Skip to content

PiS rozpieprza polską gospodarkę

145791087

Komentarz

  • edytowano February 2020
    christoph napisal(a):
    Że namiętności i rozrywka to lepsze źródło kasy niż zaspokajanie potrzeb materialnych np.na transport (paliwa)
    Porównanie by było wiarygodne jakby ORLEN miał sieć stacji na całym świecie. Jeżeli chodzi o ocenę potencjału branż. Jaki jest prawidłowy wniosek ? Nie działamy w biznesie na skalę światową, dlatego jedna z pierwszych firm która zaczęła to robić, w poierdulaszczej branży, zamiotła nasz największy koncern. Z poważnej branży dodajmy.
  • edytowano February 2020
    christoph napisal(a):

    Historyczny moment. CD Projekt większy niż PKN Orlen https://t.co/RfTrgriaS5 pic.twitter.com/E5MI5sp2nQ

    — Business Insider PL (@BIPolska)
    Rafał napisal(a):
    I co z tego wynika?
    no właśnie, bo
    co znaczy "wartość giełdowa" w realu (w rzeczywistości,gdzie sam majątek trwały - bydynki, wyposażenie itd itp jest nieporównywalny)
  • edytowano February 2020
    JORGE napisal(a):
    christoph napisal(a):
    Że namiętności i rozrywka to lepsze źródło kasy niż zaspokajanie potrzeb materialnych np.na transport (paliwa)
    Porównanie by było wiarygodne jakby ORLEN miał sieć stacji na całym świecie. Jeżeli chodzi o ocenę potencjału branż. Jaki jest prawidłowy wniosek ? Nie działamy w biznesie na skalę światową, dlatego jedna z pierwszych firm która zaczęła to robić, w poierdulaszczej branży, zamiotła nasz największy koncern. Z poważnej branży dodajmy.
    To juz raczej nie jest niepoważna branza - "jak podaje „The Economist”, w ubiegłym roku rynek gier przyniósł zyski na poziomie 150 mld dolarów (wzrost rzędu 13 proc. rocznie). To tyle, ile zarobiło Hollywood w samych Stanach Zjednoczonych."

    To może być pokłosie panującego gdzieniegdzie myślenia typu: - Patrz pan, dorosły chłop, a w jakieś "gierki" gra!

    Otóż to obecnie tak samo, jakby mieć pretensje do 40-latka, że filmy oglada
  • loslos
    edytowano February 2020
    Ech, materialiści... Co ja chrześcijanin między wami robię...
  • ale czy można porywnywać ze sobą dwie tak różne firmy?
    jeśłi już, to do petrochemical companies:

    BASF 62 mld dol.
    Dow Chemical 58
    ExxonMobile 55
    LyondellBasell Industries 51
    INEOS 47
    Saudi Basic Industries Corporation 38
    Formosa Plastics Corporation 32
    Sumitomo Chemical 17
    DuPont 14
    Chevron Phillips 13

    Gdzie jest Orlen? 10 mld, 10 mld?? (około, nie wiem)
  • edytowano February 2020
    Ale Orlen nie startuje w tej samej konkurencji co CD projekt. Owszem jest na giełdzie i to je łączy. Jednak Orlen nie zbiera kapitału z giełdy na rozwój. Pożycza go na rynkach finansowych i akumuluje zyski. Jest kontrolowany przez państwo i realizuje cele państwa. Nie będzie brał kapitału od inwestorów giełdowych bo państwo nie chce rozwodnienia swoich udziałów. Nie weźmie od państwa bo to państwo chce brać od niego. Notowania nie mają znaczenia dla państwa bo państwo nie zamierza go sprzedawać. Właściwie to gdyby były niskie to państwo mogłoby się zdecydować na zwiększenie swoich udziałów czyli zakup. Zadaniem Orlenu jest zgarniać zyski z petrochemii która jest dla gospodarki niezbędna - i tak je zgarnia więc lepiej aby to robiła firma kontrolowana przez państwo. Po drugie petrochemia z wydobyciem to wciąż branża strategiczna i jako taka lepiej aby była kontrolowana przez nasze państwo a nie zagranicę. Jest ważna bo dysponuje zasobami, bo ma istotny wpływ na funkcjonowanie strategicznej infrastruktury i na koszty gospodarowania w skali kraju. CD projekt działa w branży która, przynajmniej na razie i w najbliższej przyszłości, nie ma znaczenia strategicznego. Gdyby to była jakaś platforma informacyjna z dostępem do baz danych i adresów oraz komunikacji, jak Google, Facebook czy coś w tym rodzaju to inna sprawa.
  • image

    Co jest na wykresie? Import i eksport tytoniu z Polski do Niemiec w latach 1999-2019. Widzimy jak współpraca handlowa kwitnie sobie w swoim tempie, po czym następuje zdumiewający wzrost eksportu w latach 2017-2019 z 271 do 942 milionów. Przyczyn może być wiele, ale dziwnie mi się przypomniało, że w 2017 powstała Krajowa Administracja Skarbowa.
  • W milionach euro
  • Aaale ossohozi? W sensie, jaki morał?
  • że trudno wierzgać przeciw ościeniowi
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Aaale ossohozi? W sensie, jaki morał?
    Morału nie ma, bo brakuje mi odpedniej wiedzy. A zaś przypuszczenie jest takie: nie wydaje mi się, żeby nagle eksport (w znaczeniu wywozu tytoniu za granicę) wzrósł tak gwałtownie. Bardziej prawdopodobne, że teraz zaczął być rejestrowany w większej skali. Dlaczego wcześniej nie był rejestrowany? Bo był to tytoń z przemytu. Ma to sens, czy też zwyczajowo bredzę?
  • celnik.mateusz napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Aaale ossohozi? W sensie, jaki morał?
    Morału nie ma, bo brakuje mi odpedniej wiedzy. A zaś przypuszczenie jest takie: nie wydaje mi się, żeby nagle eksport (w znaczeniu wywozu tytoniu za granicę) wzrósł tak gwałtownie. Bardziej prawdopodobne, że teraz zaczął być rejestrowany w większej skali. Dlaczego wcześniej nie był rejestrowany? Bo był to tytoń z przemytu. Ma to sens, czy też zwyczajowo bredzę?
    Bo ja wiem? Musiałaby być w Rajchu sroga sieć dystrybucji lewego tytoniu. W sumie mogliby to Turcy ogarnąć.

    Ale możliwe też, że zamknęli właśnie ostatnią habrykę papierosków i wszystko już z Radomia i Poznania ciągną.
  • Albo viet nahm ce
  • A tu jak działa kapitał, co to nie ma narodowości:
    Niepokojące ruchy widać na rynku mleka. Spadają ceny skupu, ale w sklepach tego nie widać.

    Gorzej bo niektóre z zakładów tej branży zamiast kupować od polskich rolników, którzy zapewniają nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe, sprowadzają surowiec z zagranicy.

    W warunkach jednolitego rynku nie ma tu oczywiście złamania prawa, ale kwestia patriotyzmu gospodarczego tych podmiotów budzi wątpliwości.

    Działając w interesie tych wszystkich, którym na sercu leży wspieranie polskiej gospodarki publikujemy listę zakładów sprowadzających mleko i jego przetwory z zagranicy, ograniczając tym samym zakupy od polskich rolników.
    Źródło z plikami do pobrania, kto jest importerem.
    Tylko jedna uwaga, w domenie publicznej publikujemy pliki pdf lub txt nie nie komercyjnego formatu.
    A co do meritum, to oczywiście był już atak za tę cenną inicjatywę. W chwili obecnej pieniądze to wyjątkowo silna broń.
    Pytanie, czy można wprowadzić pomoc dla firm wspierających lokalnych wytwórców? (tak wiem, Wspólny Rynek, Unia, itp.)
  • He, he - już zrobiłam przegląd w lodówce.
    Łaciate ok.
    Garwolin ok
    Bieluch ok

    Piątnica - nie ok
    Mlekovita - nie ok.

  • edytowano April 2020
    Maria napisal(a):
    He, he - już zrobiłam przegląd w lodówce.
    Łaciate ok.
    Garwolin ok
    Bieluch ok

    Piątnica - nie ok
    Mlekovita - nie ok.

    Zapisane, będzie wdrożone.

    A co z Włoszczową? Mają super serek ze szczypiorkiem, nie chciałbym rezygnować.

    EDIT: doczytałem. Wygląda że jest koszer.
  • Polecam spółdzielnie z Wielu nią i Olesna.
    Drogie i dobre
  • edytowano April 2020
    Tu listy. Dwie, bo ser i masło też importują:
    https://www.gov.pl/web/rolnictwo/jedni-wspieraja-a-dla-innych-liczy-sie-tylko-zysk

    Kwartalne zestawienie zgłoszeń o przybyciu mleka do przedsiębiorstw spożywczych znajdujących się pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej

    Kwartał: 1.01.2020 - 31.03.2020

    Lp. Nazwa i adres zakładu Państwo członkowskie UE pochodzenia mleka
    1 "Wańczykówka" 58-405 Krzeszów Czechy
    2 Cuiavia ul. Nowa 32 88-100 Inowrocław Czechy
    3 Latteria Tinis 69-110 Rzepin Niemcy
    4 OSM WART- MILK 98-200 Sieradz Niemcy
    5 OSM w Piątnicy 07-400 Ostrołęka LITWA
    6 MLEKOVITA 38-500 Sanok Słowacja
    7 OSM w Piątnicy 18-421 Piątnica Litwa
    8 PPHU Laktopol 16-400 Suwałki Litwa
    9 UNILEVER POLSKA S.A. 80-297 Banino Niemcy
    10 Danone 43-150 Bieruń Niemcy
    11 OSM Bieruń Słowacja
    12 OSM w Giżycku 11-500 Giżycko Litwa
    13 "Polmlek" 11-100 Lidzbark Warmiński Litwa
    14 Agro-Danmis 64-834 Wyszyny Niemcy, Holandia
    15 CEKO Goliszew 62-817 Żelazków Słowacja

    ___________________________________

    Kwartalne zestawienie zgłoszeń o przybyciu masła i serów do przedsiębiorstw spożywczych znajdujących się pod nadzorem IW

    Kwartał: 01.01-31.03.2020 r.


    Lp. Nazwa i adres zakładu Państwo członkowskie UE pochodzenia sera/masła
    1. PHZ SM LACPOL Toruń Czechy, Hiszpania, Niemcy
    2. PHU "JAGR" Sp. z o.o. 86-160 Warlubie Irlandia
    3. Lumiko Sp. z o.o., 21-400 Łuków Niemcy, Holandia
    4. Balcerzak 67-410 Sława Niemcy, Austria
    5. Serabio 98-220 Zduńska Wola Łotwa
    6. ZM "SOKOŁÓW" 08-300 Sokołów Podl. Holandia, Finlandia, Belgia, Estonia
    7. EUROSER Dairy Group 05-870 Błonie Szwajcaria, Niemcy, Estonia, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Holandia
    8. "TMT" Sp. z o.o. 18-402 Łomża Holandia, Niemcy
    9. PPH TEMAR 40-479 Katowice Holandia, Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Grecja, Wielka Brytania, Austria,
    10. Polmlek 11-100 Lidzbark Warmiński Niemcy, Holandia, Dania
    11. EMILGRANA - POLAND 63-830 Pępowo Niemcy, Włochy, Holandia, Estonia
    12. Arla Foods S.A. 78-220 Tychowo Dania, Szwecja, Anglia, Niemcy

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • A wiele litrów?
  • edytowano April 2020
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    A wiele litrów?
    Wiele.
    Jest w sąsiedniej rubryce cytowanej listy.
    Wystarczy kliknąć w link :)

    Anno, dzięki za skopiowanie całej listy.
  • https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/komentarz-saxo-banku-o-polityce-bankow-centralnych-i-rzadow/21dg6qt

    "Ekonomista przypomina, że integralność finansowania rządowego opiera się wyłącznie na jednym: "na nieograniczonej zdolności rządu do opodatkowywania przedsiębiorstw i obywateli"."

    krótko - w "stanie pandemii" rząd może zrobić wszystko, WSZYSTKO

    ...jak dobrze, że my mamy dobry rząd, rząd dobrej zmiany :)>-
  • Maria napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    A wiele litrów?
    Wiele.
    Jest w sąsiedniej rubryce cytowanej listy.
    Wystarczy kliknąć w link :)

    Anno, dzięki za skopiowanie całej listy.
    arkusze z linku nie ściągają się (mnie, Xperia) na smartfona, nie mam możliwości ich otworzenia..

    idiota, ma rację @ms., ten kto nie włożył .pdfa
  • ja tam w jogurtach dla piątnicy alternatywy nie widze (cenowo/smakowej) a sprowadzanie z Litwy to już takie przestępstwo? Toż to nasze dawne wspólne państwo.
  • kulawy_greg napisal(a):
    ..mto już takie przestępstwo? .
    w tej rządowej akcji chodzi wyłącznie o wielkość podatku do skarbu Polski:
    z polskiej polskiej firmy z polskimi składnikami 79 gr ze jednej złotówki zostaje, a w Polsce tylko zarejestrowanej - tylko 25 gr

  • W nabiał w miarę możliwości zaopatruję się w Garwolinie. On ci nasz, przynajmniej na razie.
  • Wszelkim liberałom w odpowiedzi:

    Drukarka pieniędzy robi brrrrrrrrrrrrrr

    image
  • edytowano June 2020
    Znowu czytam, że PiS nic nie robi, co najmniej od 2016 r. Zupełnie jak gdyby utrzymanie gigantycznych wydatków socjalnych + dodanie kilku mniejszych to by było nic. Ale dopsz, nie będę się obrażał.

    Ovaj po zlikwidowaniu (niemalże) biedy, cóż jest największym problemem polskiej gospodarki? Niska konkurencyjność. Konkurencyjność bierze się zasadniczo z 2 rzeczy - produktywności i innowacyjności. Tak się jakoś składa, że w polskiej, badylarskiej rzeczywistości, gdzie podstawowym modelem biznesowym jest wszystko jak najtaniej, produktywność jest ciągniona przez płacę minimalną i bardzo dobrze PiS zapowiedział ostatnio sukcesywne podnoszenie tejże do 4 000 zł. Niech badylarze wiedzą

    To oczywiście jeden aspekt. Mógłbym mówić o dalszym uszczelnianiu systemu podatkowego, obniżaniu podatków, zwiększaniu wydatków na choćby służbę zdrowia, czy innych rzeczach (z ledwie ostatnich 12 miesięcy), ale nie mam czasu.

    Dwa wykresy:
    RLP - produktywność pracy, rok 2010 = 100%
    miinW - płaca minimalna wg cen z 2019 r., rok 2010 = 100%
    Oba wykresy pokazują dynamikę wzrostu. Wykres pierwszy to wartość skumulowana. Wykres drugi to wartość w stosunku do roku poprzedniego.
    image
    image
  • loslos
    edytowano June 2020
    celnik.mateusz napisal(a):
    Tak się jakoś składa, że w polskiej, badylarskiej rzeczywistości, gdzie podstawowym modelem biznesowym jest wszystko jak najtaniej, produktywność jest ciągniona przez płacę minimalną
    Ciężko będzie, bo tradycja ta ma kilkaset lat i chyba jest jedyną znaną Polakowi formą osiągania sukcesów materialnych - okraść najbiedniejszych. To jeden z bardzo niewielu elementów ciągłości Rzeczpospolitej. Kiedy Zachód tkał gobeliny, wytapiał surówkę, spekulował na giełdach, budował okręty i płynął na nich rabować obce ludy, Polacy gromadzili ziemię i zaludniali ją wyrobnikami. Jeśli majątek był wielkości Belgii lub Holandii, wystarczało to, by napić się hiszpańskiego wina z weneckiego kielicha, ubrać w węgierski żupan z chińskiego jedwabiu i przypasać turecką szablę.
  • los napisal(a):
    celnik.mateusz napisal(a):
    Tak się jakoś składa, że w polskiej, badylarskiej rzeczywistości, gdzie podstawowym modelem biznesowym jest wszystko jak najtaniej, produktywność jest ciągniona przez płacę minimalną
    Ciężko będzie, bo tradycja ta ma kilkaset lat i chyba jest jedyną znaną Polakowi formą osiągania sukcesów materialnych - okraść najbiedniejszych. To jeden z bardzo niewielu elementów ciągłości Rzeczpospolitej. Kiedy Zachód tkał gobeliny, wytapiał surówkę, budował okręty i płynął na nich rabować obce ludy, Polacy gromadzili ziemię i zaludniali ją wyrobnikami. Jeśli majątek był wielkości Belgii lub Holandii, wystarczało to, by napić się hiszpańskiego wina z weneckiego kielicha, ubrać w żupan z chińskiego jedwabiu i przypasać turecką szablę.
    Jak słyszę np. pewnego właściciela restauracji, zastanawiającego się, ile zaoszczędzi na zerowym PITcie dla młodych albo innego, załamującego ręce, że musi teraz kelnerowi płacić 17 zł/h, to mi przechodzi cała dobrotliwość, którą mam w naturze.
  • edytowano June 2020
    "Tak się jakoś składa, że w polskiej, badylarskiej rzeczywistości, gdzie podstawowym modelem biznesowym jest wszystko jak najtaniej, produktywność jest ciągniona przez płacę minimalną"

    Nie koniecznie sprzedawać i robić jak najtaniej. Ale już opłacanie pracownika zdecydowanie jak najtaniej. Dodatkowo oszczędzanie na wszystkim co ostatecznie prawie zawsze przynosi straty.

    Pod Warszawą jest taka słynna firma Grot. Firma ta nie płaci swoim pracownikom.
    Pierwsze dwa miesiące jest zawsze ok a potem dostaje się pół pensji i tak to się ciągnie. Ostatecznie jedyny sposób to sądzić się bo właściciel za żadne skarby tej kasy oddać nie będzie chciał woli stracić jeszcze na kosztach sądowych niż odpuścić i oddać co należne. Podobnie postępuje z podwykonawcami etc. Te Skuw*** funkcjonują tak od lat. Jak to możliwe, że ten zakład w ogóle jeszcze istnieje i właściciel nie siedzi w więzieniu - nie wiem.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.