Skip to content

Wojna

1230231233235236288

Komentarz

  • @Przemko powiedział(a):
    Gdzie tam w ogóle jest napisane, że to jest jakaś umowa.

    **W czasie szczytu w Paryżu, 16 państw członkowskich NATO podpisało z Rosją „Akt Stanowiący o podstawach wzajemnych stosunków, współpracy i bezpieczeństwa”.
    **
    Np takie postanowienia jak:
    obie strony uznały w nim, że nie uważają się nawzajem za przeciwników. Zobowiązały się do współpracy oraz budowy trwałego i całkowitego pokoju na obszarze euroatlantyckim.

  • edytowano April 2023

    @Smok_Eustachy powiedział(a):

    @Przemko powiedział(a):
    Gdzie tam w ogóle jest napisane, że to jest jakaś umowa.

    **W czasie szczytu w Paryżu, 16 państw członkowskich NATO podpisało z Rosją „Akt Stanowiący o podstawach wzajemnych stosunków, współpracy i bezpieczeństwa”.
    **Np takie postanowienia jak:
    obie strony uznały w nim, że nie uważają się nawzajem za przeciwników.

    • Zobowiązały się do współpracy oraz budowy trwałego i
    • całkowitego pokoju na obszarze euroatlantyckim.

    No, przecież

    • współpracują: testują wzajem broń, strategię & futurę;
    • rossija pewnie nie uważa Rusi Kijowskiej za euro-atlantyk.

    /żart


  • Polska trendsetterem narodów. Finlandia buduje mur na nasz wzór.
  • Francja i Polska spierają się, kto powinien otrzymać unijne kontrakty na zakup amunicji dla Ukrainy — czy mają to być tylko lokalne firmy, czy również konkurenci spoza wspólnoty. Paryż nie chce dopuścić nikogo spoza Unii, a Warszawa dopomina się o dostawców amerykańskich i brytyjskich. Ambasadorowie UE nie dogadali się przez to na spotkaniu w środę jak zrealizować pomysł, by kraje unijne wyciągnęły razem pieniądze ze wspólnej puli i sfinansowały dostawę do Ukrainy miliona pocisków artyleryjskich w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
    https://wiadomosci.onet.pl/swiat/spor-polski-z-francja-o-to-kto-ma-produkowac-amunicje-dla-ukrainy/sy3kv1n

  • Kacapom wszystkiego brakuje. Nie mogą produkować nowych ani reperować starych czołgów bo nie mają łożysk. Sprzęt optyczny również leży. Łatają dziury jak mogą, wyciągają starzyznę z magazynów żeby tylko wyjechać. Łożyska potrzebne są też na kolei więc muszą zdecydować co jest dla nich ważniejsze: jak wsadzą do czołgów to tych czołgów nie dowiozą nigdzie bo kolej padnie a jak wsadzą do lokomotyw i wagonów to produkcja czołgów padnie. Polecam cały artykulik bo ciekawy.

    https://www.forbes.com/sites/davidaxe/2023/04/19/whats-perfectly-round-made-of-metal-and-keeping-russia-from-replacing-the-2000-tanks-its-lost-in-ukraine/?sh=628bd64a23f2

    👣

    🐾
    🐾

  • edytowano April 2023

    Mało tego, ludzie z branży mówią, że Rosja nie produkuje nowych czołgów od 10 lat. Tylko zamówienia na eksport i modernizacje, dla siebie nic. Tak że zaorali swój przemysł zbrojeniowy.

  • Z tego co ja czytałem Rosja produkuje ok 240 czołgów rocznie T90m/T72b3,do inwazji miała na stanie w linii czołgi w większości do10lat. Obecnie tempo produkcji ma być utrzymane, przy czym podzespoły zachodnie są zastępowane rodzimymi, mniej zaawansowanymi. Do tego tempo przywracania czołgów ze składów ma wynosić ok 25 miesięcznie.Najczęściej podawane straty w sprzęcie pancernym, miesięcznie ok 150szt.

  • @pantelej powiedział(a):
    podzespoły zachodnie są zastępowane rodzimymi, mniej zaawansowanymi

    Dwa ostatnie zdania artykuliku, który zapodałem:
    "So maybe Russia eventually ramps up tank-production by swapping good bearings for bad bearings. Having also traded modern digital optics for inferior analog optics, these tanks no longer are state-of-the-art.
    Sure, they might look like T-72BM3s or T-90Ms. But on the inside, where it really counts, they’re less capable and less durable."

    👣

    🐾
    🐾

  • @pantelej powiedział(a):
    Z tego co ja czytałem Rosja produkuje ok 240 czołgów rocznie T90m/T72b3,do inwazji miała na stanie w linii czołgi w większości do10lat. Obecnie tempo produkcji ma być utrzymane, przy czym podzespoły zachodnie są zastępowane rodzimymi, mniej zaawansowanymi. Do tego tempo przywracania czołgów ze składów ma wynosić ok 25 miesięcznie.Najczęściej podawane straty w sprzęcie pancernym, miesięcznie ok 150szt.

    To są hipotetyczne możliwości przemysłu, w wariancie przed wojną, przecież gdyby Rosja tyle produkowała to nie musiałaby teraz wyciągać z magazynów 60-letneigo złomu. W tej chwili sytuacja wygląda tak, że pracownicy potrzebni do produkcji czy remontów pojazdów jak ślusarze, spawacze, mechanicy, zarabiają 2-3x tyle co przed wojną, pensje sięgają 200 tysięcy rubli a chętnych nie ma i fabryki nie są w stanie pracować na trzy a nawet ma dwie pełne zmiany. W dużej mierze jest to spowodowane tym, że w 2022 nie przyjechało z Kaukazu do pracy jak co roku 5 milionów ludzi a 50 tysięcy, ale również dlatego że wysłano tych ludzi ma front.

  • Przez 14 miesięcy ponieśli potężne straty 2000-3500 w czołgach, do tego dochodzi zużycie resursów i usterki pozostałych. Podobno najłatwiej było im wyciągać T62 gdyż były najlepiej zakonserwowane. Z tego co czytam produkcja odbywa się w jednej fabryce w kolejnej remonty wyciąganych z depotów, podobno szykują kolejne dwie fabryki remontowe, co ma zwiększyć możliwości przywracania do 90 szt na miesiąc.

  • U Andromedy ktoś z ruskich wyliczał ze mają ogólnie chyba 7 fabryk gdzie produkuje się wojskowe pojazdy, przy czym większość z nich produkuje jakieś specjalizowane pojazdy dla konkretnych rodzajów wojsk, a chyba tylko jedna czy dwie w ogóle jest w stanie robić czołgi jako takie.

  • Swoją szosą tak strategiczny zakład jak HSW wbrew swojej nazwie powinien być umieszczony gdzieś daleko za Wisłą. Czułbym się bezpieczniej.

  • .> @Przemko powiedział(a):

    @pantelej powiedział(a):
    Z tego co ja czytałem Rosja produkuje ok 240 czołgów rocznie T90m/T72b3,do inwazji miała na stanie w linii czołgi w większości do10lat. Obecnie tempo produkcji ma być utrzymane, przy czym podzespoły zachodnie są zastępowane rodzimymi, mniej zaawansowanymi. Do tego tempo przywracania czołgów ze składów ma wynosić ok 25 miesięcznie.Najczęściej podawane straty w sprzęcie pancernym, miesięcznie ok 150szt.

    To są hipotetyczne możliwości przemysłu, w wariancie przed wojną, przecież gdyby Rosja tyle produkowała to nie musiałaby teraz wyciągać z magazynów 60-letneigo złomu. W tej chwili sytuacja wygląda tak, że pracownicy potrzebni do produkcji czy remontów pojazdów jak ślusarze, spawacze, mechanicy, zarabiają 2-3x tyle co przed wojną, pensje sięgają 200 tysięcy rubli a chętnych nie ma i fabryki nie są w stanie pracować na trzy a nawet ma dwie pełne zmiany. W dużej mierze jest to spowodowane tym, że w 2022 nie przyjechało z Kaukazu do pracy jak co roku 5 milionów ludzi a 50 tysięcy, ale również dlatego że wysłano tych ludzi ma front.

    Ciężko mi uwierzyć, że do takiej roboty by brano pracowników sezonowych.

  • Ale i na te słabe czołgi polecą drogie javeliny i inne pociski. 15o koła za sztukę

  • @posix powiedział(a):
    .> @Przemko powiedział(a):

    @pantelej powiedział(a):
    Z tego co ja czytałem Rosja produkuje ok 240 czołgów rocznie T90m/T72b3,do inwazji miała na stanie w linii czołgi w większości do10lat. Obecnie tempo produkcji ma być utrzymane, przy czym podzespoły zachodnie są zastępowane rodzimymi, mniej zaawansowanymi. Do tego tempo przywracania czołgów ze składów ma wynosić ok 25 miesięcznie.Najczęściej podawane straty w sprzęcie pancernym, miesięcznie ok 150szt.

    To są hipotetyczne możliwości przemysłu, w wariancie przed wojną, przecież gdyby Rosja tyle produkowała to nie musiałaby teraz wyciągać z magazynów 60-letneigo złomu. W tej chwili sytuacja wygląda tak, że pracownicy potrzebni do produkcji czy remontów pojazdów jak ślusarze, spawacze, mechanicy, zarabiają 2-3x tyle co przed wojną, pensje sięgają 200 tysięcy rubli a chętnych nie ma i fabryki nie są w stanie pracować na trzy a nawet ma dwie pełne zmiany. W dużej mierze jest to spowodowane tym, że w 2022 nie przyjechało z Kaukazu do pracy jak co roku 5 milionów ludzi a 50 tysięcy, ale również dlatego że wysłano tych ludzi ma front.

    Ciężko mi uwierzyć, że do takiej roboty by brano pracowników sezonowych.

    Sezonowych pracowników wykwalifikowanych, przyjeżdżasz na kontrakt, pracujesz 9 miesięcy, na zimę wracasz do siebie. Gdy wojna wybuchła nie przyjechali.

  • @christoph powiedział(a):
    Ale i na te słabe czołgi polecą drogie javeliny i inne pociski. 15o koła za sztukę

    Wojna zawsze jest droga, w każdym bądź razie Rosja ma ograniczone możliwości uzupełniania sprzętu, były zdjęcia T55 na lorach co raczej nie świadczy o progresie.

  • @pantelej powiedział(a):

    @christoph powiedział(a):
    Ale i na te słabe czołgi polecą drogie javeliny i inne pociski. 15o koła za sztukę

    Wojna zawsze jest droga, w każdym bądź razie Rosja ma ograniczone możliwości uzupełniania sprzętu, były zdjęcia T55 na lorach co raczej nie świadczy o progresie.

    No właśnie, a pocisk z Leoparda czy Abramsa przebije T55 na wylot, nie trzeba drogiego javelina.

    Amerykanie podają, że Ukraińcy mają ogarnięte 9 brygad pancernych, każda po 93 czołgi. Wiadomo że nie każdy to Abrams, ale to jest konkret.

  • edytowano April 2023

    Lisowski i Jeżewski dzisiejsi w temacie zwyczajowym.

  • edytowano April 2023

    I w wersji do czytania: https://ekonomiarosji.pl/2023/04/22/podsumowanie-tygodnia-22-04-23/
    Nawiasem - zoologiczny antypisowiec z tego Jeżewskiego, ale dobrze się maskuje, profesjonalista. ;)

  • @Przemko powiedział(a):
    I w wersji do czytania: https://ekonomiarosji.pl/2023/04/22/podsumowanie-tygodnia-22-04-23/
    Nawiasem - zoologiczny antypisowiec z tego Jeżewskiego, ale dobrze się maskuje, profesjonalista. ;)

    Że też nie żal im życia na takie durnoty... Tych nielicznych niegłupich naprawdę ani w ząb nie rozumiem.

  • O, system bankowy Rosji w doskonałej kondycji. :) Jeżewicz mówił niedawno że ze 4 banki de facto zbankrutowały ale rząd je podtrzymał na powierzchni.

    "Akcjonariusze Sbierbanku zatwierdzili wypłatę dywidend za 2022 r. w wysokości 25 rubli za akcję. Poinformował o tym 21 kwietnia rosyjski minister finansów Anton Siłuanow.

    „Pod koniec ubiegłego roku podjęliśmy decyzję, a walne zgromadzenie akcjonariuszy potwierdziło możliwość wypłaty podwyższonej dywidendy. Wskazuje to na stabilność największego banku w Federacji Rosyjskiej – Sbierbanku. Walne zgromadzenie przegłosowało decyzję o wypłacie podwyższonej dywidendy” – powiedział na konferencji prasowej po ogłoszeniu wyników dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

    Całkowita płatność wyniesie około 565 miliardów rubli, co jest najwyższą liczbą w historii banku.

    Będzie ona 2,5 razy wyższa aniżeli osiągnięty zysk."

  • Zupełnie jakby komuś się spieszyło...

  • Każa firmom płacić podatek od nieistniejących zysków a dla równowagi bank wypłaca dywidendę od nieistniejących zysków.

  • Nie wiem jak Wam, ale mi bardzo podobają się "przecieki" o tym, że "Ukraińcy planowali zaatakować Moskwę, ale Amerykanie ich w ostatniej chwili powstrzymali".
    Narracja budowana z iście sowiecką subtelnością- tak, żeby kacapy na pewno zrozumiały. Ja tu widzę prosty komunikat- "Próbujcie rozmawiać z nami o warunkach zakończenia, bo to jest ostatni moment, kiedy jeszcze mamy ochotę".

  • "55 miliardów $ otrzymała Ukraina od początku 2022 roku w formie wsparcia militarnego że wszystkich krajów. -Lloyd J. Austin.

  • @qiz powiedział(a):
    Nie wiem jak Wam, ale mi bardzo podobają się "przecieki" o tym, że "Ukraińcy planowali zaatakować Moskwę, ale Amerykanie ich w ostatniej chwili powstrzymali".
    Narracja budowana z iście sowiecką subtelnością- tak, żeby kacapy na pewno zrozumiały. Ja tu widzę prosty komunikat- "Próbujcie rozmawiać z nami o warunkach zakończenia, bo to jest ostatni moment, kiedy jeszcze mamy ochotę".

    Umiejętnie Ukraińcy to robią, niby przypadkiem gdzieś w tle jakiegoś niewinnego zdjęcia a to mapa Rosji z zaznaczonymi granicami podzialu (ta sprzed roku, opracowanie jakiegoś amerykańskiego think tanku), a to mapa Moskwy ma ekranie komputera, a to 15 km od Moskwy spada dron niby paliwa mu zabrakło.

  • Tucker Carlson wyleciał dziś z Fox News.

    Zapewne głównie z powodu fortuny jaką stacja musiała zapłacić w związku z pozwem Dominion, ale i tak to potężny cios w Kreml.

  • @peterman powiedział(a):
    Tucker Carlson wyleciał dziś z Fox News.

    Zapewne głównie z powodu fortuny jaką stacja musiała zapłacić w związku z pozwem Dominion, ale i tak to potężny cios w Kreml.

    Nu wreście, wreście.

    A co to to Domino? Ci od pizzy? Czy ci od pizzagate?

  • @Szturmowiec.Rzplitej powiedział(a):

    @peterman powiedział(a):
    Tucker Carlson wyleciał dziś z Fox News.

    Zapewne głównie z powodu fortuny jaką stacja musiała zapłacić w związku z pozwem Dominion, ale i tak to potężny cios w Kreml.

    Nu wreście, wreście.

    A co to to Domino? Ci od pizzy? Czy ci od pizzagate?

    Nie, to ci od maszyn fałszujących wybory. Nie spodobały im się oskarżenia i kilka dni temu wytargali od Murdocha jakieś 800 baniek w ramach ugody swądowej.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.