Skip to content

Wojna

1115116118120121296

Komentarz

  • Żeby mieli wcześniej te haubice może ocaliliby wiele miast i wsi przed bombardowaniem.
  • average cost of US$258,777 per unit
    https://en.wikipedia.org/wiki/M982_Excalibur
  • PNi napisal(a):
    average cost of US$258,777 per unit
    https://en.wikipedia.org/wiki/M982_Excalibur
    A następne zdanie "By 2016, unit costs were reduced to US$68,000 per round."

    Przy skuteczności 6x wyższej niż tradycyjna artyleria jest to bardzo niski koszt, ratuje życie.
  • edytowano May 2022
    Przemko napisal(a):
    PNi napisal(a):
    average cost of US$258,777 per unit
    https://en.wikipedia.org/wiki/M982_Excalibur
    A następne zdanie "By 2016, unit costs were reduced to US$68,000 per round."

    Przy skuteczności 6x wyższej niż tradycyjna artyleria jest to bardzo niski koszt, ratuje życie.
    Mniej strzałów dzięki amunicji precyzyjnej to też mniejsze zużycie haubic oraz znacznie niższe narażenie na ogień kontrbateryjny n-pla dzięki krótszemu czasowi prowadzenia ognia..
  • Twój artylerzysta nazywa się Sasza (Oleksadr od dwu miesięcy). Jeździ niebieską haubicą 2S7 z numerem taktycznym 203. Na ile gwiazdek oceniasz ten ostrzał? Jeżeli nie odpowiesz w przeciągu tygodnia, dajemy najwyższą ocenę.
  • edytowano May 2022
    Ponoć zadaniem pierwszych komputerów było właśnie obliczanie tabel balistycznych dla dalekosiężnych haubic morskich i lądowych, takwięc szanujmy haubice tym bardziej.
  • na defence24 jest ładny opis uzbrojenia ruskiej armii, wraz z przypuszczeniami dlaczego ani T14 ani Su57 na Ukrainie nie ma
  • dobra strona o wojnie - codzienne aktualizacje i lokalizacje
    https://militaryland.net/maps/
  • MarianoX napisal(a):
    Ponoć zadaniem pierwszych komputerów było właśnie obliczanie tabel balistycznych dla dalekosiężnych haubic morskich i lądowych, takwięc szanujmy haubice tym bardziej.
    Tak było.
    Maszyna Różnicowa Charlesa Babbage (pierwsza połowa XIX w.) była budowana z dotacji Ministerstwa Wojny dla druku tablic balistycznych. To była dość sztywna konstrukcja, mogąca liczyć tylko tabele matematyczne.

    Przy okazji dyskusji o wadze zarządzania - wyczytałem że Charles Babbage był też twórcą ważnej zasady zarządzania, zwanej "zasadą Babbage". Otusch odkrył, że jeżeli podzielimy dzieło na zadania, a każdemu fachowcowi damy wykonać tylko część tego zadania, to całe dzieło będzie wykonane lepiej i szybciej dzięki temu że każdy wyspecjalizuje się w swojej działce.

    Wracając do meritum, w latach 50-pięćdziesiątych XX w. USA zbudowało przewoźny komputer, który można byłoby zainstalować w pobliżu miejsca walk i wykonywać obliczenia balistyczne on-line. Mieścił się w 3 ciężarówkach (2 na komputer, 1 na zasilanie i chłodzenie).

    Tyle ode mnie, jak zwykle lekko nie na temat.
  • ms.wygnaniec napisal(a):
    na defence24 jest ładny opis uzbrojenia ruskiej armii, wraz z przypuszczeniami dlaczego ani T14 ani Su57 na Ukrainie nie ma
    Mądrzy ludzie:

    Od samego początku istnienia portalu Defence24.pl wskazywaliśmy na przesadzone dane dotyczące rosyjskich sił zbrojnych. Zdawaliśmy sobie bowiem sprawę, że Rosjanie kłamią we wszystkim
  • I tak i nie.
    Tak, bo to prawda, a nie - bo kiedyś dali wywiad z jakimś polskim jenerałem, co udowadniał że nam F35 niepotrzebne bośmy za małym krajem by się nad nim maszyna mogła tak rozpędzić, by być stealth.
    Wywiadowca nawet nie spytał po co w takim razie F35 Holandii, Danii, Włochom, itp - no, nawet pytania o Izrael nie wymagam.
    I to słabe było, i sprawiło że się jakby uważniej i krytyczniej przyglądam defensiakom.
  • Obśmiali głupie argumenty przeciw zakupowi F35, bardzo dobrze, mądrzy ludzie.
  • Ukraińcy w rejonie Charkowa doszli do rosyjskiej granicy, rozdzielając przy okazji dwie grupy rosyjskich wojsk i utrudniając im zaopatrzenie.

    https://facebook.com/story.php?story_fbid=402164121916802&id=100063696510577
  • Szkoda, że to południowa granica Rosji, a nie północna, no ale zawsze coś.
  • Przemko napisal(a):
    Obśmiali głupie argumenty przeciw zakupowi F35, bardzo dobrze, mądrzy ludzie.
    Gdyby obśmiali, też bym klaskał - w tym konkretnym wywiadzie nie tylko nie obśmiali, ale wymowa była taka, że zacząłem się przyglądać innym artykułom.
    Wygląda to na pojedynczy incydent, ale dalej się przyglądam.
  • Wygląda że koniec Putina: "Rosyjski wywiad wojskowy GRU (formalnie GU) zastąpił Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) w roli głównej struktury wywiadowczej odpowiedzialnej za koordynowanie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformowali rosyjscy dziennikarze śledczy Andriej Sołdatow i Irina Borogan."

    https://infosecurity24.pl/za-granica/gru-przejmuje-wywiadowcza-piecze-nad-kierunkiem-ukrainskim
  • Putin powinien rozglądnąć się za pistoletem i kanistrem z gazoliną....
  • Narazie przykrywa się kocykiem
  • a ślub z Kabajewą już wzioł?
  • Ręka mu się trzęsie prawidłowo.
  • edytowano May 2022
    Może tez z kochanką wybrac wariant a'la Mussolini...to znaczy wybiorą za niego
  • TecumSeh napisal(a):
    Przemko napisal(a):
    Obśmiali głupie argumenty przeciw zakupowi F35, bardzo dobrze, mądrzy ludzie.
    Gdyby obśmiali, też bym klaskał - w tym konkretnym wywiadzie nie tylko nie obśmiali, ale wymowa była taka, że zacząłem się przyglądać innym artykułom.
    Wygląda to na pojedynczy incydent, ale dalej się przyglądam.
    Generalizując to jest pytanie czy dziennikarz ma wytykać błędy w trakcie wywiadu czy ewentualnie okrasić wywiad odautorskim komentarzem?
    Osobiście ten drugi wariant mi się podoba ale jest rzadko praktykowany
  • Ja najbardziej lubię, kiedy dziennikarz tylko zadaje pytania. W BBC to jeszcze umieją ale chyba tylko tam. U nas standard dziennikarstwa wyznacza Monika Olejnik.
  • los napisal(a):
    Ja najbardziej lubię, kiedy dziennikarz tylko zadaje pytania. W BBC to jeszcze umieją ale chyba tylko tam. U nas standard dziennikarstwa wyznacza Monika Olejnik.
    Zychowicz tylko zadaje pytania...
  • Z kim powinna pójść Polska i dlaczego właśnie z Hitlerem?
  • Przemko napisal(a):
    los napisal(a):
    Ja najbardziej lubię, kiedy dziennikarz tylko zadaje pytania. W BBC to jeszcze umieją ale chyba tylko tam. U nas standard dziennikarstwa wyznacza Monika Olejnik.
    Zychowicz tylko zadaje pytania...
    I chyba jest dobry jako wywiadowca.
  • Wataha napisal(a):
    Generalizując to jest pytanie czy dziennikarz ma wytykać błędy w trakcie wywiadu czy ewentualnie okrasić wywiad odautorskim komentarzem?
    Osobiście ten drugi wariant mi się podoba ale jest rzadko praktykowany
    Ani jedno ani drugie.
    Na odautorski komentarz osoba wywiadowana nie ma szans odpowiedzieć, i może być ten komentarz także kompletnie z dupy nawiasem mówiąc.

    Natomiast co to za wywiad w którym wywiadowany stawia tezę, która aż krzyczy by powiedzieć "sprawdzam" dając kontrprzykłady - a wywiadowca tego nie robi?
    los napisal(a):
    Zychowicz tylko zadaje pytania...
    I chyba jest dobry jako wywiadowca.

    Lepszy niż jako wróżbita :)
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Przemko napisal(a):
    "Subbotin miał nie przeżyć seansu u znanego szamana, który próbował go wyleczyć z alkoholizmu jadem żaby."
    To za karę. Powinien się być modlić za wstawiennictwem św. cara Mikołaja II, znanego w moskiewskiej cerkwi patrona od alkonów.

    Kedyś czytałem, że dzięki temu doszło do cudownego uzdrowienia pewnego Duńczyka, ale Google milczy w danej sprawie.
    nawet Cejro cos popełnił o tem
    https://vod.tvp.pl/video/boso-przez-swiat,obrzed-zaby,64015
    los napisal(a):
    Ja najbardziej lubię, kiedy dziennikarz tylko zadaje pytania. W BBC to jeszcze umieją ale chyba tylko tam. U nas standard dziennikarstwa wyznacza Monika Olejnik.
    jak u Safrina
    Tak Pan sądzi?
  • los napisal(a):
    Ja najbardziej lubię, kiedy dziennikarz tylko zadaje pytania. W BBC to jeszcze umieją ale chyba tylko tam. U nas standard dziennikarstwa wyznacza Monika Olejnik.
    To pierwsze jest świetne, ale tylko wtedy, gdy wywiadowany mówi prawdę. To drugie być może trochę konieczne, gdy zapraszamy kłamczucha. Wiem, po co go zapraszać? Ale zdaje się, że są jakieś przepisy, że trzeba iluś tam na ileś tam.

    Z tym, że wtedy lepiej wdrożyć ten mój pomysł: pozwalamy mu mówić, ale w reżyserce mamy kumatych ludzi, którzy od razu wyłapują kłamstwa i w tym samym programie puszczają na to dowody. Może być po programie, ale jeszcze lepiej w trakcie, żeby można było mordy tych łgarzy pokazać.

    Wogle trochę tam można poprawić u Kurskego/Pereiry. Np. jak ciecia osoba życzy sobie przekazać orędzie do Narodu, to zawsze tuż przed tym orędziem pokazują fajny materiał o łapówkach za zabiegi. Według mnie ten materiał powinno się powtarzać i po orędziu. Oczywiście bez reklam.
  • Pytać, ale dociskać.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.