Skip to content

Karabinki strzeleckie najlepsze. I dlaczego polskie?

1111213141517»

Komentarz

  • Nie karabinki ale fajne
  • Świetne.
  • Ja tylko jeszcze wrzucę omówienie Grota przez wielce szanowany wszędzie na świecie kanał "Forgotten Weapons".
    Wrzucili go na wykopie i co? I ten absolutny rak polskiego internetu, nagle zmienił zdanie o 180 stopni (no dobra, nie nagle bo i wcześniejsze publikacje podważające onetowskie idiotyzmy coś dały, ale teraz to już szydera z onetu idzie po całości).
    W każdym razie obecnie każdy kto się powołuje na Onet i deprecjonuje Grota ośmiesza się po prostu.

    A jeszcze parę lat temu banda idiotów na forum bron - tzw "beżowym", starym forum, gdzie w zasadzie wszyscy w temacie się skupiali bo nie było gdzie - nadawała to że to gówno, że kicha, że drogo, że nie będzie dla cywili, że nigdy go w ogóle nie będzie, itp itd.

    O jakże się odwróciła narracja - nie tylko przez entuzjastyczne recenzje poważanych kanałów, nie tylko przez szacunek, jaki karabinek zdobył na Ukrainie, ale i przez fakt, że po prostu coraz więcej ludzi ten karabinek posiada. I nikt, kurdens - nikt, ani jedna osoba nie żałuje.

    Skąd to wiem? Spróbujcie kupić używanego Grota - powodzenia.

  • Smok_Eustachy napisal(a):
    Tymczasem Grot:
    image

    @Smok_Eustachy - wołam tu, żeby nie rozwalać tamtego wątku.
    Tu jest bardzo dobry film polemiczny do wrzutki Zychowicza:

  • A propos, ktoś na tym forumku ma jakiś problem z tym że Zizou chodzi z kopytem? Tak tylko pytam...
  • jeśli ma ochronę, która jest zgrana i zna swoje reakcje, to na miejscu ochrony bym miau zastrzeżenia
    chyba że cwiczy razem z ochroną
  • Tego nie wiemy, n'est-ce-pas?

    A z ochroną różnie bywa.

    I piszę to jako m. in. uczestnik niedzielnych mszy z udziałem Prezesa, gdzie różne rzeczy obserwuję. Może ZZ woli jednak mieć klamkę na własny użytek. Tak na wszelki wypadek.
  • nie jestem grupą do celową, więc pisze tylko na podstawie obserwacji i ograniczonego zaufania do ludzi, do siebie również.
    w Izraelu nie widziałem, żeby ministry czy nawet premier nosili żelazo przy sobie. a w wojsku wszyscy byli
  • Dziś Jacek Ozdoba wyjaśniał że ta ochrona nie jest 24/h więc Zizou ma tę broń na wypadek takich sytuacji gdy jest sam.
  • w Izraelu nie widziałem, żeby ministry czy nawet premier nosili żelazo przy sobie. a w wojsku wszyscy byli
    Izraelski rząd też ma taką opozycję grzejącą rozmaitych Cybów? BTW może mieli, przecież to jest tak zwane skryte noszenie. Mr Z. też ją nosi w ten sposób, widać przecież klips od kabury wewnętrznej. No poła mu się odwinęła, zdarza się. Albo małe przedstawionko że niby niechcący, nie wiem, nie znam się, zarobiona jestem. :)

    W takich chwilach widać, jak bardzo TecumSeha brak...
  • amen, sista, amen!
  • A ja pozwolę sobie pociagnąc temat GROTa.
    Niedawno Onet opublikował kolejny "miażdżący" artykuł więc zapytałem kolegę - i bywszego forumowicza - który z GROTem ma sporo do czynienia.
    Odpowiedziął mi tak.
    Po pierwsze to nie wiadomo jaki jest formalny status tego raportu. Z tego co napisał Onet wynika, że nie był oto jakieś testowanie bron , a szkolenie Specjalów z Ukraińcami. Ponieważ nasze WS GROTa nie używają to najprawdopodobniej broń została wypożyczona z innej jednostki. To jest powszechna, i bardzo przez żołnierzy nielubiana, praktyka. Pisanie po czymś takim raportu o broni byłoby w wojsku czymś bardzo dziwnym. Natomiast jeżeli karabinki (czy cokolwiek innego) się uszkodzi, to należy sporządzić "meldunek o szkodzie w mieniu" gdzie opisuje się co się uszkodziło, w jakich okolicznościach i "czynności podjęte w celu usunięcia lub minimalizacji szkody" (albo jakoś podobnie - na szczęście sam takie coś musiałem pisac tylko raz).
    Ale do brzegu...
    W 4 egzemplarzach odpadły osłony napinacza. To jednoznacznie wskazuje, że pracowano na wersji A1. Tam te części rzeczywiście robili z dziadowskiego plastiku i do tego jeszcze płytko obsadzano. Efekt był taki, że przy dynamicznym działaniu zdarzało się im pękać i odpadać. często pękały i spadały. Ale karabinkiem bez nich spokojnie można pracować, jest tylko troche mniej wygodnie i trzeba uważać, żeby nie skaleczyć ręki.
    Podobnie kwestia karabinka z uszkodzonym regulatorem gazowym wskazuje na pracę z A1, która miała z tym problem.

    Najwięcej problemów ewidentnie mieli z poluzowaną obsadą lufy (co także wpływa na celność, a jak lufa się przesunie generuje zacięcia). To jest niestety znany problem, ale wynika nie z konstrukcji GROTa, ale tego, że np. we WOT do "okresowej obsługi broni" często bierze się nieprzeszkolonych ludzi z "łapanki". Przy rozkładaniu GROTa do takiej obsługi odmontowuje się lufę - a potem z powrotem montuje. Robi się to popuszczając tzw "śrubę rzymską" trzymającą rygle obsady lufy (tzw "kamienie". Żeby luźno zeszła, trzeba zrobić ok 3,5 obrotu. Jak się z powrotem składa tyle samo - tylko w druga stronę. Ale kto by liczył obroty? Na śrubie i jej obsadzie narysowane są "cechy", które mają się zejść. No i tu zaczyna się zabawa: żeby rygle trzymały, śrubę trzeba dokręcić naprawdę mocno - imbus z przybornika się przy tym wygina. Jak obsługujący tego nie wie, to zdarza się, że kiedy po zrobieniu ok 3 obrotów zaczną wyczuwać silny opór zamiast dociągnąć z dużą siłą do "cechy", cofa śrubę o pól obrotu - w końcu prawie każdego chłopaka ojcowie instruowali, żeby śrub nigdy nie dopierdalać na chama. Ale efekt jest taki, że rygle nie są właściwie zblokowane i podczas strzelania pracują. I po kilkudziesięciu strzałach lufa zaczyna się ruszać w obsadzie. Ponieważ w instrukcji nie jest to dokładnie opisane, producent nie podaje też jaką ma być konkretnie siła dokręcenia (wtedy sprawę załatwiłby klucz dynamometryczny) cześć karabinków wychodzi z okresowej obsługi z niedokręconymi śrubami obsady lufy. I takie właśnie egzemplarze najwidoczniej na potrzeby szkolenia dostali Specjalsi.
    Mnie uderzył jeden przypadek:
    Po rozładowaniu i sprawdzeniu karabinka żołnierze stwierdzili wysunięcie się lufy, przez co zamek nie mógł się zaryglować. Autorzy dokumentu piszą dalej, że po wykonaniu szeregu czynności usterka została usunięta.(…) Karabinek Grot zaciął się po wystrzeleniu 40 sztuk amunicji. Żołnierze ponownie sprawdzili, czy lufa nie jest nadmiernie wysunięta, lecz po wykonaniu wszystkich niezbędnych czynności zamek dalej nie mógł się zaryglować. Po dalszych oględzinach okazało się, że jego iglica jest złamana na trzy części. Po szczegółowym sprawdzeniu broni żołnierze stwierdzili brak aż trzech elementów: śruby obsady lufy, plastikowej nakładki w dźwigni przeładowania oraz blokady wysuwania się kolby.
    Tu są dwie dziwne sprawy: Pierwsza to jest to, że przy braku śruby obsady po prostu nie da się "wykonać wszystkich niezbędnych czynności" potrzebnych do usunięcia luzów na lufie. Druga, to jest taka, jak w ogóle mogło dojść do utraty tej śruby. Chronologia opisu wskazuje, że musiało do tego dojść po wcześniejszej interwencji (bo dokręcenie tej śruby jest kluczowe dla usunięcia luzów na lufie). Nie ma bola, żeby po tym śruba wypadła. Chyba, że została uszkodzona - wcześniej albo przy naprawie. I tu dochodzimy do kolejnej kwestii technicznej. Zdarza się - sam widziałem - że jakiś geniusz próbuje sobie ułatwić odkręcanie lub dokręcanie tej śruby działając na dwa imbusy - jednym "ciągnie" drugim blokuje śrubę z drugiej strony. Tyle, że w przypadku śruby rzymskiej to najlepszy sposób na jej rozdupcenie, a przynajmniej "rozkalibrowanie". To są faktycznie dwie śruby o przeciwbieżnych gwintach na wspólnym trzpieniu. Dlatego mają pracować symetrycznie - czyli jak krecić jedną, a blokować drugą to gwint się zerwie albo "przeskoczy". Dlaczego zatem wojakom zdarza się próboać takich rozwiązań? Ano dlatego, że łatwowymienna lufa to rozwiazanie nie występujące w innych karabinkach używanych w WP. A nie każdy dokładnie czyta instrukcje. Specjalsi, którzy nie mają GROTów na wyposażeniu tym bardziej nie mają takiej potrzeby.

    W onecie też piszą o innych przypadkach popuszczonych czy pogubionych śrub - w tym wkretek suwadła bezwładniki. Też widziałem podobne rzeczy - w karabinach, którym z różnych powodów ciągle zmieniano konfigrację, do tego nie zabezpieczając śrub klejem do gwintu. Brak kleju na gwintach był też powodem poluzowania się wkretek suwadła w dwu przypadkach jakie znam. Ale nie wiadomo czy to był efekt przeoczenia w fabryce czy rozkręcenia suwadła przez nadgorliwego lub ciekawskiego szweja wziętego do obsługi okresowej.

    Reasumując wygląda na to, że Specjalsi dostali na szkolenie broń z innej jednostki - nie dość, że mocno wysłużona to jeszcze niewłaściwie obsługiwaną.

  • A, jeszcze poprzynudzam.
    Po primo - ja nie mam problemu (że z klamką chodzi). Niech se chodzi.
    Po sekundo - przecież pisze, że wracał ze szczelnicy a legitnie nie mógł zostawić korkowca w samochodzie. Czyli przyjmujemy, że tak na prawdę gana na codzień nie nosi i był to wyjątkowy przypadek jak np. Tecum na piffku.
    Po trzecio - gazetka nie raczyła zauważyć kabury i wyjaśnić, że Ziobroszczak ma tu wszystko na legalu. Koleżanka Berek jak zwykle na topsie!
    Na noszenie bronki przy sobie są przepisy i na bank nie nosi jej się w majtkach jak jakieś gangusy z Bronxu, co niestety już ignoranci na różnych portalach ministru wytykają.

    Tutej prawie taka sama kabura:
    image

    https://www.militaria.pl/bravo_concealment/kabura_iwb_prawa_bravo_concealment_do_pistoletow_glock_17_19_22_23_31_32_47_-_black_22111_sp_p1025012.xml?wkm=Kat-box

    👣

    🐾
    🐾

  • loslos
    edytowano March 2023
    Powiedzcie mi tylko, że jedynie ja sobie to wyobraziłem: jakaś durna dziennikarka z TVN czy GW zadaje typowe pytanie, np. panie Ziobro, a dlaczego pan jesteś brudny i masz wszy, a na to Ziobro sprawnym ruchem wyciąga giwerę, jednym strzałem między oczy trafia rzeczoną, po czem pyta dmuchają w lufę - czy ktoś jeszcze chce zadać jakieś głupie i obraźliwe pytanie nie na temat?
  • Chyba ten wiatr to boski wiatr, co odsłonił to i owo
    żeby dziennikarki nie zadawały głupich pytań i oszczędzić żywot ludzki, nawet jeśli z defektami
  • Powiedzcie mi tylko, że jedynie ja sobie to wyobraziłem: jakaś durna dziennikarka z TVN czy GW zadaje typowe pytanie, np. panie Ziobro, a dlaczego pan jesteś brudny i masz wszy, a na to Ziobro jednym sprawnym ruchem wyciąga giwerę, jednym strzałem między oczy trafia rzeczoną, po czem pyta dmuchają w lufę - czy ktoś jeszcze chce zadać jakieś głupie i obraźliwe pytanie nie na temat?
    Otusz Losie, nie jesteś jedyny, he he - bo wyobraziły to sobie dziennikary z TVN-u i mediów pokrewnych.

    Wczoraj zdarzyło mi się na żywo słuchać konferencji ZZ w sprawie ks. Blachnickiego. No jak zwykle, blablablabla..., a teraz pytania od dziennikarzy, prosimy do ograniczenia się do głównego tematu konferencji. Kto pierwszy?

    Zgłasza się baba z TVN-u.
    Ton totalnej histerii.

    - Panie ministrze, a jakby był tu teraz na tej konferencji jakiś INCYDENT to pan by strzelał?? Tutaj by pan strzelał??? Przecież mogłoby się KOMUŚ coś STAĆ!

    :D
  • dobre!

    czyżbyż ReaGun i żarcik przy próbie mikrofonu były natchnieniem dla ZZ?

    czasem SP ma zagrania jak ze stand-upu,
    i Bielan im tego nie wymyśla
  • https://defence24.pl/przemysl/ukraina-kupuje-kolejne-groty

    Już wiemy dlaczego Onet tak grzał temat wadliwych karabinków ....
    Po raz kolejny..
  • Artykuł na zlecenie, zero zdziwień.
  • Praktycznie wszystkie artykuły na temat uzbrojenia są na zlecenie, to za duży biznes. Ja tak się w ogóle zastanawiam czy kiedyś były artykuły nie na zlecenie na jakikolwiek temat.
  • los napisal(a):
    Ja tak się w ogóle zastanawiam czy kiedyś były artykuły nie na zlecenie na jakikolwiek temat.
    1. Tak na tym forum wielokrotnie ;)
    2. Do wstępnego zapoznania się z bronią dajemy najlepszy sprzęt, aby go leszcze uszkodzili, czy stary i wysłużony, bo nawet jak coś rozdupczą to strata mała?
    3. Onet i wszystko jasne.

  • Nie czytam tego wątku, ale mi się przypomniał jak zobaczyłem taki filmik na tubce:

    (przy okazji to mój pierwszy wpis na nowym forum, więc nie wiem czy dobrze się zlinkuje).

    W skrócie, jakiś anglojęzyczny influencer chwali Groty i twierdzi że niedługo zdominują świat.

  • Interesująca wizyta w FB Radom

  • Fajoskie.
    Tylko czemu się muszę o takich rzeczach dowiadywać z anglojęzycznych kanałów?
    Zresztą i tak nie ogarniam tego w 100% że względu na barierę językową.

  • W kółeczku zębatym jest zapewne opcja przetłumaczenia na polski z napisami.

  • Całe życie się człowiek uczy
    Dziękuję.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.