Skip to content

Cambridge Analitica

1356

Komentarz

  • edytowano June 2017
    Nie miałem zbyt wiele czasu na przyglądanie się temu CA. Obejrzałem tylko zalinkowany filmik. Cóż!? Jeśli to tylko tak to mamy do czynienia z typowym medialnym rozdmuchaniem nowinki technologicznej. O "Big data" słyszę od jakiegoś czasu jak o epokowym odkryciu. Moda jest mocna i już nieco ugruntowana skoro przychodzą z nią do mnie, czyli firmy średniej wielkości w kraju peryferyjnym rządzonym przez barbarzyńców. Jasne że ta nowinka ma znaczenie. Pewnie będzie mieć przez jakiś czas, aż się upowszechni i większość firm i sił politycznych zacznie ją wykorzystywać. Zapewne da jakąś przewagę prekursorom.

    Spróbuję poczytać nieco więcej bo to interesujące. Ciekawym na przykład jak to można stosować, znaczy jak można uzyskać dostęp do danych o aktywności w mediach, sieciach komórkowych itd w kontekście rzekomo wyjątkowo chronionej prywatności i danych osobowych ? Zapewne ta nowinka ma większe znaczenie niż inne reklamowane jako epokowe jak Seegway czy różne pomysły Muska czy dawniej Jobsa. Zobaczymy.
  • edytowano June 2017
    Każda mikrosekunda naszej działalności w sieci internetowej, telefonicznej, firmowej jest rejestrowana i może być przeanalizowana łącznie z innymi danymi - medycznymi, finansowymi, ubezpieczeniowymi itd. Aha, dochodzi jeszcze geolokalizacja. W powiązaniu z danymi o naszych bliskich, znajomych, forumowiczach.
    Farmy serwerów, hektary twardych dysków. To jest Big Data.
  • No jest i niewiele z tego wynika. Tylko premia nowości. Za chwilę wszyscy z jakimiś pieniędzmi będą z tego korzystać i straci większość siły rażenia jak reklama telewizyjna i wcześniej prasowa.
  • Obawiam się, że w tych czasach Guardian jest słabszy niż CA.
  • Channel 4 vs CA. Przeszłość zawsze przegrywa.
  • margerytka napisal(a):
    Po polsku. Tytuł też taki se.
    http://fakty.interia.pl/swiat/news-szokujace-ustalenia-sledztwa-ws-cambridge-analytica,nId,2558967
    Bardzo ciekawy jest ten bardzo, bardzo udany projekt we wschodnioeuropejskim kraju, w kontekście nagrywania polityków.
  • mnie niepokoją spółki przykrywki,
    studenci i badacze - ergo wiarygodność nauki na przyszłość
  • edytowano March 2018
    Ciekawe1 czy przypadkiem rykoszetem nie oberwie dr prof. Kosiński, widziałem że trochę się musi tłumaczyć z legalnego zbierania danych. Swoją drogą podoba mi się jego styl pisania artykułów naukowych - stan rzeczy jest taki, to robiliście źle, trzeba robić tak. Jeb, jeb, jeb, do widzenia.
  • edytowano March 2018
    polmisiek napisal(a):
    margerytka napisal(a):
    Po polsku. Tytuł też taki se.
    link
    Bardzo ciekawy jest ten bardzo, bardzo udany projekt we wschodnioeuropejskim kraju, w kontekście nagrywania polityków.
    !!! Ożesz! Ja zatrzymałem się na chwilę i myślałem, myślałem i... wyłączyłem się. :)
  • Po wypowiedziach i sugestiach np. Rosatiego ws afery CA, można spodziewać się że kolejny punkt programu wyborczego PO to likwidacja Fb, obok likwidacji IPN i CBA.....
  • Jeżeli ci z CA to rzeczywiście takie cyniczne gnojki bez zasad to wielce prawdopodobne że Schet ich dawno wynajął albo Petru. No sami by tego nie wymyślili ale mocodawcy oraz doradcy ze wsi z pewnością. No to teraz powinni się zgłosić do nich z reklamacjami że niczego skutecznego nie zmontowali.
  • Rafał napisal(a):
    Jeżeli ci z CA to rzeczywiście takie cyniczne gnojki bez zasad
    Ale o czym piszesz?
    Jaki cynizm, jaki brak zasad?

  • W sieci/ na twitterze HUCZY
    co takiego Kambrydż Analytyk zrobiła w Polsce - POwcy nadają że to PiS tak sobie "załatwiła" wygrane wybory ad 2015
    :)
  • Tzn ze Polska w awangardzie zastosowań nowoczesnej myśli socjologicznej. Pierwsze przemówienie z Tableta wypuścił Jar. Kaczyński
  • Boże, żeby to była prawda.
  • piszą moi Szwajcarzy że CEO z CA za dostęp (odkryty) do 50 mln użytkowników facebooka dostał urlop od firmy

    Der CEO der Datenanalysefirma, die sich unautorisiert Zugang zu Daten von 50 Millionen Facebook-Nutzern verschafft hat, wurde beurlaubt.
    https://www.tagesanzeiger.ch/wirtschaft/standard/CEO-von-Cambridge-Analytica-suspendiert/story/17273497

    akcje facebooka o 7% w dół
  • ms.wygnaniec napisal(a):
    Rafał napisal(a):
    Jeżeli ci z CA to rzeczywiście takie cyniczne gnojki bez zasad
    Ale o czym piszesz?
    Jaki cynizm, jaki brak zasad?

    No jak to jakie? Przeca jest w linku ze proponowali ustawki i prowokacje. Korumpowanie polityków i wpychanie w obyczajówkę. To nie cyniczne gnojki? To nie brak zasad?
  • Rafał napisal(a):
    No jak to jakie? Przeca jest w linku ze proponowali ustawki i prowokacje. Korumpowanie polityków i wpychanie w obyczajówkę. To nie cyniczne gnojki? To nie brak zasad?
    Tej części artykułu nie da się zweryfikować, więc podchodzę do niej z dużą ostrożnością.
    Podstawowa działalność CA jest bardzo OK i nawet na tym forum była już jakiś czas temu poruszana.

  • edytowano March 2018
    Akcje Facebooka (już) 9 % w dół.
    Senator Kennedy (USA) chce przesłuchania Marka Cukierkowego (ochrona/przetwaraznie danych juzerów, a sam szef bezpieczeństwa FB - odchodzi)
    W Anglii śledztwa...

    Dzieje się....
  • edytowano March 2018
    ms.wygnaniec napisal(a):
    Rafał napisal(a):
    No jak to jakie? Przeca jest w linku ze proponowali ustawki i prowokacje. Korumpowanie polityków i wpychanie w obyczajówkę. To nie cyniczne gnojki? To nie brak zasad?
    Tej części artykułu nie da się zweryfikować, więc podchodzę do niej z dużą ostrożnością.
    Podstawowa działalność CA jest bardzo OK i nawet na tym forum była już jakiś czas temu poruszana.

    Jest nagranie jak Nix o tym mówi. Sam widziałem, chyba, że głos podłożyli.

    EDIT: (od około 13:30)
  • Teraz to się zastanawiam czy to big data to nie jest przykrywka :)
  • romeck napisal(a):
    Akce Facebooka (już) 9 % w dół.
    Senator Kennedy (USA) chce przesłuchania Marka Cukierkowego (ochrona/przetwaraznie danych juzerów, a sam szef bezpieczeństwa FB - odchodzi)
    W Anglii śledztwa...

    Dzieje się....
    z rewolucją jest jak z jazdą na rowerze

    z firmą też
    ciągle ci mówią, że firma ma iść do przodu, bo cie zjedzą albo wyprzedzą
    czasem braknie jednego zaworu i już coś wycieka
    Cukierberga bym nie ganił (btw nie ma on korzeni gdzieś w Polsce?)

    i na wiki wuala

    Zuckerberg urodził się w rodzinie żydowsko-amerykańskiej w White Plains, a dorastał w Dobbs Ferry (hrabstwo Westchester w stanie Nowy Jork). Jego dziadkowie pochodzą z Niemiec, Austrii i Polski[2]. Od strony ojca Edwarda, jego prababką była Mania (Minnie) Wiesenthal[3] urodzona w 1892 r. w Skale Podolskiej, która wyemigrowała do USA i 16.12.1911 r. dotarła na wyspę Ellis[4].
  • polmisiek napisal(a):
    Jest nagranie jak Nix o tym mówi. Sam widziałem, chyba, że głos podłożyli.
    Jeżeli wyszli poza modele, to są idiotami albo zostali przejęci przez innych graczy świadczących 'rozszerzone' usługi.

  • edytowano March 2018
    O M. Kosińskim pierwszy raz usłyszałem przy okazji tego artykułu - https://osf.io/zn79k/ - automatyczne i skuteczne rozpoznawanie orientacji seksualnej na podstawie zdjęć.

    Dostosowanie komunikatu do odbiorcy (na podstawie śladów cyfrowych) tak, aby osiągnąć cel - http://www.pnas.org/content/early/2017/11/07/1710966114
  • edytowano March 2018
    christoph napisal(a):
    ...Cukierberga ... (btw nie ma on korzeni gdzieś w Polsce?)...i na wiki wuala... jego prababką była Mania (Minnie) Wiesenthal[3] urodzona w 1892 r. w Skale Podolskiej, która wyemigrowała do USA i 16.12.1911 r. ...
    Skała Podolska

    Historia Rzeczypospolitej w skali mikro...
    W roku 1914 miasteczko liczyło ogółem 6000 mieszkańców (1000 Polaków, 2700 Żydów i 2500 Rusinów).

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.