Skip to content

PAD - co dalej

edytowano September 2017 w Forum ogólne
Pokazuje się coraz więcej informacji nt. Michała Królikowskiego - jednego z autorów prezydenckiego projektu nowej ustawy o SN i KRS. Pan Profesor/adwokat/oblat benedyktyński/ wiceminister sprawiedliwości u Gowina w rządzie Tuska obsługiwał spółkę biorącą istotny udział w wyłudzaniu VAT a gdy w tej spółce zrobiło się gorąco, przyjął do depozytu kwotę 800.000 zł + 200.000 zł jako wynagrodzenie za usługi... Królikowski zasłania się tajemnicą zawodową, ale jest ona wyłączona w sprawach dot. prania brudnych pieniędzy. Skąd PAD ma takich doradców i ministrów ? Łopiński, Dera, Sadurska, Łapiński a teraz Królikowski. Każdy może się pomylić, ale przy takiej ilości wtop personalnych pojawia się pytanie o kompetencje i walory osobiste Prezydenta...
http://www.tvp.info/34096662/milion-od-aferzystow-dla-bylego-wiceministra-portal-tvpinfo-ujawnia-nowe-informacje
Milion złotych od firmy podejrzanej o udział w mafii paliwowej trafiło do byłego wiceministra sprawiedliwości w rządzie PO-PSL. Przelewu dokonano w dniu, gdy zostali zatrzymani organizatorzy przestępczego procederu wyłudzania VAT. Były wiceminister, a dziś adwokat Michał Królikowski odmówił prokuraturze informacji o numerze konta, na którym są te fundusze. W grę może wchodzić pranie brudnych pieniędzy.

Wątek przelewów na rzecz kancelarii byłego wiceministra co najmniej od połowy roku badają Centralne Biuro Śledcze Policji i prokuratura. Ale dwa tygodnie po naszym tekście z 8 września, że Królikowski pracował dla wyłudzaczy VAT, adwokat rozpoczął kampanię medialną w swojej obronie. Wczoraj ogłosił, że jest wikłany „w absurdalne zarzuty karne”, a prokuratura „może być wykorzystywana do celów politycznych”.

Miałoby to rzekomo związek z tym, że pomaga prezydentowi Andrzejowi Dudzie w przygotowaniu projektów reformy sądownictwa. Jednak informację o jego pracy przy tej reformie ujawniono znacznie później – dopiero w połowie sierpnia, gdy sprawa wątpliwych przelewów była już od dawna badana przez śledczych.

Adwokat mafii

Śledztwo prowadzone od jesieni 2015 r. przez prokuraturę w Białymstoku dotyczy jednego z największych w historii oszustw podatkowych. Są w nie zamieszane paliwowe spółki i firmy słupy, między którymi krążyły fikcyjne faktury. W niespełna rok miały wyłudzić ze Skarbu Państwa 700 mln zł. Pełnomocnikiem jednej z firm, uczestniczącej według policji w procederze przestępczym, był Michał Królikowski.

Jak wynika z naszych ustaleń, już w pierwszej połowie tego roku śledczy zaczęli badać wątek gigantycznych przelewów na konta kilku adwokatów reprezentujących podejrzanych w aferze (zarzuty postawiono 15 osobom, część jest w areszcie). W sumie adwokaci otrzymali od jednej z paliwowych spółek ponad 2 mln zł. Prawie połowa trafiła na konto kancelarii Królikowskiego.

Milion od paliwowej spółki

Gdy śledczy zaczęli interesować się podejrzanymi przelewami i pętla wokół adwokatów zaczęła się zaciskać, Królikowski sam zatelefonował do Centralnego Biura Śledczego Policji. Poinformował, że paliwowa spółka, podejrzewana o udział w przestępczym procederze, przelała na konto jego kancelarii milion złotych.

Przekazał tę informację policji w pierwszych dniach lipca tego roku, choć pieniądze dostał prawie pół roku wcześniej – na początku lutego. Trafiły na konto jego kancelarii dokładnie tego samego dnia, gdy zostali zatrzymani dwaj główni podejrzani w śledztwie, właściciele paliwowej spółki.

Poważne wątpliwości

Według Królikowskiego 200 tys. zł z otrzymanego miliona to jego honorarium, a reszta – czyli 800 tys. – to „depozyt”. Taki „depozyt” miałby służyć pokryciu kosztów przyszłych postępowań przygotowawczych, kar czy poręczeń majątkowych wobec podejrzanych.

Wydaje się to stać w sprzeczności z tym, co były wiceminister mówił portalowi tvp.info na początku września. Deklarował wówczas, że od ponad roku nie reprezentuje spółki zamieszanej w aferę: – Byłem pełnomocnikiem tej firmy w sprawach związanych z wymiarem podatku za 2012 r. O ile pamiętam, w drugiej połowie 2016 r. wypowiedziałem pełnomocnictwo do prowadzonej sprawy. Z tego, co publicznie słyszałem, aresztowania nastąpiły w związku z działaniami z lat późniejszych – opowiadał nam Królikowski.

Sugerował w ten sposób, że jego rola jako adwokata nie miała nic wspólnego ze śledztwem dotyczącym wyłudzania VAT, choć ujawnione teraz informacje wydaje się temu przeczyć.

Odmowa podania numeru rachunku

Z ustaleń portalu tvp.info wynika, że choć Królikowski z półrocznym opóźnieniem zawiadomił policję o milionie otrzymanym od spółki paliwowej, to przeciwieństwie do innych adwokatów, którzy pomogli w zabezpieczeniu prawdopodobnie nielegalnych środków - były wiceminister odmówił podania numeru rachunku. Śledczy nabrali podejrzeń, że może chodzić o pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Rzekomy „depozyt” miałby służyć ich ukryciu. Analizują dowody i nie postawili Królikowskiemu żadnych zarzutów.

Jak pisaliśmy na początku września, jako wiceminister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL Królikowski przygotowywał reformę kodeksu postępowania karnego, której efektem było skrócenie okresu przedawnienia wobec przestępców o pięć lat. Na zmianie skorzystała w znacznej mierze mafia paliwowa. W 2015 r. w samej tylko Warszawie z powodu przedawnienia prokuratorzy musieli wówczas umorzyć ponad 100 spraw dotyczących tej mafii.
Obrona przez atak

Były wiceminister – być może w obawie przed ewentualnymi prokuratorskimi zarzutami – od wczoraj atakuje publicznie prokuraturę. – Prokuratura może być wykorzystana dla celów politycznych, stąd nie mogę wykluczyć uwikłania mnie w absurdalne zarzuty karne z tego tytułu, że wykonuję zawód adwokata – wypowiedział się w artykule, który ukazał się wczoraj późnym wieczorem w serwisie newsweek.pl.

Radio RMF podało jednocześnie – powołując się na nieoficjalne informacje – że śledczy z Białegostoku stoku zaczęli intensywnie sprawdzać udział byłego wiceministra w aferze, gdy okazało się, iż pracuje nad prezydenckimi ustawami o reformie sądownictwa. Autorzy tekstu napisali że jest „na celowniku” i określili go jako „bliskiego współpracownika Andrzeja Dudy”.

To chwytliwa, ale nieprawdziwa teza, ponieważ – jak wynika ze zweryfikowanych w kilku źródłach ustaleń tvp.info – śledczy zainteresowali się podejrzanymi przelewami na konto kancelarii Królikowskiego, zanim ktokolwiek dowiedział się o jego udziale w pracach nad reformą sądownictwa. Sam Królikowski ma natomiast mniejszy wpływ na kształt ustaw prezydenckich, niż on sam przekonuje, że ma. Prokuratura rzeczywiście bada dowody, jednak nie oznacza to, że planuje postawić Królikowskiemu zarzuty w związku z tą sprawą.

«13456752

Komentarz

  • Warto przeczytać całość artykułu, Królikowski przyjął milion od mafii jako depozyt w lutym 2017, prokuratura bada to od kilku miesięcy, raczej to artykuł w interii jest zasłoną dymną...
  • edytowano September 2017
    No nie wygląda to dobrze, ale wymaga wyjaśnienia.Kilka spraw wymaga:
    1. Czy Królikowski uprzedził Prezydenta o prowadzonym śledztwie przyjmując propozycje doradztwa lub proponując mu swoje usługi? Jeśli tak to czy w pełni wyjaśnił sprawę? Negatywna odpowiedź na którekolwiek z pytań automatycznie go dyskwalifikuje jako doradcę Prezydenta bez względu na wynik sprawy. To wie Prezydent i on zareaguje.
    2. Na czym polegała rola Królikowskiego w obsłudze podejrzanej firmy? Czy doradzał w sprawie VAT tj konstrukcji obejścia? Czy też doradzał w sprawie interpretacji przepisów i/lub odpowiedzi na zarzuty fiskusa? Mógł to, jako adwokat robić, od tego są adwokaci. Jeśli tak było to czy klient udostępnił mu wszystkie konieczne dokumenty i fakty to jest czy podał mu prawdziwy obraz swojej pozycji? Innymi słowy czy Królikowski działał w dobrej wierze, a był wprowadzony w błąd czy też bronił przestępcy wiedząc o tym że nim jest i chcąc go wybielić, a nie na przykład uzyskać łagodny wymiar kary? To są ważne sprawy, a przecież obrona interesów klienta, a nie jego ocena należy do zadań adwokata.
    Przyjmowanie depozytów przez adwokatów czy notariuszy jest znaną praktyką i o niczym nie przesądza. Odmowa ujawnienia konta klienta też jest dozwolona, a nawet wymagana jeśli jej wprost nie zabrania prawo. Pytanie więc czy żądanie było w związku z takim przypadkiem. Jeśli nie to zarzut jest niesłuszny i demagogiczny.
  • Proponuję poczekać, bo na razie obie strony walą ogniem zaporowym. Na pierwszy rzut oka całość cuchnie, obrona żałosna, zarzuty ciekawe (bo te poprzednie to było raczej rodzajem pomawiania).
    Może być zarówno koincydencja jak i współudział.
    Trzeba czekać.
  • Ad 1. Wg doniesień PAD wiedział ogólnie o sprawie, nie w szczegółach. Ministrowie prezydenccy już mocno podkreślają, że MK był tylko jednym z zewnętrznych ekspertów, nawet nie bardzo jest jak go oficjalnie zdymisjonować.
    Ad 2. Z tłumaczeń MK wynika, że generalnie działał w dobrej wierze. Natomiast warto przy tym pamiętać, że to jest nie jest tylko akademik prowadzący praktykę adwokacką, ale były wiceminister sprawiedliwości i aktywny - ja bym powiedział - polityk. Nie jest to kazus Giertycha, który z aktywnej polityki właściwie się wycofał. Co za tym idzie: dobór klientów w tym wypadku waży. I niestety - może rodzić podejrzenia, że wiedział na co się zanosi i dlatego poszedł pod parasol prezydencki.

    Spokoju tu nie będzie, bo do ludzi dotrze, że prezydentowi doradza kasjer mafii paliwowej.
  • Trudno powiedziec, ale ruchy MK wyglądają na klasyczną ucieczkę do przodu.
  • Skąd PAD ma takich doradców i ministrów ? Łopiński, Dera, Sadurska, Łapiński a teraz Królikowski. Każdy może się pomylić, ale przy takiej ilości wtop personalnych pojawia się pytanie o kompetencje i walory osobiste Prezydenta...
    Rozszerzyłbym tę listę nazwisk.

    Pą Prezidą dobrze wygląda i nie gorzej gada. Kompetencji do kierowania kioskiem warzywnym nie ma żadnych nie mówiąc o większych organizacjach. Normalna sprawa, ot kapral Duda, który z zaskoczenia zajął Pałac Prezydencki, rozsiadł się na krześle i pomyślał, że jest kim innym.
  • nooo taaak
    ale co Najprzenikliwszym, który powinien był przejrzeć wybranego przez siebie na wydmuszkę?
  • christoph napisal(a):
    nooo taaak
    ale co Najprzenikliwszym, który powinien był przejrzeć wybranego przez siebie na wydmuszkę?
    Gdyż albowiem miał do dyspozycji nieprzeliczone mrowie kandydatów o najwyższych kwalifikacjach.

    Taki zarzut stawia się zwykle Kościołowi Katolickiemu. A we mnie wtedy rosną skłonności mordercze.
  • w Kościele każdy ma być/mieć szansę świętym, tu chyba chodziło o powolnego, o ściśle przylegającego
  • Pokazuję i wyjaśniam:

    Kościołowi (i Jarosławowi Kaczyńskiemu) często stawia się zarzut co do niedostatku cnót księdza (polityka) - że niedouczony, że nie dość gorliwy, że niespecjalnie mądry, że nie realizuje jakiegoś genialnego pomysłu krytykanta (to najczęściej). Za takim radosnym charkaniem stoi zwykle założenie, że Kościół (Jarosław Kaczyński) ma do dyspozycji nieprzeliczone mrowie kandydatów o najwyższych kwalifikacjach.
  • Jasne że adwokaci obsługują osoby mające konflikty z prawem, natomiast tłumaczenia MK są mało przekonujące. Przez długi czas (ponad rok) prowadził obsługę spółki której zakwestionowano zwrot VAT, a gdy zrobiło się gorąco tj zatrzymano szefów przyjął na konto 1 mln zł. Jest taka ustawa o przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy i prawo o adwokaturze wyłącza informacje nt podejrzanych środków spod tajemnicy adwokackiej (art. 6 ust 4). Tak więc pan MK miał obowiązek zarejestrować i zgłosić. Jeśli ktoś ma występować jako ekspert na rzecz państwa, w szczególności proponować rozwiązania ustawowe to jednak nie powinien zarabiać na reprezentowaniu firm o mocno podejrzanej (zarzuty karne) proweniencji.
  • Jeśli chodzi o PAD, to będę się trzymał insajderskiej informacji, w myśl której PAD był znacząco lepszy - przynajmniej w zakresie marketingu politycznego - od 4 innych rozważanych kandydatów. Jego celem na początku kampanii miało być uzyskanie jak najlepszego wyniku w starciu z Bronkiem. Poszło, jak poszło.

    Gada nieźle, choć często za bardzo krzyczy, "głowuje" państwu w sensie reprezentacyjnym też nie najgorzej. Bez wątpienia problemem jest ego (jego i doradców), smak władzy, umiejętności kierownicze (jednak z funkcji specjalistycznych przeszedł z marszu na funkcje zarządcze). I jak sądzę uczy się prezydentury (i zarządzania).

    Krytykanci - tych jest mrowie. Bardzo chętnie wspierają wszystkie najbardziej poronione politycznie inicjatywy, które funkcjonują często jak kolektywne RAZy. Niby tylko doradzają i promują np. postawy propaństwowe, ale lubują się w nasiadówkach kanap, mieniących się być partiami. Tu są i publicyści, i eksperci. I cała ta drobnica ma zazwyczaj niezwykle bogatą historię zejść, rozejść, wojenek koterii, rozłamów. Dość spojrzeć na Wiki Republikanów.
  • Kaucz, Kapusta, Kaczmarek
    Bez związku ;)
    Proponuję się wstrzymać, a zachowanie pana wzmiankowanego pokazuje, że od ludzi blisko współpracujących z PO wymagać czegoś więcej jest sprawą głupią. A no i on nie dał się nagrać podczas biesiadowania jak pewni inni ;/0
  • loslos
    edytowano September 2017
    ms.wygnaniec napisal(a):
    od ludzi blisko współpracujących z PO wymagać czegoś więcej jest sprawą głupią.
    +10000

  • To co juz zdyskwalifikowało Królikowskiego to jego tłumaczenie w tym pomówienie Ministra - Prokuratora Ziobry w uderzenie w Prezydenta poprzez niego. PAD musi się od niego odciąć. Może to tylko mięczak i krętacz, ale to wystarczy. Zapewne do tego świadomy adwokat mafii. Potrzebne jest wytłumaczenie jednaj prostej sprawy: czym się kierował przyjmując depozyt w dniu aresztowania i czemu go ukrywał do niedawna?
  • Co zaś do kwalifikacji PADa w doborze kadr to miał dobrego, znaczy fatalnego, nauczyciela. Kwalifikacji zarządczych rzeczywiście nie widzę. Może się nauczy, ale to droga dla nas nauka.
  • od jakiegoś czasu tylko czytam informacje
    kto był nauczycielem kadrowym PADA Prezydenta ?
  • christoph napisal(a):
    od jakiegoś czasu tylko czytam informacje
    kto był nauczycielem kadrowym PADA Prezydenta ?
    Herman Gerner? ;)

    O przepraszam, nie to miasto.
  • Hermann Göring to raczej pampersami się zajmował.
  • to ja wolę Annę German
  • podejrzanie dużo Niemców i germanistów
  • edytowano September 2017
  • peterman napisal(a):
    christoph napisal(a):
    od jakiegoś czasu tylko czytam informacje
    kto był nauczycielem kadrowym PADA Prezydenta ?
    Herman Gerner? ;)

    O przepraszam, nie to miasto.
    christoph napisal(a):
    to ja wolę Annę German
    Toż to rodzina.
  • podejrzanie dużo Niemców i germanistów
  • qizqiz
    edytowano September 2017
    Królikowski opusdej. Wiele razy pisałem, co należy o tej sekcie/ wspólnocie biznesowej sądzić.
  • peterman napisal(a):
    christoph napisal(a):
    od jakiegoś czasu tylko czytam informacje
    kto był nauczycielem kadrowym PADA Prezydenta ?
    Herman Gerner? ;)

    O przepraszam, nie to miasto.
    ?? To jest dowcip, komentarz czy co ? Przepraszam, ale to nie moja poetyka albo nie na moją skromniutka inteligencję i wiedzę.
  • Rafał napisal(a):
    peterman napisal(a):
    christoph napisal(a):
    od jakiegoś czasu tylko czytam informacje
    kto był nauczycielem kadrowym PADA Prezydenta ?
    Herman Gerner? ;)

    O przepraszam, nie to miasto.
    ?? To jest dowcip, komentarz czy co ? Przepraszam, ale to nie moja poetyka albo nie na moją skromniutka inteligencję i wiedzę.

    Po namyśle - kiepsko wyszło, przyznaję. PAD to inne pokolenie, więc metafora trafiła raczej kulą w płot.

    Chociaż... Wszystko jeszcze przed nami. Jeśli ostatecznie PAD okaże się budyniem pokroju Halla, poczuję się usprawiedliwiony, choć świętować tego nie będę :(

  • edytowano September 2017
    Rozumiem. Wielokrotnie tu broniłem PADa, ale przyznaję że i mnie dopadają wątpliwości gdy obserwuję i słucham niektórych jego nominatów i współpracowników. Mam nadzieję że i on dostrzega, że źle się dzieje w jego Kancelarii i wokół niej. Mam nadzieję że nie uśpią go, a co gorsza nie wprawią w euforię, rosnące słupki sondażowe. Na marginesie to one wymagają pogłębionej analizy. Ja wiem czemu popieram PADa i wzrost jego znaczenia, ale nie rozumiem co skłania do tego tych ostatnio przekonanych. Wracając do meritum to z przykrością dostrzegam wielkie luki kompetencyjne u niego i wokół niego. To dotyczy głównie doboru kadr, zarządzania nimi, zarządzania konfliktem i zmianą. Te dwie ostatnie wady dotyczą niestety też kierownictwa PiS.
  • Rafał napisal(a):
    Rozumiem. Wielokrotnie tu broniłem PADa, ale przyznaję że i mnie dopadają wątpliwości gdy obserwuję i słucham niektórych jego nominatów i współpracowników. Mam nadzieję że i on dostrzega, że źle się dzieje w jego Kancelarii i wokół niej. Mam nadzieję że nie uśpią go, a co gorsza nie wprawią w euforię, rosnące słupki sondażowe. Na marginesie to one wymagają pogłębionej analizy. Ja wiem czemu popieram PADa i wzrost jego znaczenia, ale nie rozumiem co skłania do tego tych ostatnio przekonanych. Wracając do meritum to z przykrością dostrzegam wielkie luki kompetencyjne u niego i wokół niego. To dotyczy głównie doboru kadr, zarządzania nimi, zarządzania konfliktem i zmianą. Te dwie ostatnie wady dotyczą niestety też kierownictwa PiS.
    +1000

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.