Skip to content

energia i energetyka - co nas napędza

18911131462

Komentarz

  • wzdłuż Jamalskiego idzie światłowód, wzdłuż NS też, ciekawe czy Balic Pipe zakłada podobne nowości? Bo byłaby okazja do zrobienia własnego łącza ze światem.
  • Maria napisal(a):
    >Pamiętamy wszak, że obowiązuje nas do 2022 pawlakowa umowa z Gazpromem - z koniecznością zapłaty. Jest ona specyficzna o tyle, że my musimy bulić, ale Gazprom może nam tego gazu nie dostarczać. I do tej pory już 7 razy (tak, siedem!!!) sobie na przerwę w dostawie pozwolił. Jak było nerwowo, to tylko nasze władze wiedzą.
    ja nie widzę zadnych nerwow
  • edytowano October 2019
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Koleżanko! Nie myl gaziku z ropką.
    Nie mylę.
    Chociaż faktycznie poleciałam duuuuuuuuużym skrótem.
    Niemal wszystkie cywilizowane kraje z ropki przestawiają się na gaz. Zatem nasze bezpieczeństwo energetyczne też będzie się w dużej mierze opierało na dostawach gazu (USA, Katar) a nawet wydobywaniu tegoż z naszych pokładów węgla kamiennego.
    Na razie i jeszcze długo potem będziemy lecieć na ropce. Dlatego rury są niezbędne.
    A w cytowanym artykule mowa jest o tranzycie gazu.
    Zatem nie czepiać się - chodzi o energię i jej źródła ;)
  • W sensie, co się przestawia z ropki na haz? Ałtomobile?
  • Łomatko. Kerowca się odezwał.
    Przemysł prosz Ignaca, przemysł.
  • "Jak zauważył prezes PGNiG, w coraz większym stopniu o nasz surowiec dopominają się także producenci energii elektrycznej, np. Elektrownia Dolna Odra. Takich przykładów jest więcej. Kiedy słyszymy o planach spółek energetycznych, to prawie wszystkie chcą w dużym stopniu przejść na gaz - mówił szef PGNiG."

    To cycata z obecnego tygodnika rybackiego.
    Acha - Baltic Pipe to tyż gazociąg.
  • Maria napisal(a):
    Łomatko. Kerowca się odezwał.
    Przemysł prosz Ignaca, przemysł.
    Serio? Jakie branże? Pierwsze słyszę o czemś takiem.
  • Ignac, stracę do Ciebie cierpliwość - masz wyjaśnienie w poście wyżej, znaczysie w stosownej cycacie.
    I nie wódź mojej osoby na pokuszenie, znaczysie, nie rób sobie tego, hm... nabiału, bo się rospukne :D
  • I właśnie wchodzimy z gazem na nowe rynki. Się okazało:)
    https://wiadomosci.tvp.pl/45562634/koniec-z-gazowym-szantazem-kremla
  • na żarnach będzie mełł jedn z drugim!
    zero soi aavocado i kawusi, liczi i bananów

    Organizacje ekologiczne przygotowały raport na temat stanu oraz planów rozwoju energetyki wodnej na Europie. W ich ocenie funkcjonowanie tego typu instalacji negatywnie wpływa na ekosystemy rzeczne oraz lokalne społeczności, a rozwijanie małej energetyki wodnej generuję więcej szkód niż zysków.

    https://www.cire.pl/item,190347,1.html?utm_source=newsletter&utm_campaign=newsletter&utm_medium=link&apu=29117
  • A kiedy, sorry za gupie pitanko, zaczno sie sami unicestwiać? Dla dobra planety, ofkors.
  • Antynatalizm, hasło modne ostatnio wśród ludzi młod(n)ych.
  • edytowano December 2019
    christoph napisal(a):
    Organizacje ekologiczne przygotowały raport na temat stanu oraz planów rozwoju energetyki wodnej na Europie.
    Murem za ekologamy! Niech się zajmują energetyką wodną na Europie a nawet globalnym ocipieniem Jowisza. A najlepij niech się tamuj przeniesą.

    👣

    🐾
    🐾

  • Kuba_ napisal(a):
    Antynatalizm, hasło modne ostatnio wśród ludzi młod(n)ych.
    GóWno od lat ostro propaguje antynatalizm - a to atykuł o rzekomo gigantycznych kosztach posiadania dziecka, rozstępach i nadwagach po ciąży, a to pochwała restauracji i innych przybytków programowo nie wpuszczjących najmłodszych.
  • Business Insider

    Sam pomysł nie jest nowy, podobną operację łączenia PGE z Energą, wymyślił już kilka lat temu ówczesny minister finansów. Uzasadniał to wówczas koniecznością zwiększenia potencjału inwestycyjnego PGE. Ja to już wówczas kontestowałem, pytając: czy jeśli PGE wyda ponad mld zł na Energę, to będzie mieć więcej pieniędzy czy mniej? W rzeczywistości celem ówczesnego rządu było pozyskanie pieniędzy do budżetu. Aktualnie jeśli Orlen, kontrolowany przez Skarb Państwa, kupi 51 proc. akcji Energi, też należącej do Skarbu Państwa, to do budżetu powędruje ok. 1,5 mld złotych, a rząd te środki spożytkuje np. na budowę elektrowni atomowej. Zarówno wtedy, jak i teraz, chodzi o to, by samemu sobie sprzedać spółkę i pozyskać pieniądze do budżetu, z wymienionymi wyżej zastrzeżeniami prawnymi.
  • Niby tak ale kasę Orlenowi można też zabrać dywidenda. Poprzez ten zakup buduje sie wiekszy koncern energetyczny a nie tylko paliwowy i to szybko. Czy to do ry pomysł nie wiem. Musiałbym więcej się dowiedzieć o sektorze.
  • edytowano December 2019
    no nie wiem, czy komputerswiat.peel to dobrze przetłumaczyło... :)

    tutaj w oryginale! 我国新一代“人造太阳”预计2020年投入运行
    fragment:
     新华社成都11月26日电(记者李华梁)我国新一代的可控核聚变研究装置“中国环流器二号M”目前建设顺利,预计2020年投入运行,开展相关科学实验。这是记者26日从正在四川乐山举行的第一届中国磁约束聚变能大会上了解到的。

      核聚变产生能量的原理与太阳发光发热相似,因此在地球上以探索清洁能源为目的的可控核聚变研究装置,又被称为“人造太阳”。
    i od jednego z tych 26 dziennikarzy chciałbym coś się dowiedzieć...
  • Tania i "czysta" energia zmieniłaby świat. Taka energia to tania woda z odsalania morza, a taka woda to życie tam gdzie staje się lub już jest nieznośne lub niemożliwe. Do tego koniec z emisją CO2 i większości gazów cieplarnianych. Inna rzecz że wtedy by się okazało czy człowiek ma coś wspólnego z ociepleniem klimatu czy nie. No i nawet jakby ta energia była tania to wątpię aby właściciele technologii zechcieli ja udostępniać oraz sprzedawać tanio. Musiałyby być co najmniej dwa konkurencyjne ośrodki.
  • MarianoX napisal(a):
    Kuba_ napisal(a):
    Antynatalizm, hasło modne ostatnio wśród ludzi młod(n)ych.
    GóWno od lat ostro propaguje antynatalizm - a to atykuł o rzekomo gigantycznych kosztach posiadania dziecka, rozstępach i nadwagach po ciąży, a to pochwała restauracji i innych przybytków programowo nie wpuszczjących najmłodszych.
    Niby ten sam temat, ale różnica w podejściu jest znacząca. Postawa lansowana przez GWno mimo wszystko stawiała człowieka w złym świetle, na które składało się coś z egoizmu, hedonizmu, braku odpowiedzialności, niemożności sprostania nowemu 'czelendżowi'.

    Nowe eko-podejście jest niebezpieczne, bo serwuje atrakcyjną i pozornie pozytywną ideę usprawiedliwiającą antynatalizm.

    Lud z grubsza woli czynem swoim (albo zaniechaniem) przyczyniać się do zrobienia czegoś dobrego, niż tym samym czynem dowodzić swojej słabości.
  • Strażnicy miejscy z Leszna mają piecyki pokazowe do nauki palenia08.12.2019r. 15:16
    Piecyki pokazowe kupiła straż miejska w Lesznie. Posłużą one do prezentacji mieszkańcom, jak właściwie rozpalać piece i jak w nich palić, aby możliwie jak najmniej zanieczyszczać powietrze.

    Prezentacje będą organizowane zwłaszcza w tych dzielnicach Leszna, w których jakość powietrza jest szczególnie zła.

    Zastępca komendanta Straży Miejskiej w Lesznie Dominik Sadowski wyjaśnił, że decyzja o zakupie piecyków to m.in. wynik kontroli przeprowadzanych przez strażników w domach, w których są piece.

    "Nie zawsze wydobywające się z komina kłęby dymu świadczą o tym, że spalane są niedozwolone odpady. W czasie niektórych przeprowadzanych przez nas kontroli okazało się, że mieszkańcy nieprawidłowo palą w piecach. Najczęstszy błąd, to palenie od dołu. Stąd pomysł, aby kupić takie pokazowe piecyki i zademonstrować mieszkańcom Leszna, jak należy prawidłowo w piecach palić" - powiedział.
    Leszczyński magistrat podał, że najwięcej spotkań i pokazów odbędzie się w dzielnicach Gronowo, Zatorze i Zaborowo, gdzie mieszkańcy najbardziej skarżą się na złą jakość powietrza. Niebawem ma być znany harmonogram prezentacji.

    Do współpracy przy pokazach zaproszeni będą także kominiarze i pracownicy wydziału ochrony środowiska leszczyńskiego urzędu miasta

    Za cire.Pl
  • edytowano December 2019
    od kilku lat (z 7) takie pokazy organizują strażacy w katowickiem!
    dobra rzecz, sam sie nauczyłem! (a rozpalałem zawsze źle!)
  • https://blog.tagesanzeiger.ch/wettermacher/index.php/732/heizen-mit-holz-eine-dumme-idee/

    dlaczego opalanie drewnem jest głupim pomysłem?
    duży artykuł pokazujący, że CO2 neutralne ogrzewanie drewnem wbrew pozorom produkuje sporo pyłów i przez fakt konieczności dowozu tegoż drewan ( w Szwajcarji pali się drewnem z Rumunii, a w skandynawji z Pribałtiki) powoduje jeszcze więcej zanieczyszczeń
    image
  • No bo generalnie tak zwana ekologia, a już szczególnie biopaliwa, jest bardzo szkodliwa dla środowiska naturalnego. Może nachalny i agresywny infantylny idiotyzm Grety pomoże to uświadomić ludożerce.
  • Węgiel to w sumie skoncentrowane przez miliony lat biopaliwo.
  • marniok napisal(a):
    Węgiel to w sumie skoncentrowane przez miliony lat biopaliwo.
    Tylko my nie ogarniamy tego cyklu produkcyjnego ;-)
    Czasowo nie ogarniamy,
    za krótcy jestesmy
    Czasowo
  • Zapewne w tym tkwi sedno sedna.
    Ale argument to dobry dla wszystkich ekooszołomów.
  • Taka myśl mnie najszła że likwidacja atomic przez Niemców i Szwajcarów musi oznaczać że za chwilę wejdą nowe technologie wytwarzania energii. Nowe i nie oparte na spalaniu tylko "eko" ale tanie czy tez tańsze niż spalanie.
  • w sylwestra NIemcy zamkną jedną atomówkę w Badenji Wirtembergji, krótko mówiąc Szwaby (grupa ludzi) będą mieli 13% mniej energii , kupią we Francji, z atomówek
    https://www.faz.net/aktuell/politik/inland/atomkraftwerk-baden-wuerttemberg-schaltet-ab-aus-fuer-philippsburg-16549396/ein-stoppschild-vor-dem-16549398.html
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.