Skip to content

Wypełniona obietnica - Świątynia Opatrzności Bożej

edytowano November 2016 w Forum ogólne
Ciężko było.
Udało się wreszcie spełnić daną Bogu obietnicę, którą przed 225 laty w imieniu Rzeczypospolitej złożyło Zgromadzenie Narodowe czyli Sejm i Senat wraz królem i Prymasem Polski. Zdecydowano wówczas o wybudowaniu Świątyni Opatrzności Bożej jako Wotum Narodu za uchwalenie Konstytucji 3 maja i wolną Polskę.

image
http://www.centrumopatrznosci.pl/wycieczka_wirtualna/

*
"Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

«13456

Komentarz

  • edytowano November 2016
    Kielich używany w czasie dzisiejszej koncelebry został ofiarowany Prymasowi Polski kardynałowi Augustowi Hlondowi przez benedyktynów z Belgii, przybyłych w 1946 roku do leżącej w gruzach Warszawy. Został on wykonany przez zakonników w darze dla polskiego Kościoła. Zdobią go piastowskie orły.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Jestem w 100% pewny, że my nie dostrzegamy Znaków, a jeżeli dostrzegamy, to mimo wszystko je bagatelizujemy.
  • edytowano November 2016
    JORGE napisal(a):
    Jestem w 100% pewny, że my nie dostrzegamy Znaków, a jeżeli dostrzegamy, to mimo wszystko je bagatelizujemy.
    Raczej się ich boimy, więc zaklinamy rzeczywistość.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Moi Dziadkowie i Rodzice tego nie dożyli, ale cieszą się dziś w Niebie. A nasze zadanie to bronić tej wolności.
  • Tak. Są znaki. Ala tkwiąca w nas ... murzyńskośc nie pozwala nam ich w pełni dostrzec.
  • no jak murzyńskość to:



  • edytowano November 2016
    ale "jabłko" wypowiedział staranniej niż ja - rdzenna Polka :-)

    Ci Anglicy kochają Polskę, ponieważ posiadają duszę. W przeciwieństwie do Tuska i innych Senyszynów.
  • edytowano November 2016
    niestety, po przedstawionych tu zdjeciach wnosze, ze ta swiatynia to kolejna hala zbudowana dla tlumu ale juz nie dla pojedynczego czlowieka.
  • balbina napisal(a):
    niestety, po przedstawionych tu zdjeciach wnosze, ze ta swiatynia to kolejna hala zbudowana dla tlumu ale juz nie dla pojedynczego czlowieka.
    Bałem się napisać (myśląc że wyjdzie że jestm "negatyw")
    - ten budynek to szkarada i hala wiejąca "zimnem" cokolwiek tam nie włożą, a stawiam że same paskudztwa (jak wszędzie i w Łagiewnikach).

    Jest takie powiedzenie: jak się modlisz, tak wierzysz. Myślę, że można to rozciągnąć na świątynię:
    jak budujesz, tak myślisz o modlitwie.
  • Pójdę własnoocznie się przekonać. Na podstawie zdjęć robi wrażenie raczej bunkra niż świątyni :(
  • edytowano November 2016
    Wygląda jak teatr. I ten samotnie wiszący na linkach krzyż św. Franciszka. Bardzo to wszystko smutne. Dlaczego on tak wisi w powietrzu? Będzie usuwany na czas koncertów? O co chodzi?

    Za to światło podobno "gra" w niej cudownie. Tak sztuczne, jak i naturalne.
    Pojadę w słoneczny dzień i zostanę do wieczora. Muszę te iluminacje (hmm) zobaczyć sama.

    image

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • edytowano November 2016
    zobaczymy jak będzie po ukończeniu wnętrza

    Dobry lakiernik to i z grata zrobi Bóg wi co
  • edytowano November 2016
    A to nie ma być goły beton zgodnie z projektem?

    image

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Słyszałem, ze mają być malowidła zdobienia
  • Zastanawiam się, ile jest w kościele symboliki chrześcijańskiej. Położenie, proporcje, plan, etc.
  • Ok, najpierw przypatrzcie się tym trójkącikom na ornatach, a potem poczytajcie Cze/ chehelmuta:
    http://stanczyk1.blogspot.com/2016/11/swiatynia-opacznosci.html
  • Bez przesadyzmu... Oko Opatrzności w trójkącie jest ogólnie uznanym symbolem Boga w Trójcy Jedynego.
  • edytowano November 2016
    Staszek2 napisal(a):
    Ok, najpierw przypatrzcie się tym trójkącikom na ornatach, a potem poczytajcie Cze/ chehelmuta:
    http://stanczyk1.blogspot.com/2016/11/swiatynia-opacznosci.html
    To proszę poczytać to na odtrudtkę:
    http://www.izba.centrum.zarow.pl/artykuly/432-brama-epitafium-oraz-oltarz-z-symbolem-oka-opatrznosci-w-bukowie-i-wierzbnej

    ołtarz z 1678 roku
    image
    oraz żydowski nagrobek
    image
  • los napisal(a):
    Zastanawiam się, ile jest w kościele symboliki chrześcijańskiej. Położenie, proporcje, plan, etc.
    o wielu dziesięioleci już (prawie) nie ma.
    Przezież PRLowskie (czasy) świątynie to po zdjęciu krzyża w trzy dni (!) można przerobić na hale widowiskowo-sportowe.
  • krzychol66 napisal(a):
    Bez przesadyzmu... Oko Opatrzności w trójkącie jest ogólnie uznanym symbolem Boga w Trójcy Jedynego.
    a pierwej - Boga Ojca (oko Opatrzności Bożej)
  • No to może. Ale z drugiej strony, teraz kiedy mamy zupełną nieskrępowaną wolność tworzenia, nie jak w peerelu, to ci projektanci mogliby się bardziej postarać. A może też myślą o kościele tylko jako o hali koncertowej.
  • Nie projektanci a zleceniodawcy!
  • Tak, racja. Z tego co wiemy, to były inne lepsze projekty Świątyni, ale zleceniodawcy je odrzucili.
  • Były. Jeden kuriozalny, świątyni ukrytej pod ziemią - oczywiście baaaardzo popierany przez liczącą się wówczas opiniotwórczo GW, ale pamiętam również bardzo tradycyjną bryłę kościoła ze strzelistymi wieżami...
    Glemp wybrał stosownie do swego nazwiska i wedle swego gustu :(
  • Ten był najtańszy, a architekci skłonni do ustępstw.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Ooo, to tego aspektu nie zapamiętałam.
  • mmaria napisal(a):
    Były. Jeden kuriozalny, świątyni ukrytej pod ziemi
    Budzyński. Genialny człowiek:
    image

  • projekt kopca ze świetlikiem i świątynią - ogrodem prof.Budzyńskiego
    http://www.bryla.pl/bryla/56,85301,12900805,swiatynia-gora,,5.html

    dla mnie dobrym projektem był Roberta Koniecznego z wędrującym światłem
    i częścią ogrodową
    http://www.architektura.info/index.php/architektura/polska_i_swiat/swiatynia

    przy okazji, świątynie w dawnych latach liczyły na mniejsze liczby pielgrzymów niż dziś przy tanich lotach ;-)

    pytanie, czy architekt się modli jest zasadne
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.