Skip to content

Czy czujecie się lepiej w IV RP ?

12346»

Komentarz

  • los napisal(a):
    Liberałom to obniżanie podatków się strasznie nie podoba. Oni by czegoś podobnego w życiu nie zrobili https://fakty.interia.pl/polska/news-gigantyczne-ciecia-w-warszawie-trzaskowski-dochody-zmniejszo,nId,3332877
    Ciekawe123, Pan Czaskoski zapomniał, o współfinansowaniu wtopy z szambociągiem wiślanym, o promocji ideologii LGBT, o bałaganie z 500+ w Warszawie, ale o płaczu że albo mafie kolesi zarobią albo rząd dorzuci, bo na mafie i potrzeby mieszkańców już nie wystarczy to pięknie wspomina.

  • Mania napisal(a):
    .

    500+ wywołało furię stronnictwa niemieckiego (POwców), bo była to najlepsza i najważniejsza, historyczna decyzja po 1989 roku. Ta decyzja pokazała Polakom, że wszystkie poprzednie rządy były g.... warte, odhumanizowane- mówiąc elegancko. Tak jak odhumanizowane były i są nadal nadwiślańskie łże elity.
    Czy jest coś gorszego od odczłowieczonych ludzi?
    Bardzo OK
    i jeszcze -po prostu po raz pierwszy polski rząd zamiast doić malutkich a dawać elitom , pokazał że mali i biedni są ważni.
    Dziećmi, najcennniejszą materią Narodu.
  • edytowano November 2019
    JORGE napisal(a):
    Powiedzcie mi jaka jest różnica między 500+ a obniżką podatków ?
    zasadnicza

    500+ jest nieopodatkowane, nie wchodzi w wielkość przychodu/dochodu (PIT roczny)
    niemożliwe do zastosowania jako ulga w PIT rocznym (bo ci ubodzy wogóle by się nie załapali na takie 500+,, a to właśnie oni byli/są głównym targetem programu

    poza tym ogólna obniżka podatków wg ilości dzieci w rodzinie (no bo 6.000 zł dla rodziny z jednym dzieckiem, a 18.000 zł dla rodziny z trójką dzieci) byłaby jesli nie niemożliwa, to strasznie skomplikowana)

    (pisżę na szybko, bez przemyślenia, tylko wg przemyśleń sprzed 4 lat, tyle mi zostało w głowie,
    ale
    dziś można by jeszcze raz przeliczyć)
  • ms.wygnaniec napisal(a):
    los napisal(a):
    Liberałom to obniżanie podatków się strasznie nie podoba. Oni by czegoś podobnego w życiu nie zrobili https://fakty.interia.pl/polska/news-gigantyczne-ciecia-w-warszawie-trzaskowski-dochody-zmniejszo,nId,3332877
    Ciekawe123, Pan Czaskoski zapomniał, o współfinansowaniu wtopy z szambociągiem wiślanym, o promocji ideologii LGBT, o bałaganie z 500+ w Warszawie, ale o płaczu że albo mafie kolesi zarobią albo rząd dorzuci, bo na mafie i potrzeby mieszkańców już nie wystarczy to pięknie wspomina.

    Och, on w ogóle o bardziej generalnej sprawie nie wspomina. co mu zresztą rzecznik rządu elegancko punktuje, odpowiadając: https://fakty.interia.pl/polska/news-rzecznik-rzadu-apel-prezydenta-warszawy-o-wsparcie-finansowe,nId,3332991?parametr=zobacz_takze
  • Maria napisal(a):
    A co do "socjalizmu", to proszę mnie oświecić, bo nie mam stosownej wiedzy - jak się ma nasze 500+ w stosunku do zasiłków socjalnych wypłacanych na dzieci w innych państwach UE? Bardzo mnie to ciekawi, wręcz intryguje i bardzo będę wdzięczna za informacje.
    Interesowałem się tym już jakiś czas temu, więc może się coś zmieniło.

    Niemcy:
    - świadczenie miesięczne: 190 EUR na 1 i 2 dziecko; 196 EUR na 3; 221 EUR na kolejne (do 18 roku życia lub 25, jeżeli się uczy)
    - ulga podatkowa: od dochodu (podstawy opodatkowania) odejmuje się 302 EUR miesięcznie za każde dziecko (604 EUR w przypadku wspólnego rozliczania małżonków); ulga jest alternatywą dla świadczenia miesięcznego, tzn. albo-albo.

    Francja:
    - świadczenie miesięczne: 130 EUR na 2 dziecko; 167 EUR na 3 i kolejne; dodatek 65 EUR miesięcznie po ukończeniu przez dziecko 14 lat (świadczenie chyba do 18 roku życia)
    - becikowe: 923,08 EUR (limit dochodu 45 933 EUR)
    - ulga podatkowa: aby ustalić próg podatkowy dochód jest dzielony na części. Jedna część na osobę samotną; 2 części na małżeństwo (1 + 1); po połowie na 1 i 2 dziecko; po całej części na każde kolejne dziecko. Np. rodzina z 2 dzieci dzieli dochód na 3 (1 + 1 + 0,5 + 0,5). Podatek liczy się od całości dochodu, ale duża rodzina wchodzi w niższy próg.

    Szwecja:
    - świadczenie miesięczne: 1 050 SEK (ok. 100 EUR) na każde dziecko
    - brak jest znaczących ulg podatkowych, ale rozwinięty jest system świadczeń niepieniężnych (np. system opieki publicznej)

    Estonia:
    - świadczenie miesięczne: 50 EUR na 1 i 2 dziecko; 100 EUR na 3 i kolejne (do 16 roku życia lub 19, jeżeli się uczy)
    - becikowe: 320 EUR
    - ulga podatkowa: odliczenie od dochodu (czyli zmniejszenie podstawy opodatkowania) 1848 EUR na każde 2 i kolejne dziecko

    Węgry:
    becikowe: 42 500 (ok. 130 EUR)
    ulga podatkowa: zmniejszenie podstawy opodatkowania:
    • przy jednym dziecku - 66 670 HUF (ok. 200 EUR);
    • przy dwójce dzieci 83 330 HUF (ok. 250 EUR) na każde dziecko;
    • przy trójce lub więcej dzieci 220 000 HUF (ok. 660 EUR) na każde dziecko;

    Tutaj więcej:
    https://www.pwc.pl/pl/pdf/ulgi-podatkowe-2017.pdf
  • Nu, znajome Fhąsuzy twierdzą, że we Fhąsji jak ktoś ma trójkę, a już na pewno czwórkę dziecisk, to wogle PIT nie płaci.
  • @celnik.mateusz Wielkie, przeogromne dzięki. Tabele z tej broszury przydadzą mi się również do celów zawodowych - trochę je rozpropaguję, umieszczając w podręczniku do matematyki. Super :D
  • Maria napisal(a):
    @celnik.mateusz Wielkie, przeogromne dzięki. Tabele z tej broszury przydadzą mi się również do celów zawodowych - trochę je rozpropaguję, umieszczając w podręczniku do matematyki. Super :D
    Super!
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Nu, znajome Fhąsuzy twierdzą, że we Fhąsji jak ktoś ma trójkę, a już na pewno czwórkę dziecisk, to wogle PIT nie płaci.
    No bo PIT się rozlicza na całą rodzinę.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.