Skip to content

Wojna

1114115117119120296

Komentarz

  • Posłuchali argumentacji inspirowanej szeregowcem Wintergreenem.

    – Co oni mogą mi zrobić – spytał konfidencjonalnie Yossarian – gdybym odmówił dalszych lotów?
    – Prawdopodobnie będziemy cię musieli rozstrzelać – odpowiedział były starszy szeregowy Wintergreen.
    – Jak to „będziemy”? – krzyknął zaskoczony Yossarian. – Co to znaczy „będziemy”? Odkąd to jesteś po ich stronie? – Mam być po twojej stronie, kiedy cię będą rozstrzeliwać? – odparł Wintergreen
  • Bez obawy, Orban kupi wszystko.
  • romeck napisal(a):
    TecumSeh napisal(a):
    ... co do zasady - jak widzisz hasła typu "czołgi to pieśń przeszłości", czy tam "flota jest niepotrzebna" - uciekaj z krzykiem.
    To się chyba teraz nazywa haubica samobieżna. A czołg (z Czterech pancernych) to była... armata samobieżna?
    Ja wiem że gadamy o haubicach, ale mnie chodziło w powyższym zdaniu o szerszy kontekst.
    Haubica jest do ognia na duże odległości a nie do bezpośredniego starcia - ma zupełnie innego rodzaju pociski, ma dużo słabsze opancerzenie i środki ochrony przed bezpośrednim zagrożeniem od czołgu. Haubicą się raczej do miasta nie wjeżdża na ten przykład:)

    Swoją drogą haubice są mylone czasem z czołgami bo też mają wieżyczkę, gąsienice i lufę. Ale np w Szwecji to nikt już nie pomyli jednego z drugim bo szwedzka wygląda tak:

    image
  • Podwozie wozidla budowlanego Volvo, na oko sądząc. Tak to trzeba robić właśnie, produkować własne ciężarówki na własne potrzeby, jak ruscy, Ukraińcy, Niemcy, Amerykanie itd.
  • Przecież nasze wojsko ma Jelcze, które w Wiśle i Narwi będą zastosowane
  • Wszystko jest, spoko.
  • janosik napisal(a):
    Przecież nasze wojsko ma Jelcze, które w Wiśle i Narwi będą zastosowane
    Owszem, ale na rynek cywilny już nie robia, a szkoda.
  • edytowano May 2022
    Pytanie jest inne: czy amerykańce skuszą się dostarczyć trochę Himarsów. To dopiero by była zmiana parametrów wojny. Ruskie by zawyły z bólu.
  • Przemko napisal(a):
    janosik napisal(a):
    Przecież nasze wojsko ma Jelcze, które w Wiśle i Narwi będą zastosowane
    Owszem, ale na rynek cywilny już nie robia, a szkoda.
    Własna (cywilna) ciężarówka pod... haubicę? ;)
  • janosik napisal(a):
    Pytanie jest inne: czy amerykańce skuszą się dostarczyć trochę Himarsów. To dopiero by była zmiana parametrów wojny. Ruskie by zawyły z bólu.
    Jednak haubice. Ukraińcy mają trochę własnej niezłej artylerii rakietowej, trochę też dostali od przyjaciół. Przed rakietami jest obrona, przed haubicami nie ma.
  • Z AHS na podwoziu kołowym WP ma czechosłowackie Dany 152 mm, a obecnie już w kalibrze 155 mm opracowywana jest przez PGZ AHS Kryl na podwoziu Jelcza (ale bynajmniej nie cywilnym, i dobrze), w układzie podobnym do Archera, jednak priorytetem nie jest.
  • janosik napisal(a):
    Pytanie jest inne: czy amerykańce skuszą się dostarczyć trochę Himarsów. To dopiero by była zmiana parametrów wojny. Ruskie by zawyły z bólu.
    Chodziły plotki że Himarsy pojadą na Ukrainę, w minionym tygodniu mignęło mi że one już walczą na Ukrainie nawet, postaram się to odnaleźć.
  • MarianoX napisal(a):
    los napisal(a):
    Haubice na Ukrainie. Będzie się działo.
    Dodatkowo Joe Biden podpisał ustawę lend-lease w Dniu Zwycięstwa. Jeśli ponadto do tych haubic dostarczono precyzyjną amunicję, to zaiste zadzieje się. Chiny zmniejszyły ostatnio import ropy i gazu o 5%.
    A podobnież Indie rozmyśliły się w sprawie ropki, co ją tanio wytargowały.
  • peterman napisal(a):
    Bez obawy, Orban kupi wszystko.
    No właśnie nie. Żeby się zerzygał, jest i tak małym -- choć jasnym -- punkcikiem. Grunt, ażeby Halmut kupował.
  • Zima napisal(a):

    Jakiż? Bo to co oglądałem w lutym później przyblokowano.

    Dajesz.
  • "Szczegółowego przebiegu filmu z rozstrzelania rosyjskiej kolumny nie ma sensu analizować, ze względu na to, że ukraiński film był wiele razy montowany lub kręcony z wielu kamer i przez to nie da się szczegółowo opisać całego zdarzenia.

    To, co się rzuciło się w oczy w nagraniu, to filmowanie walki prawdopodobnie nie z jednego a kilku koordynujących ogień bezzałogowców. Warto także zwrócić uwagę na ogromną precyzję prowadzonego ostrzału."

    https://defence24.pl/technologie/rosyjska-kolumna-rozbita-wielka-precyzja-ukrainskiej-artylerii

  • pantelej napisal(a):
    "Szczegółowego przebiegu filmu z rozstrzelania rosyjskiej kolumny nie ma sensu analizować, ze względu na to, że ukraiński film był wiele razy montowany lub kręcony z wielu kamer i przez to nie da się szczegółowo opisać całego zdarzenia.

    To, co się rzuciło się w oczy w nagraniu, to filmowanie walki prawdopodobnie nie z jednego a kilku koordynujących ogień bezzałogowców. Warto także zwrócić uwagę na ogromną precyzję prowadzonego ostrzału."

    https://defence24.pl/technologie/rosyjska-kolumna-rozbita-wielka-precyzja-ukrainskiej-artylerii

    Serce roście.
  • Tak proszę pana działa artyleria w tych czasach. Są satelity, są AWACSy, są drony a przede wszystkim jest potężny komputer zbierający wszystko do kupy i wyznaczający cele. One shot one kill.
  • Polecam wątek (sam nie doczytałem, bo w pracy jestem). To nie Amerykanie, to Ukraińcy :-O

  • edytowano May 2022
  • polmisiek napisal(a):
    Polecam wątek (sam nie doczytałem, bo w pracy jestem). To nie Amerykanie, to Ukraińcy :-O

    https://twitter.com/TrentTelenko/status/1523791065131921408
    Kurde, pamiętacie opowiadanie Przewodasa "Noteka 2050"? Przewodas opisał tam dokładnie ten sam pomysł, tyle że nie dla artyleryi ruskiej, a zaś dla czołgów.

    Ściśle o to zjawisko mu chodziło:

    That was why the Russians were not killing a lot of UA towed artillery with counter-battery in the Summer of 2015 onward.

    Russian counter-battery radars were not seeing "worthwhile" battery sized targets for MLRS shoots.
    Rosjanie widzą tylko strzały z pojedynczych dział, gdzieś tam po krzakach pochowanych, szkoda fatygi, to w końcu nie bateria. Z tym że to jest bateria, ale rozproszona. Ale ściśle współpracująca.
  • Moskale nie mają celności, by trafić w działo, choć z trafieniem baterii by im się mogło udać. A baterii немає.
  • edytowano May 2022
    Doczytałem. Poza Uberem dla artylerii, który stworzyli Ukraińcy, jest jeszcze druga ciekawostka. Na początku wojny Ruscy wykorzystali dziurę w satelitarnym systemie komunikacji Ukrainy i go wyłączyli. Elon Musk ich uratował Starlinkiem. To trochę tłumaczy, dlaczego mu Rogozin parę dni temu wygrażał…
  • A tu skrót tego o czym piszecie a jako bonus fajny komentarz:

    image
  • polmisiek napisal(a):
    Doczytałem. Poza Uberem dla artylerii, który stworzyli Ukraińcy, jest jeszcze druga ciekawostka. Na początku wojny Ruscy wykorzystali dziurę w satelitarnym systemie komunikacji Ukrainy i go wyłączyli. Elon Musk ich uratował Starlinkiem. To trochę tłumaczy, dlaczego mu Rogozin parę dni temu wygrażał…
    Ciekawe1, że amerykańscy lewacy po dziś dzień mu wygrażają, aże zapluwają się.
  • * Nie Sasza tylko Ołeksandr
  • Ale to od niedawna, mniej więcej wtedy kiedy zaczął mówić po ukraińsku.
  • edytowano May 2022
    los napisal(a):
    Moskale nie mają celności, by trafić w działo, choć z trafieniem baterii by im się mogło udać. A baterii немає.
    Mają celność, teoretycznie. https://pl.wikipedia.org/wiki/30F39_Krasnopol

    Niedawno Ukraińcy przejęli duży zapas tej amunicji, rocznik 1992.
  • romeck napisal(a):
    haubica m777 strzela (11 sek.)
    https://twitter.com/Dan_Liszkiewicz/status/1523238303599890433?t=i7_1mhbXWZ4OuJKzKwVA1g&s=19
    Przedyskutujmy ten temat z przeciwnikami artylerii holowanej.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.