Skip to content

Aktualności, newsy, krótkie wiadomości tekstowe

1448449451453454672

Komentarz

  • loslos
    edytowano March 2022
    JORGE napisal(a):
    Nic nie jest dogadane, po prostu świat zmierza w jedynym możliwym kierunku. I czasami coś może być domówione, ale tylko czasami, nie warto pochylać się nad tym.

    Wg mnie idzie gigantyczna konfrontacja Chin z całym światem zachodnim, ale i częścią Azji.
    Wymyśliłeś sobie i coraz bardziej się nakręcasz swą idiosynkrazją. Trzeba spojrzeć na historię, ona wiele wyjaśnia. A drobne trzy tysiące lat historii twierdzą, że Chiny są mocarstwem pokojowym, żyją i bogacą się z pokoju a wojna je zabija. Bogactwo i potęga Chin wzięły się z Jedwabnego Szlaku, Chiny upadły, kiedy stepowi barbarzyńcy zablokowali Jedwabny Szlak. Polska swoją szosą ma podobną historię. Przez te trzy tysiące lat Chińczycy mozolnie walczyli z barbarzyńcami i dążyli do podporządkowania ich albo odepchnięcia na Zachód. Hunowie, Turcy, Mongołowie, Kitanowie, Mandżurowie... Dziś Wielkim Stepem rządzą Rosjanie i z nimi Chińczycy zrobią to samo - aż odblokują szlak z Pekinu do Warszawy.

    A co z Ameryką? To nie jest wojna, to tylko drobna rywalizacja. Ameryka jest mocarstwem morskim a Chiny lądowym. Spór idzie o to, czy wspaniałości ze Wschodu będą jechać pociągami czy płynąć statkami. Nasze miejsce jest na lądzie ale oczywiście można zawierać czasowe i lokalne sojusze. A taki czasowy sojusz może trwać sto lat, bo tysiąc lat jest jednostką czasu w tym sporze.
  • los napisal(a):
    JORGE napisal(a):
    Nic nie jest dogadane, po prostu świat zmierza w jedynym możliwym kierunku. I czasami coś może być domówione, ale tylko czasami, nie warto pochylać się nad tym.

    Wg mnie idzie gigantyczna konfrontacja Chin z całym światem zachodnim, ale i częścią Azji.
    Wymyśliłeś sobie i coraz bardziej się nakręcasz swą idiosynkrazją. Trzeba spojrzeć na historię, ona wiele wyjaśnia. A drobne trzy tysiące lat historii twierdzą, że Chiny są mocarstwem pokojowym, żyją i bogacą się z pokoju a wojna je zabija. Bogactwo i potęga Chin wzięły się z Jedwabnego Szlaku, Chiny upadły, kiedy stepowi barbarzyńcy zablokowali Jedwabny Szlak. Polska swoją szosą ma podobną historię. Przez te trzy tysiące lat Chińczycy mozolnie walczyli z barbarzyńcami i dążyli do podporządkowania ich albo odepchnięcia na Zachód. Hunowie, Turcy, Mongołowie, Kitanowie, Mandżurowie... Dziś Wielkim Stepem rządzą Rosjanie i z nimi Chińczycy zrobią to samo -
    W sensie co zrobią? Spychanie ruskich na zachód nie jest dla nas zbyt korzystnym rozwiązaniem...
  • Pewnie podporządkują. Zepchnięcie na Zachód nie załatwia sprawy.
  • los napisal(a):

    Wymyśliłeś sobie i coraz bardziej się nakręcasz swą idiosynkrazją. Trzeba spojrzeć na historię, ona wiele wyjaśnia. A drobne trzy tysiące lat historii twierdzą, że Chiny są mocarstwem pokojowym, żyją i bogacą się z pokoju a wojna je zabija. Bogactwo i potęga Chin wzięły się z Jedwabnego Szlaku, Chiny upadły, kiedy stepowi barbarzyńcy zablokowali Jedwabny Szlak. Polska swoją szosą ma podobną historię. Przez te trzy tysiące lat Chińczycy mozolnie walczyli z barbarzyńcami i dążyli do podporządkowania ich albo odepchnięcia na Zachód. Hunowie, Turcy, Mongołowie, Kitanowie, Mandżurowie... Dziś Wielkim Stepem rządzą Rosjanie i z nimi Chińczycy zrobią to samo - aż odblokują szlak z Pekinu do Warszawy.

    A co z Ameryką? To nie jest wojna, to tylko drobna rywalizacja. Ameryka jest mocarstwem morskim a Chiny lądowym. Spór idzie o to, czy wspaniałości ze Wschodu będą jechać pociągami czy płynąć statkami. Nasze miejsce jest na lądzie ale oczywiście można zawierać czasowe i lokalne sojusze. A taki czasowy sojusz może trwać sto lat, bo tysiąc lat jest jednostką czasu w tym sporze.
    Niczego nie wymyślam, stosuję pewne schematy myślowe, które wg kanonów geopolitycznych, są prawidłowościami opisującymi zachowanie imperiów, ale też i ogólnie państw. Na ich podstawie można też próbować określać co się wydarzy. Oczywiście jest jeszcze mnóstwo innych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, ale do mnie te kryteria przemawiają. Na ich podstawie każda agresja Rosji po prostu musiała się odbyć, a będą próby i dalszych.

    Podobnie jest z Chinami. Naturalną koleją rzeczy jest to, że państwo które chce zdobyć przewagę, opanować jakąś cześć świata musi wyprzeć tego, który już to robi. Nawet jeżeli chodzi wyłącznie o strefy bliskie Chinom to i tak są tam Amerykanie. Którzy nie odpuszczą, bo nie mogą. Potęga morska musi kontrolować morza, Chiny nie mogą pozwolić na brak kontroli najważniejszego szlaku morskiego wychodzącego od nich. Dlatego budują stacjonarne lotniskowce (wyspy), wydaję gigantyczne pieniądze, żeby się do konfliktu o morze pd. chińskie przygotować.

    Ale to wszystko idzie dalej. Nie ważne kim były Chiny. Ważne, że w wyniku swojej mentalności Chińczycy dali się totalnie zdominować, upokorzyć i wykorzystać. Wstrząs był tak silny, że w połączeniu z obłąkaną, nie do końca ich, ideologią podnieśli rękę na swoją kulturę, chcieli skreślić parę tysięcy lat ich cywilizacji. Świadomie podjęli też inicjatywy o nierozmnażaniu się, a wszystko to, żeby odwrócić fatalną dla nich tendencję. Nie wiem jak daleko to sięgnęło, czy obecne Chiny są podobne do tych sprzed okresu straszliwej hańby. Dużo zrobili żeby się zmienić, nie sądzę, że uświadomienie geopolitycznej zasady, że ten jest bezpieczny kto dominuje jest poza możliwością ich zrozumienia. Ba, jestem prawie przekonany, szczególnie obserwując poczynania Chińczyków na świecie, że oni doskonale to zrozumieli i wiedzą, że nie mają wyjścia. I idą, powoli, niespiesznie, ale idą. Zgodnie z geopolitycznymi kanonami.

    No właśnie, bo ja to ja, sobie tak piszę, ale większość analiz, które docierają do nas, przewiduje nieunikniony konflikt USA z Chinami. A właściwie to już to ma miejsce.





  • Nie. Chiny po prostu chcą Jedwabnego Szlaku. To nie ma znaczenia, czy ma on sens w tych czasach, to centrum chińskiej narodowej mitologii - jak zajebanie Polski u Prusaków czy zebranie ziem ruskich u Moskali.

    A ponieważ na drugim końcu Jedwabnego Szlaku była Rzplita, gramy w tej samej drużynie. Muerze, po co nam ono?

  • trep napisal(a):
    Jorge, napisałeś już wcześniej, że nic nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Teraz jedziesz predestynacją - jest tak, to tak być musi, bo taka jest logika świata.
    Można przewidywać scenariusze i ich prawdopodobieństwo. Ale co się konkretnie wydarzy to nie wie nikt.

    A co do twojego opisu - nie sądzę. Sytuacja wymknęła się spod kontroli dużo wcześniej, w wyniku jakichś innych kalkulacji. Dla mnie to wygląda na to, że Putin olał Niemcy, dał sobie spokój z cała zachodnią Europą, wywrócił stolik, świadomie wybierając drogę w stronę Azji. W przenośni i dosłownie.

  • edytowano March 2022
    Te analizy dotyczące Chin to mi się wydają projekcją mentalności/natury analizujących. Dowiadujemy się z nich, co by zrobili ci analizujący na miejscu Chin, ale nie co zrobią Chiny.

    Coś jak zachodnie analizy na temat Rosji. Zawsze przestrzelone, poza tymi, które operują jedynie na jakichś twardych danych (np. wywiad amerykański mówił, że będzie wojna i jest), ale to nie działa w długim okresie.

    Bartosiak naczytał się amerykańskich książek i snuł opowieści o tym, jak będzie wyglądać wojna z Rosją. Ale dowiedzieliśmy się z nich jedynie tego, jak wyglądałaby ta wojna gdyby Rosję zamieszkiwali Amerykanie.

    Czy z Chinami nie jest tak samo?
  • loslos
    edytowano March 2022
    Pewnie tak. Ja się zainteresowałem Jedwabnym Szlakiem dawno temu z przyczyn, które nie bardzo pamiętam. W Europie nie wie nikt, co to ten Jedwabny Szlak, za to u każdego Chińczyka pojawia się błysk w skośnym oku, kiedy poruszę temat. Europa chyba jest bardziej morska, my żyjemy raczej mitem Kolumba, oni się bardziej pchali w stronę lądu niż morza.
  • A propos lądu i morza, w sieci wielką popularnością cieszy się obecnie słynny wywiad Górnego z Duginem z Flądry AD 1998.
  • a nie dostał GGórny bęcków za ten wywyiad jak Karnosie za niedawny ichni sieciowy z JE ąbąsadorem?
  • Nie przypominam sobie. Zresztą zasięg nieporównywalny. A Flądra miała taki charakter, że ukazywała różne kurioza.
  • los napisal(a):
    Pewnie tak. Ja się zainteresowałem Jedwabnym Szlakiem dawno temu z przyczyn, które nie bardzo pamiętam. W Europie nie wie nikt, co to ten Jedwabny Szlak, za to u każdego Chińczyka pojawia się błysk w skośnym oku, kiedy poruszę temat. Europa chyba jest bardziej morska, my żyjemy raczej mitem Kolumba, oni się bardziej pchali w stronę lądu niż morza.
    To też mamy wspólne. Morze jest fajne, ale do plażowania.
  • edytowano March 2022
    Brzost napisal(a):
    A propos lądu i morza, w sieci wielką popularnością cieszy się obecnie słynny wywiad Górnego z Duginem z Flądry AD 1998.
    Na dniach ukazała się arcyciekawa audycja na ten temat (tj. profetycznego wywiadu z A. Duginem) na kanale yt PCh24 z udziałem samego redaktora Górnego.

    Pozycja obowiązkowa.
  • MarianoX napisal(a):
    Brzost napisal(a):
    A propos lądu i morza, w sieci wielką popularnością cieszy się obecnie słynny wywiad Górnego z Duginem z Flądry AD 1998.
    Na dniach ukazała się arcyciekawa audycja na ten temat (tj. profetycznego wywiadu z A. Duginem) na kanale yt PCh24 z udziałem samego redaktora Górnego.

    Pozycja obowiązkowa.
    Mógłby ktoś wkleić silwuple?

  • edytowano March 2022
    polmisiek napisal(a):
    Te analizy dotyczące Chin to mi się wydają projekcją mentalności/natury analizujących. Dowiadujemy się z nich, co by zrobili ci analizujący na miejscu Chin, ale nie co zrobią Chiny.

    Coś jak zachodnie analizy na temat Rosji. Zawsze przestrzelone, poza tymi, które operują jedynie na jakichś twardych danych (np. wywiad amerykański mówił, że będzie wojna i jest), ale to nie działa w długim okresie.

    Bartosiak naczytał się amerykańskich książek i snuł opowieści o tym, jak będzie wyglądać wojna z Rosją. Ale dowiedzieliśmy się z nich jedynie tego, jak wyglądałaby ta wojna gdyby Rosję zamieszkiwali Amerykanie.

    Czy z Chinami nie jest tak samo?
    Tzw. piwot Ameryki na Pacyfik jest faktem. Rosnąca rola i siła Chin też. Z agresją włącznie. Potulny naród, który chce tylko handlować - no to jest autorski pomysł tego forum, niespotkany raczej gdzie indziej.

  • christoph napisal(a):
    a nie dostał GGórny bęcków za ten wywyiad jak Karnosie za niedawny ichni sieciowy z JE ąbąsadorem?
    A dlaczego miałby?
    Rosja wtedy akuratnie nikogo nie napadła, więc nie było zarzutu o ocieplanie ich wizerunku itp.
    Zresztą.. ten wywiad mógł tylko przypomnieć kim Rosja była, jest i kim pozostanie.

    Przypieprzyć się mogły tylko betonowe lemingi co zarzucały potem PiSowi "rusofobię".
  • loslos
    edytowano March 2022
    Potulny? Nie bardzo. Po prostu - czym dla Portugalczyków jest morze, tym dla Chińczyków jest step. Ze stepu przychodziło zagrożenie w postaci Turkutów, Uzbeków, Kitanów, Dżurdżenów, Mongołów, Mandżurów ale stepem też przybywały futra, złoto i wino za jedwab, porcelanę i stal. Życie Chińczyków nie było monotonne.

    A Polacy? Na które hasło poruszy ci się serce: step czy morze?
  • edytowano March 2022
    W stepie szerokim, którego okiem
    Nawet sokolim nie zmierzysz
    Wstań, unieś głowę, wsłuchaj się w słowa Pieśni o małym rycerzu
    Konie czy okręty, wiadomo co bardziej polskie.

  • Mój Teść, który w tym czasie przekwalifikował się był na nauczyciela liceum, mówił, gdy mu to dałem do przeczytania, jak bardzo potrzeba takich ostrzegawczych tekstów młodzieży (ówczesnej) przekonanej płynącym zewsząd przekazem, że historia się skończyła, wchodzimy do NATO i UE, gdzie czeka nas już tylko pokój, bezpieczeństwo, "róbta co chceta".
  • – Apeluję do PiS-u i znowu bez arogancji apeluje do was, słuchajcie te pieniądze trafią do Polski jeżeli odwiesicie prace 4 sędziów i zniesiecie Izbę Dyscyplinarną, a w tej sprawie jest 5 projektów. To jest tak głupie, to jest tak infantylne. Po prostu z jednej strony jest wojna więc 780 miliardów, rozmawiamy o jakiejś Izbie, którą wszyscy potępiają i o 4 osobach – mówił Czarzasty.

    – Zdejmijcie klapki z oczu, te klapki ideologiczne wobec śmierci są idiotyczne. Mam prawo w imieniu Lewicy żądać, żeby te pieniądze natychmiast przyszły – apelował Włodzimierz Czarzasty.


    Umie czerwony gotoważ żabe
  • Kuba_ napisal(a):
    W stepie szerokim, którego okiem
    Nawet sokolim nie zmierzysz
    Wstań, unieś głowę, wsłuchaj się w słowa Pieśni o małym rycerzu
    Konie czy okręty, wiadomo co bardziej polskie.

    Już nie wrócę na morze, nigdy więcej o nie!
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Kuba_ napisal(a):
    W stepie szerokim, którego okiem
    Nawet sokolim nie zmierzysz
    Wstań, unieś głowę, wsłuchaj się w słowa Pieśni o małym rycerzu
    Konie czy okręty, wiadomo co bardziej polskie.

    Już nie wrócę na morze, nigdy więcej o nie!

    Nawet do kultowego dla Warszawiaków Władka w (na) Helu?
  • edytowano March 2022
    to są zdania bez wątpienia prawdziwe
    "za naszą wschodnią granicą wykuwa się nowy porządek geopolityczny". – Chcemy współpracować z pokojową nastawioną Rosją, ale nie możemy się zgodzić, by w taki sposób niszczyła Ukrainę
    Unia Europejska chce partycypować i brać udział w szybkiej odbudowie Ukrainy po wojnie.<

    a w kwestii Migów

    to musi być wspólna decyzja wszystkich państw NATO".

    tyle z wywiadu premiera MM z ...Austrii
  • - Pomoc jest obecnie zarezerwowana tylko dla niektórych uchodźców. Tych bliższych kulturowo, mówiących podobnym językiem. Pomaganie innym migrantom proszącym o ochronę międzynarodową na granicy białoruskiej jest kryminalizowane - powiedziała europosłanka Janina Ochojska na forum Parlamentu Europejskiego.
    Źródło, tego ...
    Tu mi brak słów nadających się do napisania w miejscu publicznym.
  • Ochojska, Giertych, KE to obca agentura. Historia uczy, że takie kreatury zawsze chodziły po tej ziemi. Dawniej ścinano im głowy, albo strzelano w łeb. Obecnie nie prowadzimy wojny, co możemy im zrobić?
  • A nie wyliczyła koleżanka zdanie wcześniej? Ja mogę też zapodać kilka propozyncji ale dopiero po 23.
  • ms.wygnaniec napisal(a):
    - Pomoc jest obecnie zarezerwowana tylko dla niektórych uchodźców. Tych bliższych kulturowo, mówiących podobnym językiem. Pomaganie innym migrantom proszącym o ochronę międzynarodową na granicy białoruskiej jest kryminalizowane - powiedziała europosłanka Janina Ochojska na forum Parlamentu Europejskiego.
    Źródło, tego ...
    Tu mi brak słów nadających się do napisania w miejscu publicznym.
    I dalszy ciąg
    https://wpolityce.pl/polityka/589111-gdy-goscimy-uchodzcow-oni-mowia-o-atakach-na-migrantow

    ak dowiedział się portal wPolityce.pl w projekcie zapisano m.in., że w Polsce rzekomo trwa

    atak na wolność mediów i dziennikarzy, migrantów, prawa kobiet, prawa osób LGBTIQ oraz wolność zrzeszania się i zgromadzeń.

    Dlatego PE chce

    „dopilnowania, by pieniądze podatników nigdy nie trafiały do kieszeni tych, którzy podważają wspólne wartości UE”.


  • Mania napisal(a):
    Ochojska, Giertych, KE to obca agentura. Historia uczy, że takie kreatury zawsze chodziły po tej ziemi. Dawniej ścinano im głowy, albo strzelano w łeb. Obecnie nie prowadzimy wojny, co możemy im zrobić?
    Giertych pewnie tak, ale Ochojska raczej jest po prostu taka głupia.

    Ktoś niedawno pisał że niektóre lemingi uważają że Polska jest jak w Kingu T-Love - zaraz będą trzymać w więzieniach "za nielegalny związek" który zauważył biskup leżący pod łóżkiem, a komisarz do aresztowania wejdzie przez okno.

    To jest ten poziom zjebania umysłowego.

    Ja wiem ze normalnym ludziom ciężko to pojąć, ale tak to w życiu bywa, niestety.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.