Skip to content

Forumowa ankieta: Janiak czy Polak?

1235710

Komentarz

  • i jeszcze
    Objawiłem imię Twoje ludziom , których Mi dałeś ze świata . Twoimi byli i Ty Mi ich dałeś , a oni zachowali słowo Twoje . Teraz poznali , że wszystko , cokolwiek Mi dałeś , pochodzi od Ciebie . Słowa bowiem , które Mi powierzyłeś , im przekazałem , a oni je przyjęli i prawdziwie poznali , że od Ciebie wyszedłem , oraz uwierzyli , żeś Ty Mnie posłał . Ja za nimi proszę , nie proszę za światem , ale za tymi , których Mi dałeś , ponieważ są Twoimi . Wszystko bowiem moje jest Twoje , a Twoje jest moje , i w nich zostałem otoczony chwałą . Już nie jestem na świecie , ale oni są jeszcze na świecie , a Ja idę do Ciebie . Ojcze Święty , zachowaj ich w Twoim imieniu , które Mi dałeś , aby tak jak My stanowili jedno . Dopóki z nimi byłem , zachowywałem ich w Twoim imieniu , które Mi dałeś , i ustrzegłem ich , a nikt z nich nie zginął z wyjątkiem syna zatracenia , aby się spełniło Pismo . Ale teraz idę do Ciebie i tak mówię , będąc jeszcze na świecie , aby moją radość mieli w sobie w całej pełni . Ja im przekazałem Twoje słowo , a świat ich znienawidził za to , że nie są ze świata , jak i Ja nie jestem ze świata . Nie proszę , abyś ich zabrał ze świata , ale byś ich ustrzegł od złego . Oni nie są ze świata , jak i Ja nie jestem ze świata . Uświęć ich w prawdzie . Słowo Twoje jest prawdą . Jak Ty Mnie posłałeś na świat , tak i Ja ich na świat posłałem . A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie , aby i oni byli uświęceni w prawdzie .
  • Kult człowieka wyklucza jedność z Bogiem. Możliwa jest jedność międzyludzka, ale i ta, bez oparcia w Bogu, musi się rozsypać. W końcu więc pozostanie tylko jedność ze światem.
  • Pisze kolega nabożne słowa, których nie rozumie.
  • najefektywniej obiektywną ocenę skłonności uniemożliwia kłamstwo
  • los napisal(a):
    Pisze kolega nabożne słowa, których nie rozumie.
    To poproszę o oświecenie.
  • los napisal(a):
    Napierdalanie na szturmówki? Coś takiego tutaj, no no no...

    Ja napisałem tylko, że celibat uniemożliwia w miarę obiektywną ocenę skłonności. Bo co, będą księżom wyświetlać przezrocza i podłączać czujniki? A jedynym wiarygodnym sprawdzianem jest czyn.

    Jak można być tak nierozumnym by wierzyć jedynie słowom?
    znajoma psycholog twierdzi, że nie ma problemu.

    W czasie 4 lat wyjdzie nawet bez psychologa.
  • Papież przyjął rezygnację bpa Janiaka.
  • Mania napisal(a):
    Papież przyjął rezygnację bpa Janiaka.
    Dla kronikarskiej sprawiedliwości:
    - film Sekeilskich opowiadał o wydarzeniach z lat 1998-2000, w tym czasie bp Janiak był biskupem pomocniczym u abp Gulbinowicza,
    - za sprawę z Seminarium Duchownego powinien wylecieć,
    - tylko to dwie różne sprawy!
    Podsumowując, to wygląda na montaż wkręcenia w obronę mętnej postaci, bo zarzuty były lewe.

  • zgrzyt napisal(a):
    celibat jest dla Boga, jest więc naturalny, a ponadto wręcz konieczny.
    Nie.

    Naturalny stan to ten, który posiadali Adam i Ewa. A z kilku zadań, które otrzymali, jednym było rozmnażanie się.
    Konieczność celibatu wręcz uniemożliwiłaby powołanie do życia kolegi, czy mnie.

    Celibat jest stanem NIENATURALNYM dla człowieka (tak, człowieka, czyli Adama i Ewy, mężczyzny i żenszczyny, męża i żony).

    Jest stanem naturalnym dla przyszłego, odnowionego świata, dla Nieba. Czyli dla życia po śmierci i zmartwychstaniu.

    Więc jak sam zgodzę się, że celibat jest dla Boga, to nie wynika z tego, że jest naturą człowieka (naturalny). Zresztą sam Kościół tego nie głosi, bo oprócz katolików w rycie rzymskim, są również katolicy w innych rytach, gdzie kapłan (prezbiter) może wziąć żonę i płodnym być, jak Adam.






  • Nieporozumienie.

    Miałem na myśli naturalność celibatu, w kontekście ograniczonym do kapłaństwa. Może lepiej: duchową naturalność.

    Co do natury w sensie ścisłym, to oczywiście wszystko prawda.
    romeck napisal(a):
    oprócz katolików w rycie rzymskim, są również katolicy w innych rytach, gdzie kapłan (prezbiter) może wziąć żonę i płodnym być, jak Adam.
    Nie jestem znawcą, ale coś mi się zdaje, że za miedzą to tylko przed święceniami.
  • Też ta
    zgrzyt napisal(a):
    Nie jestem znawcą, ale coś mi się zdaje, że za miedzą to tylko przed święceniami.
    Też tak słyszałem. I żonaty zdaje się, nie może zostać biskupem.

  • Brzost napisal(a):
    Też ta
    zgrzyt napisal(a):
    Nie jestem znawcą, ale coś mi się zdaje, że za miedzą to tylko przed święceniami.
    Też tak słyszałem. I żonaty zdaje się, nie może zostać biskupem.

    Ofkors... stąd klerycy greckiego rytu muszą się śpieszyć ze znalezieniem kandydatki na popadię:) czasem pewnie jak popadnie:D
  • Brzost napisal(a):
    Też ta
    zgrzyt napisal(a):
    Nie jestem znawcą, ale coś mi się zdaje, że za miedzą to tylko przed święceniami.
    Też tak słyszałem. I żonaty zdaje się, nie może zostać biskupem.

    Teoretycznie żonaty może zostać biskupem, ale musiałby popadię wysłać do klasztoru. Stąd wybiera się mnichów.
  • edytowano October 2020
    No ale możliwość wyboru jest (rodzina i prezbiteriat czy bezżeństwo i episkopat).

    Natomiast sakrament małżeński nie kłóci się z sakramentem kapłańskim i celibat/bezżeństwo jest "tylko" dyscypliną kościelną.

    E, a o czym jest wątek?
  • @zgrzyt
    Czy obecny biskup Rzymu, Franciszek, jest prawowiernym biskupem Rzymu (i głową Kościoła)?
  • O różnych rzeczach
  • los napisal(a):
    O różnych rzeczach
    Jak większość wątków.
  • romeck napisal(a):
    @zgrzyt
    Czy obecny biskup Rzymu, Franciszek, jest prawowiernym biskupem Rzymu (i głową Kościoła)?
    Jest, chociaż nieprawowiernym.
  • zgrzyt napisal(a):
    romeck napisal(a):
    @zgrzyt
    Czy obecny biskup Rzymu, Franciszek, jest prawowiernym biskupem Rzymu (i głową Kościoła)?
    Jest, chociaż nieprawowiernym.
    acha,
    niekontynuuję, bo za mało tu osób z forum krzyż do naparzanek o nieprawowierności
    ;)
  • Odpowiedzią na ewentualne pytanie o (nie)prawowierność jest Pahamama.
  • Prosi zawsze o modlitwę za niego. To róbmy to!

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • AnnaE napisal(a):
    Prosi zawsze o modlitwę za niego. To róbmy to!
    +1
    +++
  • Ostro
    Z tą katedrą zwuaszcza
  • edytowano November 2020
    Ostro toby było, gdyby go wykluczyli ze stanu duchownego.
    EDIT: Ale nawet to cieszy.
  • edytowano November 2020
    A można było oczyścić polską hierarchię KK już co najmniej kilkanaście lat temu, ale liczono że sprawa "dzielących się radością" przyschnie.,,
  • Exspectans napisal(a):
    Rzym jednak powoli porządkuje nasze podwórko:

    nuncjatura.pl/2020/11/06/komunikat-dotyczacy-kard-henryka-gulbinowicza/
    Ile on ma lat? 97?
    Powoli mielą młyny Boże...

  • Tak, ale za Gulbinowiczem ciągnęła się fama patrioty, opiekuna antyPRL-owskiej opozycji etc, więc wszystkie oskarżenia mogły być uważane za wrażą robotę. Nie bez znaczenia jest też fakt że wspierał go Sł.B. kard. Wyszyński. Jest to dla mnie duży zgrzyt, ale tłumaczę sobie, że święci i błogosławieni nie mają patentu na nieomylność.
  • christoph napisal(a):
    Ostro
    Z tą katedrą zwuaszcza
    a Adamowicz może
  • edytowano November 2020
    christoph napisal(a):
    Ostro
    Z tą katedrą zwuaszcza
    odejść z tego świata w hańbie i smucie, i wiedząc o tym.... i po królewskim (feudalnym książęcym) życiu...
    - pozbawienie prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze;
    - zakaz używania insygniów biskupich;
    Ciekawe, kto przyjdzie na pogrzeb (mszę) ....


    ====
    A mógłby teraz w pełni insygni arcybiskupich wyjść jako książę Kościoła na wiec #strajkkobiet, krzyknąć: "Przepraszam! Przebaczcie! Grzesznym ja, niegodzień insygnii biskupich!" I rzucićte w #wypierdalać tłuszczę, która w szatańskim amoku, wściekła rusza na rozszarpanie żywcem księdza. Ten umiera w męczeńskiej chwale odkupiwszy winy swoje....
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.