Skip to content

Zdjęcie dnia

12627293132237

Komentarz

  • Powinno się ukazać tydzień temu, ale dzisiaj natrafiłam, a aktualne w zasadzie zawsze :)

    (na odtrutkę po kodziarskiej Targowicy)
    image
  • @Mmaria

    przyszlosc narodu zapowiada sie niezle:)
  • To ten od złotego merca, Wojciech Szpil, prezes Totalizatora.

    image
  • mmaria napisal(a):
    image
    Obrazek został zmniejszony aby pasował do strony. Kliknij aby powiększyć.
    Wczoraj min. Jackiewicz chciał zacytować Marszałka ale nie powiedział 'mości hrabio' i zamiast bić powiedział gonić.
  • No właśnie. Też to załważyłam. Obawiam się w związku z tem, że oświecona część .Opozycji nie będzie umiała odnaleźć stosownego zakończenia za pomocą wujka Gugla i cały subtelny, ale jakże trafny żart pana ministra poleciał w niebyt.
  • mmaria napisal(a):
    No właśnie. Też to załważyłam. Obawiam się w związku z tem, że oświecona część .Opozycji nie będzie umiała odnaleźć stosownego zakończenia za pomocą wujka Gugla i cały subtelny, ale jakże trafny żart pana ministra poleciał w niebyt.
    Swój do swego po swoje żarty. Za taki żart przysługuje mu tytuł hc forumowicza.

  • Bardzo poważny żart. Pozostaje sobie i Polsce życzyć, aby jego realizacja była skuteczniejsza i lepiej się skończyła niż wówczas.
  • coś cudownego
  • Ano, cud kobieta :-)
  • image

    Perspektywa

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • AnnaE napisal(a):
    image

    Perspektywa
    Benito to sprawił.
  • To akurat mu się udało. Jest w Rzymie sporo potwornie zabudowanych i zagraconych znanych miejsc bez żadnej perspektywy widokowej. Dla przykładu fontanna Trevi czy Schody Hiszpańskie.
  • Z dzieł Benita najbardziej lubię to

    image
  • To jest Beńkowe Koloseum. Zmachał se też własnego św Piotra.
    image
  • Stare, ale jare.
    image
  • Rafał napisal(a):
    To akurat mu się udało. Jest w Rzymie sporo potwornie zabudowanych i zagraconych znanych miejsc bez żadnej perspektywy widokowej. Dla przykładu fontanna Trevi czy Schody Hiszpańskie.
    Akurat ze szczytu schodów jest rewelacyjny widok.
    Problem z tym, że miejsca "bez perspektywy widokowej" tworzą klimat miasta, każdy z tych budynków wokół di Trevi to przecież zabytek chyba starszy od samych di Trevi. Chyba że zagraceniem mają być fontanny... no to już nie wiem jak bym miał skomentować
  • No widzisz Rafale, Rozum również z Tobą normalnie rozmawia. Głowa do góry, nie jest najgorzej. Damy radę! :)
  • No dzięki. Z tymi schodami to racja. Rzeczywiście z góry lepiej widać.
    Ten brak perspektywy to zresztą reguła w starych miastach gdzie mury ograniczały przestrzeń i piękne budowle były obudowywane bardzo szczelnie. Stąd wspaniałe kościoły w linii ulicy z kamienicami doklejonymi do bocznych naw i fasadą 5 metrów od frontu kamienic z przeciwka. Tak przecież wyglądają np kościoły na Starym Mieście w Warszawie (odbudowane). To konsekwencja, często moim zdaniem negatywna, naturalnego procesu. To co zrobiono na Via della Concilazione to brutalna ingerencja z niezłym skutkiem. Nie wiem co tam było przedtem już zapomniałem lekturę.
  • edytowano May 2016
    Rafał napisal(a):
    No dzięki. Z tymi schodami to racja. Rzeczywiście z góry lepiej widać.
    Ten brak perspektywy to zresztą reguła w starych miastach gdzie mury ograniczały przestrzeń i piękne budowle były obudowywane bardzo szczelnie. Stąd wspaniałe kościoły w linii ulicy z kamienicami doklejonymi do bocznych naw i fasadą 5 metrów od frontu kamienic z przeciwka. Tak przecież wyglądają np kościoły na Starym Mieście w Warszawie (odbudowane). To konsekwencja, często moim zdaniem negatywna, naturalnego procesu. To co zrobiono na Via della Concilazione to brutalna ingerencja z niezłym skutkiem. Nie wiem co tam było przedtem już zapomniałem lekturę.
    Tam była po prostu gęsta miejska zabudowa; takie same wąskie uliczki jak w całym Krakowie, bo ja wiem, Gołębia czy Ducha. Założenie Berniniego było takie, że se błądzisz po Wietrznym Mieście, błądzisz, gdy wtem! WTF! Kolumnada!!! Etc.

    Tak po-mojemu to trochę kulawe jest marudzenie, że brak perspektyw w mieście, gdzie gdzie nie spluniesz, to wzgórze, choćby Janikulum.

    image

    image
  • Wypowiem się po wakacjach. Jak dobrze się ułoży to spędzę w Rzymie ponad dwa tygodnie na rekolekcjach w sierpniu. Mam tam jedno miejsce szczególnie bliskie sercu - boczna nawa u Świętego Pawła Za Murami i słońce na posadzce zza uchylonych drzwi. Tak sobie wyobrażam ciche wyjście z tego świata, a za nim Ten który mnie zaprowadzi do tych kochanych których już tu nie ma.
  • Ech... już pozazdrościłem Kuledze tych wywczasów rekolekcyjnych w Romie
    [-O<
  • A co z tych wzgórz widać? Dachy. Nawet te ujęcia, które zaproponowal Ignac nie są jakieś świetne. Rzym to chyba miasto, które na fotografii najwięcej traci - właśnie dlatego! Tylko że no jak już napisałem, jakieś "przerzedzenie" Rzymu, które zrobił częściowo Mussolini obecnie by nie przeszło ze względu na ochronę zabytków.
    Z Krakowem nawet nie ma co porównywać... Kraków od początku zaprojektowano z rozmachem. Wielki rynek daje świetne perspektywy Kościoła Mariackiego, Sukiennic - i tak było od początku, nie zrobiono jakiegoś przerzedzenia za sanacji. Wawel jest pięknie wyeksponowany od każdej strony i w zasadzie był zawsze, od Wisły nawet bardziej, bo przed spiętrzeniem lustro wody było niższe. Dlatego tym smutniejsze jest to, co potem stało się z miastem, chaotyczna zabudowa zwłaszcza w ostatnich latach.
  • przerzedzenie zrobiono za austriaka
  • edytowano May 2016
    Najlepsze zdjęcie PAD jakie widziałam. Autor: druhna @lenkaolsz
    image
  • rozum.von.keikobad napisal(a):
    Kraków od początku zaprojektowano z rozmachem. Wielki rynek daje świetne perspektywy Kościoła Mariackiego, Sukiennic - i tak było od początku, nie zrobiono jakiegoś przerzedzenia za sanacji.
    "Od zawsze" jak "od zawsze" ;) Na rynku stał np. spory budynek Ratusza, potem przebudowanego na Odwach i ostatecznie (poza wieżą) rozebranego po II Wojnie...
  • a sukiennice do przebudowy szyszko-bohusza byly zlepkiem szopek. oprocz ratusza byla jeszcze waga miejska
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.