Skip to content

Zima 2017/18 Wiosna<br>- pogoda

edytowano March 2018 w Forum ogólne
Tak sprzecznych prognoz jeszcze nie było. Od kilku dni czytam, że nadchodząca zima ma być rekordowo zimna, z temperaturami poniżej -30st.C i od samej lektury marznie mi nos, aż tu nagle dziś - coś całkowicie odwrotnego:

image

Przyznam, że cieszy mnie ta anglo-amerykańska prognoza, ale zachodzę w głowę jak to możliwe, że mając +- podobne dane wyjściowe można tak odmiennie wnioskować.



Otagowano:
«134567

Komentarz

  • Tymczasem:
    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł właśnie alarm. Według jego komunikatu sytuacja jest krytyczna, a życie tysięcy Polaków jest zagrożone.

    IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia dla województwa śląskiego. Istnieje tam niestety duże zagrożenie powodziowe. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że Katowice, Bytom, Zabrze i Chorzów znajdą się pod wodą. Oznaczałoby to większą tragedię niż ta, która dotknęła Polskę w 1997 roku.

    Podobnie ciężka sytuacja znajduję się w południowej części województwa śląskiego oraz w Małopolsce i na Podkarpaciu. Meteorolodzy wprowadzili tam ostrzeżenia drugiego stopnia. Oznacza to, że tam w ciągu doby ma spaść monstrualna ilość wody, aż 100l/m².

    Instytut wprowadził także ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia, co oznacza, że w niektórych rejonach kraju poziom wód się podniesie. Podkarpacie, Małopolska, Świętokrzyskie oraz Warmińsko-Mazurskie otrzymały drugi stopień ostrzeżenia.

    Pierwszy stopień zagrożenia dotyczy województw łódzkiego, świętokrzyskiego oraz północnej części śląskiego.
  • + Miej nas w opiece, Panie. Z niepokojem śledzę te informacje.


  • Meteorolodzy z firmy Exacta Weather, zajmujący się długoterminowymi prognozami pogody stwierdzili, że czeka nas wyjątkowo mroźna zima z temperaturami do -30C, która na dodatek rozpocznie się już na początku października gdy spodziewany jest pierwszy śnieg. Oprócz tego specjaliści sugerują, że będzie to złamanie wieloletniego trendu w kierunku ocieplenia klimatu, które może się zakończyć nawet małą epoką lodowcową.

    :-/
  • Pamiętam - lata 1976-1980 oceniano jako małą epokę lodowcową, zakończoną słynną zimą stulecia.
  • Mania napisal(a):
    Tymczasem:
    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł właśnie alarm. Według jego komunikatu sytuacja jest krytyczna, a życie tysięcy Polaków jest zagrożone.

    IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia dla województwa śląskiego. Istnieje tam niestety duże zagrożenie powodziowe. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że Katowice, Bytom, Zabrze i Chorzów znajdą się pod wodą. Oznaczałoby to większą tragedię niż ta, która dotknęła Polskę w 1997 roku.

    Podobnie ciężka sytuacja znajduję się w południowej części województwa śląskiego oraz w Małopolsce i na Podkarpaciu. Meteorolodzy wprowadzili tam ostrzeżenia drugiego stopnia. Oznacza to, że tam w ciągu doby ma spaść monstrualna ilość wody, aż 100l/m².

    Instytut wprowadził także ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia, co oznacza, że w niektórych rejonach kraju poziom wód się podniesie. Podkarpacie, Małopolska, Świętokrzyskie oraz Warmińsko-Mazurskie otrzymały drugi stopień ostrzeżenia.

    Pierwszy stopień zagrożenia dotyczy województw łódzkiego, świętokrzyskiego oraz północnej części śląskiego.
    Przepraszam, a z czego ten cytat?
    Katowice, Bytom, Zabrze, Chorzów pod wodą???
    Czy autor tekstu nie skojarzył w sposób zbyt oczywisty województwa śląskiego jedynie z tymi miastami?
  • dentysta napisal(a):

    Przepraszam, a z czego ten cytat?
    Katowice, Bytom, Zabrze, Chorzów pod wodą???
    Czy autor tekstu nie skojarzył w sposób zbyt oczywisty województwa śląskiego jedynie z tymi miastami?

    No właśnie, stronie IMIG
    , ostrzeżenie nr 13
    Obszar: Województwo śląskie
    Ważność: od 2017-09-21 12:30:00 do 2017-09-22 12:00:00
    Przebieg: W związku z występującymi i prognozowanymi opadami deszczu na górnej Odrze (na odcinku Chałupki - Racibórz-Miedonia) oraz w zlewniach jej dopływów przewiduje się znaczne (o 200-300cm) wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a lokalnie także alarmowych. Największe przyrosty spodziewane są na Olzie oraz Odrze poniżej ujścia Olzy.
  • Jechałem wczoraj do Warszawy, lało całą drogę, bez przerwy, mniej lub bardziej ale lało. Dzisiaj wracałem i to samo, i rzeczywiście po przyjeździe do siebie uważam że na Śląsku pada mocniej.
    A tak jest od zeszłej soboty, na jutro będzie tydzień opadów. Średnio-intensywnych.
  • W każdym razie u mnie (Piekary sl, dawne księstwo Bytomskie)
    leje, pada, mży od trzech tygodni w zasadzie bez większej niż dzień/dwa przerwy!
  • edytowano September 2017
    Ale żeby zaraz powódź...
    Katowice
    Mży z przerwami.
    Wyszłam na balkon po pranie. Cicho i nie pada.
    A alarm jak byk:
    Województwo śląskie - subregion centralny, intensywne opady deszczu, poziom żółty, ważność od 23-09-2017 01:00 CET do 23-09-2017 17:00 CET
    Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 20 mm do 35 mm, miejscami 45 mm.
    Spodziewaj się utrudnień. Możliwe lokalne podtopienia dróg lub nieruchomości. Pogorszenie warunków jazdy z powodu ograniczonej widzialności i ryzyka utraty przyczepności.

    Beskid Śląski i Żywiecki, intensywne opady deszczu, poziom pomarańczowy, ważność od 23-09-2017 01:00 CET do 23-09-2017 19:00 CET
    Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 35 mm do 50 mm, lokalnie 60 mm.
    Podejmij środki ostrożności. Możliwe podtopienia nieruchomości i szlaków komunikacyjnych. Zakłócenia wdostawie elektryczności, wody i usług telekomunikacyjnych. Możliwa ewakuacja. Pogorszenie warunków jazdy z powodu ograniczonej widzialności i ryzyka utraty przyczepności.

    http://meteoalarm.eu/po_PL/1/0/PL007-Polska.html

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • No nie wiem....Wygląda to dość groźnie, przynajmniej u mnie, od rana pada, dosyć mocno bym rzekł.
  • Tak sprzecznych prognoz jeszcze nie było. Od kilku dni czytam, że nadchodząca zima ma być rekordowo zimna, z temperaturami poniżej -30st.C i od samej lektury marznie mi nos, aż tu nagle dziś - coś całkowicie odwrotnego:
    W zaprzyjaznionej podczestochowskiej agroturystyce, wszystkie kozy sie wlasnie zasuszyly, co wedle slow pani gospodyni oznacza bardzo wczesna zime.
  • Skoro nie umieją przewidzieć pogody na 2 dni naprzód (wtedy, gdy sytuacja jest dynamiczna), to jak można zakładać, że będą w stanie stworzyć prawdopodobną prognozę "długoterminową"? W ogóle nie ma po co się takimi rzeczami przejmować. Zmiennych jest za dużo i jak dotąd żaden instytut (przynajmniej spośród tych, których wyniki są dostępne) nie potrafi tego ogarnąć.
    Co innego jakieś średnie temperatury dla Świata, jakieś globcia i interglacjały. Tu jakiś trend da się wyciągnąć, ale dla planety właśnie, nie dla jej kawalątka. Bo pogoda na tym kawalątku za bardzo zależy od frątów.
  • Szum informacyjny, nic więcej. Najpoważniej potraktowałbym informacje o kozach ale tez na 50%.
  • Tymczasem we wtorek u mnie +20 st. C i do końca tygodnia słonecznie = grzybobranie. :-)
  • edytowano September 2017
    trep napisal(a):
    Skoro nie umieją przewidzieć pogody na 2 dni naprzód ...
    Ta zaglądam i się sprawdza!
    Na dwa-i-pół / trzy doby.

    meteo.pl

  • U mnie leje ostro, wciąż. Nic dobrego z tego nie będzie.
  • marniok napisal(a):
    U mnie leje ostro, wciąż. Nic dobrego z tego nie będzie.
    Ależ będzie, odbudowane zostaną zapasy wody głębinowej, groziła nam susza i klęska w 2018.
  • Mmaria donosi w kwestiach pogodowych co następuje:

    "Otóż moja suka, która gubi włos bez ustanku przez cały rok (tzn. całe mieszkanie mam w psich kłakach i jestem już przyzwyczajona...) w tym roku dała koncert linienia nawet jak na nią niespotykany. Po raz pierwszy od ośmiu lat zrzuciła całą sierść i porasta świeżym, gęstym włosem. Już od kilku tygodni, obserwując to zjawisko, uprzedzam znajomych, że zima może być wyjątkowo mroźna.
    A jak będzie..., zobaczymy:)

    Serdeczności dla wszystkich zacnych Forumowiczów
    Maria"
  • Nie można skończyć budów. Albo pada albo leje. Brakuje plandek. Pustaki puszczają wodę aż do dołu
  • Dziś błękitne niebo i cudne słonko. Babie lato?

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • AnnaE napisal(a):
    Dziś błękitne niebo i cudne słonko. Babie lato?
    Nie wszędzie ;-)
  • edytowano September 2017
    Czasem chłopie


    lato
  • Parę miesięcy wstecz pani prof. od meteo rzekła w TV, że tak szczerze to pogody nie da się przewidywać na np. okres tygodnia a zaledwie na kilka, kilkanaście godzin. Wyjątkiem są ogólne trendy na jakimś lądzie, bo te fronty, niże i wyże wolniej chadzają, więc można ocenić kiedy przypełzną niosąc lanie albo suszenie. Jak bandzie z zimą - nikt nie wie. I to jest jedyny pewnik.
  • Chilli pani professoressa potwierdza to, cożem wyży napiseł.
  • trep napisal(a):
    Chilli pani professoressa potwierdza to, cożem wyży napiseł.
    podoba mnie się skłądnia i ortoGrafia
    będę stosował
    zwuaszcza formułę "Wyżeł napisał"
  • To może przysłowia?
    Gdy Kleofas we mgle chodzi, mokrą zimę zwykle zrodzi.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • AnnaE napisal(a):
    To może przysłowia?
    Gdy Kleofas we mgle chodzi, mokrą zimę zwykle zrodzi.
    czyli nie będzie mokra :-)
  • U nas dziś mgliście rano było. Kto wie, może mgły zaczęły się wczoraj...
  • Jak na św. Hieronima jezd desz abo ni ma, to pod kuniec listopada PADa abo ni PADa
  • edytowano September 2017
    :D

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.