Skip to content

Wojna

1959698100101296

Komentarz

  • Niby źle ten Bandera zrobił, że utłukł ministra, ale czy to było aż tak wyjątkowe w owych czasach? Michael Collins gorsze rzeczy robił, że nie wspomnę w ogóle o Menachemie Beginie. Nie zauważyłem, by Angole specjalnie prychali na Irlandczyków czy Izraelczyków.

    Acha, bardzo bardzo proszę o niełączenie Bandery z Rzezią Wołyńską. Odrobina szacunku do faktów to minimum.
  • edytowano April 2022
    Nikt poza onucamj nie gra Wołyniem czy czymś podobnym. Czy Czesi wypominają nam 1968? Wszyscy skupili się na pomocy Ukrainie i walce z ruskimi (poza Niemcami i Francuzami rzecz jasna) a onuce jak Michnik stosują wobec Ukraińców pedagogikę wstydu.
  • los napisal(a):
    Acha, bardzo bardzo proszę o niełączenie Bandery z Rzezią Wołyńską. Odrobina szacunku do faktów to minimum.
    To że Bandera nie dokonał rzezi własnymi ręcami to wiadomo.
    To że zrobili to jego ludzie przy żadnym potępieniu z jego strony ani w trakcie ani później - też wiadomo.
    Z Banderą i Wołyniem jest mniej więcej tak samo jak z Hitlerem i holokaustem.
    Przemko napisal(a):
    Nikt poza onucamj nie gra Wołyniem czy czymś podobnym..
    Oczywiście że nie - teraz wiadomo że nie moment na to. Widziałem nawet apel jakiegoś krewnego pomordowanych, by na tę chwilę tego tematu nie wywlekać. I słusznie.
    Przemko napisal(a):
    Czy Czesi wypominają nam 1968?
    Czy my Czechom wypominamy 1920?
    A szkoda, bo czasem by należało.
    Polacy w 1968 byli sterowani przez sowieckie pachołki i tyle mieli do gadania co Żyd za okupacji.
    Tymczasem Czesi w 1920r byli w pełni niezależni, i to raczej my mamy im co wypominać a nie oni nam.
    Przemko napisal(a):
    Wszyscy skupili się na pomocy Ukrainie i walce z ruskimi (poza Niemcami i Francuzami rzecz jasna) a onuce jak Michnik stosują wobec Ukraińców pedagogikę wstydu.
    Oczywiście.
    Ale historię warto znać - jak jakiś Pepik wyskoczy z 68 albo z Zaolziem, to należy mu przypomnieć zarównio cios w plecy jak i morderstwa na ludności cywilnej z 1920r. Dokonane przez w pełni niezależne państwo, a nie obcych namiestników.
  • Przemko napisal(a):
    Wszyscy skupili się na pomocy Ukrainie i walce z ruskimi (poza Niemcami i Francuzami rzecz jasna) ...
    (i poza Węgrami?)


  • romeck napisal(a):
    Przemko napisal(a):
    Wszyscy skupili się na pomocy Ukrainie i walce z ruskimi (poza Niemcami i Francuzami rzecz jasna) ...
    (i poza Węgrami?)


    I Austriakami. Tylko Franca nie pasuje do tej układanki, a reszta "świetnie się składa" ;-)
  • edytowano April 2022
    Brzost napisal(a):
    romeck napisal(a):
    Przemko napisal(a):
    Wszyscy skupili się na pomocy Ukrainie i walce z ruskimi (poza Niemcami i Francuzami rzecz jasna) ...
    (i poza Węgrami?)


    I Austriakami. Tylko Franca nie pasuje do tej układanki, a reszta "świetnie się składa" ;-)

    Jest to jakaś upiorna europejska próba restytucji - jak to określił Los - VOWO czyli parszywego Very Old World Order sprzed 1914-go.
  • "Rosyjski sprzęt tak dobrze prezentuje się w Ukrainie, że Indie właśnie zrezygnowały z zakupu 48 rosyjskich helikopterów Mi-17. Oficjalnie: bo muszą się nauczyć robić własne. Nieoficjalnie - chyba nie trzeba komentarza."
  • A polski wręcz odwrotnie - i to nawet ten stary, przeznaczony do utylizacji:
    https://www.instalki.pl/aktualnosci/technika/53574-polski-granatnik-rpg-76-komar-ukraina.html
  • TecumSeh napisal(a):
    A polski wręcz odwrotnie - i to nawet ten stary, przeznaczony do utylizacji:
    https://www.instalki.pl/aktualnosci/technika/53574-polski-granatnik-rpg-76-komar-ukraina.html
    Wygląda na to, że do
  • edytowano April 2022
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    A o Hiszpanach czytali, jaka zgroza w Herszpanii? Der horror, der horror!

    https://teologiapolityczna.pl/wrog-mojego-wroga-obraz-rosji-w-swiecie-hiszpanskojezycznym-1
    Natomiast warto podkreślić (w wywiadzie to padło, ale niezbyt wyraźnie), że mimo tego wszystkiego rząd hiszpański odnajduje się całkiem godnie.
  • TecumSeh napisal(a):
    Z Banderą i Wołyniem jest mniej więcej tak samo jak z Hitlerem i holokaustem.
    No tak nie do końca https://www.salon24.pl/u/witas1972/658612,sowiecki-slad-rzezi-wolynia-w-masakrze-w-porycku-spegrupy-nkwd
  • Przemko napisal(a):
    No tak nie do końca
    Ale co nie do końca?
    W artykule info że były grupy specjalne NKWD podszywające się pod UPA. Możliwe, ale raczej niemożliwe, by to one dokonały całej rzezi. Więc w temacie niewiele to zmienia, albo zgoła nic.
  • Dumałem nad tem i wyszło mi, że prowokacja tylko wtedy zadziała tak skutecznie, gdy grunt przygotowanym jest. Że gdyby mi NKWD-zista stanowczo sugerował mordować sąsiadów, no to może i bym ich niechętnie zastrzelił. Ale po co się tak wyzwierzęcać, jak to czytaliśmy w książce Siemaszków? Na koniec, od miarodajnych czynników ukraińskich mogliśmy oczekiwać stanowczego i głośnego potępienia danej zbrodni.
  • TecumSeh napisal(a):
    los napisal(a):
    Acha, bardzo bardzo proszę o niełączenie Bandery z Rzezią Wołyńską. Odrobina szacunku do faktów to minimum.
    To że Bandera nie dokonał rzezi własnymi ręcami to wiadomo.
    To że zrobili to jego ludzie przy żadnym potępieniu z jego strony ani w trakcie ani później - też wiadomo.
    Z Banderą i Wołyniem jest mniej więcej tak samo jak z Hitlerem i holokaustem.
    Och, doprawdy? Przesiedział Adolf Hitler wojnę w obozie koncentracyjnym?
  • Doprawdy.
    Zdaje się potem z niego wyszedł (Stefan, nie Adolf) i spokojnie mógł zabrać głos w tej sprawie, o ile faktycznie jej nie popierał.
    Gdyby moi ludzie dokonali rzezi bez mojej wiedzy i zgody, to bym za nią co najmniej publicznie przeprosił. Ale chyba nie było woli po stronie Stefana, więc albo mu to zwisało, albo wręcz było na rękę.

  • Prychanie, bo ktoś nie powiedział czego, co chętnie byśmy od niego usłyszeli? To poziom nabzdyczenie nieznany w przyrodzie. Chyba jednak zabójstwo min. Pierackiego miało większą wagę.
  • Nikt tu nie prycha, stwierdzam po prostu fakt. I nie jest to kwestia tego co "chcielibyśmy usłyszeć" - to jest kwestia określonego stosunku określonej osoby do określonych zdarzeń. Mocno świadcząca o nim samym. Tylko tyle i aż tyle.
  • Mają Ukraińcy swoją listę win, za którą właśnie pokutują.
    Czytałam relacje, że podobno zabrali się do porządkowania polskich opuszczonych cmentarzy na zachodzie.
    Dostali kilka dobrych lat i Pan Bóg czekał na słowa skruchy i zadośćuczynienie. Oby to nie było spóźnione działanie, teraz trzeba życzyć im tego z całych sił. Oby zwyciężyli.
  • Tymczasem to tak naprawdę zdaje się się jest b. poważna ruska ofensywa, zdaje się że użyli 76 batalionowych grup taktycznych - 60 tyś ludzi, 12 tyś sprzętów. Kurczę jeśli wojska UA padną pod tym naporem to głupio chyba powinno nam być, że nie daliśmy wsparcia szybciej i więcej.
  • edytowano April 2022
    Obrona Mariupola przez Pułk Azow wcale nie polega na tym, że siedzą w oblężonej fabryce - normalnie patrolują i biegają po mieście. Tutaj namierzyli świeżo przybyły oddział, ostrzelali go i dla pewności obrzucili granatami. Zwróćcie uwagę na sam koniec jak jeden rusek ukrywający się pod autem odrzuca od siebie granat i rzuca go w kierunku swoich rannych kolegów pod ścianą.

    Dzisiaj też pojawiły się nagrania z Mariupola z granatnikami Matador, które na Ukrainę wjechały pod koniec marca, a więc dostały się miasta długo po zamknięciu go przez ruskich.

    https://www.facebook.com/watch/?v=1058915168168687
  • Wcale by mnie nie zdziwiło, gdyby Kacapy celowo dobijały swoich rannych, w końcu taki żołnierz stanowi dla tych bydlaków tylko obciążenie
  • MarianoX napisal(a):
    Wcale by mnie nie zdziwiło, gdyby Kacapy celowo dobijały swoich rannych, w końcu taki żołnierz stanowi dla tych bydlaków tylko obciążenie
    Była taka "Ballada o manewrach" Kaczmarskiego (tak zapomniana, że nie ma jej na jutrąbce), z epizodem:

    "Leżę przy ziemi trzymam twarz
    Swój własny oddech czuję w niej
    Z dali co mój wchłonęła wrzask
    Idą sanitariusze trzej.

    Co chwila słyszę suchy strzał
    Wstrzymuję przerażony dech
    To tych co przeżyli boju szał
    Dobija tamtych trzech

    Już są tuż tuż, zastygam i
    Podchodzą, nachylają się
    Widzę znajome twarze trzy
    Strzał! Dobili mnie"



  • Znam to!
  • edytowano April 2022
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    A o Hiszpanach czytali, jaka zgroza w Herszpanii? Der horror, der horror!
    https://teologiapolityczna.pl/wrog-mojego-wroga-obraz-rosji-w-swiecie-hiszpanskojezycznym-1
    1. Hispan TV - miszczowie! ruskaja propaganda w twoim domu w twoim języku z twoją nazwą (hispan).

    2. O, ciekawe! (ostatnie zdanie z akapitu:)
    Tak też tłumaczę sobie dwuznaczną postawę Papieża.
  • @Brzost, jest, tylko pod tytułem "Manewry"
  • Dzięki!
  • edytowano April 2022
    Przemko napisal(a):
    "Rosyjski sprzęt tak dobrze prezentuje się w Ukrainie, że Indie właśnie zrezygnowały z zakupu 48 rosyjskich helikopterów Mi-17. Oficjalnie: bo muszą się nauczyć robić własne. Nieoficjalnie - chyba nie trzeba komentarza."
    Military Russian Expo 2022
  • Pigwa napisal(a):
    @Brzost, jest, tylko pod tytułem "Manewry"
    imageObrazek został zmniejszony aby pasował do strony. Kliknij aby powiększyć.
    Ja za to nic nie pamiętam z tej pieśni, za wyjątkiem ostatniego "Strzał! -- dobili mnie..."
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.