Skip to content

Wojna

1121122124126127296

Komentarz

  • pantelej napisal(a):
    Na agendzie w USA jest sprawa czołgów dla Polski, mowa o przyspieszeniu dostaw m1a2 i/lub dostawach m1a1 w ramach LL.
    Od 01:06:45 jest o Polsce ( tyle, że ja ze słuchu nie umiem), może ktoś z koleżeństwa streści..
    image
    1) Mozna czolgom dla Polski nadac wyzszy priorytet niz tym dla US Army
    2) W miedzyczasie mozna juz trenowac na Abramsach (to juz sie zaczelo)
    3) Byc moze lend-lease jakos mozna uzyc zeby dostarczyc Polsce tanki w miedzyczasie (to dopiero w powijakach, "very nascent conversations")
    4) Gosc sie cieszy, ze az 15 tankow na miesiac produkuja, bo pamieta czasy, gdy wlaczyli o utrzmanie produkcji 1/mc. Ale moze byc wiecej, niz 15, jak bedzie pomoc Kongresu itp.
  • peterman napisal(a):
    To byłoby bluźnierstwo.
    Ja się nie znam, ale nie sądzę. Dlaczegóż miałoby być?
    Som dwie opcje - Kolega wierzący albo nie. W obu przypadkach modlitwa spoko.
    W pierwszym - wiadomo. dlaczego. Jak się wadzimy z Bogiem, to też spoko - stosowny fragment w Piśmie spopularyzował Kaczmarski w pieśni "Walka Jakuba z Aniołem".

    W tym drugim - zupełnie w porządku jest powiedzieć Bogu: jeśli Jesteś - odezwij się, daj znać, zawalcz.

    Niejedna osoba tak świętą została. Co ma sens - Bóg, jeśli Jest, to Jest taki jaki nam się przedstawia: Miłością. A Miłości generalnie zależy - choć to wszystko odbywa się nie po naszemu, to to jedno można rzec na pewno: zależy.

    Jam prosty chłop jest więc proszę o wyrozumiałość - tak mnie się po prostu wydaje. Ale jak kto mądrzejszy, niech poprawi.
  • Przemko napisal(a):
    Rosjanie wyjdą z Ukrainy z kompleksem, jak z Afganistanem albo Polską, nie zapomną im tego nigdy.
    Owszem, ale pod warunkiem że porażka będzie bezdyskusyjna - żaden Krym czy Donbas ani nic co było ukraińskie przed 2014 rokiem nie może pozostać w ruskich rękach. A idealnie byłoby żeby coś jeszcze stracili - dla zasady.

    https://www.tysol.pl/a84180-profesor-siergiej-radczenko-na-lamach-the-spectator-dlaczego-rosja-musi-zostac-upokorzona-na-ukrainie
  • edytowano May 2022
    .

    👣

    🐾
    🐾

  • TecumSeh napisal(a):
    Jak się wadzimy z Bogiem, to też spoko - stosowny fragment w Piśmie spopularyzował Kaczmarski w pieśni "Walka Jakuba z Aniołem".
    Nie wiem czy to najlepszy przykład bo Wieszcz interpretujący ten fragment Genesis włożył w usta Jakuba słowa które wyraźnie wykraczają poza dialog człowieka wierzącego ze Stwórcą:
    "Jeśli na drodze do wolności stoisz
    Prawa odrzucę precz a Boga zmienię!"

  • no właśnie Mickiewicz prekursorem podejścia do religii jak do szwedzkiego stołu
    Bóg na żetony i spełniający życzenia,
    zdrowie, szczęście moje prywatne i narodu wg mego "widzi mnie się"
    na mój obraz i podobieństwo

    dzięki Brzościeza te nową dla mnie myśl
  • edytowano May 2022

    filmik z obozu , gdzie trzymają bojców z Azowstalu
    w czasie wizyty Czerwonego Krzyzą.
  • edytowano May 2022
    christoph napisal(a):
    no właśnie Mickiewicz prekursorem podejścia do religii jak do szwedzkiego stołu
    Bóg na żetony i spełniający życzenia,
    zdrowie, szczęście moje prywatne i narodu wg mego "widzi mnie się"
    na mój obraz i podobieństwo

    dzięki Brzościeza te nową dla mnie myśl
    Słowa postaci literackiej nie muszą być tożsame z osobistymi poglądami autora, poz tym takie magiczno-handlowe podejście do religii pojawiało się już co najmniej stulecia przed Mickiewiczem.

    W Nowym a nawet i w Starym Testamencie opisywane były podobne postawy.
  • człowiek człowiekiem jest
    to i przypadłości mamy podobne i na podobne pokusy śmy wystawieni
  • christoph napisal(a):
    człowiek człowiekiem jest
    to i przypadłości mamy podobne i na podobne pokusy śmy wystawieni
    No więc właśnie skąd wniosek, że akurat Mickiewicz był prekursorem takiej postawy, a nie np. Wilczychód Goethe?
  • no to odwojuję, że Mickiewicz,
    myśli uniwersalne są uniwersalne.
    nie identyfikuję wszystkich postaci i cytatów z dzieł z ich autorami.
    tak Pismo św w złych fragmentach nie moze być powodem psioczenia na proroków czy ewangelistów.
    myśl uniwersalna jest uniwers
  • Brzost napisal(a):
    TecumSeh napisal(a):
    Jak się wadzimy z Bogiem, to też spoko - stosowny fragment w Piśmie spopularyzował Kaczmarski w pieśni "Walka Jakuba z Aniołem".
    Nie wiem czy to najlepszy przykład bo Wieszcz interpretujący ten fragment Genesis włożył w usta Jakuba słowa które wyraźnie wykraczają poza dialog człowieka wierzącego ze Stwórcą:
    "Jeśli na drodze do wolności stoisz
    Prawa odrzucę precz a Boga zmienię!"

    Tak, ale ja nie proponuję Kaczmara traktować jako zamiennika Pisma - tyle że fragment ten został spopularyzowany po prostu.
    A co do całego programu "Raj" - to we wstępie o nim mówił Gintrowski: "można go traktować w kategoriach bezpośrednich, gdzie postacie Boga i Szatana są tymi z Pisma, można też uważać to za metaforę dla spraw ogólniejszych, a można też uznać - i to jest podejście, które my proponujemy - że jest to po prostu rzecz o naszym kraju".

    Sama piosenka jest oczywiście o walce wolnej jednostki z reżimem - w każdej piosence Bóg jest personifikacją totalitarnego systemu:
    "W pustym raju archanioł Gabriel
    Miecz ognisty czyści od święta
    To przed Panem wypręży się nagle
    To postraszy z nudów zwierzęta

    Towarzyszy Stwórcy w przechadzkach
    Lecz nie może Go bawić rozmową
    Żadną myślą zaskoczyć znienacka
    Obaj myślą wszak jednakowo"

    Natomiast jeśli weźmiemy Pismo - jest tam króciutki fragment:

    "Gdy zaś wrócił i został sam jeden, ktoś zmagał się z nim aż do wschodu jutrzenki3, 26 a widząc, że nie może go pokonać, dotknął jego stawu biodrowego i wywichnął Jakubowi ten staw podczas zmagania się z nim. 27 A wreszcie rzekł: «Puść mnie, bo już wschodzi zorza!» Jakub odpowiedział: «Nie puszczę cię, dopóki mi nie pobłogosławisz!» 28 Wtedy [tamten] go zapytał: «Jakie masz imię?» On zaś rzekł: «Jakub». 29 Powiedział: «Odtąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz Izrael, bo walczyłeś z Bogiem4 i z ludźmi, i zwyciężyłeś». 30 Potem Jakub rzekł: «Powiedz mi, proszę, jakie jest Twe imię?»5 Ale on odpowiedział: «Czemu pytasz mnie o imię?» - i pobłogosławił go na owym miejscu.
    31 Jakub dał temu miejscu nazwę Penuel, mówiąc: «Mimo że widziałem Boga twarzą w twarz, jednak ocaliłem me życie».6 32 Słońce już wschodziło, gdy Jakub przechodził przez Penuel, utykając na nogę. "


    Imho - chodzi o to że taka "walka" z Bogiem dla chrześcijanina czymś właściwym, o ile cel jest dobry. Mówią o tym rozmaici uznani filozofowie chrześcijańscy, mówią historie nawróceń, itp. Jedna z nawróconych ateistek wspomina jak poszła do kościoła, żeby Bogu wykrzyczeć: "nienawidzę Cię za to że nie istniejesz".
    Nawrócenie i głęboka religijność przyszły niedługo później.
  • chyba o ten cytat chodziło:

    I w tym spotkaniu na bydlęcej drodze
    Bóg uległ i Jakuba błogosławił
    Wprzód mu odjąwszy władzę w jednej nodze
    By wolnych poznać po tym że kulawi
  • Akurat mam osobiste przeżycia związane z tym programem a z tą piosenką w szczególności ale na tyle osobiste że to raczej do bezpośredniego opowiedzenia.
  • leobulero napisal(a):
    chyba o ten cytat chodziło
    Ale komu chodziło, bo nie rozumiem?

    Nawiasem mówiąc to znowu licencja tyka połę, gdyż albowiem błogosławieństwo nie szło w parze z okulawieniem delikwenta, a był to po prostu skutek walki. Stąd Kaczmara faktycznie może nieszczęśliwie w ogóle wspominałem - jak wyżej, on z tego zrobił metaforę totalitaryzmu, a w Piśmie stoi nieco inaczej.

    Natomiast ten niewielki fragment dość rzadko spotyka się na kazaniach, a szkoda - bo "zmaganie się z Bogiem" to zaleta, a nie wada.
  • Ojtam ojtam, Kaczmara zawsze warto przywołać. A to, że nie każde jego dzieło ma nieomylność na poziomie Pisma? Cóż, zdarza się i tak.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Ojtam ojtam, Kaczmara zawsze warto przywołać. A to, że nie każde jego dzieło ma nieomylność na poziomie Pisma? Cóż, zdarza się i tak.
    Można wybaczyć bardowi, bo ostatnio i nieomylni w jednych sprawach w innych mocno słabują
  • "Ukraińcy popełnili największą zbrodnię w tej wojnie. Ich artyleria rakietowa ostrzelała gorzelnię w Tiotkino w obwodzie kurskim, skąd granicę ukraińską atakowały grupy dywersyjne specnazu GRU. W zakład trafić miało aż siedem rakiet, więc nie ma mowy o przypadku.

    Jak wiadomo, w Rosji można przetrwać bez jedzenia, ale nie da się bez wódki. Takiej podłości nie znała historia ludzkości.

    A swoją drogą, Ukraińcy popełnili błąd. Mogli od razu wysadzić sowietom wszystkie gorzelnie i byłoby już po wojnie. "
  • edytowano May 2022
    kto rano otwiera fona... (5:54)


    Reuters donosi o 4:41
    May 20, 2022

    Exclusive: U.S. aims to arm Ukraine with advanced anti-ship missiles to fight Russian blockade
    WASZYNGTON, 19 maja (Reuters) – Biały Dom pracuje nad przekazaniem zaawansowanych pocisków przeciwokrętowych w ręce ukraińskich myśliwców, aby pomóc pokonać rosyjską blokadę morską, powiedzieli urzędnicy, w związku z obawami, że potężniejsza broń, która mogłaby zatopić rosyjskie okręty wojenne, zaostrzyłaby konflikt.

    Ukraina nie ukrywała, że ​​chce bardziej zaawansowanych zdolności USA, wykraczających poza obecny asortyment artylerii, pocisków Javelin i Stinger oraz innej broni. Lista Kijowa obejmuje na przykład pociski, które mogą odepchnąć rosyjską marynarkę wojenną od jej portów czarnomorskich, umożliwiając wznowienie dostaw zboża i innych produktów rolnych na całym świecie.
    albo albo z dwóch:
    • the Harpoon made by Boeing (BA.N)
    • Naval Strike Missile made by Kongsberg (KOG.OL) and Raytheon Technologies (RTX.N)
  • “Ta wojna pokazała, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. (...) Niech żyje Polska! Chwała Ukrainie!” - napisał na swoim Facebooku mer Lwowa Andrij Sadowyj.

    Władze miasta po latach odsłoniły posągi lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Wcześniej zasłonięto je, bo zdaniem lwowskich lokalnych polityków były symbolem polskiego rewanżyzmu."
  • MarianoX napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Ojtam ojtam, Kaczmara zawsze warto przywołać. A to, że nie każde jego dzieło ma nieomylność na poziomie Pisma? Cóż, zdarza się i tak.
    Można wybaczyć bardowi, bo ostatnio i nieomylni w jednych sprawach w innych mocno słabują
    No nie nie - Kaczmar się nie pomylił, Kaczmar użył, brzydko mówiąc, historii znanych z Pisma, do zobrazowania państwa totalitarnego, i uczynił to zupełnie świadomie. Tak samo świadomie dokonując pewnych przeinaczeń - nie tylko w "Walce Jakuba z Aniołem", ale i innych np w "Hiobie":

    Gdy zgwałcili mi żonę sławię słodycz jej ciała
    Braci synów już nie ma ja wciąż z nimi rozmawiam
    Roztrzaskali domostwo ja kamienie całuję
    Zawlekli mnie na śmietnik w słońce się wpatruję
    Zmiażdżyli mi podbrzusze miłość nie da się zgubić
    Wyszarpali mi język więc palcami coś mówię
    Wykłuli mi źrenice myśl się z myślą zaplata
    Dzięki Ci Boże stworzyłeś najpiękniejszy ze światów


    Jak wiemy, nie było ani żadnego gwałtu na żonie, ani żadnych tortur bezpośrednio na Hiobie - a kto jak kto, Kaczmar doskonale znał dzieła do których tworzył wiersze. I chyba właśnie dlatego wplatał w piosenki z programu "Raj" takie kwiatki, aby wprost dać znać, że tu nie o to chodzi, co widać na wierzchu.
  • Ma Kolega oczywistego słusznego.

    Nie waham się dodać, że Poeta pasożytował na Piśmie. Dzięki takim odwołaniom piosnka robiła się potężniejsza i nośniejsza niż prosta konstatacja "Stalin wuj!"
  • https://wpolityce.pl/swiat/599296-posagi-lwow-odsloniete-mer-lwowa-niech-zyje-polska

    Ukraińcy odsłonili lwy we Lwowi. Taki gest był potrzebny. Oby to była jaskółka dobrych zmian.
  • Beło powyżej, ale warto odnotować.
  • Jak połączymy w zbrojeniówce siły z Ukraińcami to nikt nam nie podskoczy, uzupełniamy się idealnie, razem mamy wszystko. Łącznie z poligonem do ćwiczeń w postaci Rosji.

    Ukraińscy żołnierze w sieci chwalą polski sprzęt. „Warmate w rękach naszej armii skutecznie niszczy wroga” – dodał z kolei szef MON Ukrainy. Polska amunicja krążąca rzeczywiście świetnie się sprawdza. Może długo krążyć oczekując na dyspozycję do ataku, a w zależności od celu przenosi różne głowice bojowe. – Warmate ma możliwość działania w roju, to znaczy wyrzucania w powietrze około 10 pocisków, które mogą jednocześnie zaatakować z różnych kierunków. Żaden system obrony przeciwlotniczej nie jest w stanie zwalczyć takiego ataku – zapewnia w rozmowie z portalem tvp.info Remigiusz Wilk, dyrektor ds. komunikacji Grupy WB, tworzącej ten innowacyjny polski sprzęt.

    https://www.tvp.info/60281863/warmate-i-flyeye-spisuja-sie-na-ukrainie-jak-dzialaja-i-dlaczego-staja-sie-postrachem-rosjan
  • edytowano May 2022
    Według Oryx ruskie stracili na Ukrainie 700 z 3000 czołgów które posiadali w ogóle. Oryx liczy wyłącznie straty potwierdzone zdjęciami. Ponad 20% strat bez uzyskania jakichkolwiek celów.

    https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8422136,rosja-straty-czolgi-wojna-ukraina.html
  • Czyli razy dwa, bo rzeczywiste straty są zwykle dwa razy większe niż te potwierdzone zdjęciami. Zostało 1500 i nie wiadomo ile z tego jest na chodzie. Moskwa straciła zdolności ofensywne, co zresztą dobrze widać - posuwają się do przodu o kilka kilometrów dziennie, tyle ile wywalczy artyleria.
  • edytowano May 2022
    Ukraińcy podają że zniszczyli 1200 czy 1300, czołgów.
  • Podobno rzetelnie informują. Kiedy zarzucano Hugh Dowdingowi, że zawyża niemieckie straty a obniża angielskie odpowiedział: Nie zajmuję się propaganda. Jeśli mylimy się w ocenach, Niemcy za tydzień będą w Londynie. Jeśli są one trafne - zaprzestaną nalotów.
  • Wg Rosjan; https://t.me/rybar/32992
    Ukraina zgromadziła do kontrofensywy siły, oceniane na ekwiwalent 32 BGT, Są one podzielone na 3 grupy, w rejonie Krzywego Rogu, Mikołajowa i Pierwomajska.

    image




Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.