Skip to content

energia i energetyka - co nas napędza

1101113151662

Komentarz

  • Rafał napisal(a):
    Tak, ale na zbrojenia i duża wojnę już nie wystarczy.
    Oczywiście że nie.
    Nawet ichniejsze Armaty14 i inne wynalazki (których nie warto nie doceniać) mają tę wadę że nie da się ich wdrożyć na dużą skalę.
    Rafał napisal(a):
    160 miliardów to raptem ca 1250 $ na głowę? Na długo?
    Na długo - bo nie mówimy tu o całym budżecie a uzupełnianiu braków z powodu niskich cen ropy.
    A one nie mogą być niskie przez długi czas. Progozy na kilka lat są rosnące, o ile oczywiście nowy (albo stary) covid się nie przydarzy.
  • pierwsze zdanie z moich Szwajcarów
    więcej przeciwko ociepleniu klimatu dałoby zrezygnowanie z klimatyzacji niz inne działąnia podejmowane obecnie.

    poza tem mamy w roku nie jeden szczyt zapotrzebowania na e-energię w zimie, ale i szczyt wywołany przez klimy latem,już nie można remontować bloków latem, bo może sieć nie wydolić, a oze nie załątwia jeszcze sprawy globalnie
    choć znam budynek, gdzie fotowoltaika wystarcza do napędzania klimy

    https://www.tagesanzeiger.ch/milliarden-kuehlsysteme-erwaermen-die-erde-271378963588?utm_source=sfmc&utm_medium=email&utm_campaign=TA_ED_CELSIUS-2020-08-22_TEASERMAIL&utm_term=https://www.tagesanzeiger.ch/milliarden-kuehlsysteme-erwaermen-die-erde-271378963588&utm_id=700749&sfmc_id=158300046&utm_source=sfmc&utm_medium=email&utm_campaign=TA_ED_CELSIUS-2020-08-22_TEASERMAIL&utm_term=&utm_content=125366&utm_id=450e9d19-15b8-470c-9bd0-92fcdc34c0b5&sfmc_id=158300046&sfmc_activityid=b66e60b4-2a58-4a95-aa81-41e45a2b6cc3
  • Problem tę jest o wiele lepiej widoczny w Chinach, gdzie występują zarówno braki energii jak i administracyjne ograniczenia czasu pracy fabryk np. do trzech dni w tygodniu. Zimą takich przestojów ani braków nie ma.

    Natomiast sam postulat jest debilny, bo przecież po to ludzie się bogacą, żeby mieli wygodniej a nie mniej wygodnie.

    W skali mikro my staramy sobie radzić tak: Jak przychodzi fala upałów, stosujemy reżim. Wszystkie okna zamknięte. Rolety zasunięte. Gotujemy wodę na zewnątrz. Na przenośnych indukcjach gotujemy ziemniaki czy inne warzywa - też na zewnątrz. Rano patrzymy na termometr zewnętrzny i wewnętrzny i jeśli pierwszy wskazuje niższą temperaturę otwieramy wszystkie drzwi i okna aż do wyrównania wskazów. Natychmiast po tym zamykamy i zasłaniamy wszystko. Potrafimy w ten sposób utrzymać 22-23 stopnie, gdy na zewnątrz jest grubo ponad 30. Bez klimy, więc zdrowiej, bo klima jest bardzo niezdrowa.

    Jest też zdrowa klima. Jak ktoś buduje sobie nowy dom i robi pompę ciepła, to powrót można zrobić z przełączeniem. Zimą do gruntu, latem puszczonymi w ścianach rułami. Wtedy mamy zdrowiutkie chłodzenie bez szkodliwego dla górnych dróg oddechowych nawiewu i bez rozsiewania różnych syfów.
  • jeszcze klimatycznym rozwiązaniem były strychy, które działały jak bufory
  • Klimę mam tylko w samochodzie.
  • wodór to z gazu koksowniczego
  • edytowano September 2020
    A ja klimy nienawidzę ;-)
    Do +35 dla mnie jets luz.
  • image
    Niemcom jest wszystko jedno czyj gaz będzie napełniał ich magazyny ale bez żadnych pośredników w łańcuchu dostaw.
    Pamiętajcie, że idziemy na ostre zwarcie.
  • edytowano September 2020
    ms.wygnaniec napisal(a):
    image
    Niemcom jest wszystko jedno czyj gaz będzie napełniał ich magazyny ale bez żadnych pośredników w łańcuchu dostaw.
    Pamiętajcie, że idziemy na ostre zwarcie.
    Oczywiście. Mają nieco lepsze położenie na hub gazowy dla Amerykanów niż my. My musimy się bić o hub dla Międzymorza. Drugi od południa na Adriatyku. Z kolei my mamy lepsze położenie na hub dla Rosji ale ona woli Niemcy . NSI i NSII to ich rada na nasze położenie. Oczywiście to kosztuje ale są skłonni płacić podniesioną cenę tranzytu i wyższy koszt inwestycji. To też rada dla nas - nie ma nic darmo na tym świecie. Trzeba inwestować w terminale, sieci przesyłowe, w tym łączniki z zagranicą, i własny gaz z każdego możliwego źródła - złoża konwencjonalne, łupkowe, zgazowywanie węgla, biogaz oraz licencje na wydobycie za granicą itd.
  • ms.wygnaniec napisal(a):
    Niemcom jest wszystko jedno czyj gaz będzie napełniał ich magazyny ale bez żadnych pośredników w łańcuchu dostaw.
    I to jest słuszna końcepcja. Zresztą, min. Nahymski ma taką samą, po to rurę do Danii ciągnął, po to gazoport im. Lecha Kaczyńskiego.
  • edytowano September 2020
    obracam pytanie wątka
    co możemy napędzać?

    Why Human Power?
    A human can generate at least as much energy as a 1m2 solar panel on a sunny day.
    Unlike solar and wind energy, human power is always available, no matter the season or time of day. There's little need for energy storage.
    Unlike fossil fuels, human power can be a clean energy source.
    Unlike solar panels, wind turbines, and batteries, humans don't need to be manufactured in a factory.
    Unlike all other power sources, human power increases as the human population grows.
    Human power is an all-round power source. Humans supply muscle power (which can be converted into mechanical energy or electricity), body heat (especially during exercise) and human waste (which can be converted to biogas and fertiliser).
    If we generate energy ourselves, we will first and foremost ask ourselves how much energy we actually need.
    Human power is the most sustainable power source on Earth.

    ostatnie zdanie przeraża, nie zwierzęta, a ludzie to źródło energii
    nowy wspaniały świat

  • christoph napisal(a):
    obracam pytanie wątka
    co możemy napędzać?

    Why Human Power?
    A human can generate at least as much energy as a 1m2 solar panel on a sunny day.
    Unlike solar and wind energy, human power is always available, no matter the season or time of day. There's little need for energy storage.
    Unlike fossil fuels, human power can be a clean energy source.
    Unlike solar panels, wind turbines, and batteries, humans don't need to be manufactured in a factory.
    Unlike all other power sources, human power increases as the human population grows.
    Human power is an all-round power source. Humans supply muscle power (which can be converted into mechanical energy or electricity), body heat (especially during exercise) and human waste (which can be converted to biogas and fertiliser).
    If we generate energy ourselves, we will first and foremost ask ourselves how much energy we actually need.
    Human power is the most sustainable power source on Earth.

    ostatnie zdanie przeraża, nie zwierzęta, a ludzie to źródło energii
    nowy wspaniały świat

    jeden minus - sam człowiek, jak i produkcja paliwa dla niego, wiąże się ze znaczną emisją gazów cieplarnianych ;)
  • Absolutny nąsęs.
  • to nawet w klasztorach w średnich wiekach było wolniej, znaczy więcej wolności
  • Filioquist napisal(a):
    christoph napisal(a):
    obracam pytanie wątka
    co możemy napędzać?

    Why Human Power?
    A human can generate at least as much energy as a 1m2 solar panel on a sunny day.
    Unlike solar and wind energy, human power is always available, no matter the season or time of day. There's little need for energy storage.
    Unlike fossil fuels, human power can be a clean energy source.
    Unlike solar panels, wind turbines, and batteries, humans don't need to be manufactured in a factory.
    Unlike all other power sources, human power increases as the human population grows.
    Human power is an all-round power source. Humans supply muscle power (which can be converted into mechanical energy or electricity), body heat (especially during exercise) and human waste (which can be converted to biogas and fertiliser).
    If we generate energy ourselves, we will first and foremost ask ourselves how much energy we actually need.
    Human power is the most sustainable power source on Earth.

    ostatnie zdanie przeraża, nie zwierzęta, a ludzie to źródło energii
    nowy wspaniały świat

    jeden minus - sam człowiek, jak i produkcja paliwa dla niego, wiąże się ze znaczną emisją gazów cieplarnianych ;)
    Phi! Przeca to już beło!

    Witajcie w starożytności.
  • ...jakby zrobić odzysk ciepła :-?
  • Filioquist napisal(a):
    ...jakby zrobić odzysk ciepła :-?
    Odzysk soli mineralnych też by można.
    I te, no, feromony
  • ....kobitki słono by zapłaciły, szczęśliwość ogólna wzrosłaby
  • Podpisaliśmy likwidację jednej z najważniejszych branż w historii Rzeczpospolitej Polskiej - oświadczył Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "S"
    Nikt, kto jest zatrudniony na kopalniach produkujących węgiel energetyczny nie straci pracy - podkreślił Kolorz
    Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń dodał, że to strona rządowa zaproponowała, aby zapis gwarantujący kontynuację do emerytury zatrudnienia pracownikom pracującym pod ziemią i przy mechanicznej przeróbce węgla, znalazł się w porozumieniu
    Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
    REKLAMA

    - Dziękujemy tym pracownikom kopalń, którzy są pod ziemią, którzy z taką determinacją walczyli o miejsca pracy - oświadczył Dominik Kolorz, działacz związkowy, przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarności". Zaznaczył, że de facto sytuacja oznacza likwidację - w perspektywie wieloletniej - polskiego górnictwa. - Podpisaliśmy likwidację jednej z najważniejszych branż w historii Rzeczpospolitej Polskiej - stwierdził Kolorz. Negocjacje trwały z przerwami od minionego wtorku. Treść porozumienia ma być teraz notyfikowana w Komisji Europejskiej.

    - Z przykrością to mówię, ale reprezentacja parlamentarzystów ze Śląska zachowała się żenująco. Nikt w zasadzie się nie interesował tym, co się tutaj działo. Nikt, kto jest zatrudniony na kopalniach produkujących węgiel energetyczny nie straci pracy - dodał Kolorz.
  • podpisali likwidację w 2049, to jakaś fizyka kwantowa
  • Zlikwidują 10.11 o 9.15
  • Tenże wiceminek Soboń:
    ". - Za 15, 17 lat także nie będzie można już używać gazu. Wszystko na to wskazuje"

    http://biznes.interia.pl/gospodarka/news-projekt-transformacji-polskiej-energetyki-do-konca-roku,nId,4774680#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

    To jakiś Matrix. "Wszystko na to wskazuje"- czyli skąd przychodzą polecenia?
  • Tylko koniecznie wszystkie kopalnie dobrze nawodnić, żeby komuś nie przyszedł do głowy powrót!
  • A zaś tukej polecę tekst, który mnie w prostych (choć długich!) słowach przekonał, ażeby -- jak już się skeszuję ze swojego startapu med-technologicznego -- kupić se elektrowóz im. p. Tesli.

    https://waitbutwhy.com/2015/06/how-tesla-will-change-your-life.html
  • Wiem, ciebie wszystkie teksty przekonują. Jak można w wieku XXI zarządzać informacja na sposób sprzed epoki druku?
  • Kuba_ napisal(a):
    Tylko koniecznie wszystkie kopalnie dobrze nawodnić, żeby komuś nie przyszedł do głowy powrót!
    Najnowocześniejsza kopalnia w Europie, szyb Kopernik, Wałbrzych- rok 1990 czy 1991. Sprawdzone wzorce.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    A zaś tukej polecę tekst, który mnie w prostych (choć długich!) słowach przekonał, ażeby -- jak już się skeszuję ze swojego startapu med-technologicznego -- kupić se elektrowóz im. p. Tesli.

    https://waitbutwhy.com/2015/06/how-tesla-will-change-your-life.html
    Tesle mają takie ładne zielone tablice rejestracyjne. Wiem, bo jadąc 400 km w trasie wyprzedzałem trzy razy. Wyprzedziłem raz, zjechałem na Orła, zatankowałem benziny do pełna, odstałem w kolejce do kasy, zamówiłem hamburga, poczekałem, zjadłem, zrobiłem siku, umyłem rączki, ruszyłem. Wtedy wyprzedziłem Teslę znowu, prędkości mniej-więcej 140 km/h vs. 80 km/h.
    Później stanąłem jeszcze na kawkę, a po ruszeniu- wiadomo, wyprzedziłem Teslę. Tą samą, białą, niewinną.

    Szerokiej drogi, brrrrrrrruuuum!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.