Skip to content

Międzymorze staje się faktem

145791012

Komentarz

  • edytowano July 2021
    .
  • Znam Syna znajomych
    Tadzio
  • KazioToJa napisal(a):
    los napisal(a):
    Mnie strasznie bawiły turystyczne imiona znajomych Niemców. Nie spotkałem jednego o imieniu polskim albo czeskim. W literaturze jest ciut lepiej - kochanek Hansa Castropa zwał się Przybysław Hippe. Choć niby to imię obodrzyckie a nie polskie.
    Ania się zdarza, ale nie wiedzą, że to polskie
    Też rosyjskie.
  • edytowano July 2021
    Znam też Vracislava
  • I wygląda na to, że geopolitycznie się dosyć gorąco zrobiło.
  • Znam jedno takie imię odpowiednie dla Niemców. Adolf.
  • edytowano July 2021
    Znam dwóch.
    Jeden z nich - wiadomo,
    Więc zacznę od drugiego - Dymsza
    https://deon.pl/imiona-swietych/adolf,161
    Henryk byłoby bardziej odpowiednie
  • Wojciech Stanisławski o ciekawym aspekcie Międzymorza, jakim jest ukraińska emigracja zarobkowa do Polski:

    https://tygodnik.tvp.pl/54990323/irina-przytnie-grzywke-andrij-trawnik-ukraincy-w-polsce-ad-2021
  • edytowano July 2021
    „Stepan Bandera jest czwartym najczęściej kojarzonym z imienia i nazwiska Ukraińcem (po Julii Tymoszenko, Witaliju Kliczce i XIX-wiecznym poecie-budzicielu narodu Tarasie Szewczenko)”

    No, na 200% o o poetę chodzi
  • Przecie gdyby chodziło o piłkarza, to by mówili Andrzejek a nie Taras, myśl pan!
  • A tymczasem Órban wygrał wybory i to podobno zmiażdżąco.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    A tymczasem Órban wygrał wybory i to podobno zmiażdżąco.
    Teraz jak coś od niego chcą to muszą konkretne oferty składać.
  • Kto i czego od niego chce? Zaraz będzie winny napaści Putina na Ukrainę.
  • edytowano April 2022
    Przemko napisal(a):
    Kto i czego od niego chce? Zaraz będzie winny napaści Putina na Ukrainę.
    Jeszcze żaden mały kraj dobrze nie wyszedł na sojuszu z Kacapią, a ponadto nikt wchodząc z nimi w konszachty nie ustrzegł się współuczestnictwa w rzeczach moralnie dość obrzydliwych. Nie da się być w sojuszu z ziemską ekspozyturą ciemnych sił pozostając nieumoczonym.

    Oczywiście prezydentowi małego i dość peryferyjnego kraju może się wydawać, że wszystkich wykiwa i dodatkowo zarobi parę forinciaków, ale.....
  • edytowano April 2022
    Dumam ja ostatnio nad Grupą V4 w kontekście międzymorsko-wojennym i wiecie co mie wyjszło? Ovaj, że winniśmy wywalić z V4 Węgry, a przyjąć Rumunię.

    I co się wtedy stanie? Ano to, że V4 stanie się z grubsza grupą państw, które zyskały na traktacie z Trianon.

    Jeszcze lepsze -- otóż Węgry dzięki swej nieubłaganej postawie w ramach wojny skonfliktowały się ze wszystkimi swymi sąsiadami, poza Serbosławią, która -- niespodzianeczka! -- też nie ma dostępu do morza.

    Nie wiem jak Koledzy to widzą, ale na moje kaprawe oko, Órban zakiwał się jeszcze barziey niż sam Ozyrys.
  • edytowano April 2022
    Ozyrysowi to premier Wągrów może co najwyżej buty wiązać.

    Co do reszty to oczywiście pełna słuszność, Madziarzy chyba w zbyt małym stopniu zostali okrojeni z terytoriów podczas poprzednich wojen i proszą sie o jeszcze.

    Kiedy do nas dotrze, że ich bratankami są od dswna Kacapy a nie my?
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Dumam ja ostatnio nad Grupą V4 w kontekście międzymorsko-wojennym i wiecie co mie wyjszło? Ovaj, że winniśmy wywalić z V4 Węgry, a przyjąć Rumunię.

    I co się wtedy stanie? Ano to, że V4 stanie się z grubsza grupą państw, które zyskały na traktacie z Trianon.
    Jeszcze jedno - nie będzie w V4 żadnego prokacapskiego państwa. Co jest wartością samą w sobie, być może najważniejszą ze wszystkich.
    O Rumunii wiem niewiele, ale coraz bardziej mnie się podoba.
  • https://www.cashless.pl/11507-blik-rumunia

    Blik uruchomi płatności w pierwszym kraju poza Polską. Trwają zaawansowane prace nad startem usługi w Rumunii
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    A tymczasem nasz b. kolega z b. forum daje Węgrom radę Chiraca:

    https://tvn24.pl/swiat/wojna-w-ukrainie-postawa-wegier-jakub-kumoch-powinny-wykorzystac-szanse-jak-mowil-chirac-by-milczec-5680424
    O, nie wiedziałem że to b. Kolega!
  • Brzost napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    A tymczasem nasz b. kolega z b. forum daje Węgrom radę Chiraca:

    https://tvn24.pl/swiat/wojna-w-ukrainie-postawa-wegier-jakub-kumoch-powinny-wykorzystac-szanse-jak-mowil-chirac-by-milczec-5680424
    O, nie wiedziałem że to b. Kolega!
    Ja też nie.
    Nick?
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    https://www.cashless.pl/11507-blik-rumunia

    Blik uruchomi płatności w pierwszym kraju poza Polską. Trwają zaawansowane prace nad startem usługi w Rumunii
    Słuszną linię uprawia nasza kasta bankowa.
    Tak trzeba żyć. Orlen, Maspex, teraz Blik - kto jeszcze uprawia lokalną ekspansję?
  • Nie używał nicka, bo uważał, że to niegodne poważnego człowieka. Pod nazwiskiem pisał.
  • TecumSeh napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    https://www.cashless.pl/11507-blik-rumunia

    Blik uruchomi płatności w pierwszym kraju poza Polską. Trwają zaawansowane prace nad startem usługi w Rumunii
    Słuszną linię uprawia nasza kasta bankowa.
    Tak trzeba żyć. Orlen, Maspex, teraz Blik - kto jeszcze uprawia lokalną ekspansję?
    Asseco bardzo.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Nie używał nicka, bo uważał, że to niegodne poważnego człowieka. Pod nazwiskiem pisał.
    No to musiało być krótko, bo jakoś nie zarejestrowałem.
  • Brzost napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Nie używał nicka, bo uważał, że to niegodne poważnego człowieka. Pod nazwiskiem pisał.
    No to musiało być krótko, bo jakoś nie zarejestrowałem.
    Był w owym czasie także redaktorem portalu Fronda.
  • Jednakowoż optowałbym za jakąś szansą otrzeźwienia dla Budapesztu - nie wiedziałem, że mamy aż tylu sprawdzonych sojuszników w UE coby się ich pozbywać.
    A Bukareszt jako V5 to duszkiem tak. Pytanie czy oni są zainteresowani?
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Dumam ja ostatnio nad Grupą V4 w kontekście międzymorsko-wojennym i wiecie co mie wyjszło? Ovaj, że winniśmy wywalić z V4 Węgry, a przyjąć Rumunię.

    I co się wtedy stanie? Ano to, że V4 stanie się z grubsza grupą państw, które zyskały na traktacie z Trianon.

    Jeszcze lepsze -- otóż Węgry dzięki swej nieubłaganej postawie w ramach wojny skonfliktowały się ze wszystkimi swymi sąsiadami, poza Serbosławią, która -- niespodzianeczka! -- też nie ma dostępu do morza.

    Nie wiem jak Koledzy to widzą, ale na moje kaprawe oko, Órban zakiwał się jeszcze barziey niż sam Ozyrys.
    O! to-to!
    +1
  • loslos
    edytowano April 2022
    Są. Rumuni od 160 lat są w szwungu pasjonarnym. W tym czasie:
    1. Z trzech nieważnych księstewek pod obcą władzą stworzyli jedno niepodległe państwo.
    2. Wymyśli sobie język.
    3. Zmienili alfabet z cyrylicy na łaciński (z fazą pośrednią hehe).
    4. Jak były jakieś wojny, to bez pudła stawali po stronie zwycięskiej.
    5. Za komuny byli niezależni od Sowietów.
  • I jako jedyny kraj w Europie góglają Polskę najczęściej spośród wszystkich krajów świata. Można powiedzieć, że przebierają nogami.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.