Skip to content

energia i energetyka - co nas napędza

1535456585962

Komentarz

  • A nie dwa razy?
  • los napisal(a):
    A nie dwa razy?
    :))
  • Że raz prawym, raz lewym okiem? Nie próbowałem :)
  • Falowód, a raczej emisja z niego może równie dobrze usmażyć mózg. Nie trzeba do tego oka.

    Co innego laser - przy mocach stosowanych w telekomunikacji ma się dwie szanse. Przy mocach stosowanych w obrabiarkach - raczej również jedną (ale zależy to nieco od długości fali).
  • Kuba_ napisal(a):
    Że raz prawym, raz lewym okiem? Nie próbowałem :)
    Raczej, że po raz pierwszy i jednocześnie ostatni ;)

  • edytowano March 2023
    Kitajce dali do pieca! Rozejrzeli się po Księżycu i tak bałakają:

    Uważa się, że powierzchnia Księżyca zawiera aż 1,1 mln ton helu-3. Według International Policy Digest, zasoby te warte są około 1,5 biliarda dolarów. Ale ważniejsze jest coś innego – dają szansę na prawdziwą transformację energetyczną. Zdaniem szefa chińskiego programu eksploracji Księżyca Ouyanga Ziyuana, „każdego roku trzy misje promów kosmicznych mogą przywieźć wystarczającą ilość paliwa dla wszystkich ludzi na całym świecie”.
    https://www.national-geographic.pl/artykul/chinczycy-znalezli-na-ksiezycu-nowy-mineral-i-zdobyli-wazne-informacje-o-paliwie-jadrowym-planuja-ksiezycowa-ofensywe-220914041612
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Kitajce dali do pieca! Rozejrzeli się po Księżycu i tak bałakają:

    Uważa się, że powierzchnia Księżyca zawiera aż 1,1 mln ton helu-3. Według International Policy Digest, zasoby te warte są około 1,5 biliarda dolarów. Ale ważniejsze jest coś innego – dają szansę na prawdziwą transformację energetyczną. Zdaniem szefa chińskiego programu eksploracji Księżyca Ouyanga Ziyuana, „każdego roku trzy misje promów kosmicznych mogą przywieźć wystarczającą ilość paliwa dla wszystkich ludzi na całym świecie”.
    https://www.national-geographic.pl/artykul/chinczycy-znalezli-na-ksiezycu-nowy-mineral-i-zdobyli-wazne-informacje-o-paliwie-jadrowym-planuja-ksiezycowa-ofensywe-220914041612
    Ale to ma być paliwo do fuzji jądrowej a ta póki co nie działa.

    https://energetyka24.com/atom/izotop-z-ksiezyca-wywola-rewolucje-w-energetyce
  • Na He3 właśnie działa
  • 15 kwietnia Niemcy wyłączają trzy ostatnie elektrownie atomowe.
  • @Przemko powiedział(a):
    15 kwietnia Niemcy wyłączają trzy ostatnie elektrownie atomowe.

    No więc z tej okazji obóżył się Wiechu i zmachał pogadankę, że jezdo "Niemiecka zbhodnia na klimacie" -- dosłownie tak napisał.

    Jico, ji okazuje się, iż żyjemy w czasie o tyle interesującym, że zderzyły się dwie nienieckie szajbeczki, obie równie antyintelektualne i z równie ciemnego zakamarka wydłubane, a mianowicie cvltvs GLOBCIA i cvltvs A'Tomka. Noji, powiada Wiechu, że gdyby istotnie wierzyli w GLOBCIA, to nie mogliby jednocześnie wierzyć w A'Tomka, bo są to wiary ewidmą sprzeczne. Dany Wiechu cheba w GLOBCIA wierzy i nienieckich artzykapłanów zaklina, że wyłączenie A'Tomka ma cele wyłącznie lerigijne, a mianowicie nakarmienia bóstwa, no ale nastąpi nieubłagane GLOBCIO w postaci bez kozery milijona ton dwutlenu czarnopalu, jeśeli wyłączysz A'Tomka. Nu, nie da się tych obu wiar połączyć bez szkody dla materii szarej.

    Ale ale, od czego materia szara! Ovaj, wiemy z literatury, że ma ona tendąs do wyszukiwania pewnych legularności, a także wyimaginowywania sobie związków skuteczno-przyczynowych, tam dzie ich nie ma. Tę oto naturalną tędąs materii szarej nazywa się pospolicie "Teorią Spiskową" i we wszystkich obowiązujących lerigiach TS to straszna herezja. Zresztą, gdyby zapytać okupanta Watykanu czy choćby i kard. Nycza, co myślą oni o TS, to sądzę, że wzdrygliby się jak Pan Roman na widok Okna Overtona, czy może raczej jak Okno Overtona na widok Pana Romana.

    Tak więc, podumał onże Wiechu i pry, że oczywiście on herezjarchą nie chce być obwołan, więc żadnej tam ha ha ha TS nie głosi, ale takie przyuważył hi hi hi przypadkowe koęsidąs, że jak premier Pawlak zawarł Kontrakt Stulecia do roku 2037, to kanzler Szredder ogłosił wygaszenie nienieckich A'Tomków także samo w 2037. Ale kedy nasi skrócili ten kontrakt do bez kozery roku 2022, toji, Złota Pani Aniela ambitnie ogłosiła wygaszanie A'Tomka w tymże samym 2022 r.

    Podivejte:

  • Aha, zapomniałem morału.

    Skoro materia szara domaga się znalezienia celu i sensu we wszystkim, to wychodzi, że wyłączenie A'Tomka ma na celu i w sensie zaebanie polaczków.

  • Nuale jeśli Polaczki zbudują swojego A'Tomka to się nie dadzą zaebać?

  • To akurat wiadomo. Ciekawe123 było tylko to, jak jedno z drugim połączyć.

  • @Szturmowiec.Rzplitej powiedział(a):
    Aha, zapomniałem morału.

    Skoro materia szara domaga się znalezienia celu i sensu we wszystkim, to wychodzi, że wyłączenie A'Tomka ma na celu i w sensie zaebanie polaczków.

    Tak

  • @Brzost powiedział(a):
    Nuale jeśli Polaczki zbudują swojego A'Tomka to się nie dadzą zaebać?

    jeśli, tylko kiedy

  • do tego czasu może uda się importować trochę a'tomku z ukrainy?

  • @janosik powiedział(a):
    do tego czasu może uda się importować trochę a'tomku z ukrainy?

    Enerhodar? na razie mają tam Atomczików zza miedzy w gości

  • Chociaż Polska wciąż nie należy do gigantów motoryzacyjnych w skali światowej czy nawet europejskiej, to pod względem liczby aut osobowych z instalacją LPG jest prawdziwą potęgą. Z** ponad 3,3 mln samochodów zasilanych autogazem** na Starym Kontynencie ustępujemy jedynie Turcji i wyprzedzamy trzecie pod tym względem Włochy.

    https://www.money.pl/gospodarka/polska-wciaz-sprowadza-rosyjski-gaz-lpg-import-wyzszy-niz-w-unii-6883316867791776a.html
    Rosyjski gaz płynny LPG nie jest objęty sankcjami. Polska w ubiegłym roku sprowadziła więcej, niż inne kraje z Wspólnoty - pisze "Rzeczpospolita". Tylko w ubiegłym roku sprowadziliśmy z Rosji LPG o wartości 710,3 mln euro. Według danych Eurostatu i Forum Energii importujemy go coraz więcej.
    Polska wciąż sprowadza rosyjski gaz LPG. Import wyższy niż w Unii

    czy PMM może załatwić transport prywatny przede wszystkim rezygnując z każdego importu energii ze wschodu?

  • polska hybryda

  • edytowano April 2023

    @Filioquist powiedział(a):
    polska hybryda

    Zdecydowanie
    Nawet nie techniczna elektryczno-mechaniczna a finansowa polsko - radziecka, sądząc po podziale kosztów. Rosnieft & polskie stacje, bo nie tylko Orlen

  • edytowano April 2023

    wszystko za lub blisko linii Wisły, przełamanie para Dygmatu
    no i jest OstroŁęka!

    https://pbs.twimg.com/media/Ft6Oz87XsAQMa8_?format=jpg&name=small

  • edytowano April 2023

    Widać granice zaborów! :wink:

  • Rosatom dostarczył około jednej czwartej wzbogaconego uranu potrzebnego do 92 reaktorów w USA w 2021 roku. W Europie przedsiębiorstwa energetyczne nadal polegają na rosyjskim dostawcy.
    Rosja wzbogaca najwięcej uranu. Wzbogacony uran jest kluczowym surowcem do produkcji paliwa do reaktorów jądrowych Rosja wzbogaca najwięcej uranu. Wzbogacony uran jest kluczowym surowcem do produkcji paliwa do reaktorów jądrowych / Bloomberg

    „Pozwoliliśmy uzależnić się od zbyt małej liczby źródeł zaopatrzenia” – powiedział Dan Poneman, dyrektor generalny Centrus Energy Corp., firmy próbującej zrestartować amerykański przemysł wzbogacania uranu. „Rozwiązanie tego problemu zajmie cztery lub pięć lat”.

    https://forsal.pl/swiat/bezpieczenstwo/artykuly/8701116,mocarstwa-jadrowe-chca-wypchnac-putina-z-rynkow-uranu.html

  • Niemcy 15 kwietnia ostatecznie zakończyły erę nuklearną w kraju. Tego dnia wyłączone zostały trzy ostatnie elektrownie atomowe: bawarska Isar II, dolnosaksońska Emsland oraz Neckarwestheim II położona w Badenii-Wirtembergii. Jak sobie radzą bez energii z atomu?

    Już pierwszej doby odczuli konsekwencje podjętej decyzji.

    Wystąpił niedobór mocy. Nie były to duże wartości, ale jednak wymagały interwencji w postaci importu. To, że tuż po wyłączeniu niemieckiego atomu konieczne było wspomaganie francuskim atomem, brzmi paradoksalnie – mówi w rozmowie z money.pl dr Łukasz Tolak, ekspert Collegium Civitas.
    

    **Problem wystąpił nad ranem, kiedy nie pracowały elektrownie słoneczne, a bezwietrzna pogoda uniemożliwiła pokrycie zapotrzebowania z farm wiatrowych. Niemcy musiały skorzystać z transgranicznych połączeń i importować 4,7 GW (gigawata) energii elektrycznej. Import nastąpił z opartej na atomie Francji oraz z Polski, produkującej energię przede wszystkim z węgla. **Dodatkowe 1,3 GW niemiecka sieć ściągnęła zza granicy w poniedziałek rano.

  • O jak mi przykro :-)

  • A co by się stało, gdyby np. terrorysty zagroziły francuskim elektrowniom atomowym, a Polacy akurat by remontowali linie wysokiego napięcia przy granicy?

  • edytowano April 2023

    są przecie interkonektory, które mają przeciwdziałać wtargnięciu obcej energii
    można odciąć przepływy na granicy

    btw ekologiści z Polski byli na demo w Berlinie i popierali atom jako najlepsze rozwiązanie
    https://nuklearia.de/nuclear-wins-2023-04-15-demo-in-berlin/

  • @qiz powiedział(a):
    A co by się stało, gdyby np. terrorysty zagroziły francuskim elektrowniom atomowym, a Polacy akurat by remontowali linie wysokiego napięcia przy granicy?

    Ty to masz łeb!

  • A, dziękuję.

    Panie Ahmed, tu adres na karteczce.

    Panie Zenku, weźmie Pan ekipę naprawczą i podłubcie tam na transformatorze. Bez pośpiechu, mamy piątek w południe.

  • edytowano April 2023

    Niemiec zawsze lepszy bity niż proszony.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.