Skip to content

Wielkie Chiny -- rozwój i upadek

1101113151626

Komentarz

  • Krakauer nie jest wiarygodny.
  • trep napisal(a):
    Krakauer nie jest wiarygodny.
    Akurat ta historia tj. Maurice Wilsona jest potwierdzona:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Maurice_Wilson

    Prawdomówność J. Krakauera, ale tylko co do współczesnych, opisywanych w książce wydarzeń z lat 90-tych kwestionował jedynie rosyjski wpinacz Anatolij Bukriejew.
  • Krakauer był w stanie, w którym trudno cokolwiek zapamiętać. Jego wspomnienia różniły się mocno od wspomnień innych uczestników wyprawy.
  • A co złego w Krakowie?
  • trep napisal(a):
    Krakauer był w stanie, w którym trudno cokolwiek zapamiętać. Jego wspomnienia różniły się mocno od wspomnień innych uczestników wyprawy.
    Przez całą dramatyczną część wyprawy (tj. powyżej 8000 m.n.p.m.) byl w takim stanie, a pozostali wszyscy uczestnicy dla odmiany w stanie niezakłóconej percepcji!?
  • Przypomnijmy, że na wyprawie byli lepiej wprawieni od niego. On tam był za turystę a szli też zawodowcy. Więc tak. Nie wszyscy pozostali oczywiście.
  • MarianoX napisal(a):
    trep napisal(a):
    Krakauer nie jest wiarygodny.
    Akurat ta historia tj. Maurice Wilsona jest potwierdzona:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Maurice_Wilson

    Prawdomówność J. Krakauera, ale tylko co do współczesnych, opisywanych w książce wydarzeń z lat 90-tych kwestionował jedynie rosyjski wpinacz Anatolij Bukriejew.
    Simone Moro również
  • I Fisher. A Burkiejew wrócił na górę i kogoś tam jeszcze uratował.
  • Sri Lanka za pożyczone od Chińczyków ponad 1,4 miliarda dolarów, zbudowała port Hambantota na południu kraju, a gdy nie była w stanie oddać tych pieniędzy, zmuszona była przekazać teren Chinom w dzierżawę na 99 lat.

    Nieopodal za 200 milionów, też pożyczonych od Chińczyków, dolarów powstał port lotniczy Rajapaksa, który w 2016 r. "Forbes" okrzyknął "najbardziej wyludnionym lotniskiem świata". W pewnym momencie lotnisko nie było nawet w stanie opłacić rachunków za prąd.
    IMG ostrzega. Podobny los może czekać wiele krajów rozwijających się

    Chinom zarzuca się, że celowo uzależniają od siebie za pomocą pożyczek inne kraje. W związku z kryzysem na Sri Lance, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) przestrzegł też inne kraje, że historia zapaści kraju pod ciężarem własnego długu powinna być przestrogą dla innych krajów rozwijających się.
  • edytowano September 2022
    Jeszcze rozmaici Azjaci i Afrykanie zatęsknią za europejskim uciskiem kolonialnym jak im Kitajcy zafundują chińską "jesień średniowiecza"...
  • Chyba renesansu. Średniowiecza to była wiosna.
  • trep napisal(a):
    Chyba renesansu. Średniowiecza to była wiosna.
    To oczywiste na forum, dlatego sformułowanie - funkcjonujące w przestrzeni popkulturowej po pamiętnym użyciu w "Pulp Fiction" jako mem - ująłem w cudzysłów.
  • loslos
    edytowano September 2022
    Jesień średniowiecza to gdzieś XV wiek? Bardzo miły czas, najprzykrzejszym zdarzeniem był upadek Konstantynopola. Poza tym rozwój gospodarczy, filozofia, malarstwo, wynalazki i te klimaty, jeszcze przed kolonializmem i Lutrem. Chyba najlepszy czas w historii Europy. Ech, to amerykańskie nieuctwo.
  • Zdecydowanie najlepszy czas w historii Europy, nauka, filozofia, sztuka, technika, inżyniera, rozkwit wszystkiego.
  • los napisal(a):
    Jesień średniowiecza to gdzieś XV wiek? Bardzo miły czas, najprzykrzejszym zdarzeniem był upadek Konstantynopola. Poza tym rozwój rozwój gospodarczy, filozofia, malarstwo, wynalazki i te klimaty, jeszcze przed kolonializmem i Lutrem. Chyba najlepszy czas w historii Europy. Ech, to amerykańskie nieuctwo.
    Raczey pani Gałązki-Salamon :))
  • Aż sprawdziłem oryginał. Istotnie "get medieval" jest w angielskim wyrażeniem starym i ma nawet polski odpowiednik: średniowieczne metody. Gratulujemy pani Elżbiecie wkładu w polską leksykę i pogrążamy się w refluksji skutków pozwalania iberystom na tłumaczenie z angielskiego.
  • A mnie się jesień średniowiecza podoba. Dobrze brzmi w kontekście a to najważniejsze. Przecież w filmie tego nie mówi profesor historii w czasie wykładu o średniowieczu.
  • A dosłownie jest: potraktujemy twoją dupę średniowiecznymi metodami. Też ładnie.
  • los napisal(a):
    A dosłownie jest: potraktujemy twoją dupę średniowiecznymi metodami. Też ładnie.
    Byłem w kinie "Kijów" gdy szły te napisy. Wszyscy czytelnicy Huizingi powiewali marynarami.
  • edytowano September 2022
    peterman napisal(a):
    los napisal(a):
    A dosłownie jest: potraktujemy twoją dupę średniowiecznymi metodami. Też ładnie.
    Byłem w kinie "Kijów" gdy szły te napisy. Wszyscy czytelnicy Huizingi powiewali marynarami.
    Być może zatem zostanie przez Chińczyków inkulturowany do panteonu mędrców obók Sun-Tsu jako Hui-Tsing?
  • JORGE napisal(a):
    Wg mnie, żebyśmy się uratowali, należy przeprowadzić bezwzględną neokolonizację świata. Tyle, że do tego potrzebna jest pasjonarność, którą miały ludy europejskie wyruszając na morza.
    Najpierw zneokolonizujmy własne kraje. Już samo to nas uratuje, ale zdaje się jest równie niemożliwe jak powyższe.
  • los napisal(a):
    A dosłownie jest: potraktujemy twoją dupę średniowiecznymi metodami. Też ładnie.
    Będziemy ją malować, filozofować o niej, ale się boję co znaczą te wynalazki....
  • Myślę, że przekład jest całkiem dowcipny. Po polsku mówi się "zbić na kwaśne jabłko", jabłka dojrzewają jesienią. Jednocześnie jest nawiązanie do oryginału, bo średniowiecze. A na koniec jeszcze mrugnięcie okiem.
  • Przemko napisal(a):
    Zdecydowanie najlepszy czas w historii Europy, nauka, filozofia, sztuka, technika, inżyniera, rozkwit wszystkiego.
    Dlatego wprowadzono termin "jesień" żeby pokazać, że to już schyłek epoki, którą obrzydzono ludziom jako rzekomo obskurancką.
  • Jesien i ciemne mroczne wieki. ;)
  • "Jesień średniowiecza" Huizingi kupiłem razem z domem. Poprzedni właściciel zostawił bibliotekę. Też " Krzyżowców" Kossak- Szczuckiej i inne.
  • Twitterek huczy od spekulacji że w Kitaju przewrót wojskowy.

  • Zima napisal(a):
    Twitterek huczy od spekulacji że w Kitaju przewrót wojskowy.

    A to może w Iranie?
  • A jakie to ma znaczenie kto rządzi w Kitaju?
  • los napisal(a):
    A jakie to ma znaczenie kto rządzi w Kitaju?
    Też prawda.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.