Skip to content

Zdjęcie dnia

1226227229231232235

Komentarz

  • Internet twierdzi że zdjęcie jest nawet z 1947, może to strój plażowy bo i ramiona odkryte niezbyt zgodnie z epoką.

  • I na tej plaży faceci w garniturach?

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Na modzie się nie znam ale na wyszukiwarce owszem.
    Zapodaję trzy niezależne źródła oraz specjalnie dla Szanownej Koleżanki przetłomaczyłem tekściory na polski.
    Proszsz...
    .........................................

    To byłam ja - opowieść z brzegu rzeki.

    Kim jest młoda kobieta z maszyną do pisania na kolanach, siedząca nad Sekwaną na słynnym i często reprodukowanym zdjęciu Roberta Doisneau z lat 40-tych?

    Ponieważ legendarny fotoreporter przez całe życie tworzył romantyczne kroniki Miasta Świateł, zawsze zakładano, że dziewczyna jest elegancką paryżanką. Jednak w swoich nowych wspomnieniach "As Green as Grass", opublikowanych w tym miesiącu [sierpień 2013] przez Bloomsbury, 90-letnia angielska powieściopisarka Emma Smith ujawniła, że w rzeczywistości jest to jej portret, zrobiony latem 1948 roku, kiedy pracowała nad swoją debiutancką powieścią "The Far Cry". Dowód na to, że Francuzi nie mają monopolu na stylowe młode kobiety.

    https://www.standard.co.uk/news/londoners-diary/twas-i-a-tale-of-the-riverbank-8754266.html

    ...........................................

    ...Za zarobione pieniądze przeniosła się do Paryża, gdzie wynajęła pokój w Hotel de Tournon i czerpiąc ze swoich wspomnień z Indii, napisała na maszynie swoją drugą powieść. Została ona wznowiona przez Bloomsbury w 2011 r. Podczas pracy nad drugą powieścią w Paryżu w 1948 r. Smith została sfotografowana z maszyną do pisania na nabrzeżu Ile de la Cité przez francuskiego fotografa ulicznego Roberta Doisneau, który otrzymał zlecenie od Paris Match. Po ukazaniu się zdjęcia w magazynie, Doisneau nadal wykorzystywał je w swoich kolekcjach.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Emma_Smith_(author)

    ..........................................

    Doisneau i ja: Historia zdjęcia

    W 1948 roku Emma Smith pracowała w Paryżu nad swoją drugą powieścią, The Far Cry. W mieście panowała fala upałów, a Smith, by poradzić sobie z temperaturą, zaczęła stosować "niezwykle prostą" codzienną rutynę. Zaraz po śniadaniu składającym się z croissantów i mleka w hotelu, szła ze swoją maszyną do pisania na Ile de la Cité, gdzie siadała na płytach chodnikowych z widokiem na Sekwanę "na cały dzień skoncentrowanej pracy umysłowej".

    Była nieświadoma "wędrownego fotografa robiącego zdjęcia", który pojawił się pewnego dnia bez zapowiedzi. Był to Robert Doisneau, któremu Paris Match zlecił zilustrowanie fali upałów. Powyższe zdjęcie Smith z maszyną do pisania opartą na kolanach zostało później wydrukowane przez magazyn.

    "Nigdy go nie spotkałam" - mówi teraz Smith. "Bardzo bym chciała, ponieważ to zdjęcie pojawia się we wszystkich jego kolekcjach". Ale najbardziej niezwykłą rzeczą w portrecie, jak podkreśla, jest to, że wydaje się, że przez większość dnia siedziała na kamiennej ziemi.

    "Sprawdziłam ostatnio zdjęcie, aby zobaczyć, czy jest tam poduszka" - mówi triumfalnie. "Nie było!"

    https://www.theguardian.com/books/2013/aug/18/emma-smith-green-grass-memoir-interview

    👣

    🐾
    🐾

  • @AnnaE powiedział(a):

    Mini w 48? Paaanie, to niemożliiiwe! Nawet w Paryżewie. Prędzej 68.

    raczej szorty pani pisarka miała na sobie, staniczek w swoim kształcie mógł być z lat 40. XX

  • No cóż. Zdjęcie przepiękne.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Powiedziałabym, że gość na drugim planie jest ubrany w stylu lat 40.

  • @Mania powiedział(a):
    Powiedziałabym, że gość na drugim planie jest ubrany w stylu lat 40.

    Poddałam się. Nie będę się upierać.
    Jednak na mini trzeba było jeszcze poczekać. Być może krótkie spodenki weszły nieco wcześniej:
    https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Minispódniczka

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • @Mania powiedział(a):
    Powiedziałabym, że gość na drugim planie jest ubrany w stylu lat 40.

    Chyba rozebrany:

    a co do mini, to laptop by pewnie ostro grzał w nogi a taka maszyna to pewnie nawet jeszcze chłodzila.

  • W upalny dzień z metalowym sprzętem raczej było jak z laptokiem 😊

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • mało podobny do Trampa

  • edytowano 26 February

    ku pamieci

    Żadne tam hehehszki
    tu film dokumentalny

  • to zdjęcie/zdjęcia dnia z wczoraj

  • Nie przyłożył się na zajęciach z kamuflażu.

  • Ale jakoś znany redakcji?

  • @los powiedział(a):
    Nie przyłożył się na zajęciach z kamuflażu.

    matka Kurka łopatologicznie o nim

  • edytowano 27 February

    @margerytka powiedział(a):
    to zdjęcie/zdjęcia dnia z wczoraj

    To Kukiz i Gracjan? Czemu to jest zestawione ze sobą?

  • Bo to ten sam facet - w peruce i bez.

  • No i? Ale kto to jest, o co chodzi?

  • @Przemko powiedział(a):
    No i? Ale kto to jest, o co chodzi?

    Patrz Kurka wyzej

  • @Przemko powiedział(a):
    No i? Ale kto to jest, o co chodzi?

    Od 49:19 minuty:

    Manitou od razu właściwie określił prowokatora.

  • Dzięki, teraz łapię. Myślałem że to coś ważnego.

  • @margerytka powiedział(a):

    @los powiedział(a):
    Nie przyłożył się na zajęciach z kamuflażu.

    matka Kurka łopatologicznie o nim

    Ten człowiek oddał głos nieważny i nie brał udziału w referendum 15 X, jak publicznie oświadczył na własnym portalu.
    Natomiast nie przeszkadza mu to uważać, że rozumie polską rację stanu i bezwstydnie rozdzierać szat nad obecną sytuacją Polski - do której to sytuacji przyłożył swoją osobistą cegiełkę.
    Bez wytworzenia prawdziwych elit intelektualnych Polska nie ma szans. Z tym że jak wiadomo garnitur dobrze leży dopiero w trzecim pokoleniu, natomiast regularne katastrofy polskiej państwowości, jej tradycyjna słabość i podatność na obcą ingerencję bardzo tę ciągłość pokoleniową elit utrudniają.

  • edytowano 27 February

    Polska posiada pod dostatkiem elit intelektualnych, tyle że ponad połowa wyborczej populacji nie chce ich słuchać i głosuje na dotknięte akulturacją antyeliity.

    Tu tkwi zasadniczy problemat, to jest w tzw. ludożerce a nie w rzekomym braku elitarnych intelektualistów.

  • ktoś prponował żeby zmienić naród
    Schmidt Karol Kowalski czy Lech Wałęsa?

  • @MarianoX powiedział(a):
    Polska posiada pod dostatkiem elit intelektualnych, tyle że ponad połowa wyborczej populacji nie chce ich słuchać i głosuje na dotknięte akulturacją antyeliity.

    Tu tkwi zasadniczy problemat, to jest w tzw. ludożerce a nie w rzekomym braku elitarnych intelektualistów.

    Jeżeli elity nie potrafią wyeliminować antyelit, to nie spełniają swojej roli.

  • Zawsze mi się wydawało, że eliminowanie ludzi jest zadaniem pałkarzy a nie elit.

  • @los powiedział(a):
    Zawsze mi się wydawało, że eliminowanie ludzi jest zadaniem pałkarzy a nie elit.

    no nie, pałkarze są tylko od pałkowania, natomiast zadaniem elit jest strategia eliminacji wrogów narodu

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.