Skip to content

Canada

1235710

Komentarz

  • christoph napisal(a):
    no nie no
    kaszana to kaszana
    a krupniok to krupniok
    krupnioki:
    image
    → więcej na stronie ministerstwa rolnictwa

    Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2014-10-27 w kategorii Produkty mięsne w woj. opolskim.
    Wygląd:
    Wyroby w jelitach (batonach) zakończone sznurkiem lub szpilką.
    Kształt:
    Podłużny, w przekroju okrągły.
    Rozmiar:
    Długość od 10 do 25 cm, średnica od 3 do 4 cm.
    Barwa:
    Zewnętrzna zazwyczaj szara do brunatnej/ciemnego brązu, na przekroju brunatna z odcieniem fioletowego/brązowego – typowa dla użytych składników.
    Konsystencja:
    Ścisła, skupiona, ale miękka.
    Smak:
    Właściwy dla podrobów, kaszy jęczmienno-gryczanej, tłuszczu i skórek parzonych, lekko słony z wyraźnie wyczuwalnymi przyprawami.
    Tradycja: →
  • christoph napisal(a):
    no nie no
    kaszana to kaszana
    a krupniok to krupniok
    Pewnie zależy od regionu, u nas na Warmii kaszanka i krupniok to co innego było.
  • Przemko napisal(a):
    u nas na Warmii kaszanka i krupniok to co innego było.
    image
  • A co jest w tych krupniokach warmińskich, poza panierką jabłkami i żurawiną?
  • No właśnie szukałem i nic nie znalazłem (czym różni się od kaszanki/ śląskiego krupnioka).
  • Mordechlaju, kocham Twoje historyjki, bo zawsze mi poprawiają humor. Jeśli można, proszę o więcej. :)
  • romeck napisal(a):
    No właśnie szukałem i nic nie znalazłem (czym różni się od kaszanki/ śląskiego krupnioka).
    A to pierwsze widzę. Kaszanka w dużych pętlach, grubsza, krupniok w mniejszych pętkach, tyle pamiętam, w smaku podobne. A i krupniok z wody, kaszanka z patelni.
  • No nie no krupnioki bez szczewa na patelni
  • Nie zapominajmy że istnieje też czarny fiut. :>

    image

    👣

    🐾
    🐾

  • edytowano December 2021
    Dostrzegam wieloaspektowy potencjał wykluczenia kulinarnego, seksizmu, achetypicznej patriarchalnej dominacji, negatywnych stereotypów rasowych oraz totemicznego zawłaszczenie kulturowego.

    Sprawa jest niewątpliwie rozwojowa.
  • A u nasz na Podkarpaciu to ziemniaczana z tartymi kluseczkami zwie się żeniocha. Logiczne. Ziemniak połączony ( ożeniony) z kluchą.
    W moim sklepie wiejskim jest psia kiełbasa i teraz prawie wszyscy o taką proszę. A to kiełbasa zwaną zwyczajną. Przyznam ( domagam się od wszystko łykającej Rady Języka Pol. rozprawy nt. ), żem to sama wprowadziła, prosząc raz po razie "tę kiełbasę dla mojego psa." Teraz wystarczy "psia kiełbasa".
    Lepsze i droższe jajka, nie fermowe a z podwórek teraz zwą się u nas "jaja Edka". Też przeze mnie (medal! medal Komisji Edukacji plisss). Raz zaszedłszy po owe jaja trafiłam na szefa sklepu, wielkiego i dowcipnego dryblasa. Nie namyślając się spytałam: - Panie Edziu, czy ma pan ekskluzywne jajka?
    I w tym momencie się kapnęłam, jak to pytanie zabrzmiało. Chłop nie stracił rezonu, zachichotał, chrząknął, wydusił: hmmm... no nie wiem, czy aż tak ekskluzywne, ale takie jaja mam.
    Obecni w sklepie to podłapali i teraz pytają: - Czy są Edziowe jajka? Te ekskluzywne.
    Tak oto powstają mity, legendy i insze baśnie and gawędy ludowe.
    Podałam to bez koloryzowania, bo ubarwiam wyłącznie do godz. 16.00 - a potem mi się nie chce.
  • edytowano December 2021
    :))
  • A te szynki "dziadka", "babuni" i "szwagra". Sam mjud. Ludzie zamawiają (ja tyż) to tak: proszę szynkę z dziadka, z babuni.
    Dziś właśnie zamawiałam: - Proszę 25 deko szwagra, ale w kawałku.
  • :D

    👣

    🐾
    🐾

  • Bomba.
  • Kupiec weneckii kilo katolika staje mi przed oczyma
  • edytowano December 2021
    Zazu
    - Proszę 25 deko szwagra, ...
    Deka.
  • Romecku,
    Rachunek ścisły uziemia umysły ( to miszczu Sztaudynger) :-j
  • edytowano February 2022
    Coś cicho tu o Kanadzie. A tam mają swój Plac Tiananmen. I piszę to poważnie.
    https://twitter.com/bennyjohnson/status/1494889406611787776
    image
  • Informacje na temat stratowanej kobiety są w 100% sprzeczne. Kutachon nie mógł wybrać lepszej pory na wojnę - a w Kanadzie najwyraźniej pracują dla niego obie strony.
  • Kanada była w 2020 na piątym miejscu w rankingu demokracji 9,24/10 jako pełna demokracja. Australia na 8,96 i 10 miejsce a Polska ze statusem wadliwa demokracja na 50 i wynik 6,85. imagehttps://pl.wikipedia.org/wiki/Wskaźnik_demokracji
    Teraz zaś pałują ludzi, stratowali końmi, snajperzy na dachach, konta bankowe zajęte bez wyroku sądu, platformy crowdfundingowe zablokowały pieniądze, straszą zabieraniem dzieci, zwierząt domowych, walą mandaty po 5000 dolarów.
    Film jak tratują ludzi końmi:
    Film ze snajperami na dachu:
  • Dlatego właśnie Canada awansuje na miejsce pierwsze.
  • edytowano February 2022
    Wysoka pozycja Kanady w ubiegłorocznych "rankingach demokracji" wynikała tylko i wyłącznie ze wskaźnika przyjazności dla LGBTQ, który jest najważniejszy i żadne tam zgony "wrogów demokracji" tego nie zmienią
  • Osoby wierzące w rankingi obniżają poziom IQ na forum.
  • los napisal(a):
    Osoby wierzące w rankingi obniżają poziom IQ na forum.
    https://mobile.twitter.com/GotfrydKarol wkleja na Twitterze najlepsze z dupy wyjęte rankingi. Zdecydowanie polecam konto.
  • los napisal(a):
    Osoby wierzące w rankingi obniżają poziom IQ na forum.
    No właśnie, a podawanie rankingów które są nam wygodne zmusza do przyjmowania również tych niewygodnych.
  • Kanada to jest przykład wykreowania zadymy przez reżim który jest krwiożerczy. Nasz jednak mimo wszystko cofa się przed takimi exscesami morderczymi.
  • MarianoX napisal(a):
    Wysoka pozycja Kanady w ubiegłorocznych "rankingach demokracji" wynikała tylko i wyłącznie ze wskaźnika przyjazności dla LGBTQ, który jest najważniejszy i żadne tam zgony "wrogów demokracji" tego nie zmienią
    + 1024×600!
    PNi napisal(a):
    Kanada była w 2020 na piątym miejscu w rankingu demokracji 9,24/10 jako pełna demokracja. Australia na 8,96 i 10 miejsce a Polska ze statusem wadliwa demokracja na 50 i wynik 6,85. image
    Obrazek został zmniejszony aby pasował do strony. Kliknij aby powiększyć.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Wskaźnik_demokracji
    Teraz zaś pałują ludzi, stratowali końmi, snajperzy na dachach, konta bankowe zajęte bez wyroku sądu, platformy crowdfundingowe zablokowały pieniądze, straszą zabieraniem dzieci, zwierząt domowych, walą mandaty po 5000 dolarów.
    Film jak tratują ludzi końmi: https://twitter.com/VigilantFox/status/1494808224008179714
    Film ze snajperami na dachu: https://twitter.com/TheMarieOakes/status/1494725135076573189


    No to jadziem:
    4 tygodnie temu parę tysięcy kierowców ciężarówek wymyśliło se protest, bo rząd zapowiedział, że przy przekraczaniu granicy z USA muszą pokazać że są w pełni zaszczepieni albo będą zmuszeni iść na kwarantannę. OK, każdy ma prawo do protestu, które były organizowane na całym świecie przez antyszczepionkowców. Przypomnę, że w Kanadzie jest prawie 85% zaszczypanych, a procent ten jest podobny wśród szoferaków, które są normalnemi gośćmi i dzięki Maniusiowi mojemu ziomkowi, któren dyma trakiem po kontynencie w te i nazad znam troszki środowisko i potwierdzam, że tak jest.
    Konwój jechał przez Kanadę przez prawie tydzień. Nie było to z tzw. nienacka i wszyscy to olewali włącznie z tymi co powinni być na to gotowi czyli rząd, lokalne władze i policja. Wszyscy oni nie zdali sobie sprawy, że po cichu inne siły przyłączyły się i wspierały ten protest. Okazało się, że zamieszani w tą kaszanę są jakieś chachmęty - niektóre znane jako skrajnie prawicowi aktywiści, wymachujący już pierwszego dnia szmatami z fastyką - sami powiedzieli, że ich ruch wykracza poza sam nakaz szczepień.
    Od pierwszego dnia mieszkańcy Ottawy byli nękani. Firmy miały wybijane szyby, pracownicy w strefie okupacyjnej byli zastraszani, a pracownicy służby zdrowia i pacjenci mówili, że mają problemy z dostaniem się do i ze szpitali.
    Całe centrum zostało zablokowane do tego stopnia, że straż pożarna i karetki nie mogły dojechać. Protestanci palili ogniska, grillowali, robili party a cały czas - dzień i noc odpalali fajerwerki i upierdliwie trąbili. Co poniektórzy pozakładali sobie klaksony z lokomotyw, żeby jeszcze bardziej uprzykrzać życie mieszkańcom. Niektórzy chodzili i domagali się jedzenia, jak to było w jednej darmowej jadłodani dla bezdomnych.
    Dzienne utrzymanie tego burdelu kosztowało podatników 800 000 dolarów. A na razie nic nie robiono. Większość normalnych ludzi była przeciwko protestowi i domagała się jakiejś akcji od rządu a rząd nic nie robił. Trzeba zaznaczyć, że rząd jest liberalny czyli lewicowy a Trudeau nie jest z mojej bajki, ale muszę przyznać, że i tak długo cackali się się z tym skurwyswyństwem. Dawali im dużo możliwości spokojnego zakończenia protestu i rozjechania się. Okazało się też, że na protest przyjechały całe rodziny z dziećmi i fakt ten sprawił, że rząd i policja nie rozpatrywali jakiegoś brutalnego rozpiździaju, tylko pokojowe zakończenie. Trudeau powiedział np. że nie wyprowadzi wojska przeciwko własnym obywatelom, mimo, że ludożerka tego się domagała.
    W zamian zablokowano im dostęp do szmalu jaki zebrano a argumentem było to, że kasiorka miała być na peaceful protest a nie miesięczną okupację miasta przez szemrane ugrupowania. Wprowadzono stan emergency, który dawał policji możliwość nakładania wyższych kar pieniężnych, aresztowań za ewidentne łamanie prawa, konfiskaty paliwa dostarczanego w kanistrach do grzania się w ciężarówkach, chodzących cały czas na wolnych obrotach. Cały czas policja przynosiła ulotki wkładane za wycieraczki i klamki drzwi pojazdów domagając się zakończenia okupacji i ostrzegając jakie będą konsekwencje nie zastosowania się do poleceń. I to wszysko za aprobatą społeczeństwa, co ja gadam za aprobatą - społeczeństwo domagało się zakończenia tego burdelu i zastosowania nawet ostrzejszych sankcji.
    A wy mi tu pierdolicie o łamaniu jakiejś demokracji. Kolego PNi i inni.

    A CO TY BYŚ, QRWA, JEDEN Z DRUGIEM ZROBIŁ NA MIEJSCU RZĄDU, AAA???

    Poniosło mnie z lekka. Wszystkie powyższe fakty są z moich obserwacji opisanych własnemi słowami.
    Nie ma i nie będzie, żadnych linków. Sam se znajdź.

    👣

    🐾
    🐾

  • edytowano February 2022
    >>>konfiskaty paliwa dostarczanego w kanistrach do grzania się w ciężarówkach, chodzących cały czas na wolnych obrotach.<<<<

    Ciężarówki mają webasto.

    2. to że jesteś zaszczepiony się nie wyklucza z udziałem w proteście.

    3. Dymisja reżimu jawi się jako konstruktywne posunięcie. I śledztwo korupcyjne.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.