A ja to widzę inaczej. Mianowicie tak, że miasto jest z natury heraklitejskie, więc nie dziwota że wszystko tam podlega herakliteizacji. Natomiast wieś jest z natury parmenidejska. Nadto, między obiema strefami są przepływy, powodujące ucieczkę co bardziej heraklitejskich wiochmenów do miasta z jednoczesną suburbanizacją mieszczuchów o zacięciu parmenidejskim.
Nu, Heraklit to był ten człowień, który pedział "Syćko płynie! Pan Tarei!" "Zabrania się wchodzić dwa razy do tej samej rzeki!!!" - wszystko jest płynne, zmienne, nic nie jest stałe.
Parmenides dla odmiany uważał, że jest to co jest, a czego nie ma to nie ma. I wuj. I jeżeli komuś się zdaje, że coś się zmienia, to mu się zdaje.
I teraz paczpan na wiosce: Kury sie nieso, koguty piejo, na wiosnę się sieje, jesienią zbiera. Co było, to będzie, co jest to było.
A zaś po miastach? Rejwach, tłum przewalający się na chodnikach w te i wefte, automobiliści trąbiący, trombocyty, no i to zabawne zjawisko, które mam leguralnie - dzisiej Tamką jechałem i mówię: Pacz Gosia jaki tu ładny budynek stoi! A ona mie na to: Paczpan, pół roku temu jeszcze go nie bełło.
Właśnie.
Różnice potyliczne to w dużym stopniu funkcja różnic w temperamencie okolicznej ludności.
Oczywizda, w kraju postkolonialnym nakłada się na to podział im. A.J. Czartoryskiego, nułale tak przez najbliższe pińcet lat myć busi.
Natomiast heraklitejczyków nie wydusimy, możesz go zabić, narodzi się nowy. Jak zabraknie Lawet i Nowoczesnego Ryśka, to będą musieli albo popaść w stupor i się zdemobilizować potylicznie, albo se stworzyć jakieś PPH - Polską Partię Heraklitejską.
Wogle, cała potylika polega na spieraniu się okolicznej luckości, wiele w danej sytuacji dozować herakliteizmu, a wiele parmenideizmu. I tak było zawsze i tak będzie zawsze, jeśli się komuś zdaje że się zmienia, to się myli.
uściski Szturmowcze z podmiejskiej wsi tera jusz wiem, ze obcięcie okolicznych kasodajnych terenów wiejskich to HeraKlita wina, anie jakichsik małych politykierów i skok na kasę to odwieczna walka na filozofje i jeszcze raz chylę czoła i pół ciała nawet przed o. Krąpcem, któren mówił że wszystko zaczyna się od filozofji o od obrazu człowieka, któren nosim w sobie (specjalnie w starych czasach jeszcze pobiegłem do ks. proboszcza, żeby list ów od rektora KULa na któreś święta pożyczyć i poczytać w tzw zaciszu)
thankju from little mountain (my neiborough county have a little mountain) dear Szturmowiec
Szturmowiec.Rzplitej Wogle, cała potylika polega na spieraniu się okolicznej luckości, wiele w danej sytuacji dozować herakliteizmu, a wiele parmenideizmu. I tak było zawsze i tak będzie zawsze, jeśli się komuś zdaje że się zmienia, to się myli.
Nualesz skorosz tak tkwio wew tem wiecznem zapemtleniu to owusz parmezanis zaposiadywa sztrukturalno pszewagie nad hektoliryzmę. Zawżdy ostateczno wyndzie na jegusz.
Szpaniele byli rozczarowani powolnym poszukiwaniem PodźDemona przez służby Fnlandii, potem nie pytali nawet Szwecjii i Danji, aż wtem! małym busikiem wjeżdża na teren Dojczlandu! i tu go majom! trwa procedura extra tradycyjna do Spaniji
Szturmowiec.Rzplitej Wogle, cała potylika polega na spieraniu się okolicznej luckości, wiele w danej sytuacji dozować herakliteizmu, a wiele parmenideizmu. I tak było zawsze i tak będzie zawsze, jeśli się komuś zdaje że się zmienia, to się myli.
Nualesz skorosz tak tkwio wew tem wiecznem zapemtleniu to owusz parmezanis zaposiadywa sztrukturalno pszewagie nad hektoliryzmę. Zawżdy ostateczno wyndzie na jegusz.
Susznie kąpinam?
A bo ja wiem? Doktór Peterson nałcza, że to jest kwestia temperamentu u konkretnych lucków i że takie spieranie się jest niezbędnie niezbędne, ażeby w każdej chwili móc odnieść się do konkretnych wymogów danej chwyłyny.
Caballe akurat publicznie wypowiedziała się przeciwko separatyzmowi. Wyjaśnienie kwestii Barcelony jest proste, znacznie prostsze niż sięganie do presokratyków. Otóż w Barcelonie jest więcej napływowej ludności hiszpańskiej (kastylijskiej), a na prowincji jej nie ma.
kasa misiu kasa i mamy napywowy element, który rozbija stare struktury po osiągnięciu ca. poziomu 10% mieszkańców Irlandii przez przybyszów z Unii mających inne przyzwyczajenia kulinarne pojawił się tam żytni chleb (było na fR) kastylijczycy chcą jedności z Macierzą, co do piersi przyciska, że aż dechy złapać nie idzie
miasta zawsze większościowe i narodowo-patriotyczne
Znaczy rozumiem, ze stosunek Hiszpanów (Kastylijczyków) do Katalończyków jest taki że maja być Hiszpanami czyli ze ma ich nie być. To zupełnie tak jak stosunek Turków do Kurdów. No i to tak jak stosunek Niemców do Polaków z tą modyfikacją, że teraz nie mamy być Niemcami tylko "Europejczykami". Jeśli tak to Hiszpanie mają prawie gwarancję, że im się Hiszpania rozleci.
No ale w tym cały problem, że tradycyjnie i właściwie Hiszpanie =/= Kastylijczycy. Hiszpanami są Kastylijczycy, Aragończycy, Andaluzyjczycy, Katalończycy a nawet Baskowie. I odwieczne Hiszpanii tradycje są takie, że każdy Hiszpan sobie po lokalnemu gada i ma swoje lokalne prawa. Tłumienie tego przez najpierw de Riverę, a potem po wojnie przez Franco, to działania par excellence antyhiszpańskie, wrogi naturze imperium prymitywny nacjonalizm.
Lewicowość i prawicowość to chwilowe mody. Narody są wieczne.
Historia jednakowoż pokazuje dość drastycznie jak narody rodzą się, kwitną i giną. Jedne wolniej, drugie szybciej. Zarówno polityczne jak i kulturowe.
wieczny jest wyłącznie Naród Wybrany, goim są doczesne
Śmieszkuje kolega, ale biorąc pod uwagę kto jest dziś prawdziwym Izraelem, Narodem Wybranym to wszak sama prawda.
Quim Torra w poniedziałek został wybrany na nowego premiera Katalonii przez kataloński parlament. Zakończyło to okres politycznego impasu w parlamencie w Barcelonie. Nowy premier zapowiedział dalsze budowanie niepodległego państwa, kilka dni temu otrzymał on polityczne poparcie od byłego premiera, Carlesa Puigdemonta.
– Utworzymy Republikę Katalonii - oznajmił tuż po głosowaniu ten 55-letni prawnik i wydawca Quim Torra.
Kataloński parlament jest głęboko podzielony. Kandydatura Torry została poparta przez 66 deputowanych, 65 było przeciw. Czterej deputowani lewicowej separatystycznej Kandydatury Jedności Ludowej (CUP) wstrzymali się od głosu.
– Będziemy wierni mandatowi referendum niepodległościowego z 1 października: zbudowaniu niezależnego państwa, republiki - zapewniał nowy premier przed głosowaniem.
W sobotę zapewniał, że będzie działał na rzecz umożliwienia powrotu Puigdemonta do władzy. Powiedział, że jest on "prawowitym premierem".
W czwartek Puigdemont poinformował, że Torra jest nowym kandydatem na stanowisko szefa rządu Katalonii. Kandydatura Puigdemonta na premiera regionu była forsowana przez katalońskie ugrupowania proniepodległościowe, wbrew władzom w Madrycie. Zapowiedział, że rezygnuje ze starań o ponowne pełnienie funkcji szefa rządu Katalonii.
Były premier przebywa obecnie w Niemczech, gdzie oczekuje na werdykt sądu w sprawie swej ewentualnej ekstradycji. Puigdemont w Hiszpanii jest oskarżony o rebelię i malwersację funduszy,
Katalońscy politycy mają czas do 22 maja, by utworzyć rząd; w przeciwnym razie konieczne będzie powtórzenie wyborów.
Rząd Hiszpański postanowił wysłać do Katalonii 600-osobowe siły szybkiego reagowania. Żołnierze mają wesprzeć lokalne służby przed planowanymi manifestacjami separatystów.
Jak poinformował dziennik “El Periodico”, wysłane do Katalonii siły szybkiego reagowania składają się z funkcjonariuszy pochodzących ze wszystkich regionów Hiszpanii. Pierwsi policjanci wyruszyli do Barcelony w poniedziałek.
Według “El Periodico” hiszpańskie MSW w dalszym ciągu nie wycofało jeszcze ostatnich wysłanych jesienią do Katalonii żandarmów (Guardia Civil), którzy mieli blokować organizację nieuznawanego przez Madryt referendum niepodległościowego w regionie. Wciąż pozostaje tam około 300 funkcjonariuszy tej formacji. Ich powrót spodziewany jest dopiero po 15 października.
Madryt zaczął kierować zwiększone siły policyjne do Katalonii na dwa tygodnie przed referendum niepodległościowym przeprowadzonym 1 października 2017 r. Łącznie MSW wysłało tam około 6 tys. policjantów i żandarmów.
W kolejnych miesiącach aparat bezpieczeństwa był stopniowo uszczuplany przez rząd Hiszpanii, a po organizacji przedterminowych wyborów parlamentarnych w Katalonii, 21 grudnia ub.r., wyjechała stamtąd większość wysłanych przez MSW funkcjonariuszy.
Wprawdzie głównym zadaniem kierowanych teraz przez premiera Pedro Sancheza funkcjonariuszy będzie ochrona obiektów administracji publicznej w katalońskich miastach, ale część sił ma pilnować też porządku na ulicach regionu. Od 11 września do 1 października spodziewane są tam liczne manifestacje o charakterze separatystycznym.
Choć skierowanie oddziałów szybkiego reagowania przez Madryt nastąpiło w porozumieniu z regionalnym rządem (Generalitat), komentatorzy wskazują, że jedną z przyczyn wzmocnienia aparatu bezpieczeństwa w Katalonii jest powrót do separatystycznej retoryki przez szefa katalońskich władz Quima Torrę.
Od kilku dni w hiszpańskich mediach pojawiają się informacje, że regionalny rząd Torry planuje rozpisanie kolejnego referendum niepodległościowego w Katalonii. W odpowiedzi na te doniesienia Sanchez zagroził w piątek ponownym zawieszeniem autonomii regionu.
W poniedziałek premier Hiszpanii zaproponował zorganizowanie w Katalonii referendum w sprawie nowego statutu, nadającego temu regionowi większą autonomię. Sanchez ponownie odrzucił jednak możliwość rozpisania tam plebiscytu niepodległościowego.
Z ciekawszych obrazków, to że w Katalonii język hiszpański jest nieledwie zabroniony, a straż miejska wlepia mandaty za ostentacyjne puszczanie hymnu hiszpańskiego podczas uroczystości regionalnych. Albo to jak pani przechodząc koło przedszkola zasłyszała piosnkę patryotyczną: "Naszym prezydentem Pucz-demon!"
Jakoś tam uznaję mądrość wypowiedzi, że wszystko, panie kochanku, bez te bezecną edukację. Że Generalitat od kiedy powstała, ma pełną władzę nad edukacją pacholąt, w nadziei że takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie - więc chowają ściśle w duchu katalońskiego separatyzmu.
Byłem ja w Hiszpanii raz i rozmawiałem z miejscowymi i ich pytam: Jesteście Katalończykami? Tak. A twoi rodzice skąd są? A z Andaluzji. No to jak to? A takto.
Do zakarbowania. Edukacja. Więntszy prorytet mieć dla edukacji zezwalam PiS-owi.
Premier Katalonii Quim Torra stawił się dziś rano w sądzie w Barcelonie, aby donieść na siebie samego w związku z popełnieniem "rzekomego przestępstwa", jakim miałby być jego udział w separatystycznych protestach w regionie. Podobnie robią tysiące Katalończyków. Torra, który pojawił się w sądzie w towarzystwie kilku polityków swego ugrupowania Razem dla Katalonii (JxCat), zaznaczył, że jest jednym z wielu Katalończyków, którzy czują się "tak samo winnymi popełnienia rzekomego przestępstwa" jak katalońscy politycy skazani 14 października przez SN w Madrycie.
A pamiętacie jak Katalonia przywaliła klechom sztraf 30 baniek € za tę szokującą samowolkie budowlaną jaką jest Sagrada Familia?
Ovaj, dziś dowiedziałem się, że ta samowolka poległa na tym że owszem mieli wuzetkę i pozwolenie, ale na budowę w jakiejś tam wiosce. Bieda w tym że z czasem tę wiochę w włączyli do Barcelony i na budowę w Barcelonie już kler pozwolenia nie wychodził. Ha ha! Dawać mie tu bez kozery czydzieści baniek!!!
MarianoX napisal(a): Zaraz sie okaże za Katedra Oliwska nie posiada pozwolenia, bo w momencie budowy Oliwa była odzielnym miasrem, a nie dzielnicą Gdańska jak obecnie.
7dmy napisal(a): Jeśli chodzi o lewackość Katalonii to jest to bezpośrednie następstwo głupiej polityki Franco, i wcześniej hiszpańskiej prawicy, który wobec Katalończyków właściwie podejmował kroki porównywalne z rusyfikacją Polaków za cara.
No, nie bardzo. Car w okresie najgorszych prześladowań kazał moskiewskim sędziom prowadzić sądowe rozprawy po polsku. Po polsku można było mówić w urzędzie a nawet w carskim pałacu. W Katalonii odezwanie się po katalońsku na ulicy skutkowało karą pieniężną/aresztem/pobiciem przez nieznanych sprawców często ze skutkiem śmiertelnym. Było tak do roku 1962 czyli czasu, kiedy ja już byłem na świecie, latały odrzutowce i rakiety, pracowały komputery, była telewizja, nawet kolorowa, grali Beatlesi i Rolling Stonesi a Amerykanie szykowali się do lądowania na Księżycu. Jednym słowem wczoraj.
Zawziętość Kastylijczyków przeciw Katalaunom da się tylko porównać z zawziętością muzułmanów przeciw chrześcijanom.
Włoski sąd na Sardynii zawiesza postępowanie wobec byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta. Sąd w Sassari stwierdził, że wznowi proces po wydaniu przez sędziów Unii Europejskiej orzeczenia precyzującego, czy Carles Puigdemont chroniony jest immunitetem eurodeputowanego.
Sąd Apelacyjny w Sassari na Sardynii w poniedziałek zawiesił postępowanie wobec byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta, którego ekstradycji domaga się Hiszpania. Sędziowie wyjaśnili, że będą oczekiwali na orzeczenie Sądu Unii Europejskiej. W uzasadnieniu swojej decyzji sąd w Sassari stwierdził, że wznowi proces po wydaniu przez sędziów UE orzeczenia precyzującego, czy Carles Puigdemont chroniony jest, czy też nie, immunitetem eurodeputowanego.
Sardyński sąd wskazał, że choć w marcu posłowie Parlamentu Europejskiego pozbawili Puigdemonta immunitetu eurodeputowanego, to jednak kataloński polityk odwołał się od tej decyzji. Hiszpania wzywa Włochy do ekstradycji Puigdemonta
Tymczasem w poniedziałek Sąd Najwyższy Hiszpanii zażądał od włoskiego wymiaru sprawiedliwości zatrzymania i ekstradycji do Madrytu dwóch innych separatystycznych polityków, którzy w 2017 roku uciekli z Puigdemontem do Belgii: Clary Ponsati oraz Antoniego Comina. Oboje eurodeputowani, którym w marcu PE cofnął immunitet, przybyli w poniedziałek do Sassari, aby wspierać byłego premiera Katalonii.
Do zatrzymania Puigdemonta na Sardynii doszło 23 września krótko po jego wylądowaniu na lotnisku w Alghero, gdzie został ujęty na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania, wystawionego przez Sąd Najwyższy w Madrycie. Chce on osądzić byłego premiera Katalonii za organizację nielegalnego referendum niepodległościowego w tym regionie z 1 października 2017 r.
W marcu 2018 r. Puigdemont został zatrzymany w Niemczech, ale tamtejsze władze sądownicze nie przystały na wszystkie stawiane katalońskiemu separatyście zarzuty. Niebawem też władze Hiszpanii wycofały się z procedury ekstradycji Puigdemonta.
Komentarz
Parmenides
poczytałem był ale również nie nadążam
natomiast warte przypomnienia! (Heraklit - Logos!)
Parmenides dla odmiany uważał, że jest to co jest, a czego nie ma to nie ma. I wuj. I jeżeli komuś się zdaje, że coś się zmienia, to mu się zdaje.
I teraz paczpan na wiosce: Kury sie nieso, koguty piejo, na wiosnę się sieje, jesienią zbiera. Co było, to będzie, co jest to było.
A zaś po miastach? Rejwach, tłum przewalający się na chodnikach w te i wefte, automobiliści trąbiący, trombocyty, no i to zabawne zjawisko, które mam leguralnie - dzisiej Tamką jechałem i mówię: Pacz Gosia jaki tu ładny budynek stoi! A ona mie na to: Paczpan, pół roku temu jeszcze go nie bełło.
Właśnie.
Różnice potyliczne to w dużym stopniu funkcja różnic w temperamencie okolicznej ludności.
Oczywizda, w kraju postkolonialnym nakłada się na to podział im. A.J. Czartoryskiego, nułale tak przez najbliższe pińcet lat myć busi.
Natomiast heraklitejczyków nie wydusimy, możesz go zabić, narodzi się nowy. Jak zabraknie Lawet i Nowoczesnego Ryśka, to będą musieli albo popaść w stupor i się zdemobilizować potylicznie, albo se stworzyć jakieś PPH - Polską Partię Heraklitejską.
Wogle, cała potylika polega na spieraniu się okolicznej luckości, wiele w danej sytuacji dozować herakliteizmu, a wiele parmenideizmu. I tak było zawsze i tak będzie zawsze, jeśli się komuś zdaje że się zmienia, to się myli.
tera jusz wiem, ze obcięcie okolicznych kasodajnych terenów wiejskich to HeraKlita wina, anie jakichsik małych politykierów i skok na kasę
to odwieczna walka na filozofje
i jeszcze raz chylę czoła i pół ciała nawet przed o. Krąpcem, któren mówił że wszystko zaczyna się od filozofji o od obrazu człowieka, któren nosim w sobie
(specjalnie w starych czasach jeszcze pobiegłem do ks. proboszcza, żeby list ów od rektora KULa na któreś święta pożyczyć i poczytać w tzw zaciszu)
thankju from little mountain (my neiborough county have a little mountain) dear Szturmowiec
Susznie kąpinam?
wtem!
małym busikiem wjeżdża na teren Dojczlandu!
i tu go majom!
trwa procedura extra tradycyjna do Spaniji
na jej wniosek, żeby extremistę i separatystę jako już nie Baskowie z Euskerji , ale ISISowcy z ISIS w Iraku i innych Syriach im wydać.
https://www.tvp.info/36522869/puigdemont-prawdopodobnie-wyjechal-z-finlandii-i-uniknal-ekstradycji
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1113661,niemcy-byly-premier-katalonii-pozostanie-w-areszcie.html
Wyjaśnienie kwestii Barcelony jest proste, znacznie prostsze niż sięganie do presokratyków. Otóż w Barcelonie jest więcej napływowej ludności hiszpańskiej (kastylijskiej), a na prowincji jej nie ma.
i mamy napywowy element, który rozbija stare struktury
po osiągnięciu ca. poziomu 10% mieszkańców Irlandii przez przybyszów z Unii mających inne przyzwyczajenia kulinarne pojawił się tam żytni chleb (było na fR)
kastylijczycy chcą jedności z Macierzą, co do piersi przyciska, że aż dechy złapać nie idzie
miasta zawsze większościowe i narodowo-patriotyczne
Hiszpanami są Kastylijczycy, Aragończycy, Andaluzyjczycy, Katalończycy a nawet Baskowie.
I odwieczne Hiszpanii tradycje są takie, że każdy Hiszpan sobie po lokalnemu gada i ma swoje lokalne prawa.
Tłumienie tego przez najpierw de Riverę, a potem po wojnie przez Franco, to działania par excellence antyhiszpańskie, wrogi naturze imperium prymitywny nacjonalizm. Historia jednakowoż pokazuje dość drastycznie jak narody rodzą się, kwitną i giną. Jedne wolniej, drugie szybciej.
Zarówno polityczne jak i kulturowe. Śmieszkuje kolega, ale biorąc pod uwagę kto jest dziś prawdziwym Izraelem, Narodem Wybranym to wszak sama prawda.
Quim Torra w poniedziałek został wybrany na nowego premiera Katalonii przez kataloński parlament. Zakończyło to okres politycznego impasu w parlamencie w Barcelonie. Nowy premier zapowiedział dalsze budowanie niepodległego państwa, kilka dni temu otrzymał on polityczne poparcie od byłego premiera, Carlesa Puigdemonta.
– Utworzymy Republikę Katalonii - oznajmił tuż po głosowaniu ten 55-letni prawnik i wydawca Quim Torra.
Kataloński parlament jest głęboko podzielony. Kandydatura Torry została poparta przez 66 deputowanych, 65 było przeciw. Czterej deputowani lewicowej separatystycznej Kandydatury Jedności Ludowej (CUP) wstrzymali się od głosu.
– Będziemy wierni mandatowi referendum niepodległościowego z 1 października: zbudowaniu niezależnego państwa, republiki - zapewniał nowy premier przed głosowaniem.
W sobotę zapewniał, że będzie działał na rzecz umożliwienia powrotu Puigdemonta do władzy. Powiedział, że jest on "prawowitym premierem".
W czwartek Puigdemont poinformował, że Torra jest nowym kandydatem na stanowisko szefa rządu Katalonii. Kandydatura Puigdemonta na premiera regionu była forsowana przez katalońskie ugrupowania proniepodległościowe, wbrew władzom w Madrycie. Zapowiedział, że rezygnuje ze starań o ponowne pełnienie funkcji szefa rządu Katalonii.
Były premier przebywa obecnie w Niemczech, gdzie oczekuje na werdykt sądu w sprawie swej ewentualnej ekstradycji. Puigdemont w Hiszpanii jest oskarżony o rebelię i malwersację funduszy,
Katalońscy politycy mają czas do 22 maja, by utworzyć rząd; w przeciwnym razie konieczne będzie powtórzenie wyborów.
dzisiaj 16:51
Rząd Hiszpański postanowił wysłać do Katalonii 600-osobowe siły szybkiego reagowania. Żołnierze mają wesprzeć lokalne służby przed planowanymi manifestacjami separatystów.
Jak poinformował dziennik “El Periodico”, wysłane do Katalonii siły szybkiego reagowania składają się z funkcjonariuszy pochodzących ze wszystkich regionów Hiszpanii. Pierwsi policjanci wyruszyli do Barcelony w poniedziałek.
Według “El Periodico” hiszpańskie MSW w dalszym ciągu nie wycofało jeszcze ostatnich wysłanych jesienią do Katalonii żandarmów (Guardia Civil), którzy mieli blokować organizację nieuznawanego przez Madryt referendum niepodległościowego w regionie. Wciąż pozostaje tam około 300 funkcjonariuszy tej formacji. Ich powrót spodziewany jest dopiero po 15 października.
Madryt zaczął kierować zwiększone siły policyjne do Katalonii na dwa tygodnie przed referendum niepodległościowym przeprowadzonym 1 października 2017 r. Łącznie MSW wysłało tam około 6 tys. policjantów i żandarmów.
W kolejnych miesiącach aparat bezpieczeństwa był stopniowo uszczuplany przez rząd Hiszpanii, a po organizacji przedterminowych wyborów parlamentarnych w Katalonii, 21 grudnia ub.r., wyjechała stamtąd większość wysłanych przez MSW funkcjonariuszy.
Wprawdzie głównym zadaniem kierowanych teraz przez premiera Pedro Sancheza funkcjonariuszy będzie ochrona obiektów administracji publicznej w katalońskich miastach, ale część sił ma pilnować też porządku na ulicach regionu. Od 11 września do 1 października spodziewane są tam liczne manifestacje o charakterze separatystycznym.
Choć skierowanie oddziałów szybkiego reagowania przez Madryt nastąpiło w porozumieniu z regionalnym rządem (Generalitat), komentatorzy wskazują, że jedną z przyczyn wzmocnienia aparatu bezpieczeństwa w Katalonii jest powrót do separatystycznej retoryki przez szefa katalońskich władz Quima Torrę.
Od kilku dni w hiszpańskich mediach pojawiają się informacje, że regionalny rząd Torry planuje rozpisanie kolejnego referendum niepodległościowego w Katalonii. W odpowiedzi na te doniesienia Sanchez zagroził w piątek ponownym zawieszeniem autonomii regionu.
W poniedziałek premier Hiszpanii zaproponował zorganizowanie w Katalonii referendum w sprawie nowego statutu, nadającego temu regionowi większą autonomię. Sanchez ponownie odrzucił jednak możliwość rozpisania tam plebiscytu niepodległościowego.
chodzi mi o Napoleona, który uwiódł kilka narodów
Pono ucisniony naród catalunski wyszedł na ulicę. Bruxela i Madrit, podobnie jak Peking, nie lubieją separatistow i autonomistow
Stare metody
Z ciekawszych obrazków, to że w Katalonii język hiszpański jest nieledwie zabroniony, a straż miejska wlepia mandaty za ostentacyjne puszczanie hymnu hiszpańskiego podczas uroczystości regionalnych. Albo to jak pani przechodząc koło przedszkola zasłyszała piosnkę patryotyczną: "Naszym prezydentem Pucz-demon!"
Jakoś tam uznaję mądrość wypowiedzi, że wszystko, panie kochanku, bez te bezecną edukację. Że Generalitat od kiedy powstała, ma pełną władzę nad edukacją pacholąt, w nadziei że takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie - więc chowają ściśle w duchu katalońskiego separatyzmu.
Byłem ja w Hiszpanii raz i rozmawiałem z miejscowymi i ich pytam: Jesteście Katalończykami? Tak. A twoi rodzice skąd są? A z Andaluzji. No to jak to? A takto.
Do zakarbowania. Edukacja. Więntszy prorytet mieć dla edukacji zezwalam PiS-owi.
Torra, który pojawił się w sądzie w towarzystwie kilku polityków swego ugrupowania Razem dla Katalonii (JxCat), zaznaczył, że jest jednym z wielu Katalończyków, którzy czują się "tak samo winnymi popełnienia rzekomego przestępstwa" jak katalońscy politycy skazani 14 października przez SN w Madrycie.
Takie coś na ytubcem znalazł
Ovaj, dziś dowiedziałem się, że ta samowolka poległa na tym że owszem mieli wuzetkę i pozwolenie, ale na budowę w jakiejś tam wiosce. Bieda w tym że z czasem tę wiochę w włączyli do Barcelony i na budowę w Barcelonie już kler pozwolenia nie wychodził. Ha ha! Dawać mie tu bez kozery czydzieści baniek!!!
https://budynkowo.pl/news/sagrada-familia-barcelona/
film zrobiony przez Hiszpanów, w którym obrabiają rozrabiające w granicach Hiszpanii grupy twierdz ące , że są narodami - Basków i Katalonczyków
https://www.filmweb.pl/film/Jak+zostać+Katalonką-2015-713265
jest na złowrogim Netflixie
Sąd Apelacyjny w Sassari na Sardynii w poniedziałek zawiesił postępowanie wobec byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta, którego ekstradycji domaga się Hiszpania. Sędziowie wyjaśnili, że będą oczekiwali na orzeczenie Sądu Unii Europejskiej. W uzasadnieniu swojej decyzji sąd w Sassari stwierdził, że wznowi proces po wydaniu przez sędziów UE orzeczenia precyzującego, czy Carles Puigdemont chroniony jest, czy też nie, immunitetem eurodeputowanego.
Sardyński sąd wskazał, że choć w marcu posłowie Parlamentu Europejskiego pozbawili Puigdemonta immunitetu eurodeputowanego, to jednak kataloński polityk odwołał się od tej decyzji.
Hiszpania wzywa Włochy do ekstradycji Puigdemonta
Tymczasem w poniedziałek Sąd Najwyższy Hiszpanii zażądał od włoskiego wymiaru sprawiedliwości zatrzymania i ekstradycji do Madrytu dwóch innych separatystycznych polityków, którzy w 2017 roku uciekli z Puigdemontem do Belgii: Clary Ponsati oraz Antoniego Comina. Oboje eurodeputowani, którym w marcu PE cofnął immunitet, przybyli w poniedziałek do Sassari, aby wspierać byłego premiera Katalonii.
Do zatrzymania Puigdemonta na Sardynii doszło 23 września krótko po jego wylądowaniu na lotnisku w Alghero, gdzie został ujęty na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania, wystawionego przez Sąd Najwyższy w Madrycie. Chce on osądzić byłego premiera Katalonii za organizację nielegalnego referendum niepodległościowego w tym regionie z 1 października 2017 r.
W marcu 2018 r. Puigdemont został zatrzymany w Niemczech, ale tamtejsze władze sądownicze nie przystały na wszystkie stawiane katalońskiemu separatyście zarzuty. Niebawem też władze Hiszpanii wycofały się z procedury ekstradycji Puigdemonta.
z 5 pażdziernika 2021