Skip to content

Patron dnia

135

Komentarz

  • Trafny cytat.
    +

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • św. Jozafat nazywany był też "duszochwatem". Przez 12 lat życia jako duchowny zrobił zadziwiająco dużo dla Kościoła. W XVII w. wszystko szybciej się działo.

    https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/swieci/s_jozafat.html

  • Św. Rafał Kalinowski

    „(…) powiem bez ogródek, że ulegamy złudzeniu, uważając za wielkich ludzi noszących szumne tytuły. Bóg wszędzie objawia wielkość swoją, a człowiek swoją nędzę.”

  • Dziś wspominamy św. Alberta Wielkiego, biskupa i doktora Kościoła:

    Trzymaj smutek z daleka od siebie jako przeciwny pokojowi. Rani cię boleśnie, serce gryzie niczym robak ubrania, wysusza źródło pobożności, czyni człowieka małodusznym i niezdolnym do walki – zadaje śmierć duszy i ciału.

    Wybrałem jedną tylko myśl, ale więcej pięknych i mądrych znajdziecie pod tym linkiem:

    http://swieciblogoslawieniswieci.blogspot.com/2018/11/mysli-swietego-alberta-wielkiego.html

  • @trep powiedział(a):
    Dziś wspominamy św. Alberta Wielkiego, biskupa i doktora Kościoła:

    Trzymaj smutek z daleka od siebie jako przeciwny pokojowi. Rani cię boleśnie, serce gryzie niczym robak ubrania, wysusza źródło pobożności, czyni człowieka małodusznym i niezdolnym do walki – zadaje śmierć duszy i ciału.

    Nienawidzę takich smentów. Jakby, diagnoza trafna; robak ubrania -- wszystko się zgadza. Tyle że co z tego.

  • +

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Św. św. Małgorzata Szkocka (królowa) i Gertruda dziewica (zakonnica) są patronkami 16 listopada. Gertruda rozmawiała z Panem Jezusem, jego słowa zapisała w "Zwiastunie Bożej Miłości" a wśród nich:

    „Jeśli ktoś poświęci Mi codziennie przynajmniej jedną godzinę w pełnym skupieniu, zgotuje Mi przez to miłe, gościnne przyjęcie. Jeśli ktoś będzie się starał dzień w dzień ćwiczyć w jakiejś cnocie, przyjmę to, jakby Mnie okrył piękną szatą. Podobnie, jeśli ktoś odniesie zwycięstwo walcząc z jakąś wadą lub pokusą, uznam, że Mnie odwiedził i otoczył czułą troską w chorobie. Kto zaś by się modlił żarliwie za grzeszników albo za dusze czyśćcowe, przyjmę to z taką wdzięcznością, jakby Mnie często odwiedzał w więzieniu, by złagodzić me odosobnienie czułymi słowami swego pocieszenia”.

  • Św. Elżbieta Węgierska, zakonnica jest patronką 17 listopada.

    Myśli św. Elżbiety:

    Gdy mi się najlepiej wiedzie, pragnę złożyć z tego ofiarę Bogu.

    Patrzcie, mówiłam zawsze, że trzeba innych uszczęśliwiać.

    Z tego, co posiadamy, powinniśmy chętnie udzielać innym.

    Nie gniewam się na tych, którzy mnie oczerniają, gdyż Bóg jest jedyną moja Miłością.

    Jakże ja mogę nosić złotą koronę, skoro mój Pan nosi cierniową? On nosi ją dla mnie.

    Należy ze spokojem i radością znosić cierpienia. Często jesteśmy podobni do trzciny rosnącej nad brzegiem rzeki. Gdy woda w rzece przybiera, wtedy trzcina się pochyla i woda przepływa ponad nią, nie niszcząc jej. Gdy wody opadają, trzcina się podnosi i rośnie dalej.

  • edytowano November 2023

    Róża Filipina Duchesne,
    Dzięki radzie i pomocy św. Magdaleny Zofii Barat w 1804 r. została członkiem Towarzystwa Najświętszego Serca (Society of the Sacred Heart of Jesus , RSCJ) i założycielką pierwszych domów Towarzystwa, a w 1805 r. złożyła tam śluby wieczyste[1].

    Zmarła 18 listopada 1852 roku mając 83 lata w opinii świętości.

  • Tak, ale głównym patronem dnia jest bł. Karolina Kózkówna, męczennica i dziewica. Moskal - żołdak chciał ją zgwałcić, ale mimo, że ją wielokrotnie ranił, wolała umrzeć niż mu się oddać. Widziałem kiedyś o tym program, coś na kształt teatru telewizji - gdzie jakieś uczennice miały przygotować jakiś materiał na uroczystość? Mam. Tytuł tego programu to Karolina. Ale widzę, że nakręcono też film fabularny pt. Zerwany kłos. Poświęcono jej również drugi odcinek serii (NIE)ZWYKLI - Cudowny kwiat.

    „Pracujmy, nie mitrężmy, aby nas Pan Jezus kochał.”

  • Dziś wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego, ale o nim już było, to cytat będzie z innego świętego - Bazylego:

    „Dla każdego z nas łatwiej jest wtrącać się w cudze sprawy, niż rozważać własne.”

  • Błogosławiona Maria od Jezusa Dobrego Pasterza:

    To jedno weźmiemy z sobą na tamten świat cośmy z czystej miłości dla Pana Jezusa uczynili. Wszystko inne jak słoma w ogniu spalone będzie.

  • Dziś nasz Kościół wspomina papieża i męczennika, św. Klemensa (który osobiście znał Apostołów). Jest on autorem Listu do Koryntian, przez wielu uważanego za tekst kanoniczny.

    POKORA

    XIII. 1. Bądźmy zatem pokorni, bracia, odrzućmy wszelką chełpliwość, zarozumiałość, wszelkie wybryki i nieopanowanie i postępujmy według Pisma. Mówi bowiem Duch Święty: „Niech się nie szczyci mędrzec swą mądrością, ani siłacz swoją siłą, ani bogacz swoim bogactwem, lecz ten, kto się chlubi, niech się w Panu chlubi, tym, że szuka Go, że zachowuje prawo i sprawiedliwość”.

    Wkleiłem fragment najbardziej odpowiedni dla siebie (jak zwykle), ale cały list jest wart przeczytania.

    http://jednoczmysie.pl/1-list-klemensa-rzymskiego-do-koryntian/

  • edytowano November 2023

    wczora było święto Cecylii z Romy
    patronki grających
    wszystkim zamieszanym w wydawanie uporządkowanych dźwięków
    najlepszego!

  • Z tej okazji chciałem sobie wczoraj puścić płytkę adamstana i że smutkiem stwierdziłem że pudełko jest puste. Zgubiłem albo zadziałem w samochodzie którym obecnie chwilowo nie dysponuję.

  • Dziś wspominamy św. Andrzeja Dung-Laca, prezbitera i męczennika i towarzyszy. W liczbie 117 św. Jan Paweł II kanonizował wietnamskich męczenników, którzy ginęli za wiarę na przestrzeni wieku.
    Andrzej, gdy został aresztowany a następnie wykupiony przez współbraci za pokaźną łapówkę, powiedział:

    "Ci, którzy umierają za wiarę, idą do nieba; my zaś wciąż się ukrywamy, tracimy pieniądze, by nas uwolniono z więzienia. Większy pożytek byłby z tego, gdyby nas zatrzymano i zadano śmierć".

  • Wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Tak w żywotach świętych opisywano fragment jej dialogu z cesarzem:

    Słysząc to Maxencjusz zdumiały, bardzo długo w zapamiętaniu został, i nie wiedział co jej odpowiedzieć: aż ku sobie przyszedłszy rzekł: Niech teraz odprawimy ofiary, a potem cię słuchać będziemy. I zakończywszy zabobony swoje, przyzwał pannę do siebie, a wiedząc, że z krwi królów pochodzi, przyjął ją przyzwoicie, i zapatrując się na jej urodę, zaczął ją wychwalać. A ona rzekła: Ci czarci, których wy za bogów macie, tak was zwodzą, iż wam tylko na znikome rzeczy oczy otwierają; ja, jakamkolwiek jest, wiem, że jestem tylko proch, błoto, z którego Bóg taką postać, jaką widzisz, uczynił; i stąd byś się potędze i mądrości raczej takiego Stwórcy dziwować powinien, a nie stworzeniu zalety wmawiać.

    Ale warto przeczytać całość:

    https://parafiapustelnik.pl/index.php/sw-katarzyna-aleksandryjska/

  • Patronem tej niedzieli jest św. Umile, franciszkanin, niepiśmienny mistyk, który objaśniał współbraciom Pismo.

    Zapytany przez kierownika duchownego o intencje swoich modlitw, odpowiedział, że modli się następującymi słowami: «Panie, przebacz mi moje grzechy i spraw, abym Cię kochał tak, jak powinienem Cię kochać; odpuść grzechy całemu ludzkiemu rodzajowi i spraw, aby wszyscy kochali Cię tak, jak powinni Cię kochać».

  • Jednym z patronów dnia dzisiejszego jest błogosławiony Bronisław Kostkowski - beatyfikowany przez Papieża wśród 108 osób duchownych, którzy stracili życie z powodu wiary w latach 1939-1945. Możemy być wdzięczni naszym mentorom i mecenasom za przysporzenie aż tylu orędowników.

    1. AL. BRONISŁAW KOSTKOWSKI (1915-1942)
      Alumn seminarium, aresztowany razem z profesorami i osadzony w Dachau. Wobec propozycji uwolnienia w zamian za wyrzeczenie się drogi do kapłaństwa, dał zdecydowaną odpowiedź: "Raczej śmierć wybiorę niż sprzeniewierzę się powołaniu, którym Bóg mnie zaszczycił". Potwierdził to później w liście do rodziców z więzienia: "Jestem przygotowany na najgorsze. Zdawałem z tego sobie sprawę, kiedy wstępowałem do seminarium, że gdy zajdzie potrzeba, trzeba oddać życie Bogu w ofierze. Nie zawaham się oddać je za Boga i Ojczyznę. Niech się dzieje wola Boża. Bądźcie spokojni i dumni... Chcieliście mieć syna księdzem, czemu nie macie go złożyć Bogu w ofierze?". Zmarł w obozie z głodu 6 sierpnia 1942 r.
  • edytowano November 2023

    Czytamy o prześladowaniach katolików w Pakistanie w Chinach - w dalekich krajach Orientu a tu, w Europie, niecałe 500, 400, 300 i 250 lat temu duszpasterstwo było karane śmiercią, wypatroszeniem i poćwiartowaniem. Na miejscu kaźni błogosławionego Jakuba Thompsona stoi zaś tor wyścigowy.
    http://www.swzygmunt.knc.pl/SAINTs/HTMs/1128blJAMESTHOMPSONmartyr01.htm

    Katolickie martyrologium angielskiej reformacji:

    http://www.swzygmunt.knc.pl/MARTYROLOGIUM/ENGLISHREFORMATION/vPOLISH/MAINs/ENGLISHREFORMATION_main_01.htm

  • edytowano November 2023

    Dziś święto św. Andrzeja Apostoła. Znamy dwie jego wypowiedzi, z których ja przytoczę tę:

    Znaleźliśmy Mesjasza.

  • +

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Dziś Święci Męczennicy m.in. Jezuici z Anglii. https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-01a.php3

  • Trzy wieki prześladowań tylko dlatego, że jakiś jeden koleś chciał sobie po... (w jego mniemaniu) legalnie. Jak tak o tym pomyśleć, to jest to niezły absurd.

  • Inną patronką tego piątku jest beatyfikowana przez JP2 Maria Anuarita Nengapeta. Zginęła ponownie jak nasza błogosławiona Karolina - gdy nie chciała się oddać żołdakowi.

    https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/swieci/or201512-nengapeta.html

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.