Skip to content

Aktualności, newsy, krótkie wiadomości tekstowe

edytowano November 2021 w Forum ogólne
Powiedzcie mi, o co chodzi z Muzeum II Wojny Światowej?

Z tego, co każdy może sobie wyguglać, wynika, że jest to instytucja kultury państwowa, a więc "organem założycielskim: (nie wiem, czy ten termin funkcjonuje na gruncie przepisów o działalności kulturalnej) jest MKiDN?

Z wiki:
Muzeum zostało powołane 1 września 2008 roku zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą Muzeum Westerplatte. W tym samym dniu premier Donald Tusk powołał pełnomocnika do spraw Muzeum II Wojny Światowej w osobie prof. dr hab. Pawła Machcewicza. W skład zespołu pełnomocnika ds. muzeum weszli także dr hab. Piotr M. Majewski – historyk z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Janusz Marszalec, który w latach 2000–2007 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Celem zespołu było m.in. wypracowanie koncepcji programowej Muzeum II Wojny Światowej, która została zaprezentowana na forum publicznym 6 października 2008 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie podczas dyskusji z udziałem historyków i muzealników. Tekst koncepcji oraz zapis dyskusji został ogłoszony drukiem, jest także dostępny bezpośrednio na stronie internetowej Muzeum.

26 listopada 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przemianował państwową instytucję kultury Muzeum Westerplatte na Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jednocześnie określił zakres zadań nowej placówki, stwierdzając że „przedmiotem działalności muzeum jest gromadzenie zbiorów dotyczących historii II wojny światowej, ich ochrona oraz udostępnianie poprzez prowadzenie w szczególności działalności wystawienniczej, popularyzatorskiej, edukacyjnej i wydawniczej”
Jak zatem jest możliwe, że wokół tej placówki trwają jakieś dziwaczne i niezrozumiałe dla mnie podchody? To polski minister KiDN nie ma wpływu na działalność takiej instytucji? Doszło do tego, że niedawno władze muzeum zaskarżyły do sądu administracyjnego decyzję (tak to nazwano w prasie, pewnie idzie o jakieś zarządzenie ministra) o połączeniu tej placówki z inną a wsa połączenie "wstrzymał"! To jest metoda działania Glińskiego (na paluszkach) czy w czymś innym rzecz? Może po prostu terytorium wyznaczone linią Wrocław-Poznań-Gdańsk nie jest polskie? No i sprawa dotyczy placówki, która miała chyba być narzędziem niemieckiej polityki historycznej w IIIRP?

Edit: poprawiono literówkę
Otagowano:
«134567631

Komentarz

  • "polski minister KiDN nie ma wpływu na działalność takiej instytucji?"

    No przecież to by było karygodne upolitycznienie i wogle sam Timmermans by być może nawet zmarszczył nosek!!!
  • Poza tym mam niejasne wrażenie, że hipoteza "mentalnego Wolnego Miasta Gdańska" wyjaśnia wiele - pozornie jakże skomplikowanych - wydarzeń.
  • Przed chwilą słyszałem Machcewicza, który płakał, że Gliński dał im tyle pieniędzy, że do wakacji nie wystarczy i trzeba będzie dziś otwierane muzeum zamykać ;) Gliński to jednak subtelny ale bezwzględny polityk :-j
  • Protesty złożone do sądu (hłe, hłe...cieciaRP się broni) uniemożliwiają połączenie Muzeum II WŚw z Muzeum Westerplatte i w konsekwencji wywalenie na zieloną trawkie imć Machcewicza. Póki co. Czyli czekając na rozstrzygnięcie sądu, Gliński ma trochę związane ręce.
  • Niech przeszukają monitoringi stacji benzenowych pod kątem sędziów jumających banknoty.
  • Ale to jest jakieś kuriozum ustrojowe, żeby sąd administracyjny mógł wstrzymać połączenie instytucji rządowych!
  • Juma – określenie i zjawisko wieloznaczne:
    1.przestępstwo polegające na dokonywaniu kradzieży związanej z przemytem, wykonywanej za zachodnią granicą Polski w okresie PRL;
    2.przedmiot pochodzący z kradzieży;
    3.urządzenie do przeciwdziałania kradzieży piwa przez barmanów, tzw. licznik piwa juma box.

    Historia[edytuj]

    Słowo to wywodzi się z rejonów nadgranicznych. Określało rodzaj przestępstwa polegający na kradzieży towarów w zachodnich wtedy sklepach, głównie w niemieckich. W trakcie ewolucji było używane również do określania kradzieży luksusowych aut na terytorium Niemiec i przetransportowaniu ich do Polski. W każdym z przypadków element kradzieży poza terytorium Polski był najbardziej istotny i nadawał znaczenia temu słowu, odróżniając go od standardowej kradzieży. Zwany był wtórnym, słowiańskim, sprawiedliwym podziałem dóbr osobistych.

    Przypuszcza się, że samo słowo juma pochodzi od określenia pociągu PKP, którym wyjeżdżano z Zielonej Góry do Berlina, który odjeżdżał o 15:10, co kojarzone było z westernem 15:10 do Yumy.

    Przez długi czas juma uznawana była za proceder początkujących przestępców. Z upływem czasu słowo to rozszerzyło swoje znaczenie oraz zasięg terytorialny i oznaczało w zorganizowanych gangach wejście do sklepów w Niemczech, w charakterze klientów, kradzież drobnych przedmiotów, niejednokrotnie o wysokiej wartości (sprzęt elektroniczny, perfumy, markowa odzież, wymienne żyletki Gillette itp.). W XXI w. jest to praktykowane przez pewne grupy działające na terenie Unii Europejskiej (Niemcy, Austria, Francja).
  • Od godzin popołudniowych do późnej nocy policjanci i strażacy byli postawieni na nogi w związku z próbą samobójczą w centrum Białegostoku. W jednym z wieżowców na rogu Sienkiewicza i Alei Piłsudskiego mężczyzna groził wyskoczeniem z czwartego piętra. Twierdził, że chciał się zabić. Po kilku godzinach okazało się, że tym mężczyzną był Patryk Jackowski, niedoszły muzyk disco polo, który bawił się w styczniu tego roku z Bartłomiejem Misiewiczem w jednym z białostockich klubów nocnych.
    http://dziendobrybialystok.pl/artykul/balowal-z-misiewiczem/197036
  • DMCDMC
    edytowano March 2017
    .
  • edytowano March 2017
    Od 1966 roku minęło 51 lat!
    image

    Luke Sh.‏ @YngvePL

    ciekawa mapka w 1966r populacja Polski była taka sama jak Turcji (31m) dziś w Turcji mieszka 78m a w Polsce o 40m mniej ludzi. ź: worldbank
  • edytowano March 2017
    Podobno Ireneusz Jabłoński (daję niżej foto, bo wczoraj po nazwisku go nie skojarzyłem), UPR, Centrum Adama Smitha, aktualnie pobierający pensję wiceprezydenta miasta Łodzi, to nielegał WSI (wczoraj; dziś mowa jest o SB, ale jeden czort) :)
    image
  • Nie zdziwiłbym się.
  • Też bym się nie zdziwił.
  • Straszne że on będąc w Po był PiSowcem.....jak się teraz nagle okazuje :D
    Znaczy się szpion i impostor znakomity przeniknąłbył do PO aby skompromitować. Ale się nie udało. Nie wierzycie? No to oblOOkajcie w gófniewybiOOrczym z miasta przeklętego Uć (forum)
  • Według informacji KRRiT na koniec 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Kwota zaległości za ostatnie 5 lat, w stosunku do których możliwa byłaby egzekucja przekraczała 3 mld zł. Zgodnie z nowymi regulacjami zaległości te miałyby być umorzone.
    Widzicie więc, płacący abonament, że jesteście po prostu kretynami. Polska to kraj taksówkarzy i cinkciarzy, którym także i PiS wchodzić musi w dupę, bo się obrażą i wybiorą bauera.
  • Gdański artysta Piotr Szwabe chce namalować na ścianie jednego z bloków na Zaspie mural przedstawiający fragment obrazu "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga. Realizacja zaplanowana jest na sierpień, a niebawem ruszy zbiórka pieniędzy w internecie.

    - Wybrałem kilka ścian bloków przy ul. Pilotów , ale szczegóły to na razie tajemnica - zastrzega Piotr Szwabe. - Mural to rodzaj artystycznej partyzantki i bardzo wyraźny komentarz do rzeczywistości. Poprzez lokalizację mojej pracy oraz wybrany fragment tryptyku Memlinga chcę skomentować działania deweloperów mieszkaniowych na Zaspie oraz gonitwę za konsumpcjonizmem.
    http://kultura.trojmiasto.pl/Sad-Ostateczny-na-bloku-na-Zaspie-Nowy-mural-Piotra-Szwabe-n111363.html#

    image
  • Gdańsk Zaspa:

    Ławki na peronie SKM:

    image
    image
    image
    image

    Wieżowce (ul. Pilotów i okolice):
    image
    image
    image
    image
  • Podusie na ławeczce przecudne :-)
  • One tam leżą czy tak zmyślnie namalowane? Bo trudno wyczuć.
  • Wszystko rysunki. Zdjęcia wziąłem z google. Teraz patrzę, że te poduszki to jedynie projekt (więc namalowane komputerowo). Może kiedyś podjadę i sprawdzę, czy faktycznie się pojawiły.
  • A zaś moim fanem z Gdańskiego folkloru jest jeszcze pan "Tuse":
    image
    image
  • Według Prezesa GUS jestem dokładnie na półmetku życia; śmieszne, bo pokrywa się to dokładnie z moim wewnętrznym przekonaniem ;)

    http://monitorpolski.gov.pl/MP/2017/292
  • extraneus napisal(a):
    Według Prezesa GUS jestem dokładnie na półmetku życia; śmieszne, bo pokrywa się to dokładnie z moim wewnętrznym przekonaniem ;)

    http://monitorpolski.gov.pl/MP/2017/292
    Ale że podali razem długość do-życia i mężczyzn i kobiet?
    W każdym razie - w dniu urodzin mam coś od rządu! :)
  • Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie WSA w Warszawie wstrzymujące połączenie muzeów (patrz post nr 1). Machcewicz oświadczył, że oznacza to "likwidację Muzeum II Wojny Światowej, bo choć powstanie instytucja o tej samej nazwie, to już zupełnie inna" - w sensie nie on i nie Niemcy będą nią kierowali. No i gitara! :)
  • :)

    Nic na to nie poradzę ale tak mi się układa buźka na rozpacz Michcewicza.
  • Mania napisal(a):
    Podusie na ławeczce przecudne :-)
    Sorry Winnetou, ale mnie w tych malunkach zabrakło jedynie namalowanego sedesu.

  • extraneus napisal(a):
    Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie WSA w Warszawie wstrzymujące połączenie muzeów (patrz post nr 1). Machcewicz oświadczył, że oznacza to "likwidację Muzeum II Wojny Światowej, bo choć powstanie instytucja o tej samej nazwie, to już zupełnie inna" - w sensie nie on i nie Niemcy będą nią kierowali. No i gitara! :)
    Historia kołem się toczy. Tym razem to Polacy zdobędą Westerplatte. Trochę to trwało, ale lepiej późno niż wcale.
  • Kolejna wojna Polski z Wolnym Miastem Gdańskiem.
  • starybelf napisal(a):
    Mania napisal(a):
    Podusie na ławeczce przecudne :-)
    Sorry Winnetou, ale mnie w tych malunkach zabrakło jedynie namalowanego sedesu.

    Proszsz... :)
    Eeee, nie znalazłem. To może:


    ewentualnie grafitti na ścianie:
    image

    lub doklejonego:
    image
  • W związku z podpisaniem przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy z 9 marca 2017 r. o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa Ministerstwo Sprawiedliwości zostało zobligowane do zapewnienia Komisji do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich (Komisji Weryfikacyjnej) obsługi administracyjno-biurowej od momentu wejścia w życie ustawy.

    Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 23 marca 2017 roku utworzono w Ministerstwie Sprawiedliwości Departament Prawa Administracyjnego, który ma wypełniać powyższe obowiązki.

    Z dniem 4 kwietnia funkcję Dyrektora Departamentu Prawa Administracyjnego objął dr hab. Kamil Zaradkiewicz. Głównym zadaniem Departamentu ma być wsparcie organizacyjne i merytoryczne dla Komisji Weryfikacyjnej, powołanej do wyjaśnienia spraw związanych z reprywatyzacjami warszawskimi.
    Dobra decyzja!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.