Skip to content

Wybory z różnych stron świata

123578

Komentarz

  • Mnie najbardziej podoba się, że do tej pory nie ma informacji o obsadzonych mandatach.
    Czyli dalej nie wiadomo jakie sa realne wyniki.

  • @ms.wygnaniec powiedział(a):
    Mnie najbardziej podoba się, że do tej pory nie ma informacji o obsadzonych mandatach.
    Czyli dalej nie wiadomo jakie sa realne wyniki.

    Są, np. na angielskiej wikci. A że podano tylko kilkadziesiąt w skali kraju? Tyle okręgów wygranych było w I turze.

  • @rozum.von.keikobad powiedział(a):

    @ms.wygnaniec powiedział(a):
    Mnie najbardziej podoba się, że do tej pory nie ma informacji o obsadzonych mandatach.
    Czyli dalej nie wiadomo jakie sa realne wyniki.

    Są, np. na angielskiej wikci. A że podano tylko kilkadziesiąt w skali kraju? Tyle okręgów wygranych było w I turze.

    Ja nie znalazłem tych wyników. Natomiast to pokazuje, że prognoza obecnie jest mocno wątpliwa.

  • edytowano 1 July

    @los powiedział(a):
    Ta projekcja jest do dupy. Warto nieco poznać niezmiernie interesujący i jakże mądry żabi system wyborczy: Otóż wybiera się w ciasteczkowych znakomitych JOWach w dwu turach, jak w pierwszej dostaniesz 50%, to jesteś wybrany, a do drugiej tury wchodzą wszyscy, którzy dostali przynajmniej 12,5%. Dawniej wchodziło tylko dwu pierwszych. Teraz jak do drugiej tury wejdą lepenista, makaroniarz i lewak, to jak się dogadają, który się ma wycofać, to obóz demokratyczny pewnie wygra. Ale jeśli się nie dogadają, to pewnie wygra ten, co był pierwszy w pierwszej turze czyli prawie wszędzie lepenista. Główne pytanie to ile takich okręgów z większą ilością kandydatów jest. Ponad połowa. W ogóle to czytajcie Kitę

    Pan Kacper Kita występuje często na YT zza szafy u red. Kożuszka.

    Ktoś mądry powiedział, że demokracja jest wtedy, gdy partia rządząca może przegrać wybory.

    Jaki zatem system polityczny występuje we Francji?

  • edytowano 1 July

    Screenshot-20240701-083017-Firefox

    Nic dziwnego, że RN uzyskała najlepszy wynik w swoich bastionach na północy i północnym wschodzie Francji. 38 kandydatów zostało wybranych w pierwszej turze, uzyskując ponad 50% głosów reprezentujących co najmniej 25% osób zarejestrowanych na listach wyborczych. Wśród nich znaleźli się Marine Le Pen w 11. okręgu wyborczym Pas-de-Calais (58,04%), Emeric Salmon w 2. okręgu wyborczym Haute-Saône (50,11%), Philippe Ballard w 2. okręgu wyborczym Oise (53,2%) i Florence Goulet w 2. okręgu wyborczym Meuse (50,63%).

    https://www.lefigaro.fr/elections/legislatives/resultats-legislatives-2024-la-carte-de-france-du-rassemblement-national-20240630

  • Ciekawa123 jest różnica między małą koroną Paryża a dużą. I nigdzie nie potrafię znaleźć liczby trójkątów i czworokątów czyli okręgów wyborczych, gdzie przeszło więcej niż dwu kandydatów, a przecież to najważniejsze dla prognozy wyborczej.

  • Czyli kohabitacja, a Macaronik osłabiony.

  • Makaronik już nie żyje tylko o tym nie wie. A może i wie ale kogo to obchodzi?

  • Ostatnio był aktywny na forum międzynarodowym, pewnie po tym laniu Niemce się w cichości cieszą.

  • edytowano 1 July

    Czy ktoś na sali wie, czy wejście smoka ugrupowania Maryny Le Pen to dobrze czy źle dla Polski?

  • to zależy

  • @los powiedział(a):
    Makaronik już nie żyje tylko o tym nie wie. A może i wie ale kogo to obchodzi?

    Dla mnie interesującem pozostaje pitanje, powój dany pan kerownik zwoływał cierpem wybory, mając niejako gwarancję, że jego ugrupowanie dojdzie przedostatnie.

  • @los powiedział(a):
    306 trójkątów [y jeden, dodajmy, czworokąt]
    Marine będzie mieć większość.

    W jaki to sposób dana teza wynika z powyższegoż faktu?

  • edytowano 1 July

    Pakt senacki. A raczej jego brak.

  • Ma nie być trójkątów,

    w każdym razie Makroniści i Front Ludowy zadeklarowały wycofywanie trzecich kandydatów aby komasować głosy przeciwko LePenistom.

  • edytowano 1 July

    @Szturmowiec.Rzplitej powiedział(a):

    @los powiedział(a):
    Makaronik już nie żyje tylko o tym nie wie. A może i wie ale kogo to obchodzi?

    Dla mnie interesującem pozostaje pitanje, powój dany pan kerownik zwoływał cierpem wybory, mając niejako gwarancję, że jego ugrupowanie dojdzie przedostatnie.

    Podobno powtarza manewr któregoś z wcześniejszych prezydentów, który w ten sposób zużył u władzy konkurenta i potem znowu wygrał, Kacper Kita będzie wiedział, Rozum pewnie też.

  • loslos
    edytowano 1 July

    @Szturmowiec.Rzplitej powiedział(a):

    @los powiedział(a):
    306 trójkątów [y jeden, dodajmy, czworokąt]
    Marine będzie mieć większość.

    W jaki to sposób dana teza wynika z powyższegoż faktu?

    Ależ w sposób bardzo prosty: jak w drugiej turze jest kandydatów dwu, to starczy 51% głosiów na obóz demokratyczny, by wraża Marynia nie weszła. I tak bywało drzewiej ale zmienili ordynację jakiś czas temu. Jak jest trójkąt, to trzeba pana kandydata przekonać, by się łaskawie wycofał, a on może nie chcieć, może uważać, że ten drugi ma się wycofać. Zwłaszcza, że na przekonywanie jest raptem tydzień. Wtedy robi się jak w UK, gdzie są JOWy z jedną turą - winner takes all. W Anglii 34% poparcia z zapasem starcza do wygranej.

    Trójkątów wcześniej nie bywało, najpierw przechodziło dwu kandydatów a po zmianie ordynacji w roku 2017 był jeden trójkąt a w roku 2022 osiem. Teraz 306 a do tego 5 czworokątów. Analitycy się gubią choć co rozumniejsi zaczynają łapać - w Le Figaro piszą głównie o tych trójkątach.

    Ménace à trois à la française.

  • @7my powiedział(a):
    Ma nie być trójkątów,

    w każdym razie Makroniści i Front Ludowy zadeklarowały wycofywanie trzecich kandydatów aby komasować głosy przeciwko LePenistom.

    W jaki sposób będą ich przekonywać?

  • No więc czasu na zrobienie łaski nie jest w cale tak wiele:

    Podczas gdy zakwalifikowani kandydaci mają czas do godziny 18:00 we wtorek 2 lipca, aby zgłosić swoje kandydatury do drugiej rundy, oczekuje się, że instrukcje zostaną wydane jeszcze dziś, co zmniejszy faktyczną liczbę trójstronnych konkursów.

  • @7my powiedział(a):
    Ma nie być trójkątów,

    w każdym razie Makroniści i Front Ludowy zadeklarowały wycofywanie trzecich kandydatów aby komasować głosy przeciwko LePenistom.

    Wicie, i to jest phawdą.

    Wszelako, niektórzy uważają, że w danej sprawie decydują raczej głosy wyborców niż tylko ustalenia sztabów potylicznych. Sam jestem ciekawy1, co z tego wylezie.

  • @los powiedział(a):

    @7my powiedział(a):
    Ma nie być trójkątów,

    w każdym razie Makroniści i Front Ludowy zadeklarowały wycofywanie trzecich kandydatów aby komasować głosy przeciwko LePenistom.

    W jaki sposób będą ich przekonywać?

    może za pomocą dyscypliny partyjnej ?

  • Instrukcje zostaną wydane jeszcze dziś po południu? Czyli jeśli kandydat zarejestruje się przed wydaniem instrukcji, to może rżnąć głupa? To chyba już wiadomo, co robili kandydaci przed południem.

  • @7my powiedział(a):

    @los powiedział(a):

    @7my powiedział(a):
    Ma nie być trójkątów,

    w każdym razie Makroniści i Front Ludowy zadeklarowały wycofywanie trzecich kandydatów aby komasować głosy przeciwko LePenistom.

    W jaki sposób będą ich przekonywać?

    może za pomocą dyscypliny partyjnej ?

    Niewyobrażalnie skuteczne narzędzie, zwłaszcza w ad hoc koalicjach wyborczych. We Froncie Ludowym tych partyj jest z 15.

  • @los powiedział(a):

    @7my powiedział(a):

    @los powiedział(a):

    @7my powiedział(a):
    Ma nie być trójkątów,

    w każdym razie Makroniści i Front Ludowy zadeklarowały wycofywanie trzecich kandydatów aby komasować głosy przeciwko LePenistom.

    W jaki sposób będą ich przekonywać?

    może za pomocą dyscypliny partyjnej ?

    Niewyobrażalnie skuteczne narzędzie, zwłaszcza w ad hoc koalicjach wyborczych. We Froncie Ludowym tych partyj jest z 15.

    nie znam się,

    ale myślę, że może być skuteczne, bo ten trzeci kandydat pewnie ma minimalne szanse na sukces w wyborach,
    a duże szanse, że smród w papierach zostanie.

  • loslos
    edytowano 1 July

    A kogo to będzie obchodzić, kiedy Makaron przejdzie do (niesławnej) historii? Front Ludowy pewnie też.

    Ja w ogóle obstawiam, że nie dojdzie w ogóle do formalnego porozumienia i skończy się na niezobowiązujących apelach. Makaron w szoku i obrażony na świat, Front Ludowy to luźna koalicja 15 partii a lewactwo nie słynie racjonalnością i zgodą a czasu zostało 29 godzin. A naprawdę to godzina lub dwie, bo jak kandydat teraz jest w merostwie (czy gdzie tam ma się zarejestrować) i właśnie podpisuje kwit, to potem swobodnie może rżnąć głupa: Oczywiście, że bym się wycofał ale jeszcze nie znałem decyzji partyjnych mandarynów.

  • Jutro termin, więc Pan Kita jutro nam opowie jak to wyszło.

  • Jutro... jutro... Za tydzień wszystko będzie wiadomo, po co się denerwować po phóżnicy?

  • Podczas gdy zakwalifikowani kandydaci mają czas do godziny 18:00 we wtorek 2 lipca, aby zgłosić swoje kandydatury do drugiej rundy, oczekuje się, że instrukcje zostaną wydane jeszcze dziś, co zmniejszy faktyczną liczbę trójstronnych konkursów.

    A skąd może być info o rzeczonym porozumieniu? Podzieli się kolega linką?

  • @los powiedział(a):

    Podczas gdy zakwalifikowani kandydaci mają czas do godziny 18:00 we wtorek 2 lipca, aby zgłosić swoje kandydatury do drugiej rundy, oczekuje się, że instrukcje zostaną wydane jeszcze dziś, co zmniejszy faktyczną liczbę trójstronnych konkursów.

    A skąd może być info o rzeczonym porozumieniu? Podzieli się kolega linką?

    Że niby ja? Ja to z Kolegowej linki wynotowałę; wsio.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.