Paani, klasyka mowy ciała. Spece od tejże twierdzą że składanie rąk w ten sposób powoduje że uznaje się nas za rozsądnego, kompetentnego itp. Ze szkolenia Makrela tyle zapamiętała, że tak należy. No to jazda! A że zatraciła wszelki umiar to zupełnie inna sprawa. Widac za to jak dalece naturalny to u niej gest:)
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zaprezentowała w piątek arkusze banknotowe z tzw. serii lubelskiej, pochodzące z emisji pamiątkowej z 1974 r. Będzie można je obejrzeć w powstającym przy ul. Rybaki muzeum.
"Odnaleźliśmy ostatnio banknoty, które symbolizują uzależnienie Polski po II wojnie światowej od Związku Sowieckiego. Prezentowane arkusze banknotów tzw. lubelskich zostały wyprodukowane przez moskiewską drukarnię GOZNAK w 1944 r. - jeszcze przez zajęciem przez Sowietów wschodnich obszarów Rzeczpospolitej. Następnie przed formalnym powołaniem Narodowego Banku Polskiego przez marionetkowy rząd zwany lubelskim, emitowane były na tych obszarach, które Sowieci zajmowali" - powiedział na piątkowej konferencji prezes PWPW Piotr Woyciechowski.
"Arkusze te są unikatowe w jakości i ilości, na podstawie zaginionych klisz sowieckich, których nie udało się odnaleźć" - dodał.
Nazwa "serii lubelskiej" pochodzi od miasta Lublin, gdzie znajdowała się wtedy siedziba Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, będącego organem władzy w komunistycznej Polsce. Do obiegu trafiły banknoty o nominałach 50 groszy, 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 i 500 złotych. PKWN dekretem z dnia 24 sierpnia 1944 r. "o emitowaniu biletów skarbowych" wprowadził do obiegu banknoty nieistniejącego wówczas emitenta - Narodowego Banku Polskiego.
"Istotą nie jest sam banknot, ale arkusze do tzw. +akceptu+ (...). Wykonane są na podstawie oryginalnych klisz sowieckich, które zaginęły. Arkusze te mają przede wszystkim wartość historyczną, muzealną. Będzie można je obejrzeć, jako eksponat w powstającym przy ul. Rybaki muzeum, które najprawdopodobniej zostanie otwarte i udostępnione zwiedzającym z końcem przyszłego roku" - wyjaśnił Woyciechowski.
Zaprojektowane przez Iwana Iwanowicza Dubasowa banknoty były słabo zabezpieczone i posiadały błędy w treści. "W zaprezentowanych nominałach, zawarty został charakterystyczny słowny błąd, ponieważ to Rosjanie pisali w języku polskim. Po wyzwoleniu, gdy PWPW w Łodzi - ze względu na zniszczenia warszawskie - produkowała te same banknoty, błąd ten został usunięty. Banknot w oryginale istnieje w obiegu w małych ilościach" - wyjaśnił Woyciechowski.
Komentarz
>-
*
"Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia
BTW vide górny rząd drugie od lewej, dolny drugie od prawej.
Ze szkolenia Makrela tyle zapamiętała, że tak należy. No to jazda!
A że zatraciła wszelki umiar to zupełnie inna sprawa.
Widac za to jak dalece naturalny to u niej gest:)
sam widziałem
materiały (?) transformujące
SEAS Harvard
https://www.facebook.com/diplyohmygodfacts/videos/vb.237061956027/10154651436281028/?type=2&theater
super zdjecia.
w pierwsze musialam sie chwile powpatrywac zeby rozpoznac goscia;)
ale to bylo przed wypiciem porannej kawy ~O)
https://www.facebook.com/PolskaWytworniaPapierowWartosciowychSA/posts/1254798721222364
http://m.niezalezna.pl/84922-nowe-dokumenty-prl-odtajnione-wladze-przygotowaly-pieniadze-na-wypadek-wojny
fotograf/retuszer Mirek Szponar ma konto na Twitterze, gdzie wrzuca swoje prace - koloryzowane stare zdjęcia.
@MirekSzponar