Skip to content

Smoleńsk-v.2.0.1

13435363739

Komentarz

  • 'pa majemu' na Excathedra.pl nie ma miejsca na rusycyzmy.
    Dzisiaj!

    SPRZECZNOSCI w raporcie sygnowanym przez profesora Biniende widzi tylko Lasek Putina. I wszystkie ChzCzGnCz
  • edytowano April 2022


    Przepraszam za dubel ale to jest bardzo ważne
  • Ciekawie wygląda ostatnie (?) oświadczenie A.Romaszewskiej w sprawach smoleńskich. Nie w sensie odkrywczości czy siły argumentów, a bardziej jako opisanie godnościowego sposobu na zmianę frontu, którą będziemy pewnie nie raz i nie dwa obserwować w innych wykonaniach.
    Otóż pani AM poczuła się przekonana do wersji zamachowej w 2019 r. pracami Sołonina i teraz nie dziwi ją nic. Dla forumkowiczów nic nowego, ale w tzw. debacie publicznej raczej wyjątek.
    Cóż, może to jest jakieś wyjście dla tzw. "agnostyków smoleńskich" (umowne i zbyt łagodne określenie, ale niech tam), bo to zbyt wielki uszczerbek na miłości własnej wymagać żeby przyznali, że (1) dali się głupio oszukać i potem wstyd się przyznać, albo (2) długie lata bali się przyznać co myślą naprawdę, albo (3) przekonały ich ustalenia prac organizowanych przez pana Antoniego.
    Czekam bez satysfakcji na kolejne koming-auty.
  • edytowano April 2022
    Wataha napisal(a):
    https://twitter.com/wPolityce_pl/status/1514535288978161665?t=7es0ty3cSuk5ELsgosh4KQ&s=19

    Przepraszam za dubel ale to jest bardzo ważne
    Przepraszam, że tak napiszę, lecz ważne jest to, co piszą użyszkodnicy fforum, a nie ktoś-gdzieś-i-goły-odnośnik!


    Napiszcie, proszę (do wszystkich fforumowiczów) co tam za tymi gołymi linkami kontentuje się, a nie że ja mam sobie skakać...
  • KAnia napisal(a):
    'pa majemu' na Excathedra.pl nie ma miejsca na rusycyzmy.
    Dzisiaj!

    SPRZECZNOSCI w raporcie sygnowanym przez profesora Biniende widzi tylko Lasek Putina. I wszystkie ChzCzGnCz
    +100
  • radio Wnet, gościem jest przebywający w Polsce Ch.C. Miller, b.sekretarz obrony USA, dyr. Narodowego Centrum Antyterrorystycznego, pułkownik Sił Specjalnych

    "Katastrofa smoleńska nie była zwykłym wypadkiem lotniczym, lecz zamachem zorganizowanym przez Rosję. Polska delegacja została brutalnie zamordowana przez Putina"

  • romeck napisal(a):
    Wataha napisal(a):
    https://twitter.com/wPolityce_pl/status/1514535288978161665?t=7es0ty3cSuk5ELsgosh4KQ&s=19

    Przepraszam za dubel ale to jest bardzo ważne
    Przepraszam, że tak napiszę, lecz ważne jest to, co piszą użyszkodnicy fforum, a nie ktoś-gdzieś-i-goły-odnośnik!


    Napiszcie, proszę (do wszystkich fforumowiczów) co tam za tymi gołymi linkami kontentuje się, a nie że ja mam sobie skakać...
    Były trumpowy kierownik od terroryzmu wprost powiedział we WNET, że Putas zamordował delegację smoleńską.

    Z drugiej strony najgłośniejszy elektronat Trumpa jest w tej chwii wściekle proruski.

    Wybory 2024 będą dla Trumpa bardzo ciekawe.
  • Przedstawiają go też jako byłego szefa pięciokąta.
  • peterman napisal(a):
    ... Z drugiej strony najgłośniejszy elektronat Trumpa jest w tej chwii wściekle proruski.

    Wybory 2024 będą dla Trumpa bardzo ciekawe.
    !!!
  • natenczas napisal(a):
    Ciekawie wygląda ostatnie (?) oświadczenie A.Romaszewskiej w sprawach smoleńskich. Nie w sensie odkrywczości czy siły argumentów, a bardziej jako opisanie godnościowego sposobu na zmianę frontu, którą będziemy pewnie nie raz i nie dwa obserwować w innych wykonaniach.
    Otóż pani AM poczuła się przekonana do wersji zamachowej w 2019 r. pracami Sołonina i teraz nie dziwi ją nic. Dla forumkowiczów nic nowego, ale w tzw. debacie publicznej raczej wyjątek.
    Cóż, może to jest jakieś wyjście dla tzw. "agnostyków smoleńskich" (umowne i zbyt łagodne określenie, ale niech tam), bo to zbyt wielki uszczerbek na miłości własnej wymagać żeby przyznali, że (1) dali się głupio oszukać i potem wstyd się przyznać, albo (2) długie lata bali się przyznać co myślą naprawdę, albo (3) przekonały ich ustalenia prac organizowanych przez pana Antoniego.
    Czekam bez satysfakcji na kolejne koming-auty.
    Też zauważyłem co napisała, a jeszcze jakoś z pół roku temu była pewna, że nic nie wiadomo na 100%.
  • romeck napisal(a):
    KAnia napisal(a):
    'pa majemu' na Excathedra.pl nie ma miejsca na rusycyzmy.
    Dzisiaj!

    SPRZECZNOSCI w raporcie sygnowanym przez profesora Biniende widzi tylko Lasek Putina. I wszystkie ChzCzGnCz
    +100
    W przeciwnym razie możemy sobie przeczytać fraszkę Jana Kochanowskiego
    Na matematyka.
  • peterman napisal(a):
    Były trumpowy kierownik od terroryzmu wprost powiedział we WNET, że Putas zamordował delegację smoleńską.

    Z drugiej strony najgłośniejszy elektronat Trumpa jest w tej chwii wściekle proruski.
    Ja to za prosty człowiek jestem, żeby ogarniać takie asonanse poznawcze.
  • edytowano April 2022
    peterman napisal(a):
    romeck napisal(a):
    Wataha napisal(a):
    https://twitter.com/wPolityce_pl/status/1514535288978161665?t=7es0ty3cSuk5ELsgosh4KQ&s=19

    Przepraszam za dubel ale to jest bardzo ważne
    Przepraszam, że tak napiszę, lecz ważne jest to, co piszą użyszkodnicy fforum, a nie ktoś-gdzieś-i-goły-odnośnik!


    Napiszcie, proszę (do wszystkich fforumowiczów) co tam za tymi gołymi linkami kontentuje się, a nie że ja mam sobie skakać...
    Były trumpowy kierownik od terroryzmu wprost powiedział we WNET, że Putas zamordował delegację smoleńską.

    Z drugiej strony najgłośniejszy elektronat Trumpa jest w tej chwii wściekle proruski.

    Wybory 2024 będą dla Trumpa bardzo ciekawe.

    A skoro o tym mowa, to Trump nazwał rosyjskie zbrodnie na Ukrainie ludobójstwem, co jest również ciekawe w kontekście ww. prorosyjskości dużej części jego elektoratu (przepraszam, że nie w innym wątku, ale akurat tu wątki się splatają).
  • natenczas napisal(a):
    Ciekawie wygląda ostatnie (?) oświadczenie A.Romaszewskiej w sprawach smoleńskich. Nie w sensie odkrywczości czy siły argumentów, a bardziej jako opisanie godnościowego sposobu na zmianę frontu, którą będziemy pewnie nie raz i nie dwa obserwować w innych wykonaniach.
    Otóż pani AM poczuła się przekonana do wersji zamachowej w 2019 r. pracami Sołonina i teraz nie dziwi ją nic.
    Ja po prostu nie wierzę, że przedstawiciel rasy ludzkiej może uważać, że przyczyną Katastrofy Smoleńskiej mogło być coś innego niż zamach. No dobrze, dam takie prawo ewentualnie krajowcowi w wysp Tonga Tonga ale już nie Europejczykowi a z całą pewnością nie Polakowi. Pani Romaszewska chciała coś ugrać zaprzeczając zamachowi i w pewnym momencie uznała, że na tym się nie zarobi.
  • Tak.
  • Mania napisal(a):
    Etam, emocje. Każdy je ma, ale RAZ nie jest głupim Szczerbą czy inną Budką, w dyskusji potrafi zachować chłodną krew i wypowiadać się składnie (z tego co widziałam w tv).
    Nie o emocje w sensie nerwy chodzi, a o decyzje podjęte pod wpływem jakiegoś uczucia typu "lubię-nie lubię", ktoś jest ładny a ktoś brzydki, nieuświadomiony (albo zepchnięty do nieświadomości) strach, itp.

    Każdy w mniejszym lub większym stopniu to ma - we wszelkich badaniach to wychodzi. Tyle że rozum, moralność itp powinna to trzymać w karbach - ale to już kwestia decyzji.

    Mania napisal(a):
    O "dziurze w potylicy" pisał niewątpliwie po przemyśleniu, więc strach też wykluczam. Pozostaje zła wola. Czyli defekt moralny.
    Nie wiem dlaczego Koleżanka strach wyklucza - ja się nie upieram, ale nie widzę podstaw wykluczenia.
    Co do moralności - że podlecę klasykiem - "ręka w górę kto nie wykorzystał pijanej".
    No nie będę bronić pana Rafała niestety.
  • romeck napisal(a):
    radio Wnet, gościem jest przebywający w Polsce Ch.C. Miller, b.sekretarz obrony USA, dyr. Narodowego Centrum Antyterrorystycznego, pułkownik Sił Specjalnych

    "Katastrofa smoleńska nie była zwykłym wypadkiem lotniczym, lecz zamachem zorganizowanym przez Rosję. Polska delegacja została brutalnie zamordowana przez Putina"
    imageObrazek został zmniejszony aby pasował do strony. Kliknij aby powiększyć.
    Pierwszy taki wyraźny głos z zagranicy. To się pomału przełamie
  • Jeśli będziemy konsekwentni. Jeśli nie to nie. Rope, tree, Tusk. Some assembly required.
  • PNi napisal(a):
    @rozum: w 1996 - 2001 wg artykułu zginęło 19 lotników, w 17 wypadkach i katastrofach. W 2003 spadł śmigłowiec z premierem, który przeżył ale nie było fajnie. Uważasz, że to nie są poważne wypadki? Że ich liczba nie stanowi poważnego argumentu? Że poprawiło się coś w naszych warunkach bezpieczeństwa? Mirosławiec i Smoleńsk to jest już dramat nie występujący nigdzie na świecie i nawet w naszej historii. To nie przesądza że w Smoleńsku był wypadek, może wręcz przeciwnie to był zamach.

    Ja sobie tak myślę, że wiele wskazuje na zamach ale też trzeba by wysłuchać opinii drugiej strony i krytyki raportu. W sumie był jednostronny, podobnie jak wcześniejsze tylko z innej strony robiony. Widać też w nim sprzeczności.

    Natomiast nie rozumiem czemu nie można podać pod jakiś sąd czy trybunał odpowiedzialnych za przekazanie śledztwa w ręce obcego, wrogiego, imperialnego państwa, które zniszczyło dowody, utrudniło dostęp do świadków, zniszczyło miejsce zdarzenia. To jest po mojemu pewne i proste do udowodnienie przestępstwo przeciw Polsce. Jeśli to jest jakaś kalkulacja polityczna to też suabo w sumie.
    To były w większości wypadki prywatnych samolotów, co do Millera to znajdź sobie gdzieś ten wyrok, gdzie pilot jest oczyszczony z zarzutów, tam jest naprawdę szczegółowo opisane co i jak.
    19/17 = 1,12 osoby na wypadek, łatwo chyba wyciągnąć wnioski, że to głównie indywidualne wypadki.
  • rozum.von.keikobad napisal(a):
    To były w większości wypadki prywatnych samolotów, co do Millera to znajdź sobie gdzieś ten wyrok, gdzie pilot jest oczyszczony z zarzutów, tam jest naprawdę szczegółowo opisane co i jak.
    19/17 = 1,12 osoby na wypadek, łatwo chyba wyciągnąć wnioski, że to głównie indywidualne wypadki.
    No gdzież prywatne samoloty. Jak ktoś ma stopień lotniczy, leci Iskrą czy innym sprzętem wojskowym to chyba nie jest prywatny samolot. 6 lat, 17 wypadków i katastrof, 19 ofiar śmiertelnych, blisko 3 wypadki lub katastrofy rocznie, ponad 3 osoby na rok zginęły.
    @rozum: https://poznan.naszemiasto.pl/dwoch-pilotow-zginelo-w-powidzu/ar/c1-5336393

    W nocy z wtorku na środę w Powidzu pod Gnieznem zginęło dwóch pilotów. Kończyli lot szkolny. Ich SU-22, należący do Szóstej Eskadry Lotnictwa Taktycznego, rozbił się w trakcie lądowania.

    [...]

    W lipcu ubiegłego roku w katastrofie samolotu myśliwskiego MiG-21 zginął pilot Dariusz M. Samolot rozbił się doszczętnie w okolicy poligonu koło Piły. Przed wypadkiem pilot nie zgłaszał problemów z maszyną.

    W maju 1999 r. na polach niedaleko Malborka (woj. pomorskie) rozbił się samolot wojskowy MIG-21bis. Pilot katapultował się i nie odniósł żadnych obrażeń.

    11 listopada 1998 r. wojskowa Iskra rozbiła się w lesie koło Otwocka. W katastrofie zginęło dwóch doświadczonych pilotów. Maszyna wykonywała rozpoznanie pogody przed defiladą samolotów nad Placem Piłsudskiego w Warszawie w Dniu Święta Niepodległości.

    Kilka miesięcy wcześniej, w maju 1998 r. w katastrofie Iskry zginął kapitan, który odbywał lot szkoleniowy maszyną Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Samolot rozbił się w Żelechowie (woj. siedleckie); uderzył w ziemię i stanął w ogniu.

    Także w 1998 r., w katastrofie Iskry, zginęło dwóch doświadczonych pilotów wojskowych. Samolot rozbił się w okolicach lotniska szkolnego w Dęblinie, na skraju miejscowości Bobrowniki (woj. lubelskie).

    W tym samym roku w wyniku błędu pilota zginęła 4-osobowa załoga śmigłowca Anakonda, który uczestniczył w akcji ratunkowej na morzu. W kwietniu koło Zakopanego rozbił się śmigłowiec Mi-2, pochłaniając dwie ofiary.

    W czerwcu 1997 r., pilot instruktor oraz szkolący się plutonowy-podchorąży z 61. Lotniczego Pułku Szkolnego w Białej Podlaskiej zginęli w wypadku Iskry w okolicach miejscowości Glinnik w Podlaskiem.

    Katastrofy w roku 1996 władze lotnictwa wojskowego określiły mianem "czarnej serii" - w 9 wypadkach zginęło wtedy 5 lotników. Rozbił się śmigłowiec Mi-2, szkolno-bojowa Iryda, cztery myśliwce MiG-21, Su-22, szkolno-treningowy Orlik i transportowy An-2.
    Potem wypadek z premierem, potem Mirosławiec i Smoleńsk. Po 2001 oprócz wypadku z Milerem też były, przecież wypadki choćby z niedziałającymi fotelami katapultującymi się, tu piszą o jednym ale chyba było więcej https://defence24.pl/sily-zbrojne/pgz-wady-foteli-katapultowanych-samolotow-miga-29-i-su-22-zostaly-usuniete, gdzie Migi i Su były uziemione przez spory czas. Serio trudno uzasadnić Twoją wypowiedź.
    rozum.von.keikobad napisal(a):Ciekawi1 mnie zawsze ta "typowa polska nieudolność i bałagan" w kontekście katastrofy lotniczej. Od 1990 r. z udziałem polskiego lotnictwa nie było praktycznie żadnej poważnej katastrofy czy nawet wypadku - aż do Mirosławca i Smoleńska. I potem też nic, awaria techniczna wyratowana przez kpt. Wronę i tyle. Gdyby serio w polskim lotnictwie wszyscy mieli wywalone na procedury i robili na "jakoś to będzie", to 30 lat bez innego wypadku byłoby raczej cudem niż zwykłą koleją rzeczy.
  • PNiPNi
    edytowano April 2022
    @rozum: owszem poprawiło się bezpieczeństwo w lotach cywilnych na nowym, zachodnim sprzęcie. Zresztą przypadek Wrony to też błąd obsługi, dało się zdaje się otworzyć to podwozie ale nie umieli tego zrobić, edit: mistrzostwo, że umieli wylądować bez podwozia. https://pl.wikipedia.org/wiki/Awaryjne_lądowanie_lotu_PLL_LOT_016#Przyczyny_zdarzenia_i_dochodzenie ale i tak to jest dużo, dużo lepiej niż dawniej. Poprawiło się, zdaje się że totalnie bezpieczeństwo na F16, wymiana szkoleniowych Iskier na Alenia Aermacchi M-346, poprawiło się też na nowych samolotach VIP, czyli na 737.
  • Wyżej zdefiniowałem poważny incydent jako taki, w którym życie traci więcej niż kilka osób. Za III RP były takie dwa - Mirosławiec i Smoleńsk.
    Możesz do przyszłego piątku:
    - znaleźć kolejny taki przypadek w historii lotnictwa w Polsce w latach 1990-2022,
    - przyznać, że nie przeczytałeś mojej poprzedniej wypowiedzi o treści jw.
    - przy okazji sprawdzić, kiedy LOT kupił sobie "nowy zachodni sprzęt"

    W przeciwnym razie trudno mi uznać, że rozmawiamy na poważnie.
  • @rozum: Nie pisałeś wcześniej że ma być więcej niż kilka osób. Dla mnie wypadek śmigłowca z premierem jest również poważny bo to jest jednak premier kraju i prawie cudem było jedynie 14 rannych. Dla mnie poważne jest też masa "drobnych" wypadków gdzie ginie jedna osoba. Nie wiem czemu w ogóle wypadek z Wroną ma znaczenie, skoro tam nie było ofiar.

    Ale proszę bardzo w myśl nowego kryterium, poważnego wypadku:
    • 1991, Cisna, helikopter MSW 10 osób: https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_lotnicza_w_okolicach_Cisnej
    • 2014, Topolów, prywatny samolot 11 osób: https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_lotnicza_w_Topolowie

    Tyle że od 1922 roku, gdy był chyba pierwszy wypadek kilka osób zginęło w sumie w:
    • 1951, Tuszyn, 16 osób
    • 1962, pod Warszawą, 33 osoby
    • 1969, stok Polic, 53 ofiary
    • 1973, pod Szczecinem, 18 osób w tym dwóch ministrów
    • 1980, Okęcie, 87 ofiar (z Anną Jantar)
    • 1984, Polska Nowa Wieś, 12 ofiar
    • 1987, Las Kabacki, 187 ofiar
    czyli od 1990 4 wypadki/32 lata czyli 0,13/rok, od 1922 roku 7/68 lat 0,1/rok, od 1945 7/45 lat czyli 0,16/rok.

    Serio wg 10+ ofiar jest tak wiele lepiej?
  • PNiPNi
    edytowano April 2022
    rozum.von.keikobad napisal(a):przy okazji sprawdzić, kiedy LOT kupił sobie "nowy zachodni sprzęt"
    Sprawdziłem, pierwszy 767 w 1989, potem kolejne, ATR, Embrary. Ostatnie Antki, Iły, Jaki wyszły w 1992 roku. Tu-134 do 1994, Tu-154M do 1996 roku. O co koledze chodzi? https://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_Linie_Lotnicze_LOT#Samoloty_użytkowane_od_początku_istnienia_PLL_LOT

  • Link do artykułu z raportem w formie pdf do ściągnięcia.
  • edytowano April 2022
    @PNi
    PNi napisał 15. kwietnia 2022:
    @rozum: Nie pisałeś wcześniej że ma być więcej niż kilka osób.
    rozum.von.keikobad → napisał 12. kwietnia 2022:
    Pisałem o "poważnych", incydenty były różne, nawet że ktoś zginął na lotnisku, bo się pijani Anglicy / Irlandczycy przepychali na schodach (w Krakowie, jedyny śmiertelny w Ryanairze w historii). Pojedyncze incydenty były, ale takie, żeby zginęło więcej niż kilka osób były tylko te dwa wymienione.
  • @romeck: który to był wpis w podwątku? po czym był wpisany? co było wcześniej dyskutowane? nie manipuluj proszę bardzo
  • Czy w raporcie zawarte są wyniki analiz spektrograficznych szczątków? W spisie treści brak tego typu badań. Czy znajdują sę może w zewnętrznej dokumentacji?
  • edytowano April 2022
    osiol_2 napisal(a):
    Czy w raporcie zawarte są wyniki analiz spektrograficznych szczątków? W spisie treści brak tego typu badań. Czy znajdują sę może w zewnętrznej dokumentacji?
    z tego co wiem nie. Jakoś nikt nie opracował metody badania katastrofy przy ich pomocy, nie stworzył wnioskowania, a jeśli ktoś wie, to nie był zainteresowany współpracą.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.