Skip to content

Wojna

1113114116118119296

Komentarz

  • los napisal(a):
    A syfilis?
    Oczywiście ukraiński. :)
  • edytowano May 2022
    "O lotnictwie ukraińskim pod Izjumem.

    Komentarz jednego z najbardziej aktywnych i znanych ukraińskich wolontariuszy Romana Donika z jego własnych obserwacji z rejonu najbardziej ostrych walk na Donbasie, jak pracują tam ukraińskie samoloty uderzeniowe: "Nadchodzą na bardzo niskim pułapie, chowają się za "posadkami" ( Posadka - słowo odnoszące sie do wąskich pasów lasów odzialające pola uprawne w Ukrainie stepowej. To typowy element krajobrazu we wschodniej i południowej Ukrainie ) , nadlatują znad posadek i wzgórz, uderzają z bardzo bliskiej odległości i odlatują ukrywając się za drzewami. Myślałem że nic mnie już nie jest w stanie zaskoczyć, ale to jest po prostu magia "
    Aktywność ukraińskiego lotnictwa dla wsparcia bezpośredniego ukraińskich wojsk w Donbasie w ostatnim czasie mocno się zwiększyła. Chyba coś się stało z rosyjską dominacją w powietrzu. A dokładniej, nie mają jej nawet na linii frontu już."

    "Znakomita taktyka, stosowana masowo w czasie wojny. Niski pułap powoduje, że szybko lecący samolot jest w polu widoczności bardzo krótko. W dodatku jeśli leci z prędkością naddźwiękową, to do momentu znalezienia się nad celem jest praktycznie niesłyszalny (lekki świst). Miałem okazję brać udział w pokazie tak przeprowadzonego ataku i zobaczyliśmy nadlatujący znad lasu MiG-32 jak był kilkaset metrów od nas, czyli w warunkach bojowych już by po nas tłukł.
    NB Rosjanie też tę taktykę znają, ale wymaga ona bardzo wysokich kwalifikacji od pilota, bo każdy błąd jest tu ostatnim. Nie ma czasu na reakcje.
    Ale to oznacza jeszcze jedno. Jedynym zagrożeniem tak atakujących samolotów są maszyny wroga lecące wysoko, które mogą z wysokiego pułapu bez problemu wytłuc to, co przy ziemi.
    Skoro Ukraińcy tak latają, to znaczy, że u Rosjan nie ma kto latać wysoko."

    https://www.facebook.com/mikolaj.susujew/posts/5788833647810346
  • loslos
    edytowano May 2022
    Przemko napisal(a):
    Chyba coś się stało z rosyjską dominacją w powietrzu.
    Hefajstos ze Skarżyska nie pozwala.

  • los napisal(a):
    Przemko napisal(a):
    Chyba coś się stało z rosyjską dominacją w powietrzu.
    Hefajstos ze Skarżyska nie pozwala.

    Tak, już się zorientowali że lata wyżej niż Stingery.
  • Exspectans napisal(a):
    Ale w sumie, to chyba wyleczył.
    Żona i dzieci nie miały zespołu wspóluzależnienia typu DDA, z którego się leczyły?
    https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/choroby-dzieciece,dda--dorosle-dzieci-alkoholikow----objawy--terapia--skutki,artykul,1637861.html
  • Przemko napisal(a):
    los napisal(a):
    A syfilis?
    Oczywiście ukraiński. :)
    Amerykanskij Imperialisticznyj Dupnyj Syf
  • Niemiecki dziadek ogląda z wnuczkiem album.
    Dziecko pyta:
    - Kim jest ten młody i przystojny chłopak?
    - To jestem ja, jak byłem piękny młody.
    - A ten pan obok, z wąsikiem?
    - To był bardzo zły pan, zapomnij o nim.
    - A dlaczego dziadku ty tak dziwnie podnosisz przed nim rękę?
    -Bo ja mu powiedziałem: hola, hola panie hitlerze.

    image
  • Z kamerą wśród orków.

  • trep napisal(a):
    Niemiecki dziadek ogląda z wnuczkiem album.
    Dziecko pyta:
    - Kim jest ten młody i przystojny chłopak?
    - To jestem ja, jak byłem piękny młody.
    - A ten pan obok, z wąsikiem?
    - To był bardzo zły pan, zapomnij o nim.
    - A dlaczego dziadku ty tak dziwnie podnosisz przed nim rękę?
    -Bo ja mu powiedziałem: hola, hola panie hitlerze.

    image
    Obrazek został zmniejszony aby pasował do strony. Kliknij aby powiększyć.
    A co to za panowie mówią Poetinowi hola hola?
  • Nie Bono czasami?
  • Nie uże li Bono?
  • loslos
    edytowano May 2022
    A ten trzeci pan to kto?

    Już wiem: Geld-off!
  • Znalazłem ruski kanał propagandowy na Jutupce. O ja cież kręcę.
  • Smok_Eustachy napisal(a):
    Znalazłem ruski kanał propagandowy na Jutupce. O ja cież kręcę.
    Jakiż? Bo to co oglądałem w lutym później przyblokowano.

    Dajesz.
  • edytowano May 2022
    Smok_Eustachy napisal(a):
    Znalazłem ruski kanał propagandowy na Jutupce. O ja cież kręcę.
    Masz może na myśli kanał Michalkiewicza? :D
  • Haubice na Ukrainie. Będzie się działo.
  • edytowano May 2022
    los napisal(a):
    Haubice na Ukrainie. Będzie się działo.
    Dodatkowo Joe Biden podpisał ustawę lend-lease w Dniu Zwycięstwa. Jeśli ponadto do tych haubic dostarczono precyzyjną amunicję, to zaiste zadzieje się. Chiny zmniejszyły ostatnio import ropy i gazu o 5%.
  • los napisal(a):
    Haubice na Ukrainie. Będzie się działo.
    Jako lajkonik w kwestiach militarystycznych mam zapytanie : w czym haubica zmienia skalę w stosunku do jakiejś poważniejszej armaty. Chodzi o zasięg?
  • Od jakiś stu lat z okładem, wojna to wojna artyleryjska, 70% strat jest w wyniku ostrzału artylerii, nic się nie zmienia. M777 ma zasięg prawie dwukrotnie większy od wszystkiego, o czym Moskale mogą sobie pomarzyć. Ja spodziewam się jatki.
  • O zasięg i precyzję strzału (przy odpowiedniej amunicji).

    Czyli np możesz razić przeciwnika na ok 30-40km od stanowiska haubicy. Czyli np stojąc 30km od ważnego węzła komunikacyjnego, gdzie są przerzuty zaopatrzenia dla wojska - możesz go po prostu odciąć od tego zaopatrzenia, albo wymusić dużo dłuższą i mniej wygodną drogę. Albo np możesz zlikwidować czołg czy wyrzutnię rakiet z odległości 30km - zmienia to nieco perspektywę frontu, nie? ;)

    Na przykład symulując wojnę z Koreą Północną ich pobratymcy z południa uznali że największy (jedyny?) problem to artyleria, która z wewnątrz Korei Północnej może ostrzeliwać Seul, waląc praktycznie gdzie popadnie (z uwagi na jego rozmiar).

    Ogólnie wbrew rozmaitym Bartosiakom, artyleria, czołgi, lotnictwo i flota to nadal trzon każdej armii w każdej pełnoskalowej wojnie, i tu się nic nie zmieniło od II wojny. Doszły oczywiście nowe zabawki, stare zyskały możliwości wcześniej nie do pomyślenia, ale co do zasady - jak widzisz hasła typu "czołgi to pieśń przeszłości", czy tam "flota jest niepotrzebna" - uciekaj z krzykiem.
  • edytowano May 2022
    Zima napisal(a):
    los napisal(a):
    Haubice na Ukrainie. Będzie się działo.
    Jako lajkonik w kwestiach militarystycznych mam zapytanie : w czym haubica zmienia skalę w stosunku do jakiejś poważniejszej armaty. Chodzi o zasięg?
    Ażem pogóglał... Nie, nie chodzi o zasięg (tylko). (Wiki daje radę.)

    Krab to jest haubica (polska)!
    → (komputer świat/ onet) Najpotężniejsza haubica Wojska Polskiego. Może atakować cele z odległości 40 km. ... Kraba wyposażono w opracowane całkowicie w Polsce systemy elektroniczne, które odpowiedzialne są za sterownie wieżą, a także prowadzenie obliczeń wymaganych do oddawania celnych strzałów. ... ...jest uważana przez ekspertów za jedną z najlepszych na świecie.
  • edytowano May 2022
    TecumSeh napisal(a):
    ... co do zasady - jak widzisz hasła typu "czołgi to pieśń przeszłości", czy tam "flota jest niepotrzebna" - uciekaj z krzykiem.
    To się chyba teraz nazywa haubica samobieżna. A czołg (z Czterech pancernych) to była... armata samobieżna?
  • edytowano May 2022
    los napisal(a) 10. maja:
    Haubice na Ukrainie. Będzie się działo.
    To teraz ile ich otrzyma?
    Tytanowa haubica M777 to król pola bitwy. Ukraina dostała ich sto
    Bogdan Stech
    28 kwietnia 2022



    Haubice M777 trafiły już do Ukrainy. Oznacza to, że obrońcy zyskali potężny oręż zapewniający im siłę ognia i celność na polu bitwy. Wkrótce rosyjscy agresorzy przekonają się o potędze i zasięgu tych nowoczesnych dział.

    Haubice M777 trafiają do Ukrainy w ramach jednego z pakietów pomocy wojskowej USA. Działa te są przekazywane z rezerw Korpusu Piechoty Morskiej USA i transportowane samolotami C-17 Globemaster III z Kalifornii do miejsca przeznaczenia.

    Stany Zjednoczone dostarczyły 90 sztuk haubic M777, Kanada cztery, a Australia sześć. Oznacza to, że Ukraina błyskawicznie przechodzi na kaliber NATO 155 mm.

    ...
    Haubicę M777 opracowano jako lekkie, bardzo mobilne działo kalibru 155 mm dla sił szybkiego reagowania Sił Zbrojnych USA. Lekkość konstrukcji uzyskano dzięki użyciu na szeroką skalę stopów tytanu w miejsce dotąd stosowanej stali.

    Poza samymi działami, Alianci przekazali obrońcom także cenny sprzęt towarzyszący w tym radary artyleryjskie, pozwalające namierzyć tor lotu pocisku i w ten sposób obliczyć skąd padł strzał. Amerykanie wysłali też Ukraińcom radary pozwalające wykryć najmniejsze nawet drony.

    ...
    w linku specyfikacja z wytłumaczeniem
  • edytowano May 2022
    los napisal(a):
    Od jakiś stu lat z okładem, wojna to wojna artyleryjska, 70% strat jest w wyniku ostrzału artylerii, nic się nie zmienia. M777 ma zasięg prawie dwukrotnie większy od wszystkiego, o czym Moskale mogą sobie pomarzyć. Ja spodziewam się jatki.
    No i pociski Excalibur - trafiają z dokładnością do 2 metrów. Pierwsza salwa już zabija, nie ma czasu na schowanie się, a jedna haubica ma wydajność jak 6 zwykłych.
  • poczytałem o pocisku Excalibur do tej brytyjsko-usańskiej haubicy M777 - wow³!
  • loslos
    edytowano May 2022
    Tak tylko taktyka jest inna. Czołgi sobie wesoło jadą i strzelają a kto lepiej trafi ten wygra. Haubica przyczaja się za krzaczkiem, wyrzuca z siebie kilkadziesiąt pocisków i daje w długą, bo przez te trzy minuty już ją na pewno jakiś dron namierzył a nawet jak nie było drona, to namierzono ją po trajektoriach pocisków.
  • Jest jeszcze gorzej, czyli lepiej, Excalibur pasuje do wszystkiego co jest zbudowane w formacie NATO
  • edytowano May 2022
    Czołgi będą zmuszone mieć aktywny system obrony taki jak izraelski Trophy. Ciekawe czy nasze Abramsy będą miały kiedyś taki system. Podobno nawet Polska opracowywała takie coś, ale niestety zaniechano badań.
  • MarianoX napisal(a):
    los napisal(a):
    Haubice na Ukrainie. Będzie się działo.
    Dodatkowo Joe Biden podpisał ustawę lend-lease w Dniu Zwycięstwa. Jeśli ponadto do tych haubic dostarczono precyzyjną amunicję, to zaiste zadzieje się. Chiny zmniejszyły ostatnio import ropy i gazu o 5%.
    Zaś Indie jednak nie będą kupować ropy i gazu od ruskich. :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.