Skip to content

Dziś pitanko, dziś odpowiedź, najlepiey:)

11920212325

Komentarz

  • Czy ktoś może coś powiedzieć o zwycięzcach (tfu) wyborów w Finlandiej? Dobrze by się stało, gdyby w Polsce tacy jak oni wygrali pokonując kogoś takiego jak Marin i jej partia?
  • edytowano April 2023
    trep napisal(a):
    Czy ktoś może coś powiedzieć o zwycięzcach (tfu) wyborów w Finlandiej? Dobrze by się stało, gdyby w Polsce tacy jak oni wygrali pokonując kogoś takiego jak Marin i jej partia?
    O wiele dobrze rozumiem, nasi górą:

    https://www.politico.eu/article/petteri-orpo-finland-election-win-hard-work-new-government-coalition-sanna-marin/

    Petteri Orpo, lider centroprawicowej Narodowej Partii Koalicyjnej, rozpocznie w poniedziałek trudne negocjacje z potencjalnymi partnerami z prawej i lewej strony, po tym jak jego partia wygrała wybory z socjaldemokratyczną premier Sanną Marin.

    Partia Koalicji Narodowej (NCP) zdobyła 48 z 200 miejsc w parlamencie, w porównaniu do 43 dla socjaldemokratów, a antyimigracyjna Partia Finów zajęła drugie miejsce z 46 miejscami.

    Dotychczasowi młodsi partnerzy Marin: Partia Centrum, Zieloni i Sojusz Lewicy stracili mandaty, a Szwedzka Partia Ludowa utrzymała się na tym samym poziomie.

    Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
    Z Politico wiemy, że Narodowi Koalicjanci to koalicja Tuska (EPP), a Partia Finów to koalicja Kaczyńskiego (ECR). Tak więc w Finlandii wygrał POPiS, a do więtszości brakuje mu 7 osłów -- tylu to można dokupić w dowolnym sklepie z osłami.

    Pani Marin ładna, ale z Socjaldemokracji. Nie ma fajnych lasek na prawicy oł je, a pani Ogórek też przegrała.
  • @Szturmowiec; a pani Meloni to co? Nie fajna?
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    trep napisal(a):
    Czy ktoś może coś powiedzieć o zwycięzcach (tfu) wyborów w Finlandiej? Dobrze by się stało, gdyby w Polsce tacy jak oni wygrali pokonując kogoś takiego jak Marin i jej partia?
    O wiele dobrze rozumiem, nasi górą:

    https://www.politico.eu/article/petteri-orpo-finland-election-win-hard-work-new-government-coalition-sanna-marin/

    Petteri Orpo, lider centroprawicowej Narodowej Partii Koalicyjnej, rozpocznie w poniedziałek trudne negocjacje z potencjalnymi partnerami z prawej i lewej strony, po tym jak jego partia wygrała wybory z socjaldemokratyczną premier Sanną Marin.

    Partia Koalicji Narodowej (NCP) zdobyła 48 z 200 miejsc w parlamencie, w porównaniu do 43 dla socjaldemokratów, a antyimigracyjna Partia Finów zajęła drugie miejsce z 46 miejscami.

    Dotychczasowi młodsi partnerzy Marin: Partia Centrum, Zieloni i Sojusz Lewicy stracili mandaty, a Szwedzka Partia Ludowa utrzymała się na tym samym poziomie.

    Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
    Z Politico wiemy, że Narodowi Koalicjanci to koalicja Tuska (EPP), a Partia Finów to koalicja Kaczyńskiego (ECR). Tak więc w Finlandii wygrał POPiS, a do więtszości brakuje mu 7 osłów -- tylu to można dokupić w dowolnym sklepie z osłami.

    Pani Marin ładna, ale z Socjaldemokracji. Nie ma fajnych lasek na prawicy oł je, a pani Ogórek też przegrała.
    Pani Ogórek była czarną koniną Leszka MIllera, socjalisty, nawet nie socjal demokraty
    potem się przechrzciłą
  • @JORGE albo @ kto inny kto się zna.

    Kupiłem kiedyś Baboli taki klimatyzator na kółkach na działkę. Ona ma taki drewniany domeczek, nieocieplony. Z wiekiem coraz gorzej znosiła upały. Wziąłem wyrzynarkę i wyrżłem dziurę w ścianie i w tę dziurę wraziłem rułę spiro i jak teraz są upały to ona załącza maszynę, i ona schładza powietrze do wymaganej temperatury. Urządzenie ma już ileś tam lat - nie pamiętam, może 8 może 10. Nie było serwisowane. Czy to trzeba jakoś napełniać? Serwisować? Gdzie się takie rzeczy robi?

  • Można zwrócić uwagę na cztery rzeczy:

    • Jak dobrze chłodzi to znaczy, że gaz jeszcze się nie ulotnł a jak słabo to trza zawołać szpenia do napełnienia gazikiem
    • Jak ma filter to wyczyścić a jak nie ma to sprawdzić czy tam gdzie powietrze leci nie jest już zapchane brudem i wyczyścić (cuś jak chłodnica w samochodzie albo pokręcone trubki)
    • Ruchome części czyli wiatrak - przeczyścić śmigło i nasmarować łożysko
    • Sprawdzić czy rurka kondensacyjna nie jest zapchana i dobrze odprowadza wodę

    Trzy ostatnie rzeczy można zrobić samemu.

    👣

    🐾
    🐾

  • edytowano April 2023

    Paaanie, dej pan spokój. Potrzebuję adres albo telefon.

  • Pitanko do @rozum.von.keikobad a może kto inny będzie wiedział.

    Rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym zawiera dział ogólnodostępny i z ograniczonym dostępem. Czy ten dział z ograniczonym dostępem zawiera te same osoby co w dziale dostępnym, ale z większą ilością danych? Czy znajdują się tam inne osoby? Jeśli inne, to według jakiego klucza tam trafiają? Oraz: jak sprawdzić, czy ktoś jest w dziale z ograniczonym dostępem.

    https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/home

  • Podbijam, bo pytanie jest wciąż aktualne.

    Ale mam kolejne pitanko, chyba też do osób związanych z prawem.

    Jest se ustawa. Ona była jakoś procedowana, na jakiejś tam wiedzy oparta. Skrawki tej wiedzy są opisane w ustawie, ale podstawa tych skrawków nie jest opisana. Czy można jakoś dotrzeć do zapisów obrad, żeby stamtąd wydłubać te podstawy?

    Gdyby pytanie było niezrozumiałe, podaję konkretny przykład. Jest system ocen programów telewizyjnych w PL, jest rozporządzenie:
    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20051301089/O/D20051089.pdf

    W rozporządzeniu jest:

    Pitanie: skąd legislatorzy wzięli tę wiedzę? Na czym się oparli?

  • Swego czasu na forumie jeden z użytkowników wkleił ikonę Maryi z Dzieciątkiem z komentarzem, że tak wyglądała Maryja, że stwierdziła to św. Bernardeta? Nie potrafię znaleźć tego wątku i tej ryciny. Pomożecie?

  • Dziękuję.

  • edytowano August 2023

    Szanowni PT forumowicze
    Czy ktoś pomógł by mi znaleźć pisma św. Bonawentury po łacinie.
    Najlepiej wersję papierową, bibliofilską (żart),
    Cyfrowe wersję w dowolnym formacie przygarnę takoż, w tym płatne.

    Strasznie się natrudzilam szukając ale bez skutku.

  • @Pani_Łyżeczka powiedział(a):
    Szanowni PT forumowicze
    Czy ktoś pomógł by mi znaleźć pisma św. Bonawentury po łacinie.
    Najlepiej wersję papierową, bibliofilską (żart),
    Cyfrowe wersję w dowolnym formacie przygarnę takoż, w tym płatne.

    Strasznie się natrudzilam szukając ale bez skutku.

    Może tutaj?

    https://catholiclibrary.org/library/view?docId=/Medieval-OR/BonaventuraSQuaestionesDisputataeDeScientiaChristiDeMysterioSsTrinitatisDePerfectioneEvangelica.00000177.la.html;chunk.id=00000003

  • Może nie dziś bo czasu trochę jest ale zastanawiamy się z małżonką nad założeniem Synowi2 Konta Mieszkaniowego.
    To idzie równolegle z kredytem 2% na mieszkanie ale jakby cisza o tym w mediach.

    Szukałem, czytałem i na moją głowę ma to sens.

    Doświadczeni bankowcy i ekonomiści z forumna co o tym sądzicie?

    Wchodzić w to?

  • Czy znacie jakieś dobre darmowe albo tanie narzędzie do zarządzania zadaniami w małym zespole? Znalazłem Asana, dobre, ale płatne. Może jest coś open source?

  • Asana Basic jest bezpłatne i dość funkcjonalne. Może Trello albo Notion?

  • @trep powiedział(a):
    Czy znacie jakieś dobre darmowe albo tanie narzędzie do zarządzania zadaniami w małym zespole? Znalazłem Asana, dobre, ale płatne. Może jest coś open source?

    Ja stosuję w moim zespole Redmine.

  • Podziękował.

  • a są one po polsku?
    czy wymagaja Lenguydża?

  • @christoph powiedział(a):
    a są one po polsku?
    czy wymagaja Lenguydża?

    Redmine jest po polsku.

  • Asana też.

  • Nazwa Asana to brzmi nawet tak sarmackoradykalnie

  • Pytanie do językoznawców i bankowców. Dlaczego w polskim języku bankowym bardzo często zamiast "pieniądze" banki używają słowa "środki"? "Oszczędzaj i pomnażaj środki", "Przelej środki". "Lokata na nowe środki", "Nie masz wystarczająco środków na koncie" (bardzo częste :( ). A czemu nie pieniędzy? To taka kultura czy dla banku jest jakaś różnica między przelaniem środków a przelaniem pieniędzy?

  • No i wypłynął mnie tomat kosmetyczny.

    Skoro Ziaja platfusi wuj, to cóż robić dalej, by było godnie i zarazem narodowo-radykalnie?

  • A można po polsku co z tą Ziają?

  • @Przemko powiedział(a):
    A można po polsku co z tą Ziają?

    Wsparła finansowo wyborczy wysiłek Kało (a konkretnie think tank Balcerowicza).

  • Ale o Ziaji - że tak wspiera - już było. Kilka lub z dekadę temu.

    Tak wogóle to bym nie "bawił" się w polskie-niepolskie firmy.
    Wiele z nich to już tylko brandy/ marki globalnych koncernów (np. Dermika), lub pokomusze firmy (rok założenia +- 1990).

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.