Skip to content

Gieopolityka gupcze !!!

13839414344

Komentarz

  • Smok_Eustachy napisal(a):
    dyzio napisal(a):
    Eeee... trzeba się rejestrować. Proszę o streszczenie w 2-3 punktach. Dziekuję.
    Wieczorem streszczę i to będzie streszczone.
    Thomas Friedman, wierzyli, że kraje ściśle wplecione w sieć gospodarczą zrezygnują z rozpoczynania wojen z obawy przed utratą dostępu do szumiącej sieci. Friedman beztrosko wyraził to w 1996 roku jako Teoria złotych łuków zapobiegania konfliktom: żadne dwa kraje z McDonald's nie pójdą ze sobą na wojnę. I nie był daleko.
    Skutek? Trzeba było zamykać McD w Rosji.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    — Powiedz w dwóch słowach, jak idzie?
    — Jest dobrze.
    — A w trzech słowach?
    — Nie jest dobrze.
    image
  • Tim Marshall w 2015 roku zauważył niziny europejskie którymi można się poruszać ze wschodu na zachód i odwrotnie. No Ameryka dosłownie.
    „Putin nie ma wyboru”, podsumował Marshall: „Musi przynajmniej spróbować kontrolować równiny na zachodzie”. Kiedy Putin właśnie to zrobił, najeżdżając Ukrainę, której nie mógł już kontrolować spokojniejszymi środkami, Marshall powitał ją ze znużonym zrozumieniem, ubolewając nad wojną, ale uważając ją za niespodziankę . Napisał, że mapa „uwięzi” przywódców, „dając im mniejszy wybór i mniejsze pole manewru, niż mogłoby się wydawać”.
    geografia – góry, mosty lądowe, wody gruntowe – rządzi sprawami świata. Idee, prawa i kultura są interesujące, twierdzą geopolitycy, ale aby naprawdę zrozumieć politykę, trzeba dokładnie przyjrzeć się mapom. A kiedy to zrobisz, świat okazuje się rywalizacją o sumie zerowej, w której każdy sąsiad jest potencjalnym rywalem, a sukces zależy od kontrolowania terytorium, jak w grze planszowej Ryzyko.
    W 1904 roku Mackinder stwierdził, że kolonie są już pozajmowanie i kolonialiści skoczą sobie do gardła w Europie, na nizinie.
    „Kto rządzi Heartlandem, rządzi Wyspą Świata; kto rządzi Światową Wyspą, rządzi światem”.
    Niemcy przejęły ten sposób myślenia ze skutkiem wiadomym. Idealiści natomiast próbowali kwestionować, wyciągając handel. Jak możesz handlować to nie musisz zajmować.
    Globalizacja zastąpiła geopolitykę, rakietami i samolotami przekraczasz pustynię. Geopolityka jednak kontratakuje:
    Geograf akademicki Harm de Blij, recenzując Zemstę geografii Kaplana , uznał tę książkę za „rozdzierającą” i napisał, że uczeni byliby zaskoczeni, widząc prymitywny determinizm środowiskowy, „od dawna wyrzucony na śmietnik”, ożywający. Kaplan przyznaje, że myślenie geopolityczne wymaga przywrócenia „zdecydowanie niemodnych myślicieli”,
    Kwilą że Kaczor atakuje. Takie tam.
    Od Włoch po Szwecję, od Węgier po Francję, skrajna prawica znów jest siłą, z którą trzeba się liczyć. Jej wrogość wobec imigrantów sprzyja ksenofobom wszędzie, także w Polsce. Jej społeczny konserwatyzm zagraża ciężko wywalczonym prawom LGBTQ+. Jej eurosceptycyzm już zakłócił dynamikę UE.
    Generalnie idioci.
  • Fajnie okazane, wiele pierwiastków się dzie wydobywa:


    https://are.news/global-raw-material-supply/

  • Smok_Eustachy napisal(a):
    dyzio napisal(a):
    Eeee... trzeba się rejestrować. Proszę o streszczenie w 2-3 punktach. Dziekuję.
    Wieczorem streszczę i to będzie streszczone.
    Thomas Friedman, wierzyli, że kraje ściśle wplecione w sieć gospodarczą zrezygnują z rozpoczynania wojen z obawy przed utratą dostępu do szumiącej sieci. Friedman beztrosko wyraził to w 1996 roku jako

    Teoria złotych łuków zapobiegania konfliktom: żadne dwa kraje z McDonald's nie pójdą ze sobą na wojnę.
    I nie był daleko.
    We Moskwie MakDonalda już niet.
    MakWania stojat.
  • Czytam se trochę o najwspanialszej. Pobudzony do tego przez losa.
    Republika szlachecka. Oligarchia i duszenie własnych kolonii. Paktowanie z każdym.
    I kasa misiu kasa.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Fajnie okazane, wiele pierwiastków się dzie wydobywa:


    https://are.news/global-raw-material-supply/

    Chiny rzondzom!
  • romeck napisal(a):
    Smok_Eustachy napisal(a):
    dyzio napisal(a):
    Eeee... trzeba się rejestrować. Proszę o streszczenie w 2-3 punktach. Dziekuję.
    Wieczorem streszczę i to będzie streszczone.
    Thomas Friedman, wierzyli, że kraje ściśle wplecione w sieć gospodarczą zrezygnują z rozpoczynania wojen z obawy przed utratą dostępu do szumiącej sieci. Friedman beztrosko wyraził to w 1996 roku jako

    Teoria złotych łuków zapobiegania konfliktom: żadne dwa kraje z McDonald's nie pójdą ze sobą na wojnę.
    I nie był daleko.
    We Moskwie MakDonalda już niet.
    MakWania stojat.

    Koka Kola - USA
    Hoop Kola - Polska
    Kola, przynieś wiadro wody - rosja

    Dowcip ma swoje lata. Być może więcej, niż Bona Swoża miała umierając.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Fajnie okazane, wiele pierwiastków się dzie wydobywa:


    https://are.news/global-raw-material-supply/

    True, ale to nie jest mapa występowania pierwiastków tylko ich wydobycia.
    Tak dla porządku.

  • wildcatter1 napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Fajnie okazane, wiele pierwiastków się dzie wydobywa:


    https://are.news/global-raw-material-supply/

    True, ale to nie jest mapa występowania pierwiastków tylko ich wydobycia.
    Tak dla porządku.

    Spotyka głuchy głuchego, widzi, że tamten niesie wędkę i pyta:
    - Idziesz na ryby?
    - Nie. Na ryby.
    - Aaa, myślałem, że na ryby.
  • Rozmowa Ukraińców z polskim ekspertem, który cos tam robi na Ukrainie. Warto!



    Pisałem do tej Andromedy żeby przetłumaczyła dla tych którzy nie znają rosyjskiego.
  • Dziękuje. Świetny podcast.
  • edytowano November 2022
    Zima napisal(a):
    Dziękuje. Świetny podcast.
    A tu nagranie sprzed roku. Widać ten Kulpa tam już długo woła na puszczy a czy do tych kapuścianych głów dociera?


    Przyznam, że facet rozjaśnił mi na czym polega Ukraina i dlaczego tak została.
  • Mapka jest gieopolityczna z Bramą Smoleńską:

  • Gieopolityki tłumaczą niuanse stosunków polsko-ukraińskich.
  • Nie mam problemu, kiedy nawet poważni ludzie, pieprzną co jakiś czas jakąś głupotę. Ot, coś im do łba wpadnie, podzielą się przedwcześnie jakąś ciekawą tezą, żeby pobudzić, coś sprawdzić, podzielić się na szybko czymś co ich zdaniem może być ważnym aspektem.

    Ale jeżeli ktoś, w wyniku swoich wieloletnich przemyśleń, analiz, badań trzyma się takich bzdur jak Zychowicz (w kwestii np. przedwojennej Polski, Powstania itd.) to ja już mu nie wierzę w nic. Właściwie to nawet nie jestem w stanie zmusić się, żeby go posłuchać. Człowiek kompletnie niewiarygodny.
  • JORGE napisal(a):
    Właściwie to nawet nie jestem w stanie zmusić się, żeby go posłuchać. Człowiek kompletnie niewiarygodny.
    Także nie rozumiem wrzucania gołych linków youtube'owych...
  • romeck napisal(a):
    JORGE napisal(a):
    Właściwie to nawet nie jestem w stanie zmusić się, żeby go posłuchać. Człowiek kompletnie niewiarygodny.
    Także nie rozumiem wrzucania gołych linków youtube'owych...
    Pokazanie zarysu historii wzajemnych relacji od czasów Kisiela nie wymaga streszczenia bo po to wrzucam żeby tego nie pisać samemu.
    Do czego mam uwagi:
    Nie rozumie jedynie problemu mieszania się do wojny bo tu nasza swoboda działania jest ograniczona: jak nas ruscy napadną to nie będziemy mieli wyjścia. Tu jest słuszna koncepcja pieredyszki, czyli jakiś rozejm teraz to będzie tylko przerwa, w czasie której bolszewik się odbuduje i po kilku latach ruszy na zachód. To wychodzą defekta intelektualne redaktora Lisickiego, który nie potrafi się do tego problemu ustosunkować. Bredzi coś o deeskalacji. Ziemkiewicz nakręcił film w którym oglądnie, nie po nazwisku jedzie po Lisickim i Warzesze:

    https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/1267145,relacje-polski-z-ukraina





  • edytowano November 2022
    JORGE napisal(a):Nie mam problemu, kiedy nawet poważni ludzie, pieprzną co jakiś czas jakąś głupotę. Ot, coś im do łba wpadnie, podzielą się przedwcześnie jakąś ciekawą tezą, żeby pobudzić, coś sprawdzić, podzielić się na szybko czymś co ich zdaniem może być ważnym aspektem.

    Ale jeżeli ktoś, w wyniku swoich wieloletnich przemyśleń, analiz, badań trzyma się takich bzdur jak Zychowicz (w kwestii np. przedwojennej Polski, Powstania itd.) to ja już mu nie wierzę w nic. Właściwie to nawet nie jestem w stanie zmusić się, żeby go posłuchać. Człowiek kompletnie niewiarygodny.
    Zychowicz to wzorzec z Serves prawicowego leminga. A prawicowe lemingi są gorsze od lewicowych, dokładnie na takiej samej zasadzie jak inteligentny idiota jest gorszy od po prostu idioty.

    Zychowicza da się słuchać tylko wtedy kiedy gada z ciekawymi ludźmi (nie z Bartosiakiem albo kimś podobnym). Głównie dlatego, że pozwala mówić i w zasadzie tylko zadaje pytania.
  • Karać za wrzucanie samego Zychowicza - niemieckiej kurtyzany
  • Parys Ci tego nie wytłumaczy na pewno.
  • edytowano November 2022

    Smok_Eustachy
    ... po to wrzucam żeby tego nie pisać samemu.
    Tak więc mówicie, że mówicie zychowiczem-bartosiakiem! ;)

    •••
    Nie ma obowiązku czy grzeczności rozmawiać z Linką Gołasem.
  • Jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości co do Zychowicza, polecam rozmowę z M. Budziszem, akurat jest o Patriotach.
    Pan Marek tłumaczy jak małemu dziecku, a Piotruś albo jest infantylnym kucem (uga-buga, ja bym wolał żeby Patrioty broniły polskiej ziemi), albo takiego udaje dla zasięgów (co źle świadczy o fanach).
  • No wuaśnie
    Z Budzisz em - dobrze mówił.
    I dał się tam zaprosić.
  • christoph napisal(a):
    No wuaśnie
    Z Budzisz em - dobrze mówił.
    I dał się tam zaprosić.
    Historia Realna i S&F Bartosiaka to wspierająca się ekipka, więc nie ma się co dziwić obecności jednych u drugich.
  • Z Budziszem Zychowicz próbował manipulować ale nie z Markiem te numery
  • No więc nie wiem po co onże Budzisz wogle polazł do tej mendy. Bartosiak mu kazał?

    Romans Bartosiaka z von Zychowitzem jest tak żałosny, że aż dupę ściska.
  • Nie wchodźmy w detale.
  • Uwiarygodnianiu i legitymizowaniu szwabskiej agentury wpływu mówimy - nie.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    No więc nie wiem po co onże Budzisz wogle polazł do tej mendy. Bartosiak mu kazał?

    Romans Bartosiaka z von Zychowitzem jest tak żałosny, że aż dupę ściska.
    Zasięgi
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.