Skip to content

Wiosna 2019 - pogoda

1235711

Komentarz

  • christoph napisal(a):
    bezdomnych ślimaków bez liku
    pomidorom gnija łodygi i liście
    zaraza iście
    bez liku od miesiąca!
    i tych z domkiem bez dwóch lików!
  • edytowano July 2020
    Maria napisal(a):
    Mugga na anty-komary jest w 100% skuteczna, sprawdziłam podczas spacerów po lesie.
    nie tyle 'mugga', co aktywny składnik DEET (diethyltoluamidum)

    a sprayów z tym killerem jest kilka na rynku:
    mugga z 10 % deet,
    są z 25 % stężeniem,
    ja używam bros z aż 50 % stężeniem! (130 ml), więc 5x silniejszy!

    D Z I A Ł A !

    zostawia plamy na tkaninach (do sprania, tłustawe od olejku eukaliptusowego) więc ja psikam na skórę lub na ręcę, wtedy ręką w szyję i czoło wcieram

    za Wiki
    Historia

    DEET został opracowany przez chemików armii USA, po doświadczeniu zdobytym w walkach w wilgotnych lasach zwrotnikowych podczas II wojny światowej.
    Pierwsze wojskowe zastosowanie miało miejsce w 1946 roku, a cywilne – w 1957 roku. Pierwotnie DEET testowano jako środek owadobójczy w rolnictwie, w następstwie czego rząd USA zastosował go w warunkach wojennych, szczególnie w Wietnamie i okolicznych regionach.

    Mechanizm działania

    Odstrasza owady, bez zabijania ich.
    Badania z lat 1997–2008 wskazują, że prezentuje silnie nieprzyjemny dla nich zapach zlokalizowany na powierzchni, którą nim pokryto, jednakowo dla samic, jak samców. Nie ingeruje w postrzeganie przez nie dwutlenku węgla, jak przypuszczano wcześniej.


  • Odstrasza owady bo paraliżuje ich układ nerwowy wiec ja bym ostrożne dozowała na skórę nawet niewielkie ilości aplikowane na nią są wykrywalne w płynach ustrojowych.
    Tagże, tag...
  • edytowano July 2020
    jak paraliżuje, jak odstrasza???
    chyba o innych czynnikach piszesz...

    za angielską wiki (tlumaczył wujek Gógiel)


    DEET nie hamuje bezpośrednio receptorów węchowych, ale zamiast tego zmniejsza lotność substancji zapachowych, z którymi jest mieszany. [9] [10]

    Zmniejszając lotność zapachu, DEET „maskuje” zdolność lotnych substancji zapachowych na skórze do aktywacji neuronów węchowych i przyciągania komarów.

    Badanie z dorosłymi komarami Anopheles gambiae nie wykazało aktywacji neuronów receptora węchowego przez DEET. [9] Testy behawioralne z komarami Anopheles gambiae wykazały, że DEET umieszczony 5 cm od odpoczywającego komara nie odstraszył komara. [9]
    Dane te sugerują, że funkcją węchową DEET jest zmniejszenie przyciągania.

    Natomiast dowody dotyczące komarów Culex quinquefasciatus pokazują, że DEET może służyć jako prawdziwy repelent, ponieważ komary z Culex bardzo nie lubią zapachu tej substancji chemicznej. [10] Zidentyfikowano rodzaj neuronu receptora węchowego w specjalnej czuciowej czole komarów, który jest aktywowany przez DEET, a także inne znane repelenty owadów, takie jak eukaliptol, linalool i tujon. Ponadto w teście behawioralnym DEET wykazywał silne działanie odstraszające przy braku środków przyciągających zapach do ciała, takich jak 1-okten-3-ol, kwas mlekowy lub dwutlenek węgla. Zarówno samice, jak i samce komarów wykazały tę samą odpowiedź. [10] [11]

    Badanie z 2019 r. Wykazało, że neurony na stępach (stopach) komarów Aedes aegypti reagują na DEET, a ta odpowiedź odpycha komary w kontakcie. [15] Te dane wskazują, że DEET działa jako repelent kontaktowy.
  • "Po naniesieniu produktów zawierających N,N-dietylo-m-toluamid na skórę, związek ten paruje pod wpływem ciepła. Następuje wówczas zablokowanie receptorów czuciowych owada, a to działa na niego odstraszająco i odpychająco. DEET zarówno u owadów, jak i u ssaków powoduje zablokowanie działania niezwykle ważnego enzymu ośrodkowego układu nerwowego, a więc acetylocholinesterazy (AChE). Esteraza acetylocholinowa aktywnie uczestniczy w reakcji hydrolizy acetylocholiny (jeden z podstawowych neuroprzekaźników, związków uczestniczących w transporcie impulsów nerwowych w mózgu), czyli powoduje jej rozkład na octan oraz cholinę. Taki mechanizm działania pozwala wyciągnąć wniosek, iż ubocznym efektem działania DEET jest neurotoksyczność.."

    _https://wylecz.to/leki-i-suplementy/deet-na-komary-szkodliwy-czy-nie
  • romeck napisal(a):
    jak paraliżuje, jak odstrasza???
    No normalnie. Taki owad jest aż sparaliżowany ze strachu.
  • Leci komar leci, wyczuwa deeta i coś mu czułek drętwieje, staw sztwnieje,myśli a pitole taki wyszynk...
  • Qrde, @romeck, czytaj ze zrozumieniem!
    Nabawisz się alergii, będziesz płakał.
    Nie wcieraj tego draństwa w skórę!

    Napisałam, że Mugga zawiera czynnik (faktycznie nazywa się DEET) skutecznie odstraszający komary, ale NIEOBOJĘTNY DLA ZDROWIA CZŁOWIEKA!!!

    Dotarło?!
  • Nie wiem jak kogo ale mnie odstrasza.
  • a w jakiej ilości (stężeniu czy w powietrzu czy na skórze) jest szkodliwy/niebezbieczny dla zdrowia?

  • Pani_Łyżeczka napisal(a):
    Leci komar leci, wyczuwa deeta i coś mu czułek drętwieje, staw sztwnieje,myśli a pitole taki wyszynk...
    !
    powinno to być napisane na butelkach! ;)
  • edytowano July 2020
    a ja tam wolę poczytać USAńskiego Sanepidu w temacie deet

    sanepid czy coś o straszaku stawów komara

    tutaj w Tajmie artykuł o tym
  • Dajcie spokój z Mugga.
    To na ciezka artylerię jest , na moskity na owady z tropików.
    W końcu czym są bable po komarach z cudem lata?
    Były i bedą.
    A narażać swoje cenne zdrowie?
    No chyba, ze stanowczo musiemy o pólnocy w szuwarach dokonywać obserwacji.

    Zimą zatesknimy za cienkim bzzzz nad uchem i smakiem lata nieodłacznie splecionym z pragnieniem samiczki komara.
  • edytowano July 2020
    Michał5 napisal(a):
    Dajcie spokój z Mugga.
    To na ciezka artylerię jest , na moskity na owady z tropików.
    W końcu czym są bable po komarach z cudem lata?
    Były i bedą.
    A narażać swoje cenne zdrowie?
    No chyba, ze stanowczo musiemy o pólnocy w szuwarach dokonywać obserwacji.

    Zimą zatesknimy za cienkim bzzzz nad uchem i smakiem lata nieodłacznie splecionym z pragnieniem samiczki komara.
    na mnie od razu siada z dziesięć komarów (serio, nie przesadzam, policzone)
    kiedy nastanie cień (piszę o tarasie od godz. 15 i przydomowym ogródku od godz. 18-19)

    wczoraj, w słońcu, wyszedłem tylko zerwać poziomki - wróciłem z dwoma ukłuciami

    żeby cokolwiek zrobić w ogródku czy usiąść na tarasie (jemy nawet śniadamania! ale kolacji się nie da!!!) palę dwie, trzy świece antykomarowe obok siebie a i tak przylatują

    deet to wybawienie od plagi (w tym roku)

    nie tęsknię za swędzącą skórą x20 (plus nie mam bąblów, takie mikro)

  • romecku, a jaką masz grupę krwi?
  • Kurak doradza sprejowanie octem framug okiennych i drzwiowych. Dziś umyłam okno, żeby zużyć płyn do mycia okien i zyskać pojemnik do sprejowania octem. Spryskam wszystkie framugi i zapodam sprawozdanie jak to działa.
  • 10 minut na tarasie (w cieniu) - 7 ukąszeń! (plus odganianie się)
    Michał5 napisal(a):
    romecku, a jaką masz grupę krwi?
    ale komary nie czują (wogóle) krwi, tylko: wydychany przeze mnie dwutlenek węgla oraz któryś ze składników zapachu skóry (około czterysta substancji, czytałem o kwasu mlekowym i dwo-cośtam-etylu, ale podobno co gatunek, to trochę inaczej...)
    (i podobno unikają (zapachu) kobiet w ciąży, z grupą 0 krwi oraz... piwoszy!)

    i okolicznościowa ilustracja :)

    image
  • no to znaczy że piszo beleco.
    Wiem, że dwutlenek, ale podobno grupa krwi ma znaczenie.
    I własnie 0 miałaby byś bardziej smakowita.

    Cusz, lato z komarami i jusz.
    Też mam ugryzienia, ale na mnie sok z aloesa dziala super.
    Kup aloes, albo gwizdnij u jakiej babki ;)
  • zostanę przy DEET, ale dzięki za rady!

    a propos aloesa, mój tata uprawiał i był fanem aloesu, a nawet mu zakwitł! (wielka rzadkość w Polsce by w bloku zakwitł)
  • Na komary polecam siatki w oknach...
    Na pomidorową zarazę wystarczy zwykły Miedzian , dopuszczalny w uprawach eko .
  • na tarasie i trawniku i ogródku NIE MAM okien! ;)
  • Maria napisal(a):
    To masz dzisiaj Gregu idealny dzień na łażenie. Powodzenia!

    ...

    A z tej burzy nic nie wyszło, rozlazło się.
    Nie wiem,co z tą pogodą w Tatrach, codziennie zapowiadają deszcz i codziennie go nie ma. Słowacja też nie pojechała na dalekie wczasy i dużo ich łazi po górach.
  • romeck napisal(a):
    na tarasie i trawniku i ogródku NIE MAM okien! ;)
    Mój syn kopci na tarasie spróchniałym drewnem, rozżarzonym na grillu. Ponoć pomaga.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • edytowano July 2020
    lepszy od DEET jest dymek ze świec antykomarowych, te spiralne takie, właśnie tak coś pachnie ;)

    i takie używamy pod balkonem, dwa minimum
    natomiast na wolnej przestrzeni, gdzie wiatr hula... czasem trzy wokół siebie zapalam
  • edytowano July 2020
    Zapraszam na pogodowego tweeta!



    image

    image


    i link do animacji/ filmiku z aplikacji Windy

  • romeck napisal(a):
    lepszy od DEET jest dymek ze świec antykomarowych, te spiralne takie, właśnie tak coś pachnie ;)

    i takie używamy pod balkonem, dwa minimum
    natomiast na wolnej przestrzeni, gdzie wiatr hula... czasem trzy wokół siebie zapalam
    Też używam i chwalę sobie
  • christoph napisal(a):
    bezdomnych ślimaków bez liku
    O, to tak jak u mnie. Dziś w nocy 3 podstępnie zaatakowały mój leśny domek.
  • ..chyba trzydzieści! Albo trzysta! Taki ślimaczy pleń! ;)
  • Ale u mnie jest suche borowe siedlisko ;-) Więc już trzy to jest cały oddział!
  • Jak wychodzę z psem przed północą i nie widzę trotuarku ( nie wszędzie oświetlony) - chrupie mi pod nogami, bo rozdeptuję ślimaki. Rano to sprzątam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.