Skip to content

Wypełniona obietnica - Świątynia Opatrzności Bożej

1356

Komentarz

  • No nie wiem. Nie znam się na sztuce i architekturze, ale nie wydaje mi się aby istniał czy nawet mógł lub powinien istnieć architektoniczny wzór budynku kościoła. KK katolicki jest oparty na Ewangelii, a nie na Prawie w którym każdy szczegół był ściśle określony. To, jak wiemy, prowadziło i prowadzi zawsze do dominacji prawa nad człowiekiem, a to prawo ma być dla człowieka.Jasna sprawa że budynek kościoła ma służyć ludziom do oddawania chwały Bogu. I w związku z tym istnieje w tej materii zmienność zależnie od czasów, kultury lokalnej, gustów itp.Oczywiście pełnej dowolności nie ma, ale zasady nie są przesadnie drobiazgowe.Mnie odpowiada klasyka. Najbardziej kościoły z pierwszych wieków - proste bizantyjskie bazyliki jak stodoły z mozaikami i dość oszczędnym wystrojem.Piękne są jednak także strzeliste kościoły gotyckie. Romańskie mniej mi odpowiadają. A przepych od renesansu mnie rozprasza.
  • christoph napisal(a):
    Polecam kościół św Józefa wbudowany w Hindenburgu, dziś Zabrze.
    Musi kolega konsekwentnie nazywać St. Petersburg Leningradem. Zabrze było Hindenburgiem tylko przez 30 lat, St. Petersburg Leningradem dłużej.

  • Jak budowali to sie tak nazywało
  • Czyli petersburskie blokowiska są w Leningradzie?
  • edytowano October 2017
    christoph napisal(a):
    Jak budowali to sie tak nazywało
    To znaczy, że że żona mojego wujka urodziła się w Stalinogrodzie, bo tak brzmiała wówczas oficjalna nazwa Katowic. Człowiek uczy się przez całe życie.
  • Jesli Żona Szanownego Wujka urodziła sie w Stalinogrodzie, to cusz zrobić.
  • Alle ab ovo
    Czy po spełnieniu starożytnego ślubu teraz nastanie Złoty Wiek?
  • Bo Świąynia Opatrzności Bożej
    Stoi
  • jakże nastanie, skoro JUŻ nastał! :-D
  • Przepraszam
    Nadejszło wieczne Teraz

  • natomiast z katolicką architekturą kościelną jest większy kłopot

    nadal nie wiemy, co wyznacza jej katolickość
  • czy np. rzeczony bunkier Opatrzności Bożej aka Concrete Juicer jest architektonicznie katolicki?
  • Ze polecę Piłatem
    A co to jest katolickość ?
  • katolickość to by było maryjność czyli takie nic nie znaczę
  • Na pewno to spory odróżnik
    Zwalcza MB bez dziecka
    W prawym sławiu tego nie ma
  • katolickość to coś co czyni coś katolickim

    w tym przypadku architekturę kościoła

    czy istnieje coś takiego?

    czy architektura może/powinna wyrażać wiarę lub przynajmniej pośrednio wspierać przepowiadanie wiary? oczywiście określonej wiary

    wówczas powinna jakoś odnosić się do specyficznie katolickich prawd wiary

    i owszem - obecność wizerunku Matki Bożej na poczesnym miejscu można uznać za jeden z elementów katolickości budynku kościoła katolickiego
  • katolickie jest w architekturze to, co sprzyja katolickiej liturgii, niekatolickie to, co jej nie sprzyja
    Wśród rozlicznych trosk Urzędu Pasterskiego o dobro nie tylko tej Najwyższej Stolicy, na której, choć niegodni, z niezbadanego zrządzenia Bożego zasiadamy, ale i wszystkich kościołów, największą jest niewątpliwie troska o wspaniałość Domu Bożego, w którym sprawują się tajemnice Boże, i w którym wierni zbierają się, by korzystać z Sakramentów św., by uczestniczyć we Mszy św., by adorować Najświętszy Sakrament i mieć udział w modlitwach Kościoła podczas publicznego i uroczystego nabożeństwa liturgicznego. Kościół więc wolnym być powinien od wszystkiego, co zniekształca, lub choćby tylko zmniejsza pobożność i skupienie wiernych, co daje powód do niechęci lub zgorszenia, co przede wszystkim obraża powagę i świętość obrządków, i co nie zgadza się z godnością Domu Modlitwy i Majestatu Bożego.
    Św. Pius X, Tra le sollecitudini, 22 listopada 1903
  • To jakiś stary text
    Kto dziś adoruje?
    Pisałem juz o wikarym co to klęka przed stołem soborowem i wypina sie do tabernakulum jednocześnie
  • Św. Pius X, Tra le sollecitudini, 22 listopada 1903 napisal(a):
    ...Kościół więc wolnym być powinien od wszystkiego, co ... zmniejsza ... skupienie wiernych

    brzmi jak wyjęte z dyrektyw posoborowego ikonoklazmu

  • edytowano October 2017
    christoph napisal(a):
    Pisałem juz o wikarym co to klęka przed stołem soborowem i wypina sie do tabernakulum jednocześnie
    kiedy klęka, to się nie wypina - robi to chyba raczej wtedy, kiedy całuje ołtarz

    u nas w parafii w każdy czwartek jest adoracja Najświętszego Sakramentu - a w wielu kościołach trwa wieczysta adoracja, mogę bez zastanowienia wymienić 3 lub 4 w moim mieście

  • Filioquist napisal(a):
    Św. Pius X, Tra le sollecitudini, 22 listopada 1903 napisal(a):
    ...Kościół więc wolnym być powinien od wszystkiego, co ... zmniejsza ... skupienie wiernych
    brzmi jak wyjęte z dyrektyw posoborowego ikonoklazmu

    widok pustej ściany albo udziwnionej architektury też może zmniejszać skupienie wiernych - i chyba raczej na pewno zmniejsza w porównaniu do widoku świętych obrazów, bo ludzie chłoną wzrokiem, dlatego istniała Biblia pauperum
  • edytowano October 2017
    może tak może nie - kwestia niejasna, subiektywna, do intepretacji

    jednego goły beton rozproszy a innego uwagi nie odciągnie od ołtarza itp., jest jakaś reguła? nie

    ta niejasność i subiektywność jest problematyczna i to, że nauka ta koncentruje się na wskazywanie tego od czego świątynia ma być wolna a nie tego, co się powinno w niej znaleźć

    a przecież to drugie ją definiuje a nie to pierwsze
  • Zacheuszki są tylko w kościołach katolickich?

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • AnnaE napisal(a):
    Zacheuszki są tylko w kościołach katolickich?
    No właśnie.
    Poza tym jeżeli chodzi o konkrety, to wiadomo, co definiuje: ma być Tabernakulum centralnie usytuowane i ma się przed nim palić światło. Ma być krzyż, ołtarz i wyodrębnione prezbiterium. No i kościół katolicki musi być konsekrowany.
  • Co jest centralne ? Kiedyś tabernakulum i na logikę i na tradycyjne wychowanie od Trydentu - prosta odpowiedz
    Teraz kiedy stół soborowy ma być ołtarzem, to sie komplikuje i mam problemy z wikarym ;-)
    W kościele w Bardejoviejest średniowieczne tabernakulum z boku prezbiterium , No ale to w 700 lat temu Niemcy budowali
  • KAnia napisal(a):
    AnnaE napisal(a):
    Zacheuszki są tylko w kościołach katolickich?
    No właśnie.
    Poza tym jeżeli chodzi o konkrety, to wiadomo, co definiuje: ma być Tabernakulum centralnie usytuowane i ma się przed nim palić światło. Ma być krzyż, ołtarz i wyodrębnione prezbiterium. No i kościół katolicki musi być konsekrowany.
    Tabernakulum nie-centralnie w świątyniach katedralnych (siedzibach biskupa ordynariusza), czyli w bocznych nawach lub kaplicach. Czyli to nie centralnośc definiuje, ale sam fakt. W prawosławiu nie-katolickim nie ma.

    Krzyż (w domyśle ołtarzowy) dawno juz (40 lat) zniknął z ołtarza "zastąpiony" przez "liturgiczny mikrofon".
    Krzyż tuż-obok ołtarza wg prawa może być TYLKO kiedy ołtarz jest tak mały, że się na nim nie mieści.
    Brak krzyża na ołtarzu jest NIEKATOLICKIE w swej wymowie. Patrz ołtarz papieski (jak papa sprawuje) - mało tego, Chrystusem zwrócony w stronę kapłana a nie Ludu!!!

    słowem - jaka (współczesna) architektura, takie i wewnętrzne "wyposażenie".

  • Romku romecku
    Dobrzes to wyłożył
    Dzieki
  • edytowano October 2017
    Po lewej stare image

    edit
    dzięki MM za wklejenie skuteczne
    to jednak inny ołtarz, w Lewoczy / Leutschau
    na słynnej Gotickej Cestie na Słowacji
  • edytowano October 2017
    christoph napisal(a):
    Po lewej stare image
    coś nie weszło

    //romeck: bo to nie jest link do obrazka, ale do strony z obrazkami;
    należy wybrać z opcji z prawego klawisza:
    kopiuj adres obrazka//

    image

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.