Patron dnia
Dziś Kościół wspomina m.in. bł. x. Mariana Skrzypczaka, jednego ze 108 błogosławionych przez św. Jana Pawła męczenników, których przysporzyli nam nasi sąsiedzi.
Wikariusz parafii Płonkowo. Po wybuchu wojny, świadomy niebezpieczeństwa, pozostał w parafii, by nieść posługę duszpasterską. Został zamordowany 5 października 1939 r. w Płonkowie przez bojówki młodzieży niemieckiej. Padając pod kościołem po strzałach z pistoletów, wołał: "Jezu, zlituj się! Przebacz im!"
1
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarz
+++
+++
+
*
"Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia
Święty Brunonie, módl się za nami!
+
Dzisiejszemu dniowi przyświeca Matka Boska Różańcowa.
+++
+++
+++
*
"Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia
Jednym z patronów dzisiejszego dnia jest bł. Wincenty Kadłubek.
„Nigdy bowiem ludzie doskonali złem za złe nie odpłacają.”
a także darmowa porada prawna:
"Sprawiedliwość oznacza to, co najbardziej sprzyja temu [obywatelowi], który może najmniej."
Ta rewolucyjna końcepcja nazywa się "zasłoną niewiedzy" i wymyślił ją w 1971 słynny teoretyk prawa John Rawls. Natomiast Mistrz Wincenty to bajarz, co o smoku wawelskim bajki pisał i o Wandzie, co nie chciała Niemca, bo miała tasiemca.
Ale uczciwie się do tego przyznawał.
Błogosławiona Maria Angela Truszkowska, założycielka zakonu sióstr felicjanek, wypowiada się w temacie toczącej się w sąsiednim wątku rozmowy.
Spojrzyj z nieba Patronie,
Usłysz z Gniezna ten śpiew,
Pobłogosław Radzymie,
Daj nam pokój i chleb!
Bł. Jan Beyzym
Św. Jan Paweł o błogosławionym:
Ite, missa est.
Przykład, cichego pracownika winnicy Pana, który zapadł mi w pamięć po jednej informacji o nim, a towarzyszy mi w modlitwach od ponad 20 lat.
13 października 1917 roku w Fatimie Matka Boża po raz szósty ukazała się trojgu portugalskim pastuszkom. Dzieciom towarzyszył ogromny tłum. Ludzie pobożni przyszli z nakazu sumienia, inni ze zwykłej ciekawości. Niektórzy znaleźli się tam z obowiązku służbowego. Trzy miesiące wcześniej Maryja zapowiedziała: W październiku powiem wam, kim jestem i czego chcę oraz dokonam cudu, który wszyscy zobaczą, aby uwierzyli. Wezwania Matki Bożej skierowane do ludzi oraz tajemnice, które otrzymały dzieci miały uzyskać potwierdzenie, które powinno przekonać każdego co do prawdziwości objawień.
Wspominamy też bł. Honorata Koźmińskiego.
+++
*
"Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia
Św. Małgorzata Maria Alacoque:
I bliższy nam Radzim-abp gnieźnieński
Radzim pochodził z książęcego czeskiego rodu Sławnikowiców. Urodził się między 960 a 970 r. Był przyrodnim bratem św. Wojciecha. Przeznaczony do stanu duchownego, stale przebywał w otoczeniu Wojciecha. Razem z nim wstąpił w 988 r. do benedyktynów na Awentynie. Tam otrzymał imię Gaudenty. W opactwie benedyktynów w Awentynie otrzymał też święcenia kapłańskie. Kiedy w roku 997 dowiedział się o wymordowaniu jego rodziny w Libicach przez możny ród Wrszowców, wraz ze św. Wojciechem zrezygnował z powrotu do Pragi i razem udali się do Polski.
W Prusach Radzim był naocznym świadkiem męczeństwa św. Wojciecha. Brał udział w sprowadzeniu jego relikwii do Gniezna. Pozostał też na dworze Bolesława Chrobrego podobnie jak jego brat, Sobiesław (Sobiebór). Pod koniec roku 997 lub w roku 998 powrócił jednak do Rzymu, biorąc udział w pertraktacjach o utworzenie metropolii w Polsce i w zabiegach o kanonizację Wojciecha. Nie jest prawdą, jakoby napisał jego żywot; na pewno jednak musiał zeznawać jako naoczny świadek oraz dał szereg informacji o Wojciechu opatowi na Awentynie, Janowi Kanapariuszowi, który żywot św. Wojciecha napisał, by na nim można było oprzeć przewód kanonizacyjny. Data kanonizacji Wojciecha nie jest dokładnie znana; odbyła się ona wszakże przed 2 grudnia 999 r., bowiem pod tą datą jedno z pism cesarza Ottona III nazywa Wojciecha świętym.
Wkrótce po kanonizacji Wojciecha papież Sylwester II ustanowił Radzima arcybiskupem Gniezna. Wiadomość ta musiała rychło dotrzeć do Polski, skoro jeszcze pod datą 999 roku nazywany jest "arcybiskupem św. Wojciecha", czyli metropolitą gnieźnieńskim. Do Polski przybył Radzim w roku 1000 razem z cesarzem Ottonem III. Cesarz, przyjęty najuroczyściej przez Bolesława Chrobrego, w porozumieniu z papieżem ustanowił metropolię w Gnieźnie z trzema zależnymi od niej diecezjami: w Krakowie, we Wrocławiu i w Kołobrzegu. Biskupstwo poznańskie istniało już wcześniej, bo już w roku 968, a jeszcze jako biskupstwo misyjne było zależne bezpośrednio od Stolicy Apostolskiej. Nowo mianowani biskupi byli obecni na uroczystościach gnieźnieńskich, jak też na synodzie, który zaraz po nich się odbył.
Nie dochowały się do naszych czasów dokumenty, które rzuciłyby więcej światła na działalność Radzima-Gaudentego na stolicy gnieźnieńskiej. Z relacji Galla Anonima wynika, że metropolita popadł w jakiś gwałtowny konflikt z Bolesławem Chrobrym, a nawet że rzucił na niego klątwę. Przypuszcza się, że łączyło się to z wyprawą zbrojną Chrobrego na ojczyznę Radzima, Czechy. Radzimowi zwykło się przypisywać zasługę sprowadzenia do Polski benedyktynów, by na terenach zachodnich prowadzili akcję misyjną wśród pogańskich szczepów słowiańskich. Osadzić ich miał w Międzyrzeczu. Podobno to Radzim napisał ich pierwszy (zaginiony niestety) życiorys po męczeńskiej śmierci (+ 1003), z którego korzystał św. Bruno z Kwerfurtu przy pisaniu słynnego "Żywotu Pięciu Braci Męczenników".
Według katalogu arcybiskupów gnieźnieńskich Radzim-Gaudenty zmarł w roku 1006. Współcześni historycy są skłonni tę datę przesunąć jednak na rok 1011. Dnia śmierci nie znamy. Nie mamy także pewności, gdzie znajduje się ciało bł. Radzima. Zapewne jednak jest w Pradze, zabrane przez króla czeskiego, Brzetysława, w czasie jego najazdu na Polskę w roku 1038. Kult bł. Radzima wyrósł w cieniu kultu św. Wojciecha. Mimo że Radzim nie był nigdy kanonicznie wyniesiony do chwały ołtarzy, archidiecezja gnieźnieńska czci go jako błogosławionego i swojego patrona.
https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/img/10/1410-radzim_2.jpg
Szczątki bł. Radzima Gaudentego znajdują się w podziemiach katedry gnieźnieńskiej.
To jest na miejscu
Pierwszy arcybiskup Gniezna, Radzim Gaudenty, brat św. Wojciecha i świadek jego męczeństwa.
Bolesław z przybocznymi Radzimem Gaudentym i Ottonem w drodze do grobu św. Wojciecha - taka metaloplastyka wita zwiedzających na ostrowie lednickim.
Patronka mojej Drugiej Połówki.
+++
*
"Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia
Św. Ignacy Antochieński, biskup i męczennik.
Dziś wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty. Jakoś czuję doń wyjątkową sympatię a wizualizuję go sobie facjatą Jima Kamizela, po filmie "Paweł, Apostoł Chrystusa".
Patron inteltualistow. Pozostali byli zwykłymi ludzkimi. Symboliczne.