Skip to content

Wojna

1233234236238239288

Komentarz

  • Polak w Azowie opowiada o obronie Mariupola:

  • edytowano May 2023

    A'propos - czy Piotrek pisze już książkę "Pakt Rau-Ławrow"?

  • edytowano May 2023

    @Szturmowiec.Rzplitej powiedział(a):
    Tymczasem słodka Emma Thompson: (...)

    Ta Emma? Angielk? Aktorka & scenarzystka, ateistka & libertarianka?

    Wow! Któryż z polskich aktorek coś z sensem (niekoniecznie z racją) pisało o Polsce?

    Emma:
    „Europa”, w tym sensie, w jakim to słowo jest używane w Polsce, nie rezonuje na Zachód od Odry.

    Wow! Ciekawe skąd zna sens tutejszy?

  • edytowano May 2023

    Szturmowiec.Rzplitej zacytował:
    Emma Thomson:
    ... daje nadzieję, że tym razem nastąpi przełom, że wspólny front antymoskiewski będzie również oznaczał zamazanie tej głęboko niesprawiedliwej granicy, która oddziela dwie części europejskiego kontynentu. Nie jest przypadkiem, że granica ta powstała w okresie oświecenia, czyli w okresie pierwszego zmasowanego ataku na chrześcijaństwo w Europie.

    ?
    O czym pisze? Ciekawe w sumie.

  • @romeck powiedział(a):

    Szturmowiec.Rzplitej zacytował:
    Emma Thomson:
    ... daje nadzieję, że tym razem nastąpi przełom, że wspólny front antymoskiewski będzie również oznaczał zamazanie tej głęboko niesprawiedliwej granicy, która oddziela dwie części europejskiego kontynentu. Nie jest przypadkiem, że granica ta powstała w okresie oświecenia, czyli w okresie pierwszego zmasowanego ataku na chrześcijaństwo w Europie.

    ?
    O czym pisze? Ciekawe w sumie.

    O tym https://teologiapolityczna.pl/caly-wyklad-ewa-thompson-niegermanska-europa-srodkowa-czy-chrzescijanska-europa-moze-bez-niej-przetrwac

  • edytowano May 2023

    Ellou!
    wałdaj płonie!
    obóz w Wałdaju sie hajcuje.
    ktoś dołożył do pieca
    https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-media-plonie-rosyjski-oboz-wojskowy-kleby-dymu-nad-miastem,nId,6757169

    czy to ten Wał Daj, gdzie mają wille i gdzie odbywa się konferencja wałdajska?

    dla kolegi pytam

    ??? https://uberkasta.pl/waldaj-putina/ ??????

  • Prigożyn o ataku nieznanego UAV na Kreml:

    "Wyglądamy jak klauni, którzy grożą bombą atomową w odpowiedzi na dziecięcego drona" – powiedział szef "Grupy Vagnera"

  • I to jest dowodem, że to ich wewnętrzna rozgrywka o władzę.

  • Sie dzieje. Kazachstan dołożył coś od siebie.

  • Na dokładkę na 9 maja zapowiadana jest akcja "Drony do Moskwy". Szef ukraińskiego Monobanku Włodzimierz Jacenko obiecał ponad pół miliona dolarów temu, kto wyląduje dronem 9 maja na Placu Czerwonym w Moskwie. Do akcji zgłosiło się ponad tysiąc sto osób (z czego tylko jakieś dwieście jest z Ukrainy), a wysłanych ma być ponad półtora tysiąca maszyn. Pojawienie się takiej masy dronów jednocześnie na moskiewskim niebie może spowodować przeciążenie systemów OPL i otworzyć drogę na przykład ukraińskim "Jeżykom", czyli dronom Tu-141 lub podobnym urządzeniom.

    https://zapiskiczynionepodrodze.blogspot.com/2023/05/dziennik-wojny-dzien-siedemdziesiaty.html?m=1

  • @romeck powiedział(a):

    @Szturmowiec.Rzplitej powiedział(a):
    Tymczasem słodka Emma Thompson: (...)

    Ta Emma? Angielk? Aktorka & scenarzystka, ateistka & libertarianka?

    Wow! Któryż z polskich aktorek coś z sensem (niekoniecznie z racją) pisało o Polsce?

    Emma:
    „Europa”, w tym sensie, w jakim to słowo jest używane w Polsce, nie rezonuje na Zachód od Odry.

    Wow! Ciekawe skąd zna sens tutejszy?

    Pewnie czytała mojego bloga, stąd nabrała rozgarnięcia.

  • Ewa

  • Też chciałem sprostować, ale pomyślałem (nie wiem czy słusznie) że Koledzy wiedzą tylko sobie robią nabiał.

  • edytowano May 2023

    @Brzost powiedział(a):
    Też chciałem sprostować, ale pomyślałem (nie wiem czy słusznie) że Koledzy wiedzą tylko sobie robią nabiał.

    Emma - Ewa, ja się nie orientuję... :)

    Wugóglałem:

    →Jeżeli Ukraina nie wygra

    Przy okazji wygóglał mi się inny artykuł. →Polski nacjonalizm jest ...

    polskich liberalnych elit. Jej zdaniem są one równie mocno przesiąknięte resentymentem jak "moherowy" ciemnogród, którym tak bardzo pogardzają. Resentyment polskich elit wynika z tego, że nieustannie poszukują one uznania na Zachodzie.
    "Oburza je, iż wraz z >>moherowymi beretami<< wspólnie stanowią jedno i to samo społeczeństwo. Tak są postrzegane przez zagranicę. I to je boli. Elity te nie czują się równe względem swoich zachodnich odpowiedniczek, bo mają potrzebę uzyskania na Zachodzie świadectwa, że są lepsze od reszty społeczeństwa. Ale go nie uzyskują. Z tego braku podziwu i uznania, z tego postkolonialnego poczucia niższości rodzi się resentyment. Jego ostrze wymierzone jest w rodaków, którzy rzekomo przynoszą wstyd Polsce".

  • Żydy i chamy, Jedlicki ujął to lapidarniej.

  • @MarianoX powiedział(a):
    A'propos - czy Piotrek pisze już książkę "Pakt Rau-Ławrow"?

    Odpowiedź uzyskasz po spojrzeniu na mapę Europy.

  • @Smok_Eustachy powiedział(a):

    @MarianoX powiedział(a):
    A'propos - czy Piotrek pisze już książkę "Pakt Rau-Ławrow"?

    Odpowiedź uzyskasz po spojrzeniu na mapę Europy.

    Nie żartujcie z nazwisk

  • "Szczekanie pod drzwiami?"

  • edytowano May 2023

    https://ekonomiarosji.pl/2023/05/07/podsumowanie-tygodnia-07-05-2023-wiesci-z-rosji/Miejsce 7 – Rosyjski przemysł wojskowy

    Dzięki dyskusji wyrzuconej w sferę publiczną przez Prigożyna każde rosyjskie dziecko już wie, czym jest „głód amunicji ”. I tak naprawdę nie chodzi o to, czy odpowiednia ilość amunicji dociera na linię frontu, to też, ale o to, czy rosyjski przemysł amunicyjny może szybko dostosować się do potrzeb wojska. Poniżej przytoczymy wypowiedzi Aleksieja Rogozina, który w latach 2012-2016 kierował zakładami chemicznymi Aleksińskiego, produkującymi proch do amunicji. Jak sam mówi o dużych problemach przemysłu amunicyjnego i chemicznego eksperci zaczęli mówić ponad 10 lat temu. Rosyjska armia, posiadająca największe zapasy amunicji na świecie, ograniczyła do minimum zamówienia na nowe wyroby ze strony przemysłu. Wierzono, że rezerwy starczą na dziesięciolecia. W końcu Rosja nie zamierzała przecież z nikim walczyć. W rezultacie, jak pisze Aleksiej Rogozina „w Aleksinie w ogóle nie produkowano prochu przez cztery lata i rozkaz obrony państwa był równy zeru”. Produkcja została wznowiona kilka lat temu ale bardzo wiele wysiłku wymagało odtworzenie linii produkcyjnych, wyszkolenie specjalistów, rozwiązanie problemów z surowcami i wznowienie produkcji. „Dzisiaj Kombinat Chemiczny Aleksinsky jest jedną z trzech kluczowych fabryk dostarczających proch strzelniczy i ładunki artyleryjskie na front” – zauważył Aleksiej Rogozin. Jednocześnie, według niego, „cuda się nie zdarzają i nie da się obecnie radykalnie zwiększyć produkcji bez radyklalnego zwiększenia finansowania i dodatkowego czasu”. Oprócz odpowiedniego finansowania, jak zauważył Aleksiej Rogozin, konieczne jest „zmniejszenie wielu obciążeń, w szczególności uproszczenie wymogów dotyczących zamówień publicznych”. Jednak jak zauważa nie wszystko można wyprodukować w Rosji. Na przykład substancja wybuchowa piroksylina jest wytwarzana z celulozy bawełnianej. A ten składnik, jest wykonany z bawełny i potrzeba go bardzo dużo. Bawełny uprawia się w symbolicznych wielkościach Rosji, trzeba ją kupować za granicą, a zamówienia trzeba składać minimum na rok przed zbiorami. A to tylko jeden z obiektywnych powodów, dla których czasami bardzo trudno jest radykalnie zwiększyć produkcję prochu, a co za tym idzie, amunicji. Według niego możliwe jest zwiększenie produkcji w przyszłych latach ale konieczne są zasadnicze zmiany i żadne powołane specjalne komisje nie rozwiążą szybko „wąskiego gardła” przemysłu amunicyjnego.
    Sytuacja niewiele lepiej wygląda jeśli chodzi o przemysł metalurgiczno – wojskowy, który najlepszy wynik osiągnął w marcu wzrosła o 13,5% r/r po wzroście o 10,3%r/r w lutym. A przypomnijmy, że od początku roku wszystkie zakłady w teorii powinny pracować na trzy zmiany.
    Jednak, aby zapewnić wystarczającą ilość sprzętu wzrosty musiałyby być trzycyfrowe na co się nie zanosi. W tym obszarze mamy jeden główny koncern wojskowy Rostech, który przeżarty jest korupcją i od wielu lat borykał się również z silnym zastojem i niedoinwestowaniem"

    Mam taką książeczkę Wyposażenie bojowe wojska rosyjskiego w czasie wojny 1914-1918 A.A. Manikowskij
    I się okazuje, że oni mają te same problemy np. produkcję karabinów Mosin po wyprodukowaniu zakładanej liczby zakończono, ludzi pozwalniano, zakład robił uprzęże czy inne, Po wybuchu wojny natychmiast zrobiła się dziura, przywrócenie produkcji zajęło pół roku a i tak produkowano mniej niż potrzeba, ratowano się importem karabinów z USA i Japonii. Dodatkowo zakład nie mógł całkowicie oddać się produkcji karabinów, bo te uprzęże czy inne, też były potrzebne w większej niż zwykle ilości.

  • edytowano May 2023

    Jeżowski i Lisowski właśnie o tym mówią.

    https://www.youtube.com/live/v-BkNMrdAcY

  • Miło się to czyta

  • A co do kontrofensywy, to ona już trwa i nazywa się to izolowanie pola walki poprzez porażenie logistyki. Za chwilę, na wybranych kierunkach, ruskie nie będą miały czym i z czego strzelać. Taki paradoks, że zgrupowanie w Briańsku jest kompletnie nieprzydatne do obrony Krymu, jeżeli nie ma go jak tam sprawnie przetransportować lub wykorzystać do ataku na Kijów czy Charków.

  • To jest dobre od andromedy:

  • edytowano May 2023

    Regularne wojska rosyjskie coś nie wykazują woli walki.

  • Oddziały zaporowe zaspały?

  • Gnają ich jak owce, aż ciężko uwierzyć w ten film.

  • @los powiedział(a):
    Oddziały zaporowe zaspały?

    Czeczenów już nie ma a Wagner służy do szturmów. Mowilem że będą się poddawać ale w sumie możliwe że będą uciekać bo im nakladziono do głów że Ukraińcy mordują jeńców.

    Wczoraj czytałem że ruscy wymienili 45 Ukraińców na 3 swoich pilotów, to jest pogrom całej ruskiej armii, po całości.

  • Ja chcesz pogromu całej ruskiej armii, to trochę poczekaj.

  • @pantelej powiedział(a):
    Gnają ich jak owce, aż ciężko uwierzyć w ten film.

    Uciekać to najsensowniejsze, co mogą zrobić. Ja tych ludzi rozumiem.

  • Bociani miał krok i toczył wkoło wzrok dumny to w prawo, to w lewo, na swoich i na nieprzyjaciół, a widać było i z daleka, że gdyby kto tego męża zaczepił, niełatwa byłaby z nim sprawa.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.