Skip to content

Dziś pitanko, dziś odpowiedź, najlepiey:)

1192021222325»

Komentarz

  • Subkultura hip--hopowa stanowiła swoisty renesans słownictwa więziennego i pewnych postaw gitowskich, w związku z czym nie są one dla młodzieży czymś nieznanym.

  • edytowano 12 February

    Wielki Słownik Języka Polskiego wyjaśnia znaczenie słowa "gitowo" w następujący sposób:

    pot. tak, że podoba się mówiącemu

    Nie łączy tego z tzw. git ludźmi, zwanymi inaczej "grypsującymi".

    Ja w tej nomenklaturze byłbym raczej frajerem, ale epitet "frajersko" posiada negatywne konotacje.

  • edytowano 17 February

    Jeszcze nieco ponad 100 lat temu poszczono w środy i w piątki. W piątki, to wiadomo, chodzi pamiątkę Męki Pańskiej. A dlaczego w środy? Zadałem to pytanie guglowi i niestety liczba odpowiedzi jest malutka. Ze względu na popielec większość linków ze "środą" dotyczy właśnie tego święta. Znalazłem praktycznie tylko dwa:
    1. dot. prawosławia - jako pamiątkę zdrady judaszowej.
    2. wynika z objawienia maryjnego, w którym Niepokalana prosiła, aby czwartek był dniem poświęconym Eucharystii a środa tym samym przygotowania do niej.

    Pomożecie?

  • Ktoś mi kiedyś klarował, że chodziło o odróżnienie się od Żydów, którzy też 2x pościli, ale w inne dni.

  • Poszczono (...) w poniedziałki, środy, piątki i soboty [tzw. Dni suche, które są dniami pokuty. Ułożyły się te właśnie dni tygodnia ponieważ w najszczególniejszy sposób są związane z męką Chrystusową. W środę odbyli Żydzi naradę przeciw Panu Jezusowi, w piątek Go ukrzyżowali, w sobotę zaś przebywało ciało Jego w grobie].

  • edytowano 17 February

    Moja prababcia do1989 kiedy to zmarła,pościła we środy, piątki i soboty. Wg Katarzyny Dobranowskiej:

    • środy to wieczny Popielec
    • w piątki na pamiątkę Męki Pańskiej
    • w soboty bo nie wypada się obżerać jak Chrystus w grobie leży.
      Przy czym w piątki był to dosłownie suchy chleb i woda.
  • No tak, ale Popielec to po prostu 40 dni przed Wielkanocą + niedziele. Że to akurat środa to przypadek. Zdaje się, że na początku to było 40 godzin, potem chyba 40 dni w tym niedziele. Nie jest tak, że ta środa to wynikowo?

    To już zdrada judaszowa bardziej przekonująca jest.

  • O zdradzie judaszowej jako podstawie postu środowego usłyszałam w hiszpańskim filmie. Pewnie bardziej tradycja niż nakaz.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • @trep powiedział(a):
    No tak, ale Popielec to po prostu 40 dni przed Wielkanocą + niedziele. Że to akurat środa to przypadek. Zdaje się, że na początku to było 40 godzin, potem chyba 40 dni w tym niedziele. Nie jest tak, że ta środa to wynikowo?

    To już zdrada judaszowa bardziej przekonująca jest.

    Paaanie nie było dyskusji, to była jedyna odpowiedź na pytanie "dlaczego".

  • edytowano 17 February

    @marniok powiedział(a):
    Poszczono (...) w poniedziałki, środy, piątki i soboty [tzw. Dni suche, które są dniami pokuty. Ułożyły się te właśnie dni tygodnia ponieważ w najszczególniejszy sposób są związane z męką Chrystusową. W środę odbyli Żydzi naradę przeciw Panu Jezusowi, w piątek Go ukrzyżowali, w sobotę zaś przebywało ciało Jego w grobie].

    "Dni suche (suche = postne; w staropolszczyźnie suszyć to dzisiejsze pościć) były cztery razy w roku.

    To poniedziałki, środy i piątki.
    I postnymi były niejako przy okazji, ponieważ były to dni modlitw: przebłagalnych, dziękczynnych i pokutnych.
    (Sobota nie jest w częścią suchych dni.)

    A jako że NIGDY nie zostały zniesione (tak! po prostu nie były nakazane (pod rygorem grzechu). I nie wiem, czy w dokumentach samego II Soboru Watykańskiego czy już w papierach reformy posoborowej, dziś biskup miejsca (ordynariusz) decyduje jak je praktykować. (Ale nie mam siły szukać.)

    Suche dni:
    • wiosną — w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu;
    • latem — w tygodniu na który przypada święto Zesłania Ducha Świętego;
    • jesienią — w tygodniu na który przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego (14. września);
    • zimą — w trzecim tygodniu Adwentu.

    ad rem
    Jednak dlaczego te a nie inne także nie wiem.

  • edytowano 17 February

    @Szturmowiec.Rzplitej powiedział(a):
    Ktoś mi kiedyś klarował, że chodziło o odróżnienie się od Żydów, którzy też 2x pościli, ale w inne dni.

    Starożytni Żydzi (czyli i w czasach Jezusa Chrystusa) mieli:
    • obowiązkowy post (jeden w roku) w tzw. Sądny Dzień,
    • pobożnościową praktykę postnych poniedziałków i czwartków (ale po ichniemu to były drugi i piąty dzień tygodnia! siódmym dniem jest przecież sobota/ szabat). (Patrz faryzeusz z Ewangelii Łk 18,12.),
    • specjalne dni ogłaszane przez Świątynię z ważnej przyczyny (np. klęski nieurodzaju).

    Post był uważany za formę modlitwy! Nie - dodatkiem do modlitwy, ale nią samą, modlitwą przebłagalną.

    Kościół pierwotny przejął praktykę tych dwóch dni postnych, jednak zamienił na środę i piątek.
    Trzecie dni doszły lokalnie, bo na zachodzie doszedł poniedziałek,a na wschodzie doszła sobota.

    Więc te cztery dni @marniok'a to takie pomieszanio-połączenie ;)

    A jeżeli chodzi o Wielki Post - to jeszcze w KPK z 1917 roku postne były wszystkie sześć dni zwykłych tygodnia (bo niedziela to zawsze święto). Pn, wt, śr i czw - post ilościowy, pt, sob - post jakościowy i ilościowy. O!

  • "Didache" czyli Nauka Dwunastu Apostołów, napisana w I wieku n.e., nakazywała chrześcijanom pościć zarówno w środy, na pamiątkę zdrady Chrystusa przez Judasza w tzw. "Środę Szpiegowską", jak i w piątki, na pamiątkę ukrzyżowania Jezusa w Wielki Piątek.
    Historycznie rzecz biorąc, prawosławne, katolickie, anglikańskie i metodystyczne wyznania chrześcijaństwa podkreślały znaczenie tych postów.
    Do dziś obowiązkowe poszczenie w środy przetrwało tylko u prawosławnych, szczególnie na wschodzie i wśród kleru u metodystów - właśnie ze względu na zdradę Judasza.

    Proponuję artykulik z Łajzy: https://en.wikipedia.org/wiki/Fasting_in_religion
    Po roztwarciu bardzo polecam na kąpiuterku wciśnięcie batonów Ctrl F i wpisanie: wednesday.

    👣

    🐾
    🐾

  • @romeck powiedział(a):

    "Dni suche (suche = postne; w staropolszczyźnie suszyć to dzisiejsze pościć) były cztery razy w roku.

    To poniedziałki, środy i piątki.
    I postnymi były niejako przy okazji, ponieważ były to dni modlitw: przebłagalnych, dziękczynnych i pokutnych.
    (Sobota nie jest w częścią suchych dni.)

    Jednakowoż w starym Mszale odrębny formularz suchodniowy jest na środę, piątek i sobotę. Liturgia sobotnia była szczególnie bogata, bo zawierała 6 czytań, nie licząc Ewangelii.

  • Czy jest na sali ktoś znający się na tworzeniu stron www i zechciałby poświęcić mi kwadrans do dwóch? Oczywiście pro bono. Nie chodzi o skomplikowane rzeczy.

  • @trep powiedział(a):
    Czy jest na sali ktoś znający się na tworzeniu stron www i zechciałby poświęcić mi kwadrans do dwóch? Oczywiście pro bono. Nie chodzi o skomplikowane rzeczy.

    Przez kilka lat stawiałem znajomym strony na WordPressie.

    Jeśli coś prostego i "na gotowca" to do mnie. Choć daaaawno nie stawiałem.
    A bardzo technicznie kol. Półmisiek ogarnia.

  • O której najlepiej zadzwonić?

  • wpolityce się wywaliło?

  • edytowano 22 March

    ? 9:27 działa (strona wpolityce.pl)

    edit: nie działa, przeładowałem stronę
    ERROR 520

  • Trochę mnie to niepokoi. Wczoraj zamknęli możliwość dodawania komentarzy. Lepiej, żebym się myliła.

  • A u mnie armaty.

  • U mnie działa.

  • U mnie teraz też.

  • edytowano 22 March

    @Cyrylica powiedział(a):
    Trochę mnie to niepokoi. Wczoraj zamknęli możliwość dodawania komentarzy. Lepiej, żebym się myliła.

    Cóś takiego otrzymałem

    Szanowni Państwo,
    W związku z tym, iż Fratria sp. z o.o. jako wydawca serwisu wPolityce.pl uzyskała wiarygodną wiadomość o bezprawnym charakterze przechowywanych treści obejmujących komentarze od Użytkowników serwisu, wydawca podjął decyzję o uniemożliwieniu użytkownikom z dniem 20 marca 2024 r. dostępu do wszystkich dotychczasowych komentarzy oraz zawieszeniu na czas nieokreślony możliwości publikowania komentarzy. Nie chcemy bowiem, by na naszych witrynach pojawiały się komentarze nawołujące do nienawiści wobec konkretnych osób lub grup, promujące ich dyskryminację albo ubliżające im ze względu na ich pochodzenie rasowe czy etniczne, religię, niepełnosprawność, wiek, narodowość, status weterana, orientację seksualną, płeć, tożsamość płciową lub inny aspekt wiążący się z dyskryminacją bądź marginalizacją.
    Dziękujemy za zrozumienie.
    O dalszych zmianach w tym zakresie wydawca będzie Państwa niezwłocznie informował.
    Zespół wPolityce.pl

  • No właśnie. Wszędzie już nam pozakładali kneble. Na niezależna.pl również. Szkoda, bo człowiek by chciał napisać czasem, co myśli.

  • A niechby tak któremu zachciało się napisać w komentarzu, że Auschwitz był niemiecki? Reklamodawcy nie mieli by wyjścia innego, jak zaprzestanie współpracy.

  • @ptak powiedział(a):
    A niechby tak któremu zachciało się napisać w komentarzu, że Auschwitz był niemiecki? Reklamodawcy nie mieli by wyjścia innego, jak zaprzestanie współpracy.

    No więc nie, tu chodziło o wpisy, że Adolf był cacy i należy wrócić do jego praktyk, plus podawanie prawie poprawnych adresów polityków z proponowaniem jakiś atrakcji. Poczem portal idzie do zamknięcia, bo takie mamy prawo.

  • Gdzie można zobaczyć ten film?

  • @trep powiedział(a):
    Gdzie można zobaczyć ten film?

    O! Ta wytwórnia filmowa ma same ciekawe filmy!
    YT https://youtube.com/@EuropeanDreamsFactory?si=GypHEYYzoysB0m5i

    →strona Europan Dreams Factory

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.