Skip to content

Aktualności, newsy, krótkie wiadomości tekstowe

1374375377379380672

Komentarz

  • loslos
    edytowano May 2021
    Przemko napisal(a):
    A to jest postanowione że pożyczamy w euro?
    Tak. A właściwie to nie my tylko UE a nam przypada z tego jakaś część. Cwana konstrukcja, coś rodzaju CDO. W zasadzie to jakby byli mądrzy, to powinni mnie wziąć na eksperta, nie wiadomo mi o tym, by ktokolwiek inny w Polsce znał się na takich instrumentach.
  • loslos
    edytowano May 2021
    ms.wygnaniec napisal(a):
    los napisal(a):
    Ale za co?
    Za spłatę długu wspólnotowego, bo to jest clou tego wszyskiego

    Do spłacenia jest to co się pożyczyło i odsetki (niskie) jak w każdym innym kredycie.
  • los napisal(a):
    ms.wygnaniec napisal(a):
    los napisal(a):
    Ale za co?
    Za spłatę długu wspólnotowego, bo to jest clou tego wszyskiego

    Do spłacenia jest to co się pożyczyło i odsetki (niskie), jak w każdym innym kredycie.

    Czyli co, 28 osób postawiło w tym samym czasie wziąć kredyt w banku, poszli razem i powiedzieli do bankstera, że w sumie to jak przyszli w więcej osób, to może jakiś rabacik i promocyjne odsetki, ale każdy kredyt bierze na siebie i spłaca go sam?
  • Coś takiego. Znaczy nie bankstera tylko do funduszy emerytalnych i wszystkich, którzy zechcą wziąć te obligacje. Znajdą się tacy.
  • A kto jest pożyczkodawcą?
  • Ten co zechce. Fundusze emerytalne, banki, fundusze inwestycyjne, wszyscy, co mają dużo pieniędzy. To będą obligacje.
  • los napisal(a):
    Ten co zechce. Fundusze emerytalne, banki, fundusze inwestycyjne, wszyscy, co mają dużo pieniędzy. To będą obligacje.
    Jak rozumiem obligacje będą emitowane przez UE. I wykupione później też przez UE, tak ? Czyli pula pieniędzy będzie wspólna. I spłata wspólna.
  • coś w tym stylu
  • edytowano May 2021
    Hmm, trochę pogrzebałem i pomyślałem, wychodzi mi takie coś, ale mam kupę wątpliwości:
    Łącząc dług kilku państw zmniejszamy ryzyko dla pożyczającego. Jeśli zwroty z tych poszczególnych składowych są podobne, to dostajemy „produkt” (takie CDO) z podobnym zwrotem co składowe, ale mniejszym ryzykiem, więc „produkt” powinien być droższy niż zwykła suma składowych (czy na pewno?). I teraz eurokraci zamiast zwiększać cenę „produktu” zmniejszyli oprocentowanie tych poszczególnych składowych (czyli kredytów płaconych przez państwa).
  • polmisiek napisal(a):
    Hmm, trochę pogrzebałem i pomyślałem, wychodzi mi takie coś, ale mam kupę wątpliwości:
    Łącząc dług kilku państw zmniejszamy ryzyko dla pożyczającego.
    Niekoniecznie, co pokazały same CDO. Głównym efektem kombinacji jest zrównanie spreadu kredytowego. Tracą na niej państwa wiarygodne, bo pożyczają drożej, a zyskują mniej wiarygodne, bo pożyczają taniej. Polska słusznie lub nie należy do drugiej grupy.

  • W poniedziałek 10 maja br. pełnomocnik Komitetu Wyborczego Polska 2050 Włodzimierz Zydorczak zamierza zgłosić Małgorzatę Grzywę jako kandydatkę w wyborach w Miejskiej Komisji Wyborczej w Rzeszowie. Jak zapowiada Zydorczak, zgłoszenie zostanie dokonane na podstawie art. 478. par. 3 Kodeksu wyborczego. Pełnomocnik wskazuje, że sytuacja się zmieniła po przeniesieniu wyborów.

    Hołownia jak Kukiz, rozbije lewą stronę, i pomoże Dudzie
  • Dudzie już nic nie pomoże, bo to jego ostatnia kadencja.
  • znaczy prawej stronie

  • →Rzeszów w wątku obok "Przegrywamy...", ostatni post kol. rozuma z 30. marca
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Dudzie już nic nie pomoże, bo to jego ostatnia kadencja.
    fik
  • Jaki Rzeszów? Wrocław. Autorytety z PO to wszak ogłosiły, popisując się znawstwem tematu na wiecyku w Rzeszowie.
    Przypomina mi to dowcip z PRL o tym, jak minister kultury Motyka, dostawszy zaproszenie na "Wesele" Wyspiańskiego, jeździł po warszawskich kościołach, szukając gdzie ta uroczystość.
  • Wesele w rzeszowskim kościele będzie? ;)
  • edytowano May 2021
    Chyba po pałacach ślubów, a nie po kościołach latał. Za nawiedzenie kościoła co najmniej samokrytyka.
    Młodzież nie pamięta
  • edytowano May 2021
    W latach 70-tych to już na chodzenie do kościoła w partii patrzyli przez palce.
  • edytowano May 2021
    christoph napisal(a):
    Chyba po pałacach ślubów, a nie po kościołach latał. Za nawiedzenie kościoła co najmniej samokrytyka.
    Młodzież nie pamięta
    Prywatnie.
    Ale jako minister?
  • Brzost napisal(a):
    W latach 70-tych to już na chodzenie do kościoła w partii patrzyli przez palce.
    A nawet wielu tam posyłali.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Żeby obserwowali tych nie posłanych. ;)

    Patrzyli przez palce na zwykłych janków ale minister to raczej miałby przechlapane.

    PS. Ja tam w komunie "przepracowałem" w sumie jeden rok. (W tem czasie dorobiłem się w papiórach [official record] dwóch strasznych przestępstw "porzucenia pracy". Hehe.
    Siorka mi mówiła, że jeszcze to się za mną do dzisiej ciągnie i można to odnaleźć. Taki byłem pracuś. Hehe-he.
    Ale to nie o tem i mogię opisać w innym wątasie.
    Ale pamiętam jak raz zobaczyłem w kościele mojego mistrza z WSK Okęcie. Szok i szacun. A to był rok 1984.

    👣

    🐾
    🐾

  • Czytałem sobie komentarze na GW, Straszne wycie.
    To już chyba oficjalne, Kaczyński rozegrał i wydymał opozycję.

    A teraz jeszcze Kosiniak powiedział, że on idzie sam. Hołownia sam. I Trzaskowski może też "ja sam", bo jest plan Polska Wielki Campus.

  • posix napisal(a):
    Czytałem sobie komentarze na GW, Straszne wycie.
    To już chyba oficjalne, Kaczyński rozegrał i wydymał opozycję.

    A teraz jeszcze Kosiniak powiedział, że on idzie sam. Hołownia sam. I Trzaskowski może też "ja sam", bo jest plan Polska Wielki Campus.

    *Krampus
  • Trzaskoski... przepraszam, Khan ponownie wybrany na sołtysa Londonistanu.

    https://www.reuters.com/world/uk/labours-sadiq-khan-re-elected-london-mayor-2021-05-08/
  • Mateusz Morawiecki
    @MorawieckiM
    Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem. @MSZ_RP
    jest w kontakcie z @PLenFrance
    . To miejsce to część polskiej historii.
  • Feministka, ateistka, uwodzicielka cudzych mężów, która własnego doprowadziła do samobójstwa... Choć w sumie to nawet ją lubię.
  • edytowano May 2021
    los napisal(a):
    Feministka, ateistka, uwodzicielka cudzych mężów, która własnego doprowadziła do samobójstwa... Choć w sumie to nawet ją lubię.
    Dafaq? Pierwsze słyszę. Może dlatego, że prezentowana jest hagiograficznie ludności chodzacej do szkół?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.