Skip to content

Przyjdzie GLOBCIO i nas zje

191012141523

Komentarz

  • Aaaa, 1. Można lekko poczekać, aż zacznie się topić (cienka warstwa wody do "ślizgu", oraz 2. można lekko ponaginać szlauch celem popołamywania lodu. :)

  • @Przemko powiedział(a):
    Ale jak to możliwe? Sól zmniejsza odrobinę wielkość objętości wody i to przy roztworze nasyconym, woda morska jest roztworem nasyconym w ogóle?

    Nie tylko przy nasyconym. http://chemfan.pg.gda.pl/Dydaktyka/gestosci.html

  • @MarianoX powiedział(a):

    @natenczas powiedział(a):

    @MarianoX powiedział(a):
    W łudzkiem, opolskiem, Wielkopolsce, Kujawach czyli bastionach PO przyroda buntuje się?

    Tak, z grubsza są to obszary (Wielkopolska szczególnie), które wysychają najszybciej.

    Tu rzecz niezmiernie ciekawa234:

    "Za przykład mogą tu posłużyć tereny zachodniej Polski - zauważa dr Kępińska-Kasprzak. - Gdy obszary te znajdowały się jeszcze W GRANICACH PRUS przypisano im rolę ważnego zaplecza rolniczego. W tym celu na ziemiach zachodnich powstała gęsta sieć kanałów i rowów melioracyjnych, które miały odprowadzać nadmiar wody z pól i uzdatniać do użytkowania tereny nadmiernie uwilgotnione. Ziemie te zostały wówczas z powodzeniem OSUSZONE, ale proces odwadniania w wielu miejscach trwa nadal."

    Ale w Wielkopolsce kochają niemieckich polityków polskojęzycznych...

    P. S. W mojej rodzinnej Małej Sycylii też kochają, ale z racji naturalnego dostatku wody kara za to będzie inna niż susza

    Melioracja pewnie pogłębia skutki, ale nie za bardzo jest ich przyczyną.

  • edytowano June 2023

    .

  • O zmianach klimatu i nowych wyzwaniach mówi w rozmowie z Interią rzecznik IMGW-PIB Grzegorz Walijewski.

    • Jeśli chodzi o burze, to one nieco się nasilają. One zawsze występowały, z tym, że teraz każdą burzę możemy nagrać i udostępnić filmy, np. w internecie. Dlatego więcej się o nich mówi. To nie jest tak, że nagle, lawinowo jest ich więcej, bo burze towarzyszyły nam zawsze, szczególnie w okresie letnim. W przeszłości miały też często gwałtowny charakter. Lecz mimo wszystko liczba tych niebezpiecznych zjawisk nieco wzrasta. Raporty mówią, że burz będzie więcej, prawdopodobne jest też, że będą gwałtowniejsze z silniejszymi opadami deszczu.

    Całość wywiadu
    Nie no spoko, burz jest trochę więcej, ale generalnie to zmienia się percepcja, gdyż łatwiej je dokumentujemy i informujemy. To klasyka percepcji zmian klimatu.
    A co do skutków działań człowieka to pro memoriam:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Dust_Bowl
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_smog_londyński
    Gdzie ewidentnie ukrywaną cechą jest decydujący wpływ warunków pogodowych na wystąpienie zjawiska.

  • W dust bowl czynniki pogodowe to było 50% problemu, drugie 50% to działalność człowieka. A gwaltownych burz jest więcej niż dawniej, dlaczego to pominąłeś skupiając się na percepcji?

  • @robert.gorgon powiedział(a):

    @Przemko powiedział(a):
    Ale jak to możliwe? Sól zmniejsza odrobinę wielkość objętości wody i to przy roztworze nasyconym, woda morska jest roztworem nasyconym w ogóle?

    Nie tylko przy nasyconym. http://chemfan.pg.gda.pl/Dydaktyka/gestosci.html

    Tak nie tylko, ale roztwór nasycony soli ma objętość mniejszą o 2,5% niż czysta woda.

  • jakoś te lodowce za mało sie topią

    Woda w Kanale Panamskim jest coraz niższa: do połowy czerwca maksymalne zanurzenie statku w kanale wynosiło 15,24 m, dziś jest to już 13,41 m, a od początku lipca będzie to już tylko 13,26 m. Od tygodni podróż statkiem towarowym przez Kanał Panamski stała się dla firm żeglugowych grą matematyczną: Ile kontenerów może jeszcze załadować statek, by nie przekroczyć maksymalnego dopuszczalnego zanurzenia?

    Eksperci obliczają, że zmiana poziomu wody oznacza, że co najmniej 10 proc. ładunku musi zostać wyładowane z w pełni wykorzystanego gigantycznego kontenerowca, by nie szorował po dnie kanału.

    Kanał Panamski został rozbudowany zaledwie siedem lat temu o większe baseny śluz i pogłębioną drogę wodną. Od tego czasu załadunek 12 tys. standardowych kontenerów jest nową maksymalną wartością. Ale to już — na razie — koniec. Ponieważ kanał nie ma już wystarczającej ilości wody.

  • loslos
    edytowano June 2023

    A co mogę zrobić, żeby się troszkę podniosła?

  • @Przemko powiedział(a):
    W dust bowl czynniki pogodowe to było 50% problemu, drugie 50% to działalność człowieka. A gwaltownych burz jest więcej niż dawniej, dlaczego to pominąłeś skupiając się na percepcji?

    Bo z wypowiedzi wynika, że statystyka zmieniła się minimalnie, a percepcja znacząco, więc może się okazać, że i gwałtownych burz nie przybyło, a jedynie potrafimy je lepiej wychwytywać.

  • @los powiedział(a):
    A co mogę zrobić, żeby się troszkę podniosła?

    Zabić jakąś krowę ktora wydziela metan...?

  • @Berek powiedział(a):

    @los powiedział(a):
    A co mogę zrobić, żeby się troszkę podniosła?

    Zabić jakąś krowę ktora wydziela metan...?

    To przecież się jeszcze obniży!...

  • Można samemu wydzielić trochę metanu.

  • To trzeba na dodatek utyć. Grubi wydzielają więcej metanu!

  • Utyć koniecznie na mięsie i smalcu, bo krowy i świnie też wydzielają metan!

  • O, to, to! I kółko się zamyka... :)

  • A trzy miesiące temu:

    .. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside (UC Riverside) dokonali niespodziewanego odkrycia. Silny gaz cieplarniany, metan, nie tylko ogrzewa Ziemię, ale i... ją ochładza. Nowo odkrytego zjawiska nie uwzględniono jeszcze w modelach klimatycznych.
    ... Na podstawie przygotowanego modelu komputerowego naukowcy obliczyli, że dzięki temu efektowi chłodzącemu metan kompensuje ok. 30% swojego wpływu ocieplającego.
    ... Oba rodzaje energii, długofalowa z Ziemi i krótkofalowa ze Słońca, uciekają z atmosfery w większej ilości niż są do niej dostarczane. Atmosfera potrzebuje więc mechanizmu kompensującego ten niedobór. A kompensuje go ciepłem uzyskiwanym z kondensującej się pary wodny. Ta kondensacja objawia się w opadach. Opady to źródło ciepła, dzięki któremu atmosfera utrzymuje równowagę energetyczną, mówi Ryan Kramer z NASA. Jednak metan zmienia to równanie. Zatrzymuje on w atmosferze energię ze Słońca, przez co atmosfera nie musi pozyskiwać jej z opadów. Ponadto absorbując część energii metan zmniejsza jej ilość, jaka dociera do powierzchni Ziemi. To zaś zmniejsza parowanie. A zmniejszenie parowania prowadzi do zmniejszenia opadów.

    → A całość na stronie www Kopalni Wiedzy.

    → A oryginalny tekst na stronie www Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside Tamże link do badań "Surface warming and wetting due to methane’s long-wave radiative effects muted by short-wave absorption".

    O!

  • I do tego kopalnia wiedzy stosuje ffspicz.

  • Elektrownie atomowe powodują zatwardzenie w sieciach energetycznych i trzeba wyłączyć wiatraki

    Zieloni

    https://www.facebook.com/reel/3404194189793785?s=yWDuG2&fs=e

  • edytowano June 2023

    Metan sam w sobie ma silniejsze działanie cieplarniane ale jest go 1000x mniej niż CO2. https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-to-metan-jest-glowna-przyczyna-ocieplenia-80/

    1. CO2 nie jest gazem cieplarnianym wprost, bo słabo gromadzi energię, dobrze energię gromadzi para wodna.
    2. Walka z emisją CO2 jest pochodną kampanii reklamowej BP, a nie badań naukowych.
    3. Z parą wodną ciężko się walczy.
    4. Tak, istnieje wpływ człowieka na klimat, np. Chiny doprowadziły potężnych burz pyłowych, zdewastowały ekosystem Jangcy powodując gigantyczne zmiany klimatyczne (poproszę o stosowne opracowania), CCCP zdewastował obszar Morza Aralskiego, itp. Nic z tego nie wskazuje na istnienie GLOBCia poza kampanią reklamową BP.
  • edytowano June 2023

    nie globcio, ale rabunkowa gospodarka , żeby były rury, dachy i akumulatory ...
    noale zaczęli Niemcy na niemieckim wtedy Śląsku

    https://katowice.tvp.pl/70670081/nie-zyje-jolanta-wadowska-krol-lekarka-ratowala-dzieci-przed-olowica

    Lekarka z powołania i wybitna Ślązaczka, która uratowała przed śmiercią i kalectwem tysiące dzieci. Nie żyje doktor Jolanta Wadowska-Król. W 1974 roku - w tajemnicy przed władzą ludową - przebadała 5 tysięcy małych pacjentów mieszkających w pobliżu Huty Szopienice w Katowicach. U wielu z nich zdiagnozowała ołowicę. Dzięki niej choroba przestała być tematem tabu - dzieci zaczęły wyjeżdżać do sanatoriów, a familoki w bezpośrednim sąsiedztwie huty zburzono. Na szali postawiła karierę naukową. W jej życiu zawsze wygrywało dobro pacjenta. Miała 83 lata.

    Jolancie Wadowskiej-Król życie zawdzięcza tysiące osób. Była pediatrą z powołania, Honorowym Obywatelem Katowic, a w 2021 roku otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Jest bohaterką wielu książek i reportaży. Choć w komunistycznych czasach groziło jej więzienie - ujawniła prawdę o chorobie, która dotknęła dzieci mieszkające w pobliżu katowickie Huty Szopienice. W 1974 rozpoczęła przełomowe badania kilku tysięcy dzieci dotkniętych ołowicą. Najmłodsi pacjenci szybko wypełnili oddziały pediatryczne w regionie, a autokarami byli przewożeni do sanatoriów. Chodząc od drzwi do drzwi przekonywała matki, by w sekrecie przed władzą ludową, pozwoliły zbadać swoje dzieci.

    Jej dokonania w tym roku doceniła też Śląska Izba Lekarska, która przyznała jej najwyższe wyróżnienie - Wawrzyn Lekarski. Zamiast kariery i dyplomów - wybrała pacjentów. Pomimo wielkich zasług i licznych odznaczeń do końca pozostała skromną „doktórką od familoków”.

  • @ms.wygnaniec powiedział(a):
    1. CO2 nie jest gazem cieplarnianym wprost, bo słabo gromadzi energię, dobrze energię gromadzi para wodna.
    2. Walka z emisją CO2 jest pochodną kampanii reklamowej BP, a nie badań naukowych.
    3. Z parą wodną ciężko się walczy.
    4. Tak, istnieje wpływ człowieka na klimat, np. Chiny doprowadziły potężnych burz pyłowych, zdewastowały ekosystem Jangcy powodując gigantyczne zmiany klimatyczne (poproszę o stosowne opracowania), CCCP zdewastował obszar Morza Aralskiego, itp. Nic z tego nie wskazuje na istnienie GLOBCia poza kampanią reklamową BP.

    To są medialnie zmieszane dwa tematy, efekt cieplarniany i zwiększające się stężenie CO2, częściowo zbieżne a częściowo nie. Nie da się funkcjonować przy zbyt wysokim stężeniu CO2 niezależnie od temperatury.

  • https://www.facebook.com/reel/508422991417795?s=yWDuG2&fs=e
    Austriacki parlament, gościu opowiada o parlamentarnej wizycie w Burgenlandzie, elektrownie wiatrowe stoją, bo nie wieje. Posłanka z zielonych zapytała, czy nie można by ich włączyć do prądu, żeby zaczęły się obracać.

    Köstlich!

  • W linku przemawia (jakiś) mężczyzna Czy to on to mówi?

    •••
    Przesłodkie! Podłączyć wiatraki prądotwórcze do prądu, by się ramiona kręciły!!! ;)

  • Ja bym nie podłączał, z tych wiatraków potem są huragany.

  • @romeck powiedział(a):
    W linku przemawia (jakiś) mężczyzna Czy to on to mówi?

    •••
    Przesłodkie! Podłączyć wiatraki prądotwórcze do prądu, by się ramiona kręciły!!! ;)

    Tak, to on mówi

  • "We wtorek 4 lipca lipca średnia temperatura na świecie sięgnęła rekordowych 17,18 °C."

  • Jaki z tego wniosek?

  • Że gorąco uff

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.