli w ostatni wtorek - minęła 40. rocznica śmierci Artura Rubinsteina. Jest znany jako wybitny pianista, ale warto wspomnieć o jego geście z 1945 roku, kiedy to jego koncert miał uświetnić pierwszą konferencję ONZ. Polacy zostali z niej wykluczeni, bo alianci nie chcieli mieć już nic wspólnego z polskim rządem emigracyjnym, a komunistycznego jeszcze nie uznali. Rubinstein stwierdził, że na sali nie widzi flagi Polski, od której zaczęła się wojna, co go oburza, po czym ogłosił, że wobec tego zagra Mazurka Dąbrowskiego i kazał wszystkim wstać! Co ciekawe, wszyscy potulnie się podporządkowali i wstali! Jest to mało znany fakt.
  Z kolei wczoraj minęła 85. rocznica urodzin Bożeny Mamontowicz-Łojek, wdowy po Jerzym Łojku, działaczki społecznej przez lata zajmującej się upamiętnianiem Katynia i organizowaniem badań, ofiary katastrofy smoleńskiej. Jej historia jest piękną historią nie tylko w sensie patriotycznym, ale także osobistym, bo była przykładem miłości sięgającej aż za grób i pielegnującej cele zmarłego.
 • Panią Bożenę spotkałem raz - na spotkaniu przedwyborczym ZP-PC w 1993 roku. Zacna kobieta.
 • Rzchanym napisal(a):
  Kilka dni temu - 20 grudnia - czyli w ostatni wtorek - minęła 40. rocznica śmierci Artura Rubinsteina. Jest znany jako wybitny pianista, ale warto wspomnieć o jego geście z 1945 roku, kiedy to jego koncert miał uświetnić pierwszą konferencję ONZ. Polacy zostali z niej wykluczeni, bo alianci nie chcieli mieć już nic wspólnego z polskim rządem emigracyjnym, a komunistycznego jeszcze nie uznali. Rubinstein stwierdził, że na sali nie widzi flagi Polski, od której zaczęła się wojna, co go oburza, po czym ogłosił, że wobec tego zagra Mazurka Dąbrowskiego i kazał wszystkim wstać! Co ciekawe, wszyscy potulnie się podporządkowali i wstali! Jest to mało znany fakt.
  Bardzo znany.
 • Dziś minęła 70. rocznica śmierci kompozytora Ludomira Różyckiego oraz 50. rocznica wprowadzenia w Polsce kodów pocztowych. W czasach piosenki Skaldów jeszcze ich nie było. ;)
 • jeszcze nie ma rocznicy
  umarł Bene 16
 • Dziś są dwie rocznice: 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego oraz 80. rocznica utworzenia Kierownictwa Dywersji AK zwanego w skrócie Kedywem.

  Wczoraj ponadto była 70. rocznica rozpoczęcia procesu księży kurii krakowskiej będącego wstępem do wielkiego uderzenia na Kościół w 1953 roku.

  Wcześniej, 12 stycznia, minęła 640. rocznica... pierwszego użycia w Polsce broni palnej (podczas oblężenia Pyzdr w trakcie wojny domowej w Wielkopolsce zwanej wojną Grzymalitów z Nałęczami).

  8 stycznia minęła okrągła, 100. rocznica urodzin Emanuela Rostworowskiego, historyka, badacza XVIII wieku, autora znakomitego podręcznika dotyczącego tego właśnie stulecia.
 • Dziś minęła 450. rocznica ostatniego dnia pierwszego sejmu konwokacyjnego oraz równoległej z zakończeniem tegoż sejmu aktem konfederacji warszawskiej ustanawiającej pokój wyznaniowy.
 • Dziś mija 70. rocznica zamordowania przez komunistów generała Augusta Fieldorfa "Nila".

  Jeśli chodzi o wcześniejsze rocznice z tego miesiąca - 8 lutego minęła 100. rocznica zamachu archimandryty Smaragda na metropolitę Jerzego (swoją drogą zbieżność listu Sawy do Cyryla z rocznicą sugeruje, że był to rodzaj szyderczego uczczenia rocznicy...), 12 lutego - 190. rocznica urodzin Aleksandra Czekanowskiego (naukowca, badacza Syberii po zesłaniu),16 lutego - 40. rocznica śmierci Kazimiery Iłłakowiczówny, 17 lutego - 150. rocznica urodzin bpa Henryka Przeździeckiego (pierwszego biskupa siedleckiego po jej reaktywacji w 1918 r.).
  Swoją drogą, czytając o Iłłakowiczównie, dowiedziałem się, co to jest asonans. ;)
 • Jutro mija okrągła, 50. rocznica śmierci admirała Józefa Unruga.
 • 70 rocznica zejścia Iosifa Wissarionowicza Dżugaszwilego.
 • I choć wino zabija, to dzisiaj świętujemy tę rocznicę winem.
 • edytowano March 2023
  Znalazłem w sieci taki mem.
  "Paweł I zmarł w marcu.
  Aleksander II zmarł w marcu.
  Stalin zmarł w marcu.
  Ja nie chcę nic sugerować ale marzec ma jeszcze ponad 3 tygodnie."
 • edytowano March 2023
  Zamawiać już karty biznesowe?

  image

  image

  (747 The Queensway, Etobicoke, ON M8Z 1M8)

  👣

  🐾
  🐾

 • Józik, obudź się, Ruskie w kosmos wylecieli!
  Wszystkie?
  Nie, dwoch.
  To co głowę zawracasz...

  Wcale nie jest oczywiste, że zejście pana Putina cokolwiek w czymkolwiek poprawi.
 • edytowano March 2023
  Też prawda. Ale przez chwilę chaos może być tam jeszcze większy. O ile zejdzie w sposób naturalny. Jeśli w sposób zorganizowany - niekoniecznie.
 • A czy zejście cara w sposób zorganizowany nie jest w Moskowii naturalne?
 • Jutro mija 800. rocznica śmierci kronikarza Wincentego Kadłubka. Jest on traktowany z lekceważeniem jako bajarz (którym skądinąd był), a tymczasem był on ze swym republikańsko-antydespotycznym zacięciem i dumą narodową nieformalnym założycielem polskiej szkoły myśli politycznej. Na naszym forum ktoś kiedyś cytował jego legendę o rzekomym przyjmowaniu wysłanników Aleksandra Wielkiego. ;)
 • Mistrz An w I tomie dziejów dość szeroko to opisuje składając hołd mistrzowi Wincentemu zwanemu Kadłubkiem.
 • Niech tedy wiecznie żyje, on Kadłubek!

  image
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.