Skip to content

Wojna

1197198200202203296

Komentarz

  • Mielnik został wiceministrem SZ Ukrainy.
  • Bo Bandera już nie żyje.
  • po brzegi wyładowany prezerwatywami
    Wielofunkcyjność to ich zaleta - osłona lufy przed wilgocią, pojemnik na wodę, ochrona kikutów, opatrunek chłodzący, prymitywna staza.
  • Podpaski mają podobnie...
  • TecumSeh napisal(a):
    .

    Ale najlepiej mi się podobał projekt superciężkiego czołgu nazwanego Mysz który niestety nie wszedł w życie. .
    Jak kolega znajduje Landkreuzer P-1000 Ratte.

  • pantelej napisal(a):
    Jak kolega znajduje Landkreuzer P-1000 Ratte.




    Easy:
    https://letmegooglethat.com/?q=Landkreuzer+P-1000+Ratte

    👣

    🐾
    🐾

  • Kuba_ napisal(a):
    po brzegi wyładowany prezerwatywami
    Wielofunkcyjność to ich zaleta - osłona lufy przed wilgocią, pojemnik na wodę, ochrona kikutów, opatrunek chłodzący, prymitywna staza.
    Widzi Kolega, uczciwie przyznam - na to nie wpadłem.
    Tym niemniej chyba sami obdarowani na to nie wpadli, bo takie wspomnienie pojawia się w książce napisanej przez ocalałego z tego piekła Niemca - jako oznaka totalnej pogardy wobec okrążonych.

    Coś mnie się też wydaje, że mimo wszystko nie było to standardowe wyposażenie wojsk niemieckich i wobec braku odpowiedniego przeszkolenia nie wiedzieli co z tym wielofunkcyjnym gadżetem zrobić.

    Ale Kolega tak mnie zastanowił, że - skoro kompletuję apteczkę na strzelnicę - przemknęło mi przez myśl, by sobie paczki kondomów nie kupić w celach taktycznych. No ale ckm?
  • pantelej napisal(a):
    TecumSeh napisal(a):
    .

    Ale najlepiej mi się podobał projekt superciężkiego czołgu nazwanego Mysz który niestety nie wszedł w życie. .
    Jak kolega znajduje Landkreuzer P-1000 Ratte.

    O widzi Kolega, to kolejny dowód, że legendarny talent hitlerowców do tworzenia cudownych czołgów jest ciut przereklamowany. Swoją drogą... abstrahując od tego, to co oni mieli we łbach?
  • TecumSeh napisal(a):
    pantelej napisal(a):
    TecumSeh napisal(a):
    .

    Ale najlepiej mi się podobał projekt superciężkiego czołgu nazwanego Mysz który niestety nie wszedł w życie. .
    Jak kolega znajduje Landkreuzer P-1000 Ratte.

    O widzi Kolega, to kolejny dowód, że legendarny talent hitlerowców do tworzenia cudownych czołgów jest ciut przereklamowany. Swoją drogą... abstrahując od tego, to co oni mieli we łbach?
    Pantera była najgorszym czołgiem IIWS, Tygrys niewiele lepszy i to był szczyt ówczesnej myśli technicznej Niemców.
  • TecumSeh napisal(a):
    O widzi Kolega, to kolejny dowód, że legendarny talent hitlerowców do tworzenia cudownych czołgów jest ciut przereklamowany. Swoją drogą... abstrahując od tego, to co oni mieli we łbach?
    "Po co robić proste, kiedy można skomplikowane"
    Sukcesy niemieckiej bronii pancernej wynikaly z organizacji tej broni ( korpusy, armie pancerne ) w początkowym okresie bazujące na lekkich pz1 i 2 lub zdobycznych czołgach, co w swoim czasie przekuło się pewnie w mit doskonałej niemieckiej techniki.

  • Czy najgorszym to nie wiem, bo ciężko o obiektywne kryteria. Na pewno jak wszystkie niemieckie - dość awaryjnym, szczególnie na początku, czasochłonnym i skomplikowanym w produkcji i naprawie. Natomiast parametry miały dobre.
    Dla odmiany ruskie były tanie i proste w produkcji, ale psuły się niemiłosiernie (słynne skrzynie biegów w T-34), a parametrami daleko odstawały. No ale siła złego na jednego - dzięki prostocie można było ich naklepać niemal każdą ilość, i to się okazało decydujące.
  • Jak to rzekł Patton: Ja wiem, że Tygrys jest lepszy od Shermana. Ale sto Shermanów ciągle jest lepsze od Tygrysa.
  • btw w temacie rakiety - kmdr por Maksymilian Dura twierdzi, że ruscy własnie dlatego tak strzelają rakietami blisko granicy, by rakiety ukraińskie spadały na teren Polski:

    https://defence24.pl/geopolityka/rosyjska-prowokacja-szczatki-ukrainskiej-rakiety-spadly-w-polsce-analiza
  • Komplikowanie to ulubione zajęcie niemców. W muzyce to też dobrze widać, chociaż niektórym się udaje – vide: Bach.
  • TecumSeh napisal(a):
    btw w temacie rakiety - kmdr por Maksymilian Dura twierdzi, że ruscy własnie dlatego tak strzelają rakietami blisko granicy, by rakiety ukraińskie spadały na teren Polski:

    https://defence24.pl/geopolityka/rosyjska-prowokacja-szczatki-ukrainskiej-rakiety-spadly-w-polsce-analiza
    Czyyalem że Ukraińcy zestrzelili jakaś rakietę z makieta głowicy bojowej - wiesz coś o tym? Żeby nabierać oplot?
  • los napisal(a):
    Jak to rzekł Patton: Ja wiem, że Tygrys jest lepszy od Shermana. Ale sto Shermanów ciągle jest lepsze od Tygrysa.
    Niemniej to właśnie Sherman pokonał Tygrysa Wittmanna.
  • Przemko napisal(a):
    TecumSeh napisal(a):
    btw w temacie rakiety - kmdr por Maksymilian Dura twierdzi, że ruscy własnie dlatego tak strzelają rakietami blisko granicy, by rakiety ukraińskie spadały na teren Polski:

    https://defence24.pl/geopolityka/rosyjska-prowokacja-szczatki-ukrainskiej-rakiety-spadly-w-polsce-analiza
    Czyyalem że Ukraińcy zestrzelili jakaś rakietę z makieta głowicy bojowej - wiesz coś o tym? Żeby nabierać oplot?
    to była rakieta słuząca jako nośnik głowicy jądrowej. Atomu.
  • Exspectans napisal(a):
    Komplikowanie to ulubione zajęcie niemców. W muzyce to też dobrze widać, chociaż niektórym się udaje – vide: Bach.
    Schütz lepszy
    Heinrich Schütz
  • Przemko napisal(a):
    los napisal(a):
    Jak to rzekł Patton: Ja wiem, że Tygrys jest lepszy od Shermana. Ale sto Shermanów ciągle jest lepsze od Tygrysa.
    Niemniej to właśnie Sherman pokonał Tygrysa Wittmanna.
    Z tym, że Firefly, który miał argumenty na dyskusję z Tygrysem, a którego "wyprodukowano", bo to modernizacja, ponad dwukrotnie mniej od podstawowej wersji PzKpfw VI
  • Jakby, no, łatwo prosto i miło szczekać na Zachód, że taki parszywieńki, że 5000 enerdoskich hełmofonów, że Rebublikanie i że gdybyśmy to my byli Ameryką, to byśmy już dawno tę wojnę wygrali.

    Nie zdawałem se jednak sprawę, że onże parszywieńki, zgniły a alfabetyczny Zachód to rycerze w białych zbrojach y na lśniących koniach, w porównaniu do reszty wszechśmiotu.

    Generalnie wszyscy frajerzy kibicują Putainowi, bo przecie ZSRR zawsze stawał o wolność narodów p-ko Wielgiemu Szatanowi. No a przecie każdy chętnie stanie p-ko Wielgiemu Szatanowi, choćby i po złości, nie?

    https://www.grid.news/story/global/2022/11/14/the-war-in-ukraine-brought-the-west-together-for-the-rest-of-the-world-its-complicated/?utm_medium=email&utm_source=pocket_hits&utm_campaign=POCKET_HITS-EN-DAILY-RECS-2022_11_15&sponsored=0&position=3&scheduled_corpus_item_id=f1674d6a-81bb-4bd1-84d9-318d98212ec1?sponsored=0&utm_medium=email&utm_source=pocket_hits&utm_campaign=POCKET_HITS-EN-DAILY-RECS-2022_11_15
    Dla niektórych było to zaskoczeniem. Kiedy Luiz Inácio Lula da Silva wygrał wybory prezydenckie w Brazylii w zeszłym miesiącu, uwaga szybko zwróciła się na jego stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie.

    "On rzeczywiście chciał wojny", Lula, jak znany jest brazylijski prezydent-elekt, był cytowany jako mówiący o ukraińskim prezydencie Wołodymyrze Zelenskim. "Gdyby nie chciał wojny, negocjowałby trochę więcej. I tyle."

    A co z prezydentem Rosji?

    "Skrytykowałem [Władimira] Putina, kiedy byłem w Mexico City [w marcu], mówiąc, że inwazja była błędem. Ale nie sądzę, żeby ktokolwiek próbował pomóc w tworzeniu pokoju. Ludzie pobudzają nienawiść przeciwko Putinowi. To nie rozwiąże spraw!" powiedział Lula.

    Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

    Podczas gdy przywódcy zbierają się w Indonezji na tegotygodniowe spotkania na szczycie G20, z wojną bardzo na porządku dziennym, "nie ma globalnego konsensusu", jak to ujął Radityo Dharmaputra, wykładowca studiów międzynarodowych na indonezyjskim Uniwersytecie Airlangga.

    "Może się tak wydawać, siedzącym na Zachodzie", powiedział. "Ale w rzeczywistości istnieją dość zróżnicowane poglądy [na temat wojny]".
    W Brazylii tylko 35 procent stwierdziło, że sankcje na Rosję były tego warte, jeśli oznaczałyby choćby niewielki wzrost kosztów utrzymania. Podobne wyniki odnotowano w Indiach i Tajlandii. W Meksyku, Egipcie, Arabii Saudyjskiej i Turcji poparcie dla sankcji było jeszcze niższe; a w Indonezji tylko 19 procent ludzi stwierdziło, że jest to cena warta zapłacenia, według firmy sondażowej YouGov.
    Pod względem ogólnej wielkości, handel Rosji z Brazylią wzrósł o ponad 100 procent od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę, jak wynika z jednej z ostatnich analiz New York Timesa.
    W innych miejscach liczby są jeszcze wyższe: Handel sojusznika NATO Turcji z Rosją wzrósł od początku wojny o prawie 200 procent; Indii - trzykrotnie.

    Przed wybuchem wojny Rosja dostarczała zaledwie 1-2% indyjskich dostaw ropy. Dziś stanowi ona około 22% importu New Delhi.
    "Kiedy spojrzymy na szerszą opinię publiczną (w Indonezji), szczególnie w internecie, istnieje wiele sympatii dla rosyjskich narracji. Jest to częściowo związane z faktem, że wiele prorosyjskich przekazów obwinia NATO i USA o wywołanie konfliktu, a tego rodzaju przekazy rezonują wśród pewnych części indonezyjskiej populacji" - powiedział Natalegawa w rozmowie z Gridem. "Można to prześledzić z powrotem do niektórych antyzachodnich nastrojów i sceptycyzmu, które pojawiły się w wyniku wojny w Iraku".
    Jak napisał na początku tego roku jeden z czołowych analityków polityki zagranicznej RPA, ludzie pamiętają takie rzeczy - a te czynniki sprawiają, że wielu w rządzącym establishmencie skłania się ku punktowi widzenia Rosji.
    "Wielu liderów ANC było wykształconych lub przeszło szkolenie wojskowe (w byłym Związku Radzieckim)" - pisała latem Elizabeth Sidiropoulos, szefowa Południowoafrykańskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
    "To, co się tam wydarzyło, odzwierciedlało klasyczne stanowisko Partii Robotniczej [Luli], latynoamerykańskiej lewicy - sprzeciwiał się amerykańskiemu imperializmowi" - powiedział Gridowi Guilherme Casarões, politolog i profesor stosunków międzynarodowych w brazylijskiej Fundacji Getulio Vargasa w São Paulo.

    "Mają bardzo binarny pogląd na to, że zasadniczo stają po stronie tego, kto jest przeciwko USA lub, w tym przypadku, nawet NATO. Mają tendencję do bycia podejrzanymi wobec amerykańskich intencji zawsze. To był jego sposób na powiedzenie 'Putin nie ma racji, ale oni też walczą z imperializmem USA.'"
  • edytowano November 2022
    Jezde nurmalnie wszczośnięty.
  • Mnie się podoba. Zwalnia mnie to z użalania się nad biednymi Maurzynkami.
  • Czyli de facto nic się nie zmieniło od czasów komuny? Ciągle, "miłująca pokój część ludzkości" wygraża jankeskiemu imperializmowi i z nadzieją patrzy na Kreml...
  • "Ukraińcy dostosowali do Krabów amerykańskie pociski Excalibur zwiększając zasięg precyzyjnego trafienia do 50 km". :)
  • "China has partially suspended purchases of crude oil from #Russia in anticipation of the imposition of a price ceiling by Western countries, Bloomberg reports."
  • "Jeśli Iran zacznie dostarczać rakiety balistyczne do Rosji, ukraińska armia może otrzymać precyzyjne pociski balistyczne od Izraela - ostrzegł przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Narodowego Eyal Hulata. Jego wypowiedź padła podczas forum w Bahrajnie.

    Ze słów Hulata nie wynika jasno, że chodzi o dostarczenie Ukrainie pocisków izraelskiej produkcji. Większość analityków i ekspertów sugeruje jednak, że ostrzeżenie dotyczyło właśnie tego typu broni, że jeśli Rosja dostanie od Iranu rakiety to Izrael przekaże swoje rakiety Ukrainie...

    Mowa jest najprawdopodobniej o systemie LORA."
  • Wojsko Polskie kupuje 2 satelity obserwacyjne oraz rozpoczyna współpracę z Francją w zakresie korzystania z dodatkowych 6 satelitów.
  • Przemko napisal(a):
    Wojsko Polskie kupuje 2 satelity obserwacyjne oraz rozpoczyna współpracę z Francją w zakresie korzystania z dodatkowych 6 satelitów.
    To my (wojsko polskie) nie ma/miało takich?
  • edytowano November 2022
    Nie ma. Na razie polskie rozpoznanie satelitarne wygląda na przykład tak:
    http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/11989?t=Polska-we-wloskim-systemie-satelitarnym
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.