Skip to content

energia i energetyka - co nas napędza

1565758596062»

Komentarz

  • @adamstan powiedział(a):
    Gdzieś ostatnio mignął mi mem (więc nie wiem, czy to prawda), że czeskie słowo na karalucha też się wywodzi od "szwaba".

    Jugole mówią na to-to "švabo".

    Ale na Szwabów też mówią "švabo". Jest na to cały articolo w Wikipedyjej, a okazuje się że jezdo zjawisko etnolingwistyczne o nazwie "Ethnophaulismus" -- wogle nie wiedziałem, że take słowo, to wogle jest!

    https://de.wikipedia.org/wiki/Schwabo

    Nieniecka Łajka budzi swą kąpletnością rodzaj podziwu, gdyż oprócz powyższego jest jeszcze:

    https://de.wikipedia.org/wiki/Szwab

    Nu, jeszcze mie artykuł po litewsku o panu Klałsie Szwabie wyskoczył. Przyznamy, że z takiem naźwiskiem to w sumie sam prosił się:


    https://ekspertai.eu/bio-eko-techno-fasizmas-svabo-projektas105644/

  • Nieee no, zbyt suotkie to jest, żeby nie poprosić Deepla o chwilę pracy:

    Wiele stereotypowych cech przypisywanych Niemcom w Polsce jest również przypisywanych Austriakom, tj. głośne, aroganckie, nieokrzesane zachowanie, brak wrażliwości i elastyczności. Co więcej, Szwaby czy Szkopy (liczba mnoga) są tam na ogół wyobrażani jako ociężali, tępi, o pewnym typowym wyglądzie. Przypisywane im cechy nie tworzą jednolitego stereotypowego wizerunku, gdyż nie zawsze jedna cecha może być oceniona jako jednoznacznie pozytywna. Przykład: ich typowa pracowitość nie zawsze jest pozytywna, ale może być również oznaką chciwości lub uległości. Inne cechy to Oszczędność (= skąpstwo), brak wyobraźni, smaku i tolerancji, niegościnność, poczucie obowiązku, punktualność, posłuszeństwo wobec autorytetów i niezdolność do buntu, w wyniku czego mówi się, że Szwaby są psychicznie sparaliżowani, przez co często odmawia się im możliwości prowadzenia beztroskiego życia.

    Często mówi się: "Typowy szwab", "Typowy szkop", co oznacza "Typowy Niemiec" i wyraża negatywne nastawienie (często uprzedzenie) mówiącego do etykietowanej osoby, przy czym szkop jest wyraźnie bardziej negatywnie naładowany niż szwab. Szkop(y) było używane w szczególności podczas II wojny światowej jako określenie niemieckich żołnierzy okupacyjnych.

    Słowo Szwab pochodzi od polskiego słowa oznaczającego Szwabów. Polskie słowo oszwabić, które oznacza "oszukać", rozwinęło się jako czasownik. Pochodzenie słowa szkop jest trudne do udowodnienia. Uważa się, że pochodzi od czeskiego "Skopčák", co oznacza "ten, który pochodzi z gór". Dla Czechów niemieccy kupcy przybyli do nich z gór (czeski: z kopců).

    W języku polskim istnieje szereg mniej lub bardziej agresywnych określeń Niemców oprócz dwóch wymienionych powyżej. Przykłady (liczba mnoga): Fryce, Prusaki, Adolfki, Helmuty, Hitlerowcy, Goebelsi, Gestapowcy, Pierdoły saskie i wiele innych. Bogactwo i intensywność emocjonalna polskojęzycznych określeń Niemców jest porównywalna jedynie z tymi, które dotyczą mieszkańców Rosji (zwłaszcza byłego Związku Radzieckiego). W przypadku innych narodowości język polski nie posiada tak długiej listy etnofaulizmów.

    Jednym z możliwych wyjaśnień tego stanu rzeczy są polskie doświadczenia historyczne. Od początku polskiej państwowości dochodziło do wzajemnej agresji, nienawiści, tarć i często krwawych konfliktów, które kształtowały i wzmacniały stereotypowy obraz zachodnich i wschodnich sąsiadów Polski. Negatywny wizerunek Niemców (i Rosjan w ogóle) jest ostatnio dodatkowo podsycany przez środki masowego przekazu[2].

  • PS Zawsze myślałem, że "Saxon fuckings" oznacza "głupstwa niewarte uwagi, a przy tym nieprawdziwe".

    PPS Jak widać, ebanie PiS zawsze na czasie.

  • Polskie słowo na niemiłego robaka - prusak.

  • z energią dla maszyn to ma mało wspólnego, z energią grup społecznych - sporo

  • noo taa
    kupujący bank millenium Portorykanczycy, wróć!, Portugalczycy przejęli nie tylko firmę , ale i logo wzięli na siebie
    aha
    i Piłsudskiemu pomnik na Madeirze postawili

    ale Orlen trzyma sie mocno!
    paliwo dąży pod zaczarowaną 7emkę

  • w Lotaryngii w starej kopalni miano znaleźć metan, a znależli domieszki wodoru, nawet 20%
    Francja dostosowała prawo geologiczne i ujęła w nim wodór jako surowiec
    2027-28 mają zamiar robić to na skale przemysłową

    https://www.tagesanzeiger.ch/wasserstoff-neue-aera-in-der-energiegewinnung-985930017659

    Franchi / The New York Times / Redux / Laif

    Anfang 2023 machte sich eine Gruppe um den Geowissenschaftler Jacques Pironon von der Universität Lothringen auf zu einer stillgelegten Kohlemine nahe der deutsch-französischen Grenze. Vom Energieunternehmen Française de l’Énergie hatte er und sein Team den Auftrag bekommen, nach Methan zu suchen. Also liessen sie ein Bohrgestänge in die Tiefe fahren. Doch auf Methan stiessen sie nicht, dafür auf etwas anderes: Wasserstoff. Je tiefer sie bohrten, desto mehr nahm die Konzentration zu. In 1250 Metern waren es schon 20 Prozent.

    Auf 250 Millionen Tonnen schätzt Pironon die Menge an Wasserstoff in dem Reservoir, das wäre mehr als das Doppelte dessen, was die gesamte Welt pro Jahr auf unterschiedliche Weise an Wasserstoff produziert. Den rechtlichen Rahmen, um Wasserstoff als Rohstoff zu fördern, hat Frankreich als eines der ersten Länder bereits im Jahr 2022 geschaffen. Nun will das französische Energieunternehmen erneut bohren, um Gasproben aus noch grösseren Tiefen an die Oberfläche zu befördern und die genaueren Ausmasse der Lagerstätte zu bestimmen. 2027 oder 2028 soll, wenn alles gut geht, mit der Gewinnung des Wasserstoffs begonnen werden.

  • @christoph powiedział(a):
    w Lotaryngii w starej kopalni miano znaleźć metan, a znależli domieszki wodoru, nawet 20%
    Francja dostosowała prawo geologiczne i ujęła w nim wodór jako surowiec
    2027-28 mają zamiar robić to na skale przemysłową

    Znany fakt!

    https://excathedra.pl/discussion/comment/473856/#Comment_473856

  • Poleca się film o ciekawym typie elektrowni jądrowej, który produkuje energię elektryczna oraz paliwo w ilości przewyższającej paliwo potrzebne do jego funkcjonowania.

  • edytowano 22 March

    Nie produkuje, bo go nie ma. Natomiast zaletą PWR jest to że jest i działa.

  • @marniok powiedział(a):
    Aha, nie wiem jak u was w terenie ale np moja babcia mówiła też "szwoby" łącznie na wszystkiego typu robactwo np. karaluchy, pluskwy i te resztę obrzydliwstwa...

    To sie babcia na chrobokach fcale niy znała. Szwoby to som ino karaluchy. Te inksze sie nazywajom rusy, wancki, mrowce a glizdy. A te co furgajom a skokajom, to mogom być kopruchy abo błechy.

  • Mój śp. Dziadek na prusaki mówił "moskale".

  • Nie, karaluchy to są prusaki.
    A szwoby to cała gromada tych wszystkich co Kolega wymienił więc babcia się znała i wiedziała co mówi i jak klasyfikuje.

  • edytowano 22 March

    Nie. Karaluch czyli karaczan orientalny (Blatta orientalis) i prusak (Blattella germanica) to dwa różne gatunki. Ten wschodni jest większy.

  • @marniok powiedział(a):
    Nie, karaluchy to są prusaki.
    A szwoby to cała gromada tych wszystkich co Kolega wymienił więc babcia się znała i wiedziała co mówi i jak klasyfikuje.

    Niy ma zgody. Ta cało gromada, to som chroboki. Kożdy się jakoś nazywo. Czy karaluch, czy prusok to się nazywo Blatella Blatta szwob. Rus to je rus, wancka wanckom, mrowiec się nazywo mrowiec,szlus. Wszystko to do kupy, to som chroboki, a niy tam żodne szwoby.
    Ludzie uczcie się rostomajtych godek, bo się we świecie niy docie rady.

  • Nie mówimy o systematyce naukowej ale o potocznych określeniach.
    Dla niej to były wszystko szwoby i już.
    A jak ci nie pasuje to nie mój problem.

  • edytowano 22 March

    Może trochę przesadziłem, powodowany przesadną dbałością o czystość języka. Dla
    Babci łapka w górę.

  • @ptak powiedział(a):
    Może trochę przesadziłem, powodowany przesadną dbałością o czystość języka.
    Niy ma zgody.

    Albo albo.

  • Odnośnie Turowa:

    Eksperci są w tej sprawie zgodni - wyrok WSA z ubiegłego tygodnia oznacza, że działalność kopalni w Turowie po 2026 r. w świetle prawa nie będzie mogła mieć miejsca. Choć decyzja sądu czeka na uprawomocnienie, a zarówno właściciel - spółka PGE - jak i Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedzieli odwołanie, tak przyszłość kompleksu energetycznego stoi pod znakiem zapytania
    (..) Wspomniane ministerstwo klimatu wskazało, że w jego zakresie słuszne jest zajęcie stanowiska tylko w sprawie koncesji. Co do przyszłości kompleksu "Turów", odesłano nas do Ministerstwa Przemysłu. Nowy resort zarządzany przez Marzenę Czarnecką wskazał, że temat kopalni nie leży w jego gestii, dlatego należy zgłosić się do ministerstw klimatu i aktywów państwowych. Ostatni z wymienionych najpierw przekierował nas do PGE, następnie długo nie odpowiadał, aż wysłał link do platformy X (dawny Twitter).

    Źródło
    Czyli mamy skrajnie zagrożone 10% mocy energetycznej kraju.
    Ale abyśmy nie siedzieli tylko po ciemku, to jeszcze się Będzin zamknie:

    Spółka EC Będzin Wytwarzanie, produkująca ciepło dla Sosnowca, Będzina i Czeladzi, odwołała się od decyzji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach o nałożeniu ponad 247,8 mln zł kary za nierozliczenie w terminie uprawnień do emisji CO2 za rok 2020.

    Przykładowe źródło
    , bo gdzieś mi się zapodział lepszy artykuł.
    W praktyce to albo podwyżka 3-4 krotna dla odbiorców albo upadek.
    To taki przyczynek, do czego ETSy służą.

  • Ekolodzy nie protestowali, Bruksela również nie miała zastrzeżeń.

    "Pierwszy stacjonarny terminal LNG w Niemczech otrzymał ostateczną decyzję inwestycyjną i jest gotów do wbicia łopat w ziemię. Był realizowany ekspresowo w odpowiedzi na kryzys energetyczny podsycany przez Rosjan. Czesi kupią tam nie w Polsce."

    https://biznesalert.pl/niemcy-stafde-lng-terminal-gazoport-polska-fsru-zatoka-gdanska/

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.