Skip to content

Wypełniona obietnica - Świątynia Opatrzności Bożej

1246

Komentarz

  • christoph napisal(a):
    Co jest centralne ? Kiedyś tabernakulum i na logikę i na tradycyjne wychowanie od Trydentu - prosta odpowiedz
    Teraz kiedy stół soborowy ma być ołtarzem, to sie komplikuje i mam problemy z wikarym ;-)
    W kościele w Bardejoviejest średniowieczne tabernakulum z boku prezbiterium , No ale to w 700 lat temu Niemcy budowali
    w średniowieczu to była norma

    tabernakulum na wysokim ołtarzu zaczęto wprowadzać stopniowo od Trydentu i normą stało się dopiero w XIX wieku

    co z tym wikarym?

    tabernakulum jest na wysokości siedzenia wikarego? to jakiś wybryk anatomiczny ten wikary?
  • edytowano October 2017
    Noo
    nie Jest tak ze wikary zamiast głowy ma część ciała do siedzenia,
    jednak mam przed oczyma scenę z Amadeusa, kiedy to Mozart kłania się aplaudującym wypinając się do biskupa

    btw polecam film Formana
  • christoph napisal(a):
    Noo
    nie Jest tak ze wikary zamiast głowy ma część ciała do siedzenia,
    jednak mam przed oczyma scenę z Amadeusa, kiedy to Mozart kłania się aplaudującym wypinając się do biskupa

    btw polecam film Formana
    jeżeli ktoś chce mieć całkowicie kłamliwy obraz Mozarta
  • ten wspomniany "artysta" filmowy zrobił Mozartowi niewyobrażalną krzywdę
  • no to co polecacie na odkłamanie?
    Czesi , wiadomo, komuniści i masoni
  • christoph napisal(a):
    no to co polecacie na odkłamanie?
    Czesi , wiadomo, komuniści i masoni
    np. jego własnoręcznie napisane listy - tylko wszystkie, także te z późniejszych lat, pisane po 1788

    no i w świetle listów muzykę, ale całą
    nic się nie dzieje bez powodu
  • ...gdzieś w Hiszpani.
    image
  • złoto Inków
  • sensory overload
  • Filioquist napisal(a):
    sensory overload
    Yes!!
    Oczopląs
    Wtedy zamykam oczy i sie skupiam na modlitwie
  • romeck napisal(a):
    ...gdzieś w Hiszpani.
    image
    Jestem pewna, że w blasku świec wyglądało to rewelacyjnie - i nieprzesadnie.
  • nie jest to gorsze od gołej ściany, ale równie złe
  • edytowano October 2017
    Patrząc odnoszę nieprzeparte wrażenie, że twórca chciał powiesić dwa ... trzy razy więcej, ale mu nagle zabrakło miejsca.
  • Mnie się akurat podoba i do mnie przemawia, ale to może skutek należenia od dziecka do parafii z barokowym wnętrzem.image
  • Pigwa napisal(a):
    Jestem pewna, że w blasku świec w
    no właśnie, blask świec i ktoś tam wyżej wspomniał nagłośnienie - mikrofon liturgiczny

    te dwie kwestie - nagłośnienie i oświetlenie elektryczne - też można zaliczyć do czynników kryzysu

    jest wygodniej, ale czy lepiej?
  • christoph napisal(a):
    Filioquist napisal(a):
    sensory overload
    Yes!!
    Oczopląs
    Wtedy zamykam oczy i sie skupiam na modlitwie
    czeli im brzydziej (bardziej chce się zamknąć oczy), tym lepiej
  • o! poczytamy
  • edytowano October 2017
    To polecam kościół św Jakuba ormiański chyba w jerozolimie
    Super płytki ceramiczne i milion lampek oliwnych. Nabożeństwo o świcie codziennie i cos tam jeszcze. Na razie sie nie wybieram moze ktoś ppowiedziec
    edit
    sprawdziłęm K.Sw.Jakuba armianskij, w Jerusalimie
    przepiękny, bez elekstryczności
    image
    jak jest ciemno to i rozproszeń nie ma
  • dużo wzniosłych twierdzeń godnych pochwały

    sporo niejasności

    i furtka dla gitarry liturgicznej (bo wprost zakazuje się tylko elektrycznej)
  • "Według zasad dotyczących gry na organach, mogą rozbrzmiewać w liturgii również inne instrumenty. Jednak nie każdy instrument odpowiada godności świątyni i jest w jednakowym stopniu zdatny do wzmacniania ducha modlitwy. Nie wolno używać w liturgii instrumentów przeznaczonych do wykonywania muzyki świeckiej (np. gitara elektryczna, perkusja, fortepian, syntezator)."

    znacysje gitara akustyczna w rozumieniu ustawy nie jest przeznaczona do wykonywania muzyki świeckiej :D
  • Wyprowadzą z kościołów to też?

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • edytowano October 2017
    Nie no śpiew a capella zawsze był koszerny. Tylko capella nie zawsze.
    A propos capelli, to spis mi się obijał o oczy nieco inny...
    Na pewno zabroniony był akordeon. Niemniej latynosi sobie zrobili mutację zwaną bandoneonem i było już koszer.
    Syntezator.... hmmm... w wielu kościołach i kaplicach nie ma organów piszczałkowych, tylko elektryczne (w lepszym razie), pianina cyfrowe z głosami organowymi, albo wręcz keyboardy (w gorszym). Czym to się niby różni od syntezatora?
  • Filioquist napisal(a):
    "Według zasad dotyczących gry na organach, mogą rozbrzmiewać w liturgii również inne instrumenty. Jednak nie każdy instrument odpowiada godności świątyni i jest w jednakowym stopniu zdatny do wzmacniania ducha modlitwy. Nie wolno używać w liturgii instrumentów przeznaczonych do wykonywania muzyki świeckiej (np. gitara elektryczna, perkusja, fortepian, syntezator)."

    znacysje gitara akustyczna w rozumieniu ustawy nie jest przeznaczona do wykonywania muzyki świeckiej :D
    Cóż mają począć u mnie na wsi, gdzie z przyczyn praktyczno-ekonomicznych za organy robi syntezator ustawiony na organową barwę dźwięku?
  • Zakupić organy piszczałkowe :D
    Co samo w sobie jest pewnie o tyle niegłupie, że obecnie we Francy i nie tylko powinna być spora podaż instrumentów demontowanych z likwidowanych kościołów.
    Niemniej twardy zakaz syntezatorów wydaje się być co - nieco dziwny i oderwany od realiów. To rozwiązanie powinno być miękko odradzane a w zamian zalecane piszczałki.
  • edytowano October 2017
    natenczas napisal(a):
    Filioquist napisal(a):
    "Według zasad dotyczących gry na organach, mogą rozbrzmiewać w liturgii również inne instrumenty. Jednak nie każdy instrument odpowiada godności świątyni i jest w jednakowym stopniu zdatny do wzmacniania ducha modlitwy. Nie wolno używać w liturgii instrumentów przeznaczonych do wykonywania muzyki świeckiej (np. gitara elektryczna, perkusja, fortepian, syntezator)."

    znacysje gitara akustyczna w rozumieniu ustawy nie jest przeznaczona do wykonywania muzyki świeckiej :D
    Cóż mają począć u mnie na wsi, gdzie z przyczyn praktyczno-ekonomicznych za organy robi syntezator ustawiony na organową barwę dźwięku?
    śpiewać, dawniej ludzie na wsi śpiewali, intonować można na lirze korbowej i fletach pasterskich

    ps.
    instrumenty zatwierdzone do użytku kościelnego, które Janko Muzykant może wystrugać we wiesi

    image
  • edytowano October 2017
    krzychol66 napisal(a):
    Zakupić organy piszczałkowe :D
    Co samo w sobie jest pewnie o tyle niegłupie, że obecnie we Francy i nie tylko powinna być spora podaż instrumentów demontowanych z likwidowanych kościołów.
    Niemniej twardy zakaz syntezatorów wydaje się być co - nieco dziwny i oderwany od realiów. To rozwiązanie powinno być miękko odradzane a w zamian zalecane piszczałki.
    tymczasem miękko zalecana jest ...gitarra sacra acustica-liturgica ;)

    a twardo zakazane wszystko co elektriczne - czeżby mjot konsultorował tę instrukcję? oczekujemy instrukcji zakazujących elektricznego nagłośnienia i oświetlenia

    "chłopak z gitarą (sakralną - akustyczną) byłby dla mnie parą"



  • edytowano October 2017
    Po wakacjach spędzonych w pewnej pomorskiej parafii całym sercem popieram spalenie wszelakiego rodzaju elektrycznych disko-pianinek i instrumentów pochodnych.
  • No a skrzypci, mogą być?
  • najważniejsze to chyba powinno być co i jak, a nie na czym

    noji instrument zasadniczo akompaniuje, rządzi śpiew
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.