Skip to content

Mózgotrzepy

1235718

Komentarz

  • W Turcji jest oszustwo, cała ludność to 84 mln a wielki Stambuł to 15 mln czyli 18%. We Włoszech, Hiszpanii, Rosji i w pewnym stopniu w Polsce też jest przekłamanie, bo te państwa mają po dwie stolice.
  • los napisal(a):
    W Turcji jest oszustwo, cała ludność to 84 mln a wielki Stambuł to 15 mln czyli 18%.
    Warto wiedzieć, że stolicą od jakiegoś czasu nie jest Konstantynopol, lecz Ancyra.
  • Więc istotnie w paru przypadkach (dwóch, ale może coś przegapiłem) warto byłoby podać największe miasto zamiast stolicy. Tak czy inaczej jednak w paru przypadkach porównanie np. Polski i Węgier robi wrażenie.
  • Na mapce zabrakło Monako, dla którego odsetek ludności obszaru metropolitalnego do ludności państwa wynosi 300%.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    los napisal(a):
    W Turcji jest oszustwo, cała ludność to 84 mln a wielki Stambuł to 15 mln czyli 18%.
    Warto wiedzieć, że stolicą od jakiegoś czasu nie jest Konstantynopol, lecz Ancyra.
    Ojtam ojtam. Stolicą Brazylii też niby jest jakaś zarośnięta wiocha w dżungli a i tak wszyscy wiedzą że Rio de Janeiro. Nie pieczątka na papierku się liczy ale rzeczywistość.
  • Zaskoczyło mnie, że Warszawa taka ogromna. Myślałem że ok. 5%
  • edytowano May 2022
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Zaskoczyło mnie, że Warszawa taka ogromna. Myślałem że ok. 5%
    No bo to jest 5%, policzyli pewnie całą aglomerację, 1,76 miliona w 2017 do 38 milionów to niecałe 5%.
  • Liczyli aglomerację, nawet tak piszą: metro area.
  • @Los,

    W Brazylii jednak aglomeracja d. stolicy (Rio) jest i tak mniejsza niż aglomeracja Sao Paulo.

    A co jest w zasadzie "drugą stolicą" Polski?
  • Kraków.

    Wiem, ludności tak jest mniej niż w aglomeracji górnośląskiej ale w jakiś trudny do skwantyfikowania sposób Kraków jest ważniejszy. Jeszcze są trzy ważne aglomeracje: Górny Śląsk, Wrocław i Trójmiasto ale o wadze mniejszej od Krakowa. Łódź i Poznań wypadły z wyścigu.

    To nie jest ciągle sytuacja Rosji, Włoch i Hiszpanii, gdzie dwa miasta dominują państwo.
  • Nie rozbicie dzielnicowe, a regionalizacja. Nie trza wszystkiego jedno miejsce składać
  • edytowano May 2022
    Skandynawia, kraje Bałtyckie i Finlandia - totalna dominacja jednej aglomeracji. ale to może wynikać z ogólnego niskiego zaludnienia tych krajów. Ale dlaczego tak potężnie centralizują swe kraje Londyniszcze i Paryżewo?
  • Historia. Walka z innymi ośrodkami miejskimi była walką z separatyzmami.
  • Kraków jedzie głównie na opinii, co jest o tyle zrozumiałe, że krakusy mają często niesłychane ego (co przekłada się też na przekonanie o pępku świata), no a dla odwiedzających jest ładne i atrakcyjne, jest też ważny historycznie. No i miał Papieża, w Wadowicach "wszystko się zaczęło", ale Karol Wojtyła w Krakowie mieszkał kilka razy dłużej i tu był kimś ważniejszym niż licealistą.
    Właśnie ta mapka w odniesieniu do Polski pokazuje m. in. to, że są tu inne, ważne miasta. Na Węgrzech Szeged jest 10 razy mniejszy niż Budapeszt, szok.

    GOP jest teoretycznie ludniejszy niż Kraków, ale to już zależy jak liczyć, to, co wchodzi formalnie w skład konurbacji górnośląskiej to często pola, lasy i nieużytki.
  • rozum.von.keikobad napisal(a):
    to, co wchodzi formalnie w skład konurbacji górnośląskiej to często pola, lasy i nieużytki.
    To samo można powiedzieć o Warszawie w jej granicach administracyjnych.
  • Rzut beretem od sejmu

    image
  • edytowano May 2022
    No ale to jest ul. Dżona Lemona, zabytek.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Osiedle_Jazdów_w_Warszawie

    Lepsza jest ul. Bocheńska, gdzie jeszcze do niedawna była kapusta, a i do dziś chyba kury piejo. Nawet ludzik Google tam nie dotarł.

    https://www.google.pl/maps/place/Bocheńska,+02-718+Warszawa/@52.1801152,21.0308647,18.54z/data=!4m5!3m4!1s0x471932c92df1f433:0xec6130c3343ea319!8m2!3d52.1799756!4d21.0311943
  • I was today years old, kedy dowiedziałem się, że domki fińskie przybyły do nas w ramach reperacji, jakie Finlandia musiała po wojnie wypłacić ZSRR.
  • los napisal(a):
    Rzut beretem od sejmu

    image
    Obrazek został zmniejszony aby pasował do strony. Kliknij aby powiększyć.
    Ciekawe kiedy kulega był wśród tych chatek na spacerze? Ja byłem niedawno i okazało się że zrobili se tam lewacki squot z naszych podatków , looserzy życiowi medytują w ogródkach przy dźwiękach muzyki tybetańskiej, jarają trawę w ogóle się z tym nie kryjąc, jakieś wystawy gównianej sztuki, poletka kapusty i jakichś rachitycznych sadzonek z Seattle. Ogółem totalna degrengolada.
  • loslos
    edytowano May 2022
    Jednym słowem wiocha. Ale z tradycją, bo Janusz Kaftal pół wieku temu robił to samo. Tylko wódę jeszcze chlał.
  • Domki fińskie chciał zreprywatyzować Jan Śpiewak, miał tam być kibuc. Koledzy taty wysłali go na drzewo i od tamtej pory chłopak walczy z mafią prywatyzacyjną.
  • Karina Sienkiewicz chyba miała tam hodowlę kotów
    nie chce mnie sie sprawdzać na wiki
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    rozum.von.keikobad napisal(a):
    to, co wchodzi formalnie w skład konurbacji górnośląskiej to często pola, lasy i nieużytki.
    To samo można powiedzieć o Warszawie w jej granicach administracyjnych.
    Pytanie o skalę... gęstość zaludnienia w:
    Warszawie - 3437 os. / km2
    Krakowie - 2359 os. / km2
    konurbacji - 1411 os. / km2
  • rozum.von.keikobad napisal(a):
    Kraków jedzie głównie na opinii, co jest o tyle zrozumiałe, że krakusy mają często niesłychane ego (co przekłada się też na przekonanie o pępku świata), no a dla odwiedzających jest ładne i atrakcyjne, jest też ważny historycznie. .
    Jak to rzekł Mleczko: "Kraków przy całej swej wielkomiejskości ma wszelkie cechy zapyziałej wiochy, więc jako prowincjusz, czuję się tu znakomicie".
  • usługa
  • Czy tego kolesia powinniśmy znać czy też był zupełnie randomowy?
  • edytowano June 2022
    Ćpuna załatwiły narkotyki.
  • trep napisal(a):
    Czy tego kolesia powinniśmy znać czy też był zupełnie randomowy?
    Randomowy na moje oko. Zafrapowała mnie sytuacja.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    trep napisal(a):
    Czy tego kolesia powinniśmy znać czy też był zupełnie randomowy?
    Randomowy na moje oko. Zafrapowała mnie sytuacja.
    Jak w USA.
    Policji nikt nie podskoczy. Nawet RPO
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.