Skip to content

Międzymorze staje się faktem

1678911

Komentarz

  • los napisal(a):
    trep napisal(a):
    los napisal(a):
    Tego bracia Żydzi nigdy nie przyznają ale przez stulecia język hebrajski a zwłaszcza pismo hebrajskie po prostu zapomnieli i kanon masorecki jako pismo został po prostu wynaleziony w X wieku a treść została przetłumaczona z Septuaginty, Wulgaty i arabskich tłumaczeń. Więc jeśli szukamy oryginalnej Biblii, najbliższa tego będzie Septuaginta.
    Tutaj o tym (mniej więcej od 22 minuty)
    X. Chrostowski nie mówi o tym, że masoreckie pismo hebrajskie jest różne od antycznego i w pewnym momencie starsi bracia w wieży po prostu stracili zdolność czytania oryginału i na nowo musieli sobie Pięcioksiąg napisać korzystając głównie właśnie z Septuaginty.

    Żaden Żyd tego nie powie podobnie jak żaden nie wyjaśni skąd się wzięło takie fajne żydowskie święto Chanuka.


    Można coś więcej? Skąd się wzięło święto Chanuka?
  • loslos
    edytowano February 2023
    Opisane detalicznie w Księgach Machabejskich. W skrócie: Machabeusze odbili sprofanowaną przez Greków Świątynię Jerozolimską ale znaleźli tylko jeden dzban poświęconej oliwy, który powinien wystarczyć do podtrzymania płomienia w lampie tylko przez jeden dzień, ale płomień utrzymywał się aż przez osiem dni, aż dostarczono nowej oliwy i kapłan ją poświęcił. A Żydzi (teoretycznie) o tym nie wiedzą, bo Księgi Machabejskie zostały wykluczone z kanonu przez Akibę ben Josefa jako napisane po grecku.
  • edytowano February 2023
    Jeśli jedyne świadectwo o wydarzeniu pochodzi z nieuznawanej za prawdziwą Księgi to....jak można je świętować?
  • edytowano February 2023
    Można. Odpowiedzią jest jedno słowo: tradycja. "Skąd się ta tradycja wzięła? Powiem ci: nie wiem".
  • loslos
    edytowano February 2023
    To tradition jest Tanach czy Chanuka? Oj, jak to to dobrze nie być rabinem. Ale szechterem jeszcze gorzej.
  • Ciekawe1, że żydzi religijni nie wiedzą o Machabeuszach, a u Żydów-ateistów co drugi klub szportowy nazywa się Makabi.

    Natomiast relikwie Machabeuszy spoczywają w pokoju kościoła oo. dominikanów w Kölnie.
  • Niemcy, panie, Niemcy.
    Choć znad Renu
  • los napisal(a):X. Chrostowski nie mówi o tym, że masoreckie pismo hebrajskie jest różne od antycznego i w pewnym momencie starsi bracia w wieży po prostu stracili zdolność czytania oryginału i na nowo musieli sobie Pięcioksiąg napisać korzystając głównie właśnie z Septuaginty.
    A skąd to wiadomo, skoro Żydzi to ukrywają?
  • Nie cała wiedza na świecie pochodzi od Żydów.
  • edytowano February 2023
    Przesłuchałem już wszystkie wykłady z cyklu, w 6 i 7-mej części ks. Chrostowski mówi rzecz ciekawą:

    Na chrześcijaństwo nawracali się z judaizmu głównie Prozelici i tzw. Bojący się Boga (prozelici odmawiający obrzezania), którzy nie znali hebrajskiego i poznawali Stary Testament wyłącznie z greckiego przekładu.
  • trep napisal(a):
    Nie cała wiedza na świecie pochodzi od Żydów.
    To się domyślam, pytam skąd zatem, bo mnie to ciekawi.
  • A skąd wiadomo, że pismo greckie jest różne od łacińskiego? Bo jest inne. W piśmie masoreckim są np. krótkie samogłoski, których w piśmie antycznym nie ma. Jak się przyjrzeć dokładniej, to różnice są całkiem spore. A teraz pytanie - skąd bracia Judajczykowie wiedzieli co napisać? Oni powiedzą, że byli natchnieni, a my to potraktujemy szczyptą soli bałtyckiej.
  • TecumSeh napisal(a):
    los napisal(a):X. Chrostowski nie mówi o tym, że masoreckie pismo hebrajskie jest różne od antycznego i w pewnym momencie starsi bracia w wieży po prostu stracili zdolność czytania oryginału i na nowo musieli sobie Pięcioksiąg napisać korzystając głównie właśnie z Septuaginty.
    A skąd to wiadomo, skoro Żydzi to ukrywają?
    Bo Chrost nauczył się wszystkich możliwych języków, z hebrajskim i aramejskim, łaciną y greką na czele. To się za barierą językową nie ukryją.
  • los napisal(a):
    A teraz pytanie - skąd bracia Judajczykowie wiedzieli co napisać? Oni powiedzą, że byli natchnieni, a my to
    że greki nie zapomnieli ;)

  • Znany fakt. Jak mu dali do tłumaczenia angielską listę dialogową Pasji, to powiedział:
    - Dawać mnie tu te dialogi łacińskie i aramejskie albo spuszczam psy, lojalnie uprzedzam.
  • A jak mowa o językach, to ksiądz profesor przytacza pewną konferencję odbytą na początku XVII w., w której rabini i franciszkanie zastanawiali się, jakim językiem będzie się porozumiewało w Niebie. Rabini twierdzili, że będzie to język hebrajski - język Raju. Franciszkanie ripostowali, że skoro w Raju mówiło się po hebrajsku i język ten został nadużyty, to w zasadzie spełnił swoją rolę dziejową i w Niebie będzie się mówić po polsku.
  • A w piekle po niemiecku ;)
  • adamstan napisal(a):
    A w piekle po niemiecku ;)
    I po rosyjsku.
  • edytowano February 2023
    adamstan napisal(a):
    A w piekle po niemiecku ;)
    W piekle mówiło się po niemiecku od stworzenia świata:

    Wszak Bóg rzekł: "Niech się stanie Polak",
    A szatan w płacz - Das ist unglaublich!
    Nieszczęsna w Polsce moja dola!



    Przemko napisal(a):
    I po rosyjsku.
    Mam wrażenie że to drugi język urzędowy spowodowany regularnym napływem lokatorów przez wiele stuleci. Kto wie - może się stanie pierwszym?
    Ale mój szwagier twierdzi że nie - mieszanina dziczy, strachu, nienawiści, i innych takich i tak koniec końców mniejszą ponosi winę od czystej pychy i pogardy.

    Ale ja się nie spieram - niech się mądrzejsi wypowiedzą ;)
  • A "koniec końców" to ponoć rusycyzm.
  • Otóż se wyobraźcież Szanowni, że Mołdawia wypisuje się z WNP! Prawdziwy upadek Źwiązku Zdradzieckiego.

    Grosu sprecyzował, że członkostwo w WNP Mołdawii, do której należała od 1994 r., nie chroni już tego kraju przed embargiem gospodarczym i wrogimi działaniami Rosji “podejmowanymi przeciwko niepodległości i suwerenności Mołdawii”. “Dowodem tego był szantaż energetyczny (ze strony Rosji – przyp. red.), którego doświadczyliśmy w środku tegorocznej zimy” – podsumował przewodniczący mołdawskiego parlamentu.

    https://wszystkoconajwazniejsze.pl/pepites/moldawia-opusci-wspolnote-niepodleglych-panstw/

  • Dobrze, że choć Transnistira została.

  • Z międzymorskich rozkmin:

  • Vysvětlite mi to, prosím :
    • trzy herby w obrazku,
    • kto trzyma sznur na českiej szyji.
    ?

  • Herb Czech, herb Moraw i herb Śląska.

    A sznura nikt nie trzyma. Że niby pomagając Ukrainie sami sobie zakładają pętlę na szyję.

    👣

    🐾
    🐾

  • @romeck powiedział(a):
    Vysvětlite mi to, prosím :
    • trzy herby w obrazku,
    • kto trzyma sznur na českiej szyji.
    ?

    Jedyne państwo, które honoruje Śląsk

  • @Mordechlaj_Mashke powiedział(a):
    Herb Czech, herb Moraw i herb Śląska.

    No właśnie tak myślałem, tylko brak Łużyc mnie zmylił... (że to jaki inszy zestaw).

    @christoph powiedział(a):
    Jedyne państwo, które honoruje Śląsk

    No, mają jeszcze 1/7 terytorium.

  • Zabór czeski T-T

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.