Skip to content

Francja, Francuzi, francuskość

12346

Komentarz

  • edytowano April 2022
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Ale kto to jest ta Leszczyna? Ksywka Le Pen, Adama Leszczyńskiego czy jeszcze kto inny?
    Posłanka PO, ich (jak twierdzą) specjalistka od ekonomii i była wiceminister finansów - z zawodu jest (tak, zgadliście... albo i nie!) nauczycielką polskiego.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Ale kto to jest ta Leszczyna? Ksywka Le Pen, Adama Leszczyńskiego czy jeszcze kto inny?
    Mnie też wpienia jak koledzy gadają szyfrem. https://www.tvp.info/59788319/chciala-oddac-donbas-putinowi-poslanka-po-tlumaczy-co-miala-na-mysli
  • Taaa.... szyfrem.

    Ale samo to, że po dwóch dniach nie słyszeliście o sprawie pokazuje, ile wiecie / wiemy o prorosyjskich wypowiedziach tzw. mainstreamowych polityków. W Polsce, a co dopiero we Francji.
    Natomiast w tych wyśmiewanych / krytykowanych TVP czy u Karnowskich temat był, gdzie indziej - nie było.
  • edytowano April 2022
    Przemko napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Ale kto to jest ta Leszczyna? Ksywka Le Pen, Adama Leszczyńskiego czy jeszcze kto inny?
    Mnie też wpienia jak koledzy gadają szyfrem. https://www.tvp.info/59788319/chciala-oddac-donbas-putinowi-poslanka-po-tlumaczy-co-miala-na-mysli
    Dziękuję Koledze po bratersku!

    Wszelako, jak się przez ten szlam przebiłem, przez te wszystkie orania, czołgania i obóżanka, to raduję się, że w zasadzie ograniczam się do dwuforumka.

    Kto to wogle jest, ta Leszczyna? Pierwszy raz nazwisko słyszę. To jakaś randomowy backbencherka czy może topowy expierd i MSZ w Gabinecie Cieniasów?
  • rozum.von.keikobad napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Ale kto to jest ta Leszczyna? Ksywka Le Pen, Adama Leszczyńskiego czy jeszcze kto inny?
    Posłanka PO, ich (jak twierdzą) specjalistka od ekonomii i była wiceminister finansów - z zawodu jest (tak, zgadliście... albo i nie!) nauczycielką polskiego.
    Ło, widzę że odpowiedział Kolega na moje pytanie, zanim zadałem je.

    Skoro b. wiceminister to nie zupełna anonka i jednak ministeriabile. Tym niemniej nie powaliła mnie przenikliwością ani refleksem.

    Dobra byłaby w spotach 2023.
  • rozum.von.keikobad napisal(a):
    Taaa.... szyfrem.

    Ale samo to, że po dwóch dniach nie słyszeliście o sprawie pokazuje, ile wiecie / wiemy o prorosyjskich wypowiedziach tzw. mainstreamowych polityków. W Polsce, a co dopiero we Francji.
    Natomiast w tych wyśmiewanych / krytykowanych TVP czy u Karnowskich temat był, gdzie indziej - nie było.
    Ja wiedziałem z prasówki twiterowej na fejsie.
  • Osłanka ZiS.

    Jest i więcej fllmików z nią. Np. jak dziś mówi:
    - Jak ZiS dojdą do władzi, to nie będziecie musieli kredytów spłacać!

    I wypeć z czasów rządów ZiS i jakegoś kryzysu:
    - Państwo nie może spłacać prywatnych kredytów kredytobiorców. Bulić, a jak nie macie kasi, to zmieńcie pracę albo weźcie kredyt.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Przemko napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Ale kto to jest ta Leszczyna? Ksywka Le Pen, Adama Leszczyńskiego czy jeszcze kto inny?
    Mnie też wpienia jak koledzy gadają szyfrem. https://www.tvp.info/59788319/chciala-oddac-donbas-putinowi-poslanka-po-tlumaczy-co-miala-na-mysli
    Dziękuję Koledze po bratersku!

    Wszelako, jak się przez ten szlam przebiłem, przez te wszystkie orania, czołgania i obóżanka, to raduję się, że w zasadzie ograniczam się do dwuforumka.

    Kto to wogle jest, ta Leszczyna? Pierwszy raz nazwisko słyszę. To jakaś randomowy backbencherka czy może topowy expierd i MSZ w Gabinecie Cieniasów?

    Pani Leszczyna zasłynęła lata temu loterią paragonową w której wygrała jej koleżanka. Od tamtej pory mam ją na radarze.

    https://dziennikzachodni.pl/znajoma-poslanki-izabeli-leszczyny-wygrala-w-loterii-paragonowej/ar/9396059
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Kto to wogle jest, ta Leszczyna? Pierwszy raz nazwisko słyszę. To jakaś randomowy backbencherka czy może topowy expierd i MSZ w Gabinecie Cieniasów?
    Topowy expierd i MF w Gabinecie Cieniasów, zawsze jak PO ma coś do powiedzenia o ekonomii, to jest to Leszczyna. Z całą pewnością osoba dużo znaczniejsza niż szeregowy poseł.

    A poza tym sprawia wrażenie osoby przynajmniej ociężałej umysłowo. Ale politykę kadrową Donalda Tuska już poznaliśmy.
  • edytowano October 2022
    (Jest jeszcze wątek "Czy Makron jest idiotą", lecz to post o Francji..)
    @ Arek Pikuś

    Papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Francuski prezydent przekazał prezent głowie Kościoła. Jest to wydanie „Projektu wieczystego pokoju” Emmanuela Kanta z 1796 roku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie pieczątka na stronie tytułowej. Wskazuje ona, że dzieło należało do zbiorów… Czytelni Akademickiej we Lwowie.
    - Pytanie, jak "Projektu wieczystego pokoju" trafił do Francji. Odpowiedź nasuwa się sama.
    image
    ps. poza Pikusiem nie sprawdzałem w innych źródłach czy to njus czy nienjus...

    edit: ,→ jest tu, w Polska (PiS) Press
  • Napoleonczycy?
  • edit2: lepsze źródło
    @LB2S

    L'entretien entre Emmanuel Macron a pris fin, il a duré 55 minutes. Le président a offert au pape une édition de 1796 du Projet de paix perpétuelle" d'Emmanuel Kant (photo Vatican)


    image


    Komentarze pod tweetem cudne. Najlepszy anegdotyczny:
    @przeszpieg

    Hilarious, a real world replay of an old joke:
    When Roosevelt met Stalin, he gave him a vintage cigarette holder engraved "From Roosevelt to Stalin".
    The next time they met, Stalin gave Roosevelt a cigarette holder engraved "To prince Radziwiłł from count Potocki".
  • christoph napisal(a):
    Napoleonczycy?
    Skoro chcieli zajumać kościół św. Anny w Wilnie, gotyckie cudeńko, to cóż to dla nich książki?
  • A nie mógł po prostu kupić w dowolnym sklepie z wiecznymi pokojami?

    Swoją drogą, co za żenada, że prezio Francy prezentuje Francowi broszurę nie dość że protestanta, to jeszcze Niemca.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    A nie mógł po prostu kupić w dowolnym sklepie z wiecznymi pokojami?

    Swoją drogą, co za żenada, że prezio Francy prezentuje Francowi broszurę nie dość że protestanta, to jeszcze Niemca.
    Może chciał trafić w gusta
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    A nie mógł po prostu kupić w dowolnym sklepie z wiecznymi pokojami?

    Swoją drogą, co za żenada, że prezio Francy prezentuje Francowi broszurę nie dość że protestanta, to jeszcze Niemca.
    I kradzioną.
  • Po stu latach...
    Nie ma swiadkow
  • los napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    A nie mógł po prostu kupić w dowolnym sklepie z wiecznymi pokojami?

    Swoją drogą, co za żenada, że prezio Francy prezentuje Francowi broszurę nie dość że protestanta, to jeszcze Niemca.
    I kradzioną.
    Ojtam. Kto nigdy nie zapomniał zwrócić książki do biblioteki niech pierwszy rzuci kamieniem!
  • Fakt. Bracia Moskale i bracia Niemcy bardzo niechętnie zwracają książki do biblioteki.
  • A to Francuzi grabili zagrabionne?
  • christoph napisal(a):
    Po stu latach...
    Nie ma swiadkow
    Nie po stu a po osiemdziesięciu, bądźmy precyzyjni. Fakt, bracia Moskale i bracia Niemcy zawsze bardzo dbali o to, by nie było świadków.
  • los napisal(a):
    Fakt. Bracia Moskale i bracia Niemcy bardzo niechętnie zwracają książki do biblioteki.
    Szwedzi też wsumie pożyczali.
  • W zasadzie papież od zawsze chętnie przyjmował w darze kradzione książki z cudzemi pieczątkami. Vide infra:

    https://excathedra.pl/index.php?p=/discussion/comment/300919/#Comment_300919
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    W zasadzie papież od zawsze chętnie przyjmował w darze kradzione książki z cudzemi pieczątkami. Vide infra:

    https://excathedra.pl/index.php?p=/discussion/comment/300919/#Comment_300919
    O!
  • Czytelnia Akademicka
    ID: 70
    Pierwsze polskie studenckie naukowe towarzystwo działające we Lwowie w latach 1867–1939. Jej członkami było wielu późniejszych naukowców i polityków. W okresie międzywojennym organizacja zrzeszała głównie studentów Uniwersytetu Jana Kazimierza.
    https://lia.lvivcenter.org/pl/organizations/czytelnia-akademicka/
    Ciekawe1, czemu akurat z tą datą zamknęła ona czytelnia swe podwoje. Ktoś...? Coś...?
  • Według opisu księgarni Hatchuel, ten egzemplarz był we Francji od dawna. Sprzedana została w szczególności przez księgarza Luciena Bodina w Paryżu przy quai des Grands-Augustins (świadczy o tym etykieta na tylnej okładce) około 1900 roku...

  • Pieczątki skasowania ze stanu tam nie widać. Pan dziennikarz chyba coś kręci.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Według opisu księgarni Hatchuel, ten egzemplarz był we Francji od dawna. Sprzedana została w szczególności przez księgarza Luciena Bodina w Paryżu przy quai des Grands-Augustins (świadczy o tym etykieta na tylnej okładce) około 1900 roku...
    https://twitter.com/ArnaudBedat/status/1584581627141029893
    Pan paser bukinista też musi się zalegendować.
  • Minister Piotr Gliński przypomniał, że w paryskim Luwrze znajduje się inne polskie dzieło zrabowane podczas II wojny światowej „Holenderski brzeg rzeki” Jana van Goyena. Obraz został skradziony ze zbiorów wrocławskich. Jak stwierdził minister, kierownictwo Luwru do tej pory nie odpowiedział na wniosek restytucyjny złożony przez MKiDN.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.