Skip to content

Zdjęcie dnia

19293959798241

Komentarz

  • los napisal(a):
    Chiba Papa Franczesko nie robi najlepiej stawiając na Amerykę i olewając Europę. latynoska pobożność jest mocno przereklamowana.
    Chciałoby się rzec:
    podobnie jak pobożność papy F.
  • christoph napisal(a):
    Może zachwycili sie zachwytem nad polską ludową pobożnością? Za czasów ks. Kard. Wyszyńskiego? Tylko nie doczytali?
    Z zewnątrz i nie znając języków moze to byc podobne
    Akurat polska ludowa pobożność zachowuje jaki-taki rdzeń wiary. A, że to tylko ok. 30-35% obywateli Rzeplitej? No cusz. W takim razie, ta mniejszość i tak trzyma resztę Polaków w ryzach, jak dotychczas.
  • No wuasnie!
  • Właściwie co to takiego ta pobożność ludowa? Czy ona jest w opozycji do jakiejś innej, w domyśle lepszej, pobożności? No i jaka jest ta lepsza, rozumiem że elitarna? Czy to pobożność intelektualna, erudycyjna, teologiczna, szerzej naukowa ? Chyba tak bo głównie z takich pozycji uzurpatorzy krytykują pobożność ludową. Jakoś nie słychać krytyki pobożności ludowej ze strony mistyków, świętych i doktorów Kościoła.
  • edytowano March 2018
    MarianoX napisal(a):
    Stary Świat 1:0 Nowy Świat
    Ale punkt zdobywa się za co ? W czym Stary Świat wygrywa ?

    No i co to jest ten Stary/Nowy Świat ? Powiem tak, dzięki tej mapce można by było budować prawidłowości, gdyby nie pewien zgrzyt. Brazylia, Argentyna i te obok nich. I cała konstrukcja się sypie, tam istotnie coś poszło nie tak.

  • Rafał napisal(a):
    Właściwie co to takiego ta pobożność ludowa? Czy ona jest w opozycji do jakiejś innej, w domyśle lepszej, pobożności? No i jaka jest ta lepsza, rozumiem że elitarna? Czy to pobożność intelektualna, erudycyjna, teologiczna, szerzej naukowa ? Chyba tak bo głównie z takich pozycji uzurpatorzy krytykują pobożność ludową. Jakoś nie słychać krytyki pobożności ludowej ze strony mistyków, świętych i doktorów Kościoła.
    Pobożność ludowa to ta w opozycji do pobożności propagowanej przez Tygodnik Powszechny.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • edytowano March 2018
    JORGE napisal(a):
    MarianoX napisal(a):
    Stary Świat 1:0 Nowy Świat
    Ale punkt zdobywa się za co ? W czym Stary Świat wygrywa ?

    No i co to jest ten Stary/Nowy Świat ? Powiem tak, dzięki tej mapce można by było budować prawidłowości, gdyby nie pewien zgrzyt. Brazylia, Argentyna i te obok nich. I cała konstrukcja się sypie, tam istotnie coś poszło nie tak.

    Jako Stary Świat tradycyjnie rozumie się Europę, Azję i Afrykę. A punkt dostaje za przewazajacy na tym obszarze kolor czerwony na mapce.

    Ameryki i Australia to Nowy Swiat.Jak już pisałem już sporo lat temu zauważono w Brazylii silną ekspansję finansowanych z USA sekt protestanckich. Wlasnie wyczytałem, że protestantyzm wyznaje tam już aż 25% społeczeństwa tak więc tego...
  • AnnaE i Rafał OK.
    Ile razy słyszę o pobożności ludowej, zawsze przypomina mi się Ludwik Pasteur, który stawiał ją na piedestale.
  • AnnaE napisal(a):
    Rafał napisal(a):
    Właściwie co to takiego ta pobożność ludowa? Czy ona jest w opozycji do jakiejś innej, w domyśle lepszej, pobożności? No i jaka jest ta lepsza, rozumiem że elitarna? Czy to pobożność intelektualna, erudycyjna, teologiczna, szerzej naukowa ? Chyba tak bo głównie z takich pozycji uzurpatorzy krytykują pobożność ludową. Jakoś nie słychać krytyki pobożności ludowej ze strony mistyków, świętych i doktorów Kościoła.
    Pobożność ludowa to ta w opozycji do pobożności propagowanej przez Tygodnik Powszechny.
    Czyli pobożność ludowa to katolicyzm?
  • pobozność z trzewii, nie szukająca na wszystko uzasadnienia "rozumowego" spekulatywnego.
    pokorna, a nie magiczna
  • image
    a cio to?
  • christoph napisal(a):

    a cio to?
    Szwajcarski bunkier
  • christoph napisal(a):
    image
    Obrazek został zmniejszony aby pasował do strony. Kliknij aby powiększyć.

    a cio to?
    Śliczny, zagraniczny domek z bunkra.
    Zgadłam?

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • To Rumunia, Albania?
  • edytowano March 2018
    image
    yess!
    od 1941 roku armia szwajcarska maskowała bunkry typowymi dla danej okolicy domkami lub stodołami, dziś częściowo są w prywatnych rękach
    chyba nigdy w nich nie będzie za ciepło
    https://blog.tagesanzeiger.ch/zoom/index.php/100824/chalets-fuer-den-krieg/
  • W Karpatach na Ukrainie w podobnej konstrukcji domach zamiast stodół są obory i one właśnie odpowiadają za ciepło w mieszkaniach.
  • AnnaE napisal(a):
    Rafał napisal(a):
    Właściwie co to takiego ta pobożność ludowa? Czy ona jest w opozycji do jakiejś innej, w domyśle lepszej, pobożności? No i jaka jest ta lepsza, rozumiem że elitarna? Czy to pobożność intelektualna, erudycyjna, teologiczna, szerzej naukowa ? Chyba tak bo głównie z takich pozycji uzurpatorzy krytykują pobożność ludową. Jakoś nie słychać krytyki pobożności ludowej ze strony mistyków, świętych i doktorów Kościoła.
    Pobożność ludowa to ta w opozycji do pobożności propagowanej przez Tygodnik Powszechny.
    Raczej na odwrót :-) Nim Tygodnik Powszechny powstał, pobożność ludowa już była.
  • No różne tygodniki powszechne to chyba w Polsce są co najmniej od czasów Oświecenia, a właściwie to już od osławionej tolerancji religijnej po Reformacji.
  • edytowano March 2018
    image
    https://webspecial.tagesanzeiger.ch/visual/der-preis-der-eitelkeit/#slide14
    pierwsze dwa zdania
    fotografia jest płodnością. opowiadam historie, żeby być otwarty, płodnym dla życia.
    płodny , plenny, obficie dający, przełożyłem na szybko
  • christoph napisal(a):
    image
    https://webspecial.tagesanzeiger.ch/visual/der-preis-der-eitelkeit/#slide14
    pierwsze dwa zdania
    fotografia jest płodnością. opowiadam historie, żeby być otwarty, płodnym dla życia.
    płodny , plenny, obficie dający, przełożyłem na szybko
    Ale sam reportaż zdjęciowy!
    uff, przebrnąłem
    W sumie przerażający zawód: zabijanie dla "przyjemności" chodzenia w butach z krokodyli, czy w futrach z norek (ferma w Polsce!)
    Ten "nożownik" z nożem w jednej i z krokodylkiem w drugiej, chwilę-przed.

    Zdaję sobie sprawę, że nie lepiej to wygląda na fermach kur czy krów, i świń....
    A sam sobie "robię przyjemność" chodząc w skórzanach butach...
    brrr...
    ====

    Moja babcia na wsi miała dwie/ trzy świnki, kury, kilkanaście króli.
    I pamiętam dzień, kiedy mnie mój kuzyn uświadomił, jak prześliczne króliczki wyglądają na stole w niedzielny obiad......
  • szukam czym jest fotografia, wpis notto na fR był prześwietny, niestety, jest rozpłynięty we wszechnecie po jednym wyciągnięciu wtyczki od serwera. to jak z biblioteką aleksandryjską

    dla mnie to ostatnia ze sztuk, gdzie dzieło, praca , werk nie potrzebuje (przeważnie) grubiej księgi, żeby objaśnić zamiary autora

    btw, wielki śląski pisarz i malarz miał wystawę w Warszawie, wchodzi Wojciech Siemion z akolitami i groupies i mówi "Mistrzu objaśniaj", a Waniek na to - dzieło powinno objaśnić się samo
  • image
    Podpowiedz: spójrzcie na obraz jaki tworzą cienie obu polityków
  • Zdjęcie (wczorajszego) dnia.
    image
  • Paparazzi go śledzili i z tryumfem ogłosili newsa że wracał po palemkę.
  • JORGE napisal(a):
    MarianoX napisal(a):
    Stary Świat 1:0 Nowy Świat
    Ale punkt zdobywa się za co ? W czym Stary Świat wygrywa ?

    No i co to jest ten Stary/Nowy Świat ? Powiem tak, dzięki tej mapce można by było budować prawidłowości, gdyby nie pewien zgrzyt. Brazylia, Argentyna i te obok nich. I cała konstrukcja się sypie, tam istotnie coś poszło nie tak.

    Można, ale by trzeba poznać minimum historii, np. kto i jak wprowadził tam małżeństwa homo czy adopcję i np. co w sprawie zrobił Bergoglio. A można wklejać mapki i kminić z samych mapek, trochę przypomina obserwowanie meczu... ja taki pamiętam he he, mundial w RPA i nie wdając się w szczegóły oglądałem to na wsi, przed cyfrówką odbiór był tam tragiczny. Anglicy grali na biało, Algieria na zielono - Anglików i piłkę było widać, ale Arabów nie, bo byli na zielono i zlewali się z murawą! :D
    W każdym razie w skrócie powiem tyle, że "oskarżanie" Franciszka o małżeństwa homo w Argentynie to jakby oskarżać Jana Pawła II za to, że SLD dopuścił aborcję z przyczyn społecznych.
  • Dla mnie Ameryka Południowa brzy wszystkich zaletach ma (może poza Chile?) jakiś mroczny , odrażający pierwiastek, który trudno mi zresztą wyjaśnić
  • @Dyzio; pogańska magia stosowana na co dzień tam przetrwała.
  • Kojarzy sie to z wczesnym chrześcijaństwem w Polsce gdy pogaństwo jeszcze trwało i było na tyle silne by dominowac wsród społeczeństwa które formalnie ochrzczone dawało wiarę gusłom, zabobonom i starym bogom. Nawet miało silne poparcie wśród możnowładców.
    W innej formie jest to obecne w pewien sposób i teraz, chocby w postaci wróżek, horoskopów itp.
  • marniok napisal(a):
    Kojarzy sie to z wczesnym chrześcijaństwem w Polsce gdy pogaństwo jeszcze trwało i było na tyle silne by dominowac wsród społeczeństwa które formalnie ochrzczone dawało wiarę gusłom, zabobonom i starym bogom. Nawet miało silne poparcie wśród możnowładców.
    W innej formie jest to obecne w pewien sposób i teraz, chocby w postaci wróżek, horoskopów itp.
    To wczesne chrześcijaństwo trwało z pińcet lat bez kozery, gdyż np. jedynym tekstem źródłowym, z którego znamy na pewno imiona pogańskich bóstw jest XV-wieczne kazanie plebana z Krakowa, w którym się pulta, że ludność okoliczna zamiast jak Pan Bóg przykazał czcić Jezukrysta, to się szwenda po krzach i tamże czci dane Łado-Kolado.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.